Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna
                 34-236 Sidzina 839
              tel.: 18 26 73 748 lub 608 440 639
e-mail:
 sjaromin@onet.eu

KRS 0000316107
NIP 552-167-91-32
REGON 120801632

 
Rok 2013

ŚWIĄTECZNA SESJA!
(Kolejny „wybryk” Wójta!!!)

Dnia 30.12.2013r.odbyła się świąteczna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina było wiele zaproszonych zacnych gości Ksiądz Proboszcz Sidziny oraz przedstawiciele wszystkich organizacji działających w Gminie początek przebiegał normalnie czyli miło i spokojnie.

Rozpoczęło się tradycyjnie od informacji Wójta w okresie międzysesyjnym, a że był to krótki okres było tego bardzo mało i mało istotne, że nie warto o tym pisać przeszliśmy do zapytań ja zapytałem co ze śmieciami czy nie trzeba składać nowych deklaracji odpowiedź była, że jeżeli się nic nie zmieniło to nie trzeba-Niektórzy pytali mają odpowiedź.

Następne pytanie zadałem o oczyszczalnie przydomowe co się dzieje z tym projektem?

Odpowiedź Wójta była, że zakwalifikowano 193 gospodarstwa i jest jeszcze około 10 rezerwowych i do tej wiadomości nie mam zastrzeżeń, ale dalsza odpowiedź już nie jest tak jednoznaczna bo zaproponowałem zorganizować zebranie dla tych zakwalifikowanych to już Wójtowi się nie podobało (czego się boi?) odpowiedź brzmiała nie ma potrzeby rzekomo wszyscy wiedzą jak to ma wyglądać a dla Wójta najważniejsze, aby mieszkańcy zapłacili tylko zaliczki nie wiedząc jak to będzie robione ile to będzie kosztować? – To nie ważne! (Może dla Wójta).

Według mnie powinno to wyglądać w następujący sposób najpierw zebranie z chętnymi budowy oczyszczalni gdzie będą podane rozwiązania i chociaż wstępna cena dla każdego gospodarstwa-Czy nie tak powinno to wyglądać Wójcie skoro na te pytania sam Pan nie zna odpowiedzi bo udziela Pan odpowiedzi, które są sprzeczne! O kosztach to sam Pan stwierdził, że nie ma pojęcia!

Jedno co Wójt wie to, że nie ma Pan pojęcia skąd można otrzymać dotację na tą inwestycje!!! Bo z NFOŚ-u już nie można, został jeszcze PROW –Tylko brak konkretów!!! Mam nadzieje, że się mylę, ale odniosłem wrażenie, że Wójt działa na „alibi”, że niby chcę coś zrobić z kanalizacją a tak naprawdę to wie, że nic z tego nie wyjdzie!!!- A przed wyborami można się będzie pochwalić, że coś się robi!

- Prawda!!! Być może jestem przewrażliwiony i przedstawiam wariant pesymistyczny – Obym tym razem nie miał racji!

Radny Mazur zapytał dlaczego nie jest robiony konkurs na Dyrektor GOPTiS-u tylko jest przedłużana umowa co roku? Odpowiedź Wójta była prosta nie widzi takiej potrzeby!- Dlaczego to każdy się może domyślić! 

Jeszcze trzeba odnotować, że Wójt mimo świątecznej oprawy był w stosunku do mojej osoby bardzo opryskliwy czy niegrzeczny, postanowiłem nie psuć miłej atmosfery i nie odpowiadać na zaczepki znając upodobania Wójta do zepsucia każdej imprezy swoimi nieprzemyślanymi wypowiedziami przy różnych okazjach, chyba nie trzeba podawać przykładów bo łatwiej byłoby podać imprezy na których Wójt , zachował się przyzwoicie (Jeżeli były, to bardzo mało!) wiadomo nie od dziś, że zawsze gdy wystąpi na imprezach typu dożynki lub jakieś inne (Dzień nauczyciela, zebranie OSP i inne) prawie zawsze swoimi niemądrymi (delikatnie mówiąc) wypowiedziami potrafi zepsuć nawet najlepszą imprezę! – Nawet jego zwolennicy to dostrzegają! – Teraz Wójt też podjął taką próbę i tylko dzięki temu, że nie dałem się sprowokować próba się nie powiodła- Nieładnie Panie Wójcie!

Głosowania nad uchwałami przebiegły spokojnie i były to sprawy mniej ważne dlatego nie będę się o tym rozpisywał, a że była to sesja świąteczna mieliśmy na koniec opłatek gdzie złożyliśmy sobie życzenia.

Teraz moje życzenia jakie mam do przekazania dla Wójta i Rady Gminy.

Wójtowi życzę żeby w tym nadchodzącym roku udało się znaleźć chociaż jednego doradcy z prawdziwego zdarzenia tzn. który mógłby doradzić w podejmowaniu dobrych decyzji a nie być klakierami, którzy nie mogą pomóc tylko ograniczają swoją działalność do pokazania się u boku Wójta, następnym życzeniem jest żeby jak najmniej udało się zepsuć imprez, oraz żeby Wójt starał się myśleć o sprawach Gminnych a nie tylko o sprawach swych doradców oraz lizusów i udało się trafić chociaż z jedną inwestycją, która jest potrzebna w Gminie i aby była dobrze zrobiona tyle na ten rok chyba wystarczy bo można by pisać życzenia dla Wójta bez końca!!!Jeszcze jedno żeby Wójt chociaż na koniec tej kadencji pokazał ludzką twarz!

Radzie Gminy życzę aby podejmowała tylko dobre dla mieszkańców decyzje i egzekwowała ich wykonanie a Radni, żeby spojrzeli trochę szerzej poza swoje podwórko, oraz żeby nie bali się Wójta(w większości) i podejmowali takie decyzje, które służą mieszkańcom Gminy (nie byli lizusami).

Życzmy sobie żeby Rada wykonywała swoje obowiązki kontrolne wobec Wójta!!! Oraz samych mądrych decyzji.

Wszystkim tzw. „DORADCĄ- OBRONCĄ WÓJTA” życzę, aby w tym roku „włączyli” myślenie!!!

A mieszkańcom życzę aby wybrani przez was przedstawiciele dbali o rozwój naszej Gminy a nie myśleli tylko jak pokazać się z Wójtem i „kombinowali” jak razem z Wójtem znaleźć się na jednej liście wyborczej!!!

Jaromin

P.S. Dziękuje wszystkim, którzy złożyli mnie życzenia świąteczne oraz noworoczne oczywiście mam dla Was podobne, życzenia dużo zdrowia i wytrwałości oraz błogosławieństwa Bożego.


ZNOWU „BUBEL” PRZEGŁOSOWNY!!!

Dnia 17.12. 2013r. odbyła się sesja Rady Gminy na której pojawił się Starosta Suski wprawdzie odniosłem wrażenie, że była to wizyta świąteczna (też miło) ale ja wykorzystałem obecność Starosty i zadałem kilka pytań po pierwsze pytałem o mur na Sołtystwie przypominając, że miał być zrobiony razem z drogą (Gmina nie dopilnowała) odpowiedź muszę przyznać trochę mnie zaskoczyła, że cena budowy muru i chodnika ma być niższa nie jak pierwotnie twierdzono około 1 300 000tyś teraz ma kosztować około 800 000tyś zł

( chyba nikt nad tym nie panuje) i że już teraz będzie zrobiony projekt a pytanie ile dopłaci Starostwo do tej budowy pozostało bez odpowiedzi pytałem również, kto będzie czyścił rowy przy drodze na Wielką Polanę Starosta zadeklarował, że będzie to robił Powiat wspomniałem, że tam nie da się koparką, bo są korytka, odpowiedź, że są ludzie to zrobią to ręcznie wspomniałem również o wodzie w centrum Sidziny (Rola Krupowa) oczywiście to się zrobi odpowiedział Starosta. (Który to już raz taka odpowiedź?!!!)

Według mnie na takiej Świątecznej sesji należy wszystko obiecać a co z tego będzie zrobione chyba nie wiele albo nic! (Obym się mylił!).

Dziwi tak mało zadanych pytań przez Radnych.

Jeszcze warto wspomnieć jak jeden z gości dziękował Staroście, że droga i mosty została zrobione i tu się trzeba zgodzić mam tylko jedno, „ale” skoro wydaje się tak ciężkie pieniądze należało dopilnować, żeby robota była zrobiona solidnie! A jak się popatrzy to nie ma kilometra tej drogi w naszej Gminie, żeby nie było jakieś usterki! (O tym też mówiłem)

O mostach już pisałem gdzie można stwierdzić, że dobrze, że powstały, ale, żeby powiedzieć, że nie jest to „fuszerka” tego już nie można powiedzieć! (Na obydwu) Najlepsze jest zdjęcie, które zrobiłem jednemu Panu z Gminy jak stoi na budowanym moście i zapala kolejnego papierosa i niby pilnuje a pod jego nosem robi się „fuszerka”!- Byłoby to śmieszne gdyby to nie dotyczyło naszej Gminy!

Może już dość znęcania się nad tymi, którzy mieli obowiązek dopilnować, aby ta inwestycja była zrobiona dobrze, ale o tym już dużo pisałem, ale „winni” nie mogą czy nie chcą tego zrozumieć, że to był ich obowiązek!!!

Teraz przeszliśmy do dyskusji nad budżetem, na 2014r., żeby ktoś sobie nie robił złudzeń jest to dokument, który musi być zrobiony, ale żeby ktoś dołożył, chociaż trochę staranności żeby powstał w miarę przyzwoity, bo idealnego to chyba nie można zrobić, to zrobiony „Bubel prawny”!- Merytorycznie także!(Który to już raz?).

Wprawdzie dzisiaj tylko wspomnę o niektórych kwestiach a omówieniem całego budżetu zajmę się później.

W dochodach głównie pieniądze są zaprogramowane, z NFOŚ chodzi o dotacje na przydomowe oczyszczalnie (zaplanowano dotacje 1 350 000) oraz kredyt w wysokości 1 050 000 oraz 600 000zł ściągnięte od właścicieli, którzy chcą budować oczyszczalnie.

Jest to wszystko pisane patykiem na wodzie, bo nie wiadomo jeszcze ile będzie robione oczyszczalni, ile będzie kosztowała jedna oczyszczalnia ( na spotkaniu w szkole było to 11 000 zł. a teraz przyjęto, że będzie to 15 000 zł) i najważniejsze czy dostaniemy te pieniądze – Mam nadzieje, że tak, ale ile do nie mając tych danych nie wiadomo na pewno więcej jak nas to będzie kosztowało nie dostaniemy!

Przy dochodach dostrzegłem błąd, bo w budżecie zapisano, że dochód z tytułu opłat za ogrzewanie w budynkach wynajmowanych będzie wynosił, 10% podczas gdy Wójt zmniejszył do 5% (nie wiem czy pod naciskiem swojej żony, dlaczego w budżecie jest zapisana wyższa suma), może nie jest to wielka suma, ale jest to bardzo sprytnie zrobione, żeby nie zwiększać za dużo czynszu między innymi zakładowi pogrzebowemu, jest to taktyka pomyślane na przyszłość, bo następny budżet będzie ustalała nowa Rada i Wójt będzie mógł powiedzieć, że, w 2014r. podniesiono o 10% to teraz nie można podnieś- Sprytne Prawda Panie Wójcie!!!- Dla kogo? – Odpowiedz sobie sam.

Pytacie jak są aneksy podpisane 10% czy 5% skoro w budżecie przegłosowano 10% - To według mnie aneksy powinny mieć 10% podwyżki!- A jak jest to sprawdzę!

Jeżeli idzie o wydatki to najbardziej zbulwersowała mnie sprawa oprócz wydatków na utrzymanie biurokracji oraz jednostek Gminnych, (o czym już pisałem w poprzednim odcinku) to sprawa wodociągu „Centrum” w Bystrej otóż słyszycie ciągle, że ta spółka jest praktycznie bankrutem, ale mnie dziwi jeszcze bardziej, że jeszcze funkcjonuje, bo jak wytłumaczyć, że w budżecie zakłada się 10% nieściągalności należności, ( podczas gdy pozostałe mają blisko 100%) a ile umorzeń jest w tej spółce i dlatego te pozostałe mają na koncie pieniądze, bo w pozostałych wodociągach nie ma umorzeń, jeden wniosek nasuwa się sam tam gdzie spółka rządzi się sama tam są pieniądze, mimo, że za wodę płacą mniej (przykład Sidziny a także drugi wodociąg w Bystrej), a tam gdzie wodociąg prowadzi Gmina (czytaj Wójt) tam ta gospodarka finansowa delikatnie mówiąc kuleje, albo nie ma w ogóle gospodarki finansowej (o zgrozo ci sami ludzie są odpowiedzialni za finanse Gminy i dlatego ta Gmina tak stoi!).

Dla mnie nasuwa się jedno skojarzenie, że tam gdzie Włodarze Gminy mają udziały w wodociągach tam najwięcej się dokłada pieniędzy niedawno pisałem o zakupieniu zbiorników do wodociągu w Sidzinie (Wójt) obecnie umorzenia opłat za wodę w wodociągu „Centrum” w Bystrej (Przewodniczący).

Pozostałe wydatki to budowa chodnika w Bystrej rola Talapkowa jest to inwestycja potrzebna, ale będzie to dotacja LGD bardzo duża zasługa w tym jest Radnego Tempki!- A wydaje się, że tylko dzięki jego staraniom udało się uzyskać środki unijne!!!

Zwraca uwagę fakt zwiększenia wydatków na „biuletyn”, (około 45%), bo zbliżają się wybory niektórzy myślą, po co wydawać swoje pieniądze na ulotki skoro można to załatwić za Gminne pieniądze! – Prawda Wójcie!

Pamiętacie jak pisałem, że w „biuletynie” wiadomości są traktowane bardzo wybiórczo!- A niestety potwierdziło się to, co mówiłem, że jest to „tuba” dla Wójta za Gminne pieniądze!

Pisałem również, że można dożynki Gminne zrobić taniej chyba, dlatego zaplanowano drożej o około 30% czy wzrost na płace dla trenerów klubowych w Bystrej około 45% w Sidzinie prawie 20% wprawdzie Wójt tłumaczy, że on nie kontroluje (Nie wiem czy ktoś kontroluje?) gdzie jednostki podporządkowane Gminnie wydają pieniądze od tego są dyrektorzy, ciekaw jestem co by było jakby podnieśli 100%.

Panie Wójcie czy Pan panuje nad sytuacją w Urzędzie i podległych jednostkach?- Obawiam się, że nie! Chyba Pan tylko piastuje stanowisko Wójta i bierze duże pieniądze!!!

Najbardziej mnie zasmuciło jak Radni pracowali nad budżetem odniosłem wrażenie, że tylko niektórzy przeczytali co tam jest zapisane inni robili wrażenie jakby pierwszy raz widzieli ten dokument! (O zgrozo!).

Wprawdzie pisałem już, że dla niektórych Radnych milczenie jest złotem, ale naprawdę współczuję większości Radnym jak widzę strach w ich oczach, i bojąc się żeby nie powiedzieć coś, co nie spodoba się Wójtowi!

Dlaczego tak się dzieje?- Odpowiedź jest prosta można być skreślony z listy wyborczej!!!- Po co się narażać wypowiedziami skoro większość Radnych uważa, że ich obowiązkiem jest pokazać się na imprezach obok Wójta to wystarcza! - ludzie to widzą! A ustalanie, co ma być robione oraz kontrola czy sprawy zaplanowane są realizowane przez Gminne jest to sprawa drugorzędna, żeby nie powiedzieć, że dla niektórych Radnych nie ważne!- O kim piszę sądzę, że się domyślacie.

Trzeba wspomnieć, że Wójt bez naszej wiedzy przyjął w połowie roku jedną osobę do śmieci na ½ etatu teraz sobie wymyślił, że trzeba jej dać cały etat ja byłem przeciwny takiemu rozwiązaniu i złożyłem odpowiedni wniosek argumentując, że jeżeli jest chwilowo taka potrzeba to na krótko można przesunąć z innego działu pamiętacie dawniej Gmina wydawała worki i nie trzeba było zatrudniać pracowników! – Czyżby ktoś znajomy szukał pracy?!

Jak Radni głosowali w/w wniosek:

„Za” wnioskiem

1. Jaromin

2. Tempka

3. Mazur

 

„Wstrzymali się”

1.Błachut

2.Stramek

3.Porszke

4.Trzop

 

„Przeciw”

1. Drobny

2.Kostka

3.Wójtowicz

4.Chorązak

5.Gałka

6.Czarny

7.Talapka

Za przyjęciem budżetu głosowano:

„Za”

1.Drobny

2.Talapka

3.Kostka

4.Wójtowicz

5.Chorążak

6.Trzop

7.Gałka

8.Czarny

9. Porszke

„Wstrzymali się”

1.Stramek

2.Tempka

3.Mazur

4.Błachut

 

„Przeciw”

1. Jaromin

 

Nieobecny na wszystkich głosowaniach był Radny Frankiewicz

Przepraszam za minorowy nastrój (nie świąteczny), ale nie może być mojej zgody na taki budżet gdzie główną „inwestycją” jest wynagrodzenie dla Urzędników Gminy i jednostek podległych oraz wydatki na bawienie się jak chociażby budżet GOPTiS-u a nieliczne inwestycje są jeszcze nie zawsze „trafione” jak choćby boisko treningowe!

Ale jak już pisałem sprawę budżetu omówię w następnych wpisach.

Następne punkty porządku obrad przeszły już gładko, i tak ustaliliśmy opłatę za pobór wody z wodociągu Bystra „Centrum” 2,12zł. za m³ brutto oraz za wywóz „szamb” określono górną granice 35zł brutto za m³, przedłużono umowę o 3 lata dla Pana Wiertelczyka.

Warto wspomnieć jeszcze zadałem pytanie czy pieniądze na chodnik w Bystrej oraz oświetlenie boiska sportowego w Bystrej są wydawane z budżetu Gminy czy konkretnie z któreś wsi – odpowiedź była, że z ogólnego budżetu teraz wydaje się to nie ważne, ale radzę to zapamiętać, bo nie długo będzie to sprawą istotną.

Cudownych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze życzę wszystkim Mieszkańcom Gminy nikogo nie wyłączając!!!

Jaromin


CO WÓJT CHCE UKRYĆ?!!!

W dniu 02.12.2013r. odbyła się na mój wniosek kontrola Komisji Rewizyjnej realizacji wniosków składanych do Wójta nieobecni byli członkowie, Radni Frankiewicz, Porszke oficjalnie ze względu na pilne obowiązki zawodowe czy też sprawy zdrowotne (moim zdaniem był to unik „taktyczny”) pozostali ja, Kostka, Gałka, Trzop wynik kontroli był następujący wnioski w 2013r w większości były realizowane na bieżąco (lepiej lub gorzej).

Najwięcej kontrowersji wzbudził wniosek, żeby wyceniać pracę brygady remontowej Gminy wprawdzie trzeba przyznać, że założono dzienniczki pracownikom gdzie wpisują, co robią w dany dzień (mój wniosek), ale chodzi o wycenę pracy okazuje się, że jest to niemożliwe jak mnie wiadomo taka była intencja, aby można było wycenić ile kosztowała praca przy danej inwestycji brygady remontowej i tak np. podajemy cenę budowy chałupy w Skansenie (nie wiem, jakie były koszty), ale rzucam 100tyś zł + praca brygady remontowej (ile wyceniono), a mając ilość dniówek, jakie tam pracowali i zarobek miesięczny można wyliczyć ile kosztuje jedna dniówka, czyli ilość dniówek razy koszt pracy jednej dniówki daje nam wycenę pracy brygady remontowej!- Proste Wójcie prawda!!!

Pozostali członkowie zespołu kontrolującego (oprócz mnie) storpedowali moje zamiary dojścia prawdy, żeby bronić Wójta zadając pytania, po co komu to potrzebne jeszcze raz powtórzę ten argument, który im przedstawiłem, żeby można było obliczyć ile taka inwestycja kosztowała!!!- Może to do nich dotrze!!!

Następnie przedstawiali argument, że brygada pracuje dobrze bez zastrzeżeń, tylko my nie oceniali pracę brygady Gminnej tylko realizacje wniosków, który była jednoznaczny „wycena pracy brygady Gminnej”- Dotarło Panowie!!!

Twierdzili również, że w zupełności to wystarczy te dzienniczki- Panowie Radni wniosek był jednoznaczny!!!- Prawda!

Dobrze byłoby, żeby Radni zrozumieli, że jeżeli składamy wnioski jako Rada to są po to, żeby Wójt je realizował, bo jak się sami nie szanujemy to inni też nie będą nas szanować jest to oczywista prawda!!!

Jeszcze raz wyjaśnię ja nie mam zamiaru kontrolować jak pracuje brygada Gminna ( od tego są odpowiednie jednostki Urzędu) tylko trzeba wyceniać brygadę, żeby można stwierdzić ile kosztowała dana inwestycja nie znając kosztów brygady nie można zrobić wyceny danej inwestycji, skąd Wójt ze swoimi Radnymi wiedzą, że nie taniej zlecić inwestycje jakieś firmie, zamiast zatrudniać brygadę Gminną brygada mogłaby wykonać inne prace.

Panie Wójcie razem ze swoimi Radnymi pomyślcie czasem o dobru Gminy!!!

Wprawdzie jeden z członków Komisji był znany jako „przyboczny”, ale dwaj pozostali zmienili front- Czyżby zostali kupieni?!!!

Przypominam jeszcze raz Radnym my nie oceniamy prace brygady remontowej tylko wyceniamy wartość jej pracy- Dobrze, żeby niektórzy zrozumieli ten fakt i mimo, że Wójt wydał polecenie storpedować tak oczywistą prawdę, żeby zrozumieli, że mają swoje zdanie a nie są tylko marionetkami w rękach Wójta!

A nie wyceniając brygady remontowej koszty budowy chałupy będą niepełne („kulawe”) i dobrze byłoby jakby ci Radni, którzy byli w zespole kontrolnym zrozumieli tą oczywistą prawdę!!!

Jest dla mnie oczywiste, że zachowanie Radnych na Komisji jest związane z robieniem przez Wójta listy wyborczej, pozostaje tylko pytanie, co Radny Kostka chciał uzyskać, bo miejsce na liście ma zapewnione w przeciwności do dwóch pozostałych, którzy muszą zabiegać o to miejsce i to tłumaczy ich nie mądre zachowanie, dotychczas miałem zdanie o nich jako „rozsądni” (widocznie się myliłem) nie mniej wszystkim chyba Wójt nie zabronił myśleć!- Prawda!

Radnym Gałka, Trzop „życzę sukcesów” z Wójtem, bo widać, czym bliżej wyborów można spotkać coraz więcej „lizusów”- Brawo Panowie!!!

Nie wiem, dlaczego Wójt nie chcę dokonać wyceny brygady remontowej a mając takich Radnych („obrońców”) jak wyżej opisani, może sobie pozwolić na nie realizowanie wniosków. Ostrzegam Wójcie za to trzeba zapłacić!- Mam wątpliwości czy wystarczą miejsca na liście wyborczej? Sądzę, że liczą na większe profity!

Na zakończenie mam takie wrażenie, że komuś zależy, żeby nie wyceniać pracę brygady remontowej na pewno nie są to urzędnicy ani też członkowie brygady Gminnej!!!

Komu zależy można się tylko domyślać, mogę podpowiedzieć nie są to Radni Komisji, którzy chcą tylko „ugrać” coś dla siebie!- Brawo tak trzymać!

Zapytam otwarcie, co Pan Wójt chcę ukryć?!- Apeluje o chwile szczerości!!

Widząc, że Wójt i niektórzy Radni szczególnie z Komisji (nie tylko), co znaczy słowo ocenić i wycenić spróbuje im wyjaśnić może zrozumią prostą zasadę!

Ocenić brygadę remontową – to znaczy ocenić czy dobrze czy źle pracuje, od tego są odpowiednie działy w Urzędzie my jako Rada nie mamy prawa.

Wycenić brygadę remontową – to znaczy określić, jaki był koszt pracy brygady na danej inwestycji. Proste – Prawda!!!

Sądzę, że wszyscy już zrozumieli – Jeżeli ktoś czegoś nie rozumie niech się skontaktuje ze mną to udzielę wyjaśnień, jeżeli chcecie coś ugrać dla siebie broniąc bezmyślnie Wójta róbcie to bardziej z klasą!!!

Jaromin


ROZRZUTNOŚĆ WÓJTA GMINY BYSTRA-SIDZINA !!!
(„NA INWESTYCJACH”?)

Nie wiem czy wszyscy czytali w „Kronice Beskidzkiej” ile zarabiają urzędnicy w Gminie Bystra-Sidzina ja tą informacje zamieszczam poniżej, - Czy dużo czy mało ocenicie sami! 

Moim zdaniem niektóre są przesadnie wysokie (za wysokie)! Ale jak już pisałem każdy oceni sam! Warto zwrócić uwagę, że zarobki w gazecie są podane za 2012r a z tego, co pamiętam w 2013r. była podwyżka płac, czyli teraz wszyscy zarabiają dużo więcej!!! 
Jeszcze jedno, dlaczego niektóre zarobki są „tak niskie”, ponieważ te osoby w 2012r albo zajmowały inne stanowiska albo pracowały na niecały etat w 2013r roku ich wynagrodzenie wzrosło i to bardzo dużo! 

Ja pokaże ile Gmina przeznacza w projekcie na 2014r. na wynagrodzenia i składki od nich naliczane, a że wszystkie Komisje zaopiniowały budżet pozytywnie to tak zostanie przyjęte.

Urząd Gminy…………….. 1 549 700,00zł
GOPTiS …………………… 147 118,00zł
Skansen …………………… 123 229,00zł
Biblioteka w Sidzinie ……… 55 922,00zł
Biblioteka w Bystrej ………. 57 378,00zł
Razem utrzymanie
wszystkich etatów…..1 933 347,00zł

Nie należy mylić z kosztami na utrzymanie tych jednostek (to poniżej) są to tylko koszty utrzymania etatów w tych jednostkach!!! – Czy dużo oceń sam!

Koszty utrzymania tych instytucji:
Urząd Gminy …………… 2 002 100,00zł
GOPTiS ………………… 583 695,78zł
Skansen ………………… 245 958,00zł
Biblioteka w Sidzinie ….. 74 646,00zł
Biblioteka w Bystrej …… 78 252,00zł
Razem koszty utrzymania tych instytucji w roku 2014 wyniosą ………………….. 2 984 651,78zł

Nie twierdzę, że wszystkie te instytucje należy zlikwidować (wszystkie są potrzebne) tylko drastycznie należy obniżyć dotowanie z budżetu Gminy, ja sądzę, że wydanie prawie trzy miliony to już więcej jak luksus i między innymi, dlatego głosowałem przeciw budżetowi, ale nie mam złudzeń, że pozostali Radni przed wyborami będą głosować za przyjęciem budżetu.
Jak widać z powyższego to chyba są te „inwestycje”, o których mówił Wójt uzasadniając podwyżki podatków, z jednym muszę się zgodzić z Wójtem, że na kulturze nie można zarobić, tylko skoro brak nam prawie na wszystko w tych instytucjach też jest potrzeba oszczędzania to, o czym mówiłem już dawno pozyskiwanie środków z zewnątrz (sponsorzy, unijne, handlu na festynach, itp.- Po co skoro Wójt da?!!).
Zobaczcie ile kosztuje utrzymanie Urzędu Gminy ile kosztuje utrzymanie etatów-Pytacie ile pracowników pracuje w Gminie?- Obecnie nie wiem, ale obiecuje, że to sprawdzę!
Należy zwrócić ile kosztuje utrzymanie, GOPTiS-u Skansenu i ile kosztują etaty a ile ludzi tam pracuje?- Każdy może sprawdzić!
Apeluje do Wójta o obniżenie kosztów utrzymania przede wszystkim Urzędu Gminy i chociaż trochę obniżyć koszty utrzymania jednostek kultury!!!- Proszę mnie wierzyć są to koszty kilkakrotnie za wysokie!!! Panie Wójcie za tak wysokie zarobki pracowników tych jednostek mogą znaleźć sponsorów, czy też inne źródła finansowania a nie czekać tylko na dotacje z Urzędu Gminy przecież za darmo nie biorą pieniędzy!- Prawda!

Jaromin


„MĄDRA” TAKTYKA WÓJTA!!!

::: Materiały do poniższego tekstu (projekt uchwały podatkowej, stawki podatku rolnego i od nieruchomości)

W dniu 13.11.2013r odbyła się XXXVI sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina i rozpoczęła się od prowokacji dwóch Radnych z Bystrej przybocznych Wójta w stosunku do mojej osoby (który to już raz?) tym razem plan się nie powiódł nie dałem się sprowokować, a że sprawa nie jest istotna bo chodziło tylko, żeby mnie zdenerwować nie będę się na ten temat rozpisywał sprawę uważam za nie byłą.

W zapytaniach Wójta tym razem było mało spraw interesujących wprawdzie miałem dwa zapytania do Wójta, ale były to sprawy techniczne, o których nie będę się rozpisywał.

W zapytaniach miałem pytania, na które mam otrzymać odpowiedź na następnej sesji to wtedy będę pisał o tym, zadałem również pytanie, co z tym murem na sołtystwie wiedząc, że Wójt był na spotkaniu w Starostwie, według Wójta nic nowego, czyli nic nie wskazuje, żeby mur powstał (bez satysfakcji, pisałem o tym).

Jeżeli idzie o uchwały to była uchwała w sprawie przystąpienia do programu, NFOŚ czyli jest to uchwała zezwalająca Wójtowi starania się o dofinansowanie przydomowych oczyszczalni została ta uchwała przegłosowana jednogłośnie, czyli Wójt może wystąpić do NFOŚ o dofinansowanie 45% przydomowych oczyszczalni i o kredyt na preferencyjnych warunkach.

Ktoś zapyta, dlaczego ja byłem za otóż uważam to za jedyne możliwe na dziś rozwiązanie, bo jak już pisałem na inną kanalizacje nie mamy szans otrzymać dotacji a druga sprawa przydomowe oczyszczalnie nie prowadzą do rozkopywania dróg, chodników itp. a wiadomo ile to kosztuje następna sprawa nie bez znaczenia, nie stać Gminy na budowę oczyszczalni i kanalizacji beż wsparcia z zewnątrz!- A na otrzymanie dotacji na kanalizację nie mamy obecnie szans!- O czym można było przeczytać.

Następną uchwałą była zmiany w budżecie Gminy sprawa dotyczyła zabrania pieniędzy z dróg na boisko treningowe.

We wszystkich głosowaniach nie brali udziału Radni:

1. Błachut
2. Chorążak
3. Porszke

Tak głosowali Radni:

Za podjęciem uchwały:

1. Kostka
2. Talapka
3. Czarny
4. Stramek
5. Drobny
6. Gałka
7. Trzop

Wstrzymali się:

1. Mazur
2. Tempka
3. Frankiewicz
4. Wójtowicz

Przeciw

1. Jaromin
Dlaczego głosowałem przeciw, bo uważałem, że skoro braliśmy mln kredytu to nie po to, żeby tak bezsensownie wydawać na taki luksus jak boisko treningowe to tak jakby kogoś nie miał na chleb a kupuje mercedesa tak tutaj też zrobiono, „przyboczni” Wójta nalegali, żeby budować boisko inni się bali sprzeciwić ja byłem przeciwny, ale tylko jeden, myślę o Radnych z Sidziny, pomyślcie ile można byłoby zbudować dróg za 40 tyś zł nie mówiąc już, że pilne jest remont Sali gimnastycznej w Sidzinie wszystkie te argumenty były przedstawione na sesji ale jak Wójt stwierdził, że jest taka potrzeba to jak mogli głosować „przyboczni” i niektórzy wystraszeni Radni!- Brawo Radni! Wydajmy w bezsensowny sposób pieniądze zaraz będziemy brać kredyty, żeby budować następne „pomniki głupoty”!!!
Żeby było jasne, skoro zakupiono (nie wiem, po co?) grunt pod boisko treningowe to trzeba budować ale systemem gospodarczym ile można zdobyć ziemi za darmo czy to z rowów czy też ktoś przygotowuje plac. Po co lepiej zakupić- już zapomniano! Jakie „cyrki” były przy budowie obydwu boisk sportowych w Gminie!!! Chyba, że ktoś przy tej inwestycji chce coś ugrać dla siebie!- Bo jak inaczej tłumaczyć tą inwestycje, skoro nie widzę w okolicy boisk treningowych a może równamy do „Wisły”- Obyśmy się nie utopili!

Jeszcze było jedno głosowanie nad przedłużeniem najmu sklepu żelaznego w magazynie (p.Filas) ta Pani chciała na rok, ale Wójt twierdził, że tylko na pół roku wszyscy byli „za” ja się wstrzymałem, bo uważałem, że należy dać umowę na 1rok i nie przedłużać dłużej, przyznam szczerze nie bez znaczenia był fakt gdzie słyszę, że jest to „likwidacja konkurencji”, dla kogo?- Odpowiedz sobie sam!!!

Następne głosowania to podatki od środków transportowych i podatku od nieruchomości.

Tak głosowali Radni za podatkiem od środków transportu:

Za podatkiem głosowali:

1. Kostka
2. Wójtowicz
3. Trzop
4. Drobny
5. Talapka
6. Tempka
7. Mazur
8. Czarny
9. Frankiewicz

Przeciw głosowali:

1. Jaromin
2. Gałka

Wstrzymał się

1.Stramek

Komentarz będzie po przedstawieniu głosowania nad podatkiem od nieruchomości, bo wyjaśnienie jest podobne, przy transporcie tylko tyle dodam, że dotyczy nas wszystkich, ponieważ jeżeli przewoźnicy będą płacili większe podatki to odbiją sobie na klientach (w cenie towaru) i trzeba o tym pamiętać!.
Tak się dziwnie składa, że najwięcej podnieśli tym dużym, którzy najwięcej zatrudniają pracowników!- Czyżby chodziło o to, żeby zlikwidować!

Tak głosowali Radni za stawkami podatku od nieruchomości:

Za podatkiem głosowali:

1. Kostka
2. Wójtowicz
3. Trzop
4. Drobny
5. Tempka
6. Mazur
7. Frankiewicz
8. Czarny

Przeciw głosowali:

1. Jaromin
2. Gałka

Wstrzymali się:

1. Stramek
2. Talapka

Należy jeszcze dodać, że Komisje Rewizyjna oraz Rolnictwa byli przeciw podwyżką, tylko Komisja budżetowa była za (nie jednogłośnie), ale widać po tych głosowaniach niektórzy Radni zostali „postawieni do pionu”!- I zmienili zdanie- Widać mają swoje zdanie!

Stawki podatku można przeczytać, obok- Bo jest to odwrotność Janosika zabiera się biednym, żeby dać bogatym!!! (Urzędnikom)- Brawo Wójcie!

Powie ktoś podwyżki nie są duże, ale co roku rosną po kilka złotych a w tych ciężkich czasach gdzie każdy z nas musi oglądać każdą złotówkę, musi być bolesna!- Jak sądzisz?

Wprawdzie Wójt próbował wmówić, że te pieniądze z podwyżek pójdą na inwestycje- idę o zakład stawiam dolary przeciw kasztanom, że potrzebne są na podwyżki dla urzędników (na pewno będzie mało tych pieniędzy z podwyżek podatków).

Dosyć, że tym przedsiębiorcą, którzy działają na terenie naszej Gminy jest ciężko to dobijajmy ich jeszcze podatkami!- Brawo Panie Wójcie!

Jestem w trakcie robienia „Listy przebojów Wójta” na „inwestycje roku 2013” i tak na pewno na jednym z czołowych miejsc jest budowa boiska treningowego.

Kandydują również:

 1. Wydawanie biuletynu- Gdzie wiadomości są podawane wybiórczo! A koszty!

 2. Wymiana wizyt z Kępicami- Ile to kosztuje? Zakwaterowanie delegacji około 20 osób czy utrzymanie, dwa razy w roku czy nasz wyjazd do Kępic? (Dużo skromniejszy osobowo).

 3. Obchody 450-lecia Sidziny- Koszt od 80tyś – 100tyś zł Czy musi być tak drogo? Chyba w myśl zasady „Postaw się zastaw się”- Bawmy się dobrze! Bawić się lubimy tylko róbmy to za własne pieniądze!

 4. Umorzenia, które serwuje Wójt! (Wody, śmieci, podatków)- Zobacz czy dotyczy to najbiedniejszych mieszkańców naszej Gminy!- Ja sądzę, że nie, ale wybory tuż tuż!!!

 5. Czy może dopłaty do prywatnych inwestycji takich jak zbiorniki itp.- Otrzymują wybrani!

 

Według mojego „rankingu” na czoło wybija się boisko, ale nie chce nic sugerować! Inne też są warte uwzględnienia.

Ciekawi was ile kosztuje boisko treningowe Gminę i ile będzie kosztowało- Ja też tego nie wiem, na pewno będzie drogo a dokładny koszt na pewno się dowiem to wtedy napiszę.

Mam nadzieje, że nie dojdzie do podobnych spraw jak przy budowie głównych boisk w Gminie!

A może czytelniku ty masz jeszcze jakieś ciekawe przykłady- proszę o mail.

Proszę także o głosowanie nad moimi propozycjami- Czekam na wasze głosy!

Oczywiście nie robi to sam Wójt tylko ma do pomocy Radnych swoich „przybocznych” oraz „wystraszonych” (nazwiska nie długo przypomnę), muszą tak głosować, bo jak głosi wieść Gminnych są już „robione listy wyborcze”!- Ja się tam nie mieszczę!(A może?) Jest jeszcze kilku Radnych, którzy liczą na inne profity za poprawne głosowanie.

Według mnie Wójt wymyślił nową „taktykę” wypuszcza swoich „przybocznych”, którzy forsują inwestycje, a jak okaże się sukcesem to bierze na siebie a jak „niewypał” to obwinia Radnych- Mądre prawda! A że Wójt otoczył się „lizusami” to teraz przed wyborami nie ma problemu wysłać swoich do „boju” przecież miejsce na liście razem z Wójtem rzecz nie do pogardzenia!- Prawda!!!

Jaromin

 


DOBRE OTWARCIE I CO DALEJ?!!!

Dnia 06.11.2013r. odbyła się zaplanowana Komisja Oświaty i może nie warto by się o tym rozpisywać gdyby nie zaistniały pewne okoliczności, które trochę były na początku dla mnie niezrozumiałe, ale o tym trochę później, teraz może przejdę do spraw którymi zgodnie z planem zajęła się Komisja i tak głównym tematem było omówienie działalności GOPTiS-u i Skansenu i muszę powiedzieć, że działalność Dyrektor GOPTiS-u Pani Czarny, że jest to „dobre otwarcie”, które idzie w dobrym kierunku, wprawdzie gdy usłyszałem, że na obchody 450-lecia Sidziny GOPTiS wydał 63 000 zł. trochę mnie to przeraziło, bo do tego trzeba doliczyć jeszcze pomnik i różne sprawy z tym związane to wyjdzie około 100 tyś zł zapytacie gdzie to dobre otwarcie?- Jak wiecie zawsze dopominałem się, żeby próbować pozyskać sponsorów a także środki unijne na tego typu imprezy i z tego jak twierdzi Pani Dyrektor udało się zdobyć trochę środków, a nie tylko iść po najmniejszej linii oporu czyli napisać do Gminy, że potrzeba pieniędzy- Brawo! Tak trzymać! Wprawdzie „jedna jaskółka wiosny nie czyni”, ale od czegoś trzeba zacząć a sądzę, że jest to mały krok w dobrym kierunku!!!

Druga sprawa to dożynki Gminne okazało się, że można taniej i tak na początku jak dostałem się do Rady na dożynki Gminne było zarezerwowane około 30 tyś zł. w tym roku zrobiono za około 19 tyś zł.- Brawo! Stali czytelnicy pamiętają jak walczyłem o obniżenie kosztów festynów i dożynek i warto było, bo są już wprawdzie niewielkie rezultaty tej nie równej walki, wprawdzie chciałem, żeby również handlujący na festynach część swoich zysków przekazali na te imprezy (np. piwem), ale wszystkiego nie można mieć od razu na pewno do tematu wrócę!!! 

Dwa dni później odbyła się Komisja Rewizyjna, na której była oceniana działalność Skansenu, w Sidzinie i tu tak jak poprzednio jestem działaniami Pani Dyrektor Czarnej mile zaskoczony, chociaż nie byłem jej wielbicielem (miałem zastrzeżenia, w jaki sposób się tam dostała), ale swoje animozje odkładam na bok tylko staram się ocenić pracę obiektywnie.

Muszę powiedzieć, że wykonuje swoje obowiązki bardzo sumienie i widać, że jest oddana swojej pracy i wykonuje w miarę swoich umiejętności oraz środków bardzo sumiennie, widać, że próbuje szukać pieniędzy nie tylko z Gminy, ale również z zewnątrz wprawdzie sama przyznaje, że nie udało się pozyskać sponsorów, ale jak będzie ponawiała próby na pewno jej się to uda! Następna sprawa to frekwencja odwiedzających nie tak dawno trudno było zdobyć ze sprzedaży biletów kwotę 2 000 zł w tym roku jest już przeszło 8 000 zł wprawdzie jak twierdzi Pani Dyrektor część wstępów była darmowa (dla szkół), ale to powinno dać rezultat w ilości sprzedanych biletów.

Moim marzeniem byłoby, aby imprezy w skansenie same się finansowały bez dopłat z Gminy - może się doczekam!

Jak Pani Dyrektor mówi, większość prac jest wykonywana systemem gospodarczym lub z pomocą brygady Gminnej pewno obniża to koszty, (czy na pewno- należałoby sprawdzić?).

A budowa tej nowej „chałupy” jest dosyć zagmatwana wprawdzie jest to „działka” Wójta, bo najpierw miało to być robione z drzewa, które ścięto w skansenie teraz się twierdzi, że tylko część drzewa została zużyta na tą budowę, (jaka?) a resztę sprzedano, a pisałem już dawno zamienić drzewo na więźbę wtedy było to drogo a teraz policzyć wycinkę + ciągnik to nie wiem czy ze sprzedanego drzewa coś zostało?- ale to już na inny artykuł, jest jeszcze kilka spraw, które mnie nurtuje ale nie była to kontrola tylko ocena działalności, dlatego nie mogłem dopytać.

Tak jak poprzednio widać, że przed Panią Dyrektor jest jeszcze wiele pracy, ale sądzę, że pierwszy krok został zrobiony w dobrym kierunku- Tak trzymać! Jeszcze tylko zmniejszy Pani koszt utrzymania skansenu przez Gminę!- Będzie super!

Jak widać przed Paniami Dyrektor jeszcze bardzo dużo pracy mam nadzieje, że wystarczy im determinacji i sił do dalszej ciężkiej pracy- Tego Panią życzę a rezultaty muszą przyjść same!

Obawiam się, żeby tylko ktoś nie zaczął „mieszać” i nie zaczął wprowadzać swojej „mądrości” a przy tym „ognisku” na pewno kilku będzie chciało się ogrzać!

Powtórzę jeszcze raz w obydwu instytucjach zrobiono pierwsze kroki w dobrym kierunku, ale stare przysłowie mówi „jedna jaskółka wiosny nie czyni”.

Jeszcze jedna ważna sprawa obydwie Panie Dyrektor podkreślały dużą pomoc w zdobywaniu pieniędzy unijnych Radnego, Tempki (Jakie szczęście, że wciągnąłem go do Rady, dlaczego tego typu ludzi już od dawno nie są wykorzystywani?- Dobre pytanie).

W podsumowaniu muszę zauważyć, że obydwie Panie Dyrektor współpracują, a nawet rywalizują ze sobą (w dobrym znaczeniu) i jeżeli wystarczy Panią sił i determinacji może to przynieść pożądane skutki dla zarządzanych przez nie jednostek jak również dla Gminy!!!

Nie sądzicie, że ja uważam, że wszystko jest idealnie- Daleko jeszcze do tego, uważam, że zmierza to tylko do normalności- Tak jak powinno być już dawno! Nie czas jeszcze na fanfary!

Widzę kilka spraw, które wymagają natychmiastowej poprawy w tych jednostkach, ale dlatego, że uważam, że obydwie Panie Dyrektor wiedzą, co trzeba poprawić, a że daje Panią kartę „In blansz” czekam na rezultaty, bo jeżeli nie będzie spodziewanych efektów to krytyka będzie ostra!

Dla mnie najważniejsze byłoby ożywienie obydwu instytucji, w których musi tętnić życie!- Co przez to rozumie?- Organizowanie małych imprez gdzie dzieci i młodzież znalazłaby interesujące dla siebie zajęcia a organizowanie festynów czy wystaw jest to rzecz wtórna!- Co Panie o tym sądzą to nie musi kosztować jakieś duże pieniądze tylko trochę pracy!

Jednym słowem jest dobre otwarcie i co dalej?! Czy Panie Dyrektor będą chciały i będą umiały zmieniać te instytucje na lepsze czy osiądą na laurach?!- To jest zasadnicze pytanie!!!

Pożyjemy zobaczymy!

Teraz opiszę, co mnie zdziwiło od razu na tej Komisji Oświaty to obecność Przewodniczącego Rady Pana Drobnego wprawdzie ma prawo uczestniczyć, ale nigdy tego nie robił, ale gdy „odpalił” swoją rewelacja „odgrzewając przestarzały kotlet”, o tym, gdy opisywałem temat działalności „kapituły odznaczeń”, ( dlaczego teraz dopiero sobie o tym przypomniał czy to przypadek?!) jeszcze raz przypominam Panu Przewodniczącemu, że ja przedstawiałem tylko głosy jakie otrzymuje od mieszkańców z którymi nie zawsze się zgadzałem, a dobrze, żeby kapituła wiedziała, że i takie głosy są na temat jej pracy, bo tłumaczenie Pana Drobnego, że nie „wszystkich znacie” jest niedopuszczalne to oznaczałoby, że skład kapituły jest nie właściwie dobrany ! ( chyba, że było to przejęzyczenie). Już nie chciałem o tym pisać, ale obiecałem Panu Przewodniczącemu udzielić odpowiedzi i nie zamierzam powracać do tego tematu! Uważam sprawę za zamkniętą! A kapituła jak będzie wiedziała, jakie głosy krążą na temat jej pracy wyciągnie właściwe wnioski na przyszłość!
( zgodnie z moją zasadą każdy mądry człowiek docenia krytykę i wyciąga właściwe wnioski!)

Drugi temat, który, chciał wrzucić na Komisje Pan Przewodniczący to sprawa, którą poruszyłem w poprzednim odcinku sprawę umorzeń za korzystanie z wody z wodociągu w Bystrej, wprawdzie Pan Drobny raz mówił, że Wójt umorzył tylko odsetki, (co można stwierdzić w tekście, obok), że jest to nieprawda, teraz mówił, że prawie nie płacą za wodę też nie jest to zgodne z prawdą chyba prawda leży po środku tylko ten, kto nie napisze ten nie ma umorzenia (proszę sprawdzić jak z umorzeniami ma się sprawa w wodociągu w Sidzinie).

Albo Pan Przewodniczący nie słucha dokładnie co jego „Pryncypał” ma do powiedzenia, albo co gorsze ze słuchem nie najlepiej.

Według mnie Pan Przewodniczący wystąpił na Komisji Oświaty w roli adwokata Radnego Wójtowicza gdzie miałem być zaatakowany, ale w ostatniej chwili się wycofali, bo jak można tłumaczyć poruszanie tematów niezwiązanych z tym, czym się zajmowała Komisja Oświaty!

Nie wiem tylko, jaka rola w tym wszystkim była Wójta, ale jak sądzę to się wyjaśni!

Już dawno nie pisałem na temat „Biuletynu” i nie zamierzam tego robić, ale w nr. 10. stały się dla mnie sprawy niezrozumiałe otóż w informacjach Wójta nie znalazła się informacja o umorzeniu opłaty za wodę z wodociągu w Bystrej, podczas gdy z zamieszczonego obok tekstu wyraźnie wynika, że taka informacja była podana, nie wiem czyja to „robótka” czy Pana Drobnego, który jest w Radzie Programowej Biuletynu czy jakieś inne siły doprowadziły do tego, że ta wiadomość się nie znalazła w biuletynie.

Można by uznać, że to przypadek, że taka informacja nie znalazła się w biuletynie, ale ja już zauważyłem wiele takich wiadomości pominiętych w poprzednich numerach!- Drogi czytelniku oceń sam czy można mieć zaufanie do wiadomości zamieszczanych w biuletynach!!!

Jak widać z powyższego wiadomości w biuletynie są traktowane bardzo WYBIÓRCZO! i tak co służy dobrze włodarzom naszej Gminy jest napisane grubą czcionką a co mogłoby się źle przysłużyć jest POMIJANE!- W czyim to interesie? Chyba jest to pytanie retoryczne!

Idę o zakład o grube pieniądze przeciw kasztanom, że czym bliżej wyborów, co raz częściej będziecie widzieć w biuletynie Wójta czy to na zdjęciu czy też pisanego, bo przypominam po to biuletyn był zaprojektowany, żeby był jako „tuba” dla Wójta (nie musi ponosić kosztów drukowania i wydawania ulotek), ktoś powie, że Rada podjęła uchwałę!- i jest to prawdą, kto głosował można sprawdzić, ale jeżeli Gmina płaci za wydawanie biuletynu informacja powinna być pełna i rzetelna a nie wybiórcza i służyć tylko jednej „opcji”- Jak sądzicie?!

Jaromin

 Sidzina 12.09.2013r.
Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

WÓJT GMINY BYSTRA-SIDZINA
AURELIUSZ KANIA

Za pośrednictwem

PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY BYSTRA-SIDZINA
KRZYSZTOF DROBNY

Wniosek

Składam wniosek do Wójta Gminy Bystra-Sidzina o przesłanie na mój adres kserokopii kosztorysu muru i chodnika na Sołtystwie, w Sidzinie jaki przesłał Starosta Powiatu Suskiego do Wójta.
Ewentualne koszty ksero wpłacę w kasie Urzędu Gminy.
Zamieszczenie w/w pisma na ftp. będę uważał za udzielenie odpowiedzi na mój wniosek.

Uzasadnienie
Wielu mieszkańców Gminy pytając mnie o mur na Sołtystwie w Sidzinie z niedowierzaniem przyjmuje, że są tak wysokie koszty budowy muru i chodnika, mając ksero kosztorysu będę mógł wiarygodnie udzielić odpowiedzi, chyba nie muszę dodawać, że jest wielkie zainteresowanie budową muru.

Radny Jaromin

APEL DO WÓJTA KANI O CHWILE SZCZEROŚCI!!!
(Po co te kłamstwa?)

Muszę przyznać, że nic z tego nie rozumiem staram się słuchać, co Wójt mówi i słyszałem jak Wójt mówił na sesji, że otrzymał kosztorys muru czy na komisji rewizyjnej mówił (cytuje z pamięci) „zamiast projektu otrzymałem kosztorys” nie wiem czy otrzymał Pan kosztorys jako Pan Kania (prywatnie) czy jako Wójt a wtedy mamy jako Radni prawo mieć wgląd do tego dokumentu a Pan wysyła mnie do Powiatu.

Muszę przyznać, że z tym murem dzieją się rzeczy dziwne najpierw Wójt zapewniał, że mur będzie robiony prawie przez cały okres budowy drogi, podczas gdy okazało się, że muru nie było w projekcie teraz Pan twierdzi, że otrzymał kosztorys, gdy chce go zobaczyć Pan twierdzi, że nie ma kosztorysu.

Apeluje do Wójta o chwili szczerości, o co chodzi z tym murem, bo ja już nic z tego nie rozumiem.

Wójt oczywiście udzielił odpowiedzi w swoim stylu, jakie to ma zasługi przy budowie tej drogi wprawdzie na ten temat zdania są podzielone, są ludzie, którzy twierdzą zupełnie inaczej, ale nie mnie to oceniać znam tylko życie, że sukces ma wielu ojców a porażka jest sierotą, tylko, jeżeli przypisuje się sobie sukces przy budowie tej drogi to również trzeba przyjąć krytykę usterek, niedoróbek a także źle wykonane prace (bubli) a nie odsyłać do Powiatu jak pijesz śmietankę to musisz wypić także serwatkę, znam wielu ludzi, których musiałem przekonywać do tej inwestycji a teraz przypisują sobie sukces- Można i tak!

Muszę przyznać, że Wójt jedną prawdę w tym wszystkim powiedział cytuje „Gmina Jordanów nic nie dopłaciła do drogi” widzi Pan między Wójtem Kanią a Wójtem, Pudo jest taka różnica, że Wójta Pudo nikt nie widział na drodze, bo on załatwiał pieniądze a Pan stał na mostach i wypalał kolejną paczkę papierosów tak się składa, że tam gdzie Pan niszczył wyroby przemysłu tytoniowego jest najwięcej niedoróbek (czyżby dym Panu zasłonił widok).

Panie Wójcie apeluje o trochę skromności niech inni Pana ocenią, a chwalenie się sukcesami nie do końca własnymi nie przystoi.

Jaromin


Sidzina 12.09.2013r.
Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

WÓJT GMINY BYSTRA-SIDZINA
AURELIUSZ KANIA

 

Za pośrednictwem
PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY BYSTRA-SIDZINA
KRZYSZTOF DROBNY

 

Zapytanie

1. Ile płyt przewieziono z drogi Gminnej w Sidzinie rola Łosiowa na plac Gminny na Sołtystwie w Sidzinie?
a) Kto przyjmował płyty na placu?
b) Czy była robiona wycena płyt? ( Jeżeli nie było wyceny proszę o podanie ile sztuk)
c) Jeżeli była wycena proszę podać wartość tych płyt?

2. Ile wszystkich płyt znajduje się na w/w placu?

3. Kto odpowiada w Urzędzie Gminy za wydawanie i przyjmowanie płyt na placu składowym?

4. Czy jest już ustalone gdzie będą montowane płyty?

Odpowiedź pisemną proszę przesłać na podany adres.

Uzasadnienia

Otrzymuje wiele pytań, co stało się z płytami z drogi Łosiowej w Sidzinie, wprawdzie odpowiedź jest jednoznaczna, że są na placu Gminnym, ale trzeba skończyć spekulacje, a wiadomo, że zgodnie z wnioskiem Rady Gminy materiał z rozbiórki musi być zewidencjonowany, dlatego udzielenie odpowiedzi na zadane pytania nie sprawi żadnej trudności.

Radny Jaromin

KTO UMIE LICZYĆ DO 60?!!!

Odpowiedź jest wystarczająca jest tylko jedna nieścisłość jak sadze w odpowiedzi czytam przeliczenia dokonał kierownik budowy chyba powinien to zrobić pracownik Urzędu i druga rzecz inwentaryzacja materiałów po rozbiórce objazdu powinna już być dawno zrobiona, ale ja jestem cierpliwy i czekam aż będzie zrobione i wtedy oczekuje odpowiedzi.

Wprawdzie pisze Pan, że Pan Całyniuk był na urlopie, ale nie przesadzajmy, że nie ma innego pracownika, który by umiał policzyć do 60, (jest to obraza urzędników) a jak już nie ma, kto to następnym razem deklaruje pomoc.

Przypominam Wójtowi, że inwentaryzacja, która zgodnie z wnioskiem Rady musi być robiona powinna być wykonana zaraz po rozbiórce!

Jaromin


Sidzina 23.08.2013r.

Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

PRZEWODNICZĄCY RADA GMINY BYSTRA-SIDZINA
KRZYSZTOF DROBNY

Wniosek

Składam wniosek do Rady Gminy Bystra-Sidzina o ograniczenie podejmowania zobowiązań przez Wójta Gminy Bystra-Sidzina przy wydatkowaniu pieniędzy na inwestycje, remonty czy przekazywanie mienia Gminnego innym podmiotom, do kwoty 1000, 00zł (brutto) zgodnie z § 25 pkt 9e Statutu Gminy Bystra-Sidzina. Powyżej tej kwoty Wójt mógłby podejmować zobowiązania za zgodą Rady Gminy Bystra-Sidzina.

Uzasadnienie

W ostatnim czasie jesteśmy coraz częściej jako Radni zaskakiwani informacjami, że Wójt bez zgody Rady Gminy zainwestował Gminne pieniądze a to na zbiorniki prywatnego wodociągu, teraz znowu ma zamiar oddać płyty, być może są to sprawy potrzebne jednak bez żadnej kontroli Rady, nie może być tak, że my Radni dowiadujemy się o niektórych wydatkach jako ostatni, jest to sytuacja niedopuszczalna, dlatego mój wniosek wydaje się zasadny.

Proszę Wysoką Radę o poparcie w/w wniosku.

Radny Jaromin

 

PRZEWODNICZĄCY ODRZUCA WNIOSEK!!!
(Na czyje polecenie)

Zwracam się do Rady o poparcie mojego wniosku, ponieważ chcąc wykonywać nasze zadania kontrolne wynikające z Ustawy o samorządzie gminnym musimy wiedzieć jak wydawane są pieniądze Gminne, a nie może tak być, jak jest teraz, że Wójt wydaje pieniądze gdzie mu się podoba a my jako Rada dowiadujemy się, (jeżeli się dowiadujemy) jako ostatni. Wprawdzie Wójt twierdzi, że rezerwą ogólną dysponuje i pewno ma rację, (nie wiem, dlaczego wpisał w wydatkach na szkolnictwo) tylko Rada powinna wiedzieć czy jest to inwestycja konieczna, na pewno są takie przypadki, gdy Wójt musi podjąć decyzje natychmiast, ale według mnie przy najbliższej nadarzającej okazji powinien poinformować Radę, wprawdzie nie ma chyba prawnego takiego obowiązku, ale przyzwoitość nakazuje takie zachowanie.

Mam przed sobą opinie Radcy Prawnego, która jest druzgocąca dla tego wniosku, ja jako Radny nie mam wiedzy i nie znam na tyle prawa żebym mógł polemizować z Panem Radcą Prawnym, ale zwróciłem się do innych Gmin i prawników, co sądzą o tym wniosku i jest zupełnie inna opinia ja wiem, że prawnicy każdy paragraf mogą czytać na dwa różne sposoby i każdy jest prawidłowy.

Nie chciałbym, żeby Pan Radca kolejny raz się „pomylił” naprawdę byłaby wielka szkoda!

Moim zdaniem warto podjąć taką uchwała, bo jest to najlepszy sposób, żeby się przekonać czy jako Rada możemy podejmować taką decyzję czy nie, bo wiadomo, jeżeli podejmiemy uchwałę niezgodną z ustawą o samorządzie Gminnym to zostanie odrzucona.

Nie wiem jak ma wyglądać kontrola Rady skoro nie mamy, żadnego wpływu na wydatki Wójta?

Czyżby prace Rady miała polegać tylko na reprezentowaniu Gminy w różnych uroczystościach czy też wyjazdach i pokazaniu się obok Wójta pewno to też potrzebne, ale nie może to być jako jedyna kontrola, wydaje mnie się, że głównych zadaniem Rady jest kontrola wydatków Gminy i ustalanie potrzebnych inwestycji, bo tak dochodzi do sytuacji takiej, że Wójt zakupuje zbiorniki i Rada nic o tym nie wie- Czy taka ma być kontrola Rady ?

Czy też drugi przykład Wójt oddaje płyty tylko przypadek zrządził, że Rada o tym się dowiedziała, wydaje się zasadne pytanie czy nie ma więcej tego typu spraw, o których Rada nic nie wie?- Powtórzę to pytanie czy tak ma być kontrola Rady?.

Chciałbym, żeby skończyć z tym, że Rada nie wie, co robi Wójt ja obiecuje, że ode mnie nie będzie na to zgody i zawsze, gdy się dowiem o takich sprawach będę nagłaśniał.

Żeby była jasność ograniczenia wydatków dotyczą tylko wydatków, które nie są planowane tylko jako dodatkowe.

Według mnie nie może być zgody Rady na takie postępowanie Wójta.

Jeszcze raz apeluje do Rady o poparcie mojego wniosku.

Niestety jak już czytaliście Przewodniczący Drobny odrzucił wniosek nie wiem na czyje polecenie, mogę się tylko domyślić!- Brawo tak trzymać!!! (Zasługi będą docenione!)

Jaromin


Sidzina 23.08.2013r
Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

WÓJT GMINY BYSTRA-SIDZINA
AURELIUSZ KANIA

Za pośrednictwem
PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY BYSTRA-SIDZINA
KRZYSZTOF DROBNY

Zapytanie

1. Czy jest prawdą, jak twierdził Wójt na Komisji Rewizyjnej dnia 19.08.2013r, że Gmina ma zwrócić płyty Panu z roli Podleśnej w Sidzinie?
a) Proszę podać Imię Nazwisko oraz adres osoby której Gmina jest rzekomo winna płyty.
b) ile tych płyt miało być oddanych?
c) ile już oddano i kto odebrał płyty?

2. Na jakiej podstawie ten Pan oraz Wójt twierdzą, że płyty były pożyczone Gminie?
a) czy była spisana umowa?
b) na jaki okres czasu były pożyczone?
c) czy było określone ile tych płyt było pożyczonych?
d) czy była określona wartość tych płyt?

Uzasadnienie

Sprawa jest dla mnie niezrozumiała, nie do końca jasna, wiem, że część płyt ten Pan rozdał swoim znajomym a nie jest mnie znana sytuacja czy pożyczał Gminie Bystra-Sidzina, dlatego zadaje to pytanie, wydaje się, że sprawa musi być wyjaśniona, żeby nie było niedomówień, a sprawa jak bumerang powraca co jakiś czas, według mnie należy zakończyć tą sprawę raz na zawsze i stąd moje pytanie.

Pisemną odpowiedź proszę przesłać na podany adres.

Radny Jaromin

DLACZEGO WÓJT CHCE ODDAWAĆ PŁYTY?!!!

Oczywiście, że nie jestem zadowolony z odpowiedzi, bo nie ma odpowiedzi na główne pytanie czy była spisana umowa wprawdzie Wójt odpowiedział, że on nie pożyczał żadnych płyt, ale istnieje coś takiego jak ciągłość Urzędu, dlatego powtarzam pytanie czy była spisana umowa między Urzędem Gminy a Panem Stachowskim? (nie interesują mnie prywatne umowy między Basiurą a Stachowskim) Ile tych płyt było? Ile trzeba jeszcze oddać tych płyt?- Oczekuje pisemnej odpowiedzi. Jeżeli nie otrzymam takowej odpowiedzi złoże skargę do SKO.

Z tego co mnie wiadomo Pan Stachowski załatwił płyty, ale za transport i rozładunek płaciła Gmina a następnie pan Stachowski dysponował tymi płytami czy to osobą prywatnym a czy Gminie też pożyczał nic mnie o tym nie wiadomo. Trzeba dodać, że płyty widziałem złożone Pod Lasem a z tego, co mi wiadomo ten Pan przyjeżdżał często do Sidziny to jakby ktoś zabrał rzekomo jego płyty to musiałby widzieć i mógł wtedy interweniować.

Nie słyszałem ani nie widziałem, żeby było złożone pismo, że Gmina ma oddać płyty (ile),

być może wstyd temu Panu wystąpić z takim żądaniem za to ile Gmina włożyła w utrzymanie tej drogi między innymi do jego posiadłości (chyba najdroższy odcinek drogi) już nie będę wszystkiego przypominał (pisałem o tym poprzednio) wspomnę tylko, że Gmina wykupiła odcinek drogi do ich posesji proszę powiedzieć komu Gmina kupiła dojazd do domu zaraz usłyszę od Wójta, że trzeba było zabezpieczyć dojazd odpowiem od razu tam oprócz tej drogi są dwie dojazdowe.

Sprzeciwiam się oddawaniu płyt temu Panu jak tez innym!!!

Może jeszcze dodam, że jeżeli płyty zostaną oddane będę informował odpowiednie instytucje.

Słysząc, co ten Pan opowiada swoim znajomym o Wójcie nie jest to na pewno tak jak Wójt twierdzi, że Wójt jego nie zna a żeby Pan słyszał o tym wszystkim, co ten Pan mówi mam wątpliwości czy byłby Pan zadowolony, ale to zostawiam Panu do przemyślenia.

Było wiele pytań, od kiedy się znają Wójt z Panem Stachowskim?- Nie wiem, od kiedy o to musicie zapytać Wójta, ja sądzę, że na pewno od 2003r. lub 2004r., gdy był robiony mur oporowy na rzece Pod Lasem gdzie była robiona zbiórka pieniędzy na tą inwestycje wśród tych mieszkańców, do których ta droga prowadzi (Ten Pan był jednym z inicjatorów tej zbiórki) tak się złożyło jak twierdził Wójt na jednym z zebrań wiejskich w Sidzinie pieniądze te nigdy nie wpłynęły do kasy Gminy!

Potem Wójt był widziany w obecności tego Pana przy wytaczaniu koryta rzeki oraz drogi po prywatnych terenach na roli „Pod Lasem” oczywiście do jego osiedla i wcale nie robili wrażenia, że dopiero się poznali!!! Chodzi o tą drogę, którą Gmina później wykupiła!

Jaromin


PRZEBUDZENIE „PRZYBOCZNYCH” WÓJTA!!!
(Relacja z XXXV sesji)

Dnia 10. 10. 2013r. odbyła się XXXV sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina i tak w informacjach Wójta najbardziej zainteresowała informacja, że podpisano umowę z firmą, która będzie przygotowywała warunki techniczne do przetargu na przydomowe oczyszczalnie ścieków według Wójta dokumentacja najpóźniej ma być gotowa do końca roku- Zobaczymy.
Następną sprawą to kolejny raz umorzono opłatę za wodę z wodociągu w Bystrej (Płaci tam jeszcze ktoś za wodę, bo prawie na każdej sesji słyszy się o umorzeniach) –dobrze, żeby popatrzyli ile umorzeń jest w Sidzinie (przy wodociągu Sidzina Centrum) i może, dlatego ten wodociąg ma pieniądze-, Ale zbliżają się wybory to Wójt musi szukać głosów.
Jeszcze ciekawiło mnie, dlaczego umowa z Panią Czarną Dyrektor Skansenu jest podpisana do końca roku, – Ale na tym się nie ma, co rozwodzić, bo za chwilę będzie podpisywana następna umowa.
W zapytaniach większość czasu zajęły moje zapytania, która zadałem w okresie między sesjami, ale o tym w innym miejscu warto w tym miejscu tylko zaznaczyć, że znalazł się jeden Radny Wójtowicz obrońca Wójta, przez, którego zostałem brutalnie zaatakowany tylko dlatego, że odważyłem się pytać Wójta o sprawy Gminne, miałem o tym nie pisać, bo jest to człowiek określany przez medycynę jako przypadek bardzo ciężki a wręcz nieuleczalny wprawdzie w pewnym momencie wydawało się, że stan jego zdrowia się polepszył, ale jak widać było to tylko chwilowe zatrzymanie rozwoju choroby!
Wprawdzie ten Radny bardzo rzadko zabiera głos, ale w jego przypadku milczenie jest naprawdę złotem!!!- Proszę mnie wierzyć nie jest to slogan!
Może to pozostało jako syndrom po przegranych wyborach na Przewodniczącego Rady - całe szczęście, że nie został Przewodniczącym –byłby wstyd!!!
Myślę, że nie można się znęcać nad Radnym Wójtowiczem tylko współczuć w związku z bardzo ciężkim stanem zdrowia, które medycyna określa stanem nieodwracalnym, – Co czynię, czyli współczuje!!!
Gratuluję Wójtowi wyboru doradców, ale zawsze tak się dzieje, gdy się bierze z klucza „Nie musi być ładny nie musi być mądry byle był wierny” i to nie jest niestety wyjątek w wyborze doradców!!!- Brawo!!!
Ostrzegam Wójta, że choroba Wójtowicza jest stanem nieodwracalnym i zaraźliwa, żebym nie musiał o Panu to samo pisać – Ostrzegałem!
Plotka Gminna głosi, że ktoś z bliskich osób Radnego Wójtowicza albo pracuje w jednostkach Gminnych bądź poszukuje pracy a to, jeżeli byłaby to prawda to wiele wyjaśnia, zachowanie Wójtowicza, jeżeli ktoś ma wiadomości na ten temat proszę o informacje.- Będę wdzięczny.
Muszę przyznać, że przed każdą sesją zadaje sobie pytanie, który z „przybocznych” Wójta mnie zaatakuje, (teraz padło na Wójtowicza) jest to bardzo fascynujące!!! Wprawdzie jest jeden dyżurny, który stara się robić to dyskretnie, na każdej sesji, ale dosadnie - mam na myśli Przewodniczącego Rady, ale do tego już się przyzwyczaiłem.
Informacja o przebiegu wykonania budżetu z I półrocze 2013r. przeszły dosyć gładko pytań o dziwo było bardzo mało ja tylko miałem kilka jedno z najważniejszych było o brygadę Gminą, w jaki sposób jest rozliczana, bo w budżecie są zaangażowane środki w wysokości około 3300,00 zł na prace ciągnikowe wokół budynków komunalnych –Wójt nie wiedział, na co tyle pieniędzy poszło!
Dopytywałem też czy są liczone dniówki brygady remontowej – Wójt wyjaśnił, że nie ma takiej potrzeby!- Brawo!
Chciałem się też dowiedzieć czy są liczone dniówki w skansenie?- Wójt odpowiedział, że nie ma potrzeby, bo jakby zamówić firmę to o wiele więcej by kosztowała jak brygada remontowa!
Pytałem skąd Wójt ma taką pewność skoro nie jest wyceniona praca brygady remontowej jak ma w zwyczaju Wójt zaczął opowiadać swoje banialuki nie odpowiadając na pytanie, dzielenie w tych sprawach sekundował Przewodniczący Drobny, dla, którego nie jest ważne, co lepiej opłaca się Gminie tylko jakieś spektakularne interesy.
Żeby była jasność uważam, że brygada remontowa jest potrzebna tylko musi być dobrze prowadzona i rozliczona z wykonywanych zadań, bo niektóre prace taniej byłoby zatrudnić odpowiednią firmę niż brygadę remontową, bo ja wiem, że nie trzeba płacić brygadzie za wykonaną pracę tylko liczą się dniówki, które i tak ma płacone, ale mogliby w tym czasie wykonywać inne prace z tego, co wiem mają tyle roboty, że się nie wyrabiają.
Od osób dobrze poinformowanych wiem, że niektóre prace o wiele taniej byłoby wynająć firmę niż dawać zlecenie brygadzie remontowej, ale dla Wójta i Przewodniczącego Drobnego to nie jest argument!- Brawo!

W sprawach bieżących był przedstawiony mój wniosek o ograniczenie uprawnień Wójta do wydawania pieniędzy, ale o tym piszę w innym miejscu, niestety Przewodniczący Rady odmówił procedowania tego wniosku jako niezgodny z prawem, z czym się nie zgadzam!
Była również pochwała dla jednego Radnego- Zgadnij, dla kogo?- Zgadłeś dla Chorążaka- Sprawa chyba była uzgodniona na weselu, gdy razem balowali ja nie mam pretensji o taką pochwałę, bo dla mnie byłaby to obelga, ale inni byli bardzo niezadowoleni – Trzeba wiedzieć, z kim siadasz na weselu!

Pytacie czy nie szkoda pieniędzy i komu potrzebne jest boisko treningowe- Odpowiedź jest prosta Wójt wiedząc, że jest to sprawa kontrowersyjna on sam nie zaproponował tylko wysłał w bój swoich przybocznych Radnych, z Sidziny, którzy przyznali na ten cel 40 000 zł przeciwny temu byłem tylko ja a pozostali albo nastawieni przez Wójta albo nie chcieli się sprzeciwiać.(Wybory tuż tuż!!!).

Ta sesja pokazała, że Wójt rozpoczął już kampanie wyborczą wraz z niektórymi Radnymi, którzy chcą „załapać” się na listę, niektóre nazwiska są wymienione w tym tekście a inni będą przy innych okazjach.

Muszę wyjaśnić a raczej przypomnieć Wójtowi i niektórym Radnym (typu Wójtowicz), że mam nadzieje, że skończyły się czasy, że Rada nie miała nic do powiedzenia tylko mogła klaskać a na pewno do końca tej kadencji tak nie będzie zawsze będę pytał i wytykał błędy, które będą popełniane czy się to komuś podoba czy też nie- ja nie mam aspiracji startować w następnych wyborach z jednej listy razem z Panem Kanią, dlatego nie muszę się podlizywać! Czym prędzej zrozumie to część Radnych tym lepiej dla nich!!!

Jaromin


SOŁTYS ZABŁYSNĄŁ NA ZEBRANIU WIEJSKIM W SIDZINIE!!!

W dniu 08.09.2013r odbyło się zwołane przez Sołtysa zebranie wiejskie w Sidzinie niestety frekwencja nie dopisała (było chyba obecnych około15 osób).

Głównym tematem był podział środków Sołectwa na inwestycje w 2014r. została przedstawiona jedna propozycja, czyli wyłożenie alejki na cmentarzu kostką, jest to inwestycja bardzo potrzebna, bo wiadomo, że będzie służyła wszystkim odwiedzającym cmentarz w Sidzinie również estetyka tego miejsca wzrośnie jest tylko jeden problem, że nie jest to cmentarz komunalny, a pamiętam jak proponowałem asfalt na drodze koło cmentarza zawsze otrzymywałem odpowiedź, że Gmina nie może inwestować na prywatnych terenach (proponuje wrócić do poprzedniego artykułu tam Wójt robił inwestycje na prywatnych terenach!- czyli można- prawda!!!) teraz Sołtys twierdził, że otrzymał zgodę od Proboszcza i Wójta na tą inwestycje! Brawo będę bił jak będzie zrobione.
Fundusz Sołecki na 2014r. wynosi około 28 tyś zł.
Następnie Sołtys przedstawił, co zrobiono z inwestycji z funduszu Sołeckiego zaplanowanych na 2013r. po pierwsze oznakowanie ról wykonano, inne sprawy zamierza realizować do końca roku takie, jak monitoring centrum Sidziny jak twierdzi Sołtys będzie zrobione.

Następna sprawa to Sołtys chciał poszerzać drogę do agronomówki (nie wiem, po co?) ale uparł się wchodzić tylko na prawo, chociaż po lewej stronie jest teren Gminny i można tam poszerzyć drogę- tylko jeszcze raz pytam, po co? (może zbudować autostradę!) ja rok temu proponowałem, żeby zrobić wnękę od bramy w stronę Gronia (około 10 mb.) i dalej proponuje gdzie jest to najtańsze, bo trzeba skrócić siatkę oraz wyciąć dwa drzewa założyć parę krawężników oraz dwa samochody tłucznia proszę zauważyć jest to tania inwestycja można postawić cztery samochody (nikomu nie przeszkadzając) później wycofać i wyjechać a wejście do biura Sołtysa będzie proste nie trzeba kręcić po zakamarkach (Tylko nie rozumiem niechęć Sołtysa do najprostszych i najlepszych rozwiązań!).

Zapomniałem, ale zrobiono kostkę koło ustępu, jak w dalszym ciągu przeczytacie jak to ma być pomnik to ta kostka faktycznie była potrzebna! 
Według mnie miał być jeszcze budowany przystanek, ale twierdzą, że tego nie było (nie będę się upierał).

Najciekawsza sprawa dla mnie to była propozycja zamknięcia na trzy miesiące ustępu przy kościele ponoć ze względu na oszczędności, bo jest to ogrzewane prądem a nie zamykają drzwi przecież pamiętacie jak mówiłem i dalej powtarzam, żeby pociągnąć centralne ogrzewanie z ośrodka zdrowia, ale to znowu zatrudne! (dla kogo?- musicie się domyślić).
Tyle pieniędzy wydane, żeby wybudować a teraz będziemy zamykać niech stoi jako ozdoba do podziwiania!!!- Brawo! (a tyle się o walczyłem, żeby powstał! Wprawdzie jak chciałem zrobić to taniej, ale to temat na następny wpis). 
Taki pomnik niegospodarności może przydałby się w Sidzinie, bo wiele inwestycji robiono bardzo drogo! (trzeba przypominać). Ja uważam, że dosyć tych pomników!

Sołtys poddał ten pomysł pod głosowanie za zamknięciem był jeden (pomysłodawca) pozostali przeciw.

Było też pytanie o kanalizację pytano, dlaczego są robione oczyszczalnie przydomowe a nie kanalizacja grawitacyjna wprawdzie tłumaczyłem, że nie stać nas jako Gminę na budowę kanalizacji grawitacyjnej a dopłat unijnych nie dostaniemy, bo mamy za małe zagęszczenie mieszkańców, (o czym piszę w innym miejscu) i z tego widać, że nie można było budować także kanalizacji ciśnieniowej, bo nie otrzymalibyśmy dopłat unijnych, zadał jeden z uczestników zebrania, dlaczego robiono projekt kanalizacji ciśnieniowej skoro wiadomo było, że nie dostaniemy dopłat unijnych!- na takie pytanie ja nie mam odpowiedzi! Ale są ludzie, którzy zlecieli projekt kanalizacji to trzeba ich zapytać!!!

Jeszcze jedna wiadomość wprawdzie na zebraniu nie było o tym mowy, lecz stali czytelnicy pamiętają, że pisałem o dziurze na chodniku na roli Lipowej w Sidzinie moja interwencja u Wójta doprowadziło do tego, że chodnik został naprawiony!- Dziękuje Wójtowi za szybkie zajęcie się sprawą!

JarominDLACZEGO WÓJT JEDNEMU ODDAJE A DRUGIEMU NIE?!!!

Dnia 23.08. 2013r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina zapowiadała się bardzo spokojnie ale Wójtowi puściły nerwy, dlaczego o tym będzie w dalszym ciągu tego tekstu.

Tak, więc sesja praktycznie rozpoczęło się od zapytań Radnych, jedno z pierwszych pytań było o śmieci, dlaczego mimo ogłoszeń w kościele firma, która zbierała śmieci nie zabierała od wszystkich posesji śmieci i nie rozdawała worków?

Odpowiedzi udzielał Wójt stwierdził, że firma do wszystkich posesji na pewno nie da rady dojechać-ja podpowiadałem, że trzeba poinformować właścicieli tych posesji! Następnie, że to dopiero początek jeszcze nie wiedzą jak dojechać- Bzdura! Przecież zawsze mieli odbierać od każdej posesji (w tym się nic nie zmieniło). Jeżeli idzie o worki ponoć firma nie może zakupić (może jest to jakieś wytłumaczenie) zobaczymy jak będzie dalej!

Pytaliśmy również o drogę powiatową, na której jak pamiętacie były namalowane znaki, kiedy będzie remontowane niestety tutaj nie ma żadnych wiadomości pytałem również o ten mur na Sołtystwie- Wójt stwierdził, że otrzymał tylko kosztorys (miał być projekt), który jest bardzo wysoki (około 1 400 tyś) i nie będziemy robić –chciałoby się powiedzieć bez satysfakcji- nie mówiłem, stali czytelnicy pamiętają jak pisałem, że dlatego, że nie dopilnowano, żeby zrobił to Powiat to ten mur nigdy nie powstanie!- a szkoda!

Było także dużo o rondzie w Bystrej, ale to sprawa odległa.

Ja zadałem pytanie pisemne o płyty, o których piszę w poprzednim odcinku, ale to wydrukuje jak otrzymam odpowiedź od Wójta.

Złożyłem również wniosek do Rady Gminy o ograniczenie prawa Wójta do samowolnego wydawania do 1000,00zł na inwestycje, remonty czy też dysponowania mieniem Gminnym, (o czym piszę w innym miejscu) muszę zaznaczyć, że nie robię tego, żeby utrudnić życie Wójta, tylko żeby uniemożliwić prywatnej osobie przekazywać mienie Gminne tak jak to było z płytami wprawdzie Wójt mówi, że jego nie było w Gminie to nie mógł dać takiego polecenia- następna bzdura! Kto polecił, żeby płyty wozić Pod Las skoro nawet pracownicy nie wiedzieli gdzie to jest i próbowali się kontaktować z Wójtem, druga rzecz to Wójt zapomniał, że dwa dni wcześniej czyli 19.08.2013r. na Komisji Rewizyjnej mówił kategorycznie, że musi oddać płyty Panu Pod Las!!!- Wójcie czy Pan już nie wie, co pan mówi?! (może z przepracowania).

Wiadomo wniosek Przewodniczący Rady Gminy musiał przyjąć i nadał sprawie odpowiedni bieg, ale ja nie mam złudzeń, jaki obrót sprawa przyjmie (chyba, że się mylę) może, chociaż część Radnych przypomni sobie, że Rada Gminy jest organem kontrolnym dla Wójta a jak wszystkim wiadomo część Radnych traktuje swoje obowiązki ograniczając się do założenia krawatu i pokazania się w towarzystwie Wójta (owszem to jest potrzebne, ale są i inne obowiązki), a jak jeszcze spojrzy łaskawym okiem to już pełnia szczęścia! Inni chcą tylko załatwić drogę do swojej działki, (czyli kupieni) jeszcze inni z tych czy innych powodów nie chcą się narazić Wójtowi, czyli jak widać z powyższego jest niewielu, którzy będą mogli poprzeć ten wniosek, dlatego mój pesymizm jest uzasadniony –pożyjemy zobaczymy!!!

Wysoka Rado, co by było gdyby nie czujność ludzi, płyty byłyby pod lasem a my jakby my

się przypadkiem dowiedzieli, to zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym!!!- czy tak ma wyglądać nasza kontrola?!

Głosowania przebiegały bez większych niespodzianek jednogłośnie, warte tylko wspomnieć o wystąpieniu z aglomeracji Jordanów, sprawa dotyczy kanalizacji, jest jedna ciekawa sprawa, bo piszą, że w Bystrej przypada około 70 osób na 1km planowanej kanalizacji a w Sidzinie około 60 osób na 1km a wiadomo, żeby otrzymać dopłaty unijne potrzeba jest 90 osób na 1km a więc z tego wynika, że nie było nigdy szans na budowę kanalizacji zbiorczej i teraz wyszło, że nie jest tak jak twierdzi Wójt, „że gdyby nie było referendum w sprawie kanalizacji to już by zaczynał budowę” skoro i tak by nie dostał dopłat unijnych to skąd by zdobył pieniądze na budowę kanalizacji ?!!!

Najciekawsze rzeczy działy się w punkcie 6 uchwał, kiedy głosowaliśmy nad skargą Staszczaka, że zbiorniki wody na roli Czarownej i Pactwowej były finansowane niezgodnie z prawem i wtedy rozpoczął Wójt swój występ miał pretensje, że to wszystko moja wina (ale do tego jestem przyzwyczajony, że jak jest coś co nie podoba się Wójtowi to winny jestem ja) oraz że ja miałem powiedzieć, że pieniądze wydane na zbiorniki to pieniądze wyrzucone w błoto i kilka epizodów w moją stronę, które można nazwać bredniami i pomówieniami w Wójta stylu! (przecież nie jeden z was miał okazje to wysłuchać).

Wszystko to nie jest prawdą wprawdzie ja zadałem pytanie czy prawdą jest, że Gmina dopłacała do tych zbiorników po otrzymaniu odpowiedzi twierdzącej odpuściłem sprawę a twierdzenie, że ja mówiłem, że są to pieniądze wyrzucone w błoto ja nigdy nawet nie mówiłem, że dopłacano niepotrzebnie ja mam zastrzeżenia, dlaczego o tym nic nie wiedziała Rada Gminy i dlaczego starano się to ukryć?!

W związku z tymi pomówieniami i oszczerstwami zastanawiam się czy nie oddać sprawy do Sądu przeciw Wójtowi już poleciłem przygotować adwokatowi pozew tylko mam dylemat czy prowadzić kolejną „wojenkę”, bo wiadome jest, że Wójt to robił z premedytacją, żeby mnie poniżyć i odkuć się za to, że nie mógł przekazać płyt jakiemuś panu na role Pod Las.

Mam propozycje do szanownych Czytelników proszę pomóc mnie podjąć decyzje i zagłosować, mail czy mam oddawać Wójta do Sądu czy nie – Czekam na mail tydzień, jeżeli większość powie tak-to będzie Sąd, jeżeli powiecie nie-to odpuszczę, po raz ostatni!!!

Muszę przyznać, że ja jestem zdeterminowany oddać sprawę do Sądu, ale obiecuje, że jeżeli w głosowaniu będzie inaczej to podporządkuje się i nie będzie Sądu.

Jeszcze jedna ciekawostka, która wyszła przy tych sprawach otóż Wójt twierdził, że to, że nie zapłacono firmie Kołtonia to winna ówczesna Rada, która się nie zgodziła zapłacić za wybudowaną drogę, Przewodniczący zwracając się do Radnego Wójtowicza, żeby potwierdził, że to Wójt się nie zgadzał- muszę przyznać, że znając Wójta tym razem wierzę Radnym.

Zastanawiające jest to, że dla oddania płyt Wójt się tak upiera a zapłacić firmie Kołtonia uważa sprawę za nie ważną!- Może ktoś zna przyczynę, dlaczego się tak dzieje?!!!

W sprawach bieżących poruszyłem sprawę dziury na chodniku w Sidzinie na roli Lipowej, ale o tym można przeczytać w innym miejscu, ponieważ Wójt odpowiedział, że z tą sprawą do Powiatu, a można to załatwić w kilka minut-tylko trochę dobrej woli!

Jaromin


Sidzina 28.08.2013r.

Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

                           WÓJT GMINY  BYSTRA-SIDZINA
                           AURELIUSZ KANIA

 

Za pośrednictwem
PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY BYSTRA-SIDZINA 
KRZYSZTOF DROBNY

Interpelacja

Zwracam się z prośbą do Wójta Gminy Bystra-Sidzina o podjęcie skutecznych działań

w celu usunięcia dziury w chodniku w Sidzinie na roli Lipowej przy posesji Jana Chorążego jeżeli jest niemożliwe usunięcie dziury, należy zabezpieczyć chodnik w tym miejscu ponieważ zagraża bezpieczeństwu ludzi chodzących chodnikiem.

Sprawę należy traktować jako pilną, ponieważ zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego i bardzo dużo dzieci chodzi w tym miejscu chodnikiem do i ze szkoły a dziura może doprowadzić do złamań i skaleczeń.

Uzasadnienie

Dziura na tym odcinku chodnika stwarza duże niebezpieczeństwo złamania nóg (na razie są tylko skręcenia) wpadając do tej dziury można się przewrócić doznać stłuczeń, mieszkańcy szczególnie zwracają uwagę, że zbliża się początek roku szkolnego i bardzo duże są obawy

o własne dzieci, które będą chodziły tym chodnikiem do i ze szkoły.

Według mnie Gmina ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców, jeżeli jest to w gestii Powiatu należy monitować a do czasu naprawy zabezpieczyć musi Gmina.

Według mnie najprostszym sposobem byłoby wysłać dwóch pracowników i kilka łopat piasku i będzie po sprawie, ale może jest skuteczniejszy sposób.

Proszę o pisemną odpowiedź jak sprawa została załatwiona.

Radny Jaromin

 


Sidzina 23.08.2013r.

Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

KRZYSZTOF DROBNY
PRZEWODNICZĄCY RADY GMINY BYSTRA-SIDZINA  

Wniosek

Składam wniosek do Rady Gminy Bystra-Sidzina o ograniczenie podejmowania zobowiązań przez Wójta Gminy Bystra-Sidzina przy wydatkowaniu pieniędzy na inwestycje, remonty czy przekazywanie mienia Gminnego innym podmiotom, do kwoty 1000, 00zł (brutto) zgodnie z § 25 pkt 9e Statutu Gminy Bystra-Sidzina. Powyżej tej kwoty Wójt mógłby podejmować zobowiązania za zgodą Rady Gminy Bystra-Sidzina.

Uzasadnienie

W ostatnim czasie jesteśmy coraz częściej jako Radni zaskakiwani informacjami, że Wójt bez zgody Rady Gminy zainwestował Gminne pieniądze a to na zbiorniki prywatnego wodociągu, teraz znowu ma zamiar oddać płyty, być może są to sprawy potrzebne jednak bez żadnej kontroli Rady, nie może być tak, że my Radni dowiadujemy się o niektórych wydatkach jako ostatni, jest to sytuacja niedopuszczalna, dlatego mój wniosek wydaje się zasadny.

Proszę Wysoką Radę o poparcie w/w wniosku.

Radny Jaromin


WYBIÓRCZA SPRAWIEDLIWOŚĆ WÓJTA!!!

Dnia 19.08.2013r. odbyło posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Bystra-Sidzina, na którym to posiedzeniu była rozpatrywana skarga Staszczaka na nieprawidłowości przy zakupie zbiorników do prywatnego wodociągu sprawa już była opisywane i dlatego nie zamierzam już pisać o tym chociaż jak zwykle zarzucano mnie, że skarga jest to moja robota (ale do tego jestem przyzwyczajony, że Wójt co się jemu nie podoba to moja zasługa) co nie jest prawdą formalnie została odrzucona ja w tych sprawach mam zupełnie inne zdanie, nie wiem dlaczego chciano utrzymać to w wielkiej tajemnicy skoro jest to sprawa nie budząca wątpliwości!

Wprawdzie nie wiem, o co Wójt chciał osiągnąć czy chciał się przypodobać mieszkańcom ról Pactwowa i Czarnowa czy też chciał pokryć swój wkład, żeby zakończyć tą sprawę zadam Wójtowi ostatnie pytanie, „Po co Panu to było potrzebne!? Przecież są to nie wielkie pieniądze a wstyd jest duży ” Ja wiem, że Wójt chciał zrobić to w tajemnicy, ale jak Pan widzi wszystko można się dowiedzieć.

Przypominam Wójtowi jak mówi „do prywatnych inwestycji nie może Gmina dopłacać”, czyli jednym nie może drugim może- zależy w czyim interesie. Ten ostatni akapit dedykuje Radnemu Porszke, bo jakoś nie mogę uwierzyć, że tak inteligentny Radny nie wie, o co chodzi! (Czyżbym się mylił?)

Ale najważniejsza sprawa to było w sprawach bieżących gdzie Wójt poinformował nas, że płyty z rozbiórki z roli Łosiowej będą montowane „Pod Lasem” oczywiście do domów wczasowych gdzie nie dawno Wójt wykupił oczywiście za Gminne pieniądze drogę.

Jest to decyzja delikatnie mówiąc niezrozumiałą, żeby nie powiedzieć dosadniej, nie wiem czy mieszkańcy wiedzą, że jest to prawdopodobnie najbardziej kosztowny odcinek drogi dla Gminy (mam na myśli m²) przypominam, co zrobiono na tej drodze wykupiono drogę dojazdową od prywatnego właściciela, ( komu Gmina kupiła drogę do domu) oraz zbudowała przepusty przez rzekę, następna sprawa to niech kto zgadnie gdzie była pierwsza koparka przy podwoziach – oczywiście „Pod Lasem” przy „panka”za poprzedniego Wójta były układane płyty na części drogi (oczywiście robiła to brygada Gminna), było także robione wzmocnienie rzeki najpierw z kamienia i siatki robiła to firma muszę dodać, że była zorganizowana zbiórka pieniędzy przez „panków” ale jak twierdził Wójt na jednym zebraniu wiejskim „nigdy, żadne pieniądze nie wpłynęły do kasy Gminy” a gdzie to można się tylko domyślać!

Były także wzmacnianie wykupionej drogi i oświetlenie oraz kilka drobniejszych inwestycji.

Domaganie się zwrotu kilku płyt, które rzekomo jeden Pan pożyczył Gminnie ( nie wiem czy doliczył te, które sam rozdał prywatnie) zakrawa na kpinę, bezczelność, jeżeli się zważy ile Gmina wydała na utrzymanie najdroższego odcinka drogi.

Apeluje do Radnych, aby zastanowili się nad sensem oddawania tych płyt, bo zaraz zgłosi się następni, że Gmina jest im coś winna, bo tak jak ten Pan dopóki Gminna robiła na tym osiedlu siedział cicho a jak dostał, co chciał przypomniał sobie o płyta, które nie wiadomo gdzie podział być może sprzedał (Chyba, że Wójt zgodził się być za stróża przy tych płytach) a na pewno trzeba będzie oddać pieniądze firmie Pana Kołtonia za drogę, którą na pewno zrobił, chyba, że potraktujemy sprawiedliwość wybiórczo!!!- Jak wyżej opisane!

Ja osobiście obiecuje, że jeżeli będzie dana na tą drogę choćby jedna płyta to dopilnuje, aby to było zgodnie z obowiązującym prawem, poruszę wszystkie instytucje, aby interweniować, przecież nie po to braliśmy milion kredytu, żeby remontować „panką” drogi, to nie znaczy, żeby nie remontować oczywiście tak – tylko jak już jest tyle pieniędzy ile Gmina włożyła w to osiedle to przyzwoitość każe odczekać na następną okazje.

Panie Wójcie proszę przekonać swojego przyjaciela Pana Marka niech poskromi swój apetyt, żeby wszystko zrobić na raz, bo jego pomoc przy tych pracach ogranicza się do tego, że stoi przy Panu i ewentualnie podpowiada coś do ucha a w innym miejscu mieszkańcy muszą włożyć swoją prace-, ale co pan to pan-Prawda!

Apeluje do Wójta spójrz Pan tak przychylnym okiem na rodowitych mieszkańców tej Gminy!!!

 

Jaromin


CIEKAWE WALNE ZEBRANIE STOWARZYSZENIA INICJATYWA SPOŁECZNA

W dniu 09.czerwca 2013 w Sidzinie w biurze Sołtysa odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna

Porządek obrad Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna z siedzibą w Sidzinie:

Dnia 09.06. 2013r.

1. Otwarcie zebrania

2. Wybór przewodniczącego zebrania i powołanie protokolanta.

3. Stwierdzenie zdolności walnego zebrania do podejmowania uchwał

4. Zatwierdzenie porządku obrad.

5. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania z działalności Stowarzyszenia za rok obrotowy 2012.

6. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za w/w rok obrotowy.

7. Rozliczenie wyniku finansowego za rok 2012.

8. Udzielenie absolutorium członkom Zarządu z wykonania przez nich obowiązków.

9. Wybór nowych władz Stowarzyszenia

10. Ustalenie składki członkowskiej na 2013r.

11. Sprawy bieżące

12. Wolne wnioski

W związku z tym, że frekwencja była za mała drugi termin wyznaczono na godz. 12,30 i wówczas Walne Zebranie mogło podejmować decyzje.

Przedstawiając sprawozdanie z działalności Zarządu w roku 2012 skupiłem się tylko na sprawach najważniejszych i tak w pierwszym półroczu byliśmy zaangażowaniu w referendum i to pochłonęło dużo czasu oprócz tego nasze działania były ukierunkowane w pomoc swoim członkom i nie tylko polegało to na tym, że umożliwiono bezpłatną poradę prawną (Radca Prawny) oraz interwencje dla mieszkańców w Urzędzie Gminy większość skutecznych.

Były też zapytania do Wójta w sprawach ważnych odpowiedzi były zamieszczane na tej stronie.

W pierwszej kolejności zatwierdzono sprawozdania z działalności Zarządu a następnie na wniosek Komisji Rewizyjnej udzielono absolutorium Zarządu.

W związku z tym, że zebrani Członkowie wyrazili uznanie do działań Zarządu za miniony okres zgłoszony został wniosek, aby nie przeprowadzać wyborów tylko zwrócić się do Władz Stowarzyszenia, aby zostali na swoich stanowiskach następną kadencje.

Wszyscy Członkowie Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej wyrazili zgodę pozostania we władzach Stowarzyszenia.

W głosowaniu jawnym Walne Zebranie Członków jednogłośnie przyjęła ten wniosek, czyli Prezes, Zarząd i Komisja Rewizyjna zostaje w niezmienionym składzie.

Składka została ustalona tak jak było, czyli 10zł rocznie.

Dyskusja czasami bardzo burzliwa była toczona głównie o sprawach Gminnych, i tak w pierwszej kolejności była dyskusja na temat oczyszczalni przydomowych trzeba przyznać, że w tym punkcie zdania są podzielone jedni są za inni przeciw chyba jeszcze za mało informacji na ten temat, dużo też mówiono o odpowiedzialności za poprzedni projekt kanalizacji, ale o tym jeszcze będzie dyskusja, dużo też mówiono o niegospodarności w Gminie (zdaniem wypowiadających się), wspomniano także o obchodach 450-lecia Sidziny, ale głownie, jakie imprezy będą się odbywać tutaj chyba wszyscy byli zgodni, że należy uczcić te uroczystości i nie przesadzać z wydawaniem publicznych pieniędzy przy okazji było zapytanie ile kosztuje zorganizowanie festynu oraz jakie opłaty wnoszą handlujący na tych festynach –obiecałem, że dopytam się o sprawy finansowe organizatorów.

Ustalono że dyskusja na te tematy będzie kontynuowana na następnym zebraniu planowanym w sierpniu chyba, że coś nastąpi niespodziewanego ważnego dotyczącego członków czy też mieszkańców Gminy- oby nie!- Wtedy musi nastąpić przyspieszenie.

Były też propozycje zorganizowania wycieczki oraz ogniska ale to zostawiono w gestii Zarządu.

Na tym zakończyłem zebranie.

 

Jaromin


OBCHODY 450-LECIA POWSTANIA SIDZINY!!!

Jak większość Czytelników się orientuje w dniach 06-07 lipca odbyły się obchody 450-lecia Sidziny miałem nie pisać o tym ponieważ bardzo wielu uczestniczyło w tych uroczystościach, ale zostałem zmuszony przez Wasze mail, w których piszecie, żeby coś napisać o sprawach, które was nurtują. Wprawdzie nie będę opisywał, jakie imprezy się odbywały, ale sprawy, które poruszacie w mail do mnie.

Proszę nie pytać mnie, co ile kosztowało i ile kosztowała cała impreza. Odpowiedź moja jest jedna nie wiem, na pewno impreza „trochę grosza” kosztowała, ale chyba było warto z okazji 450-lecia Sidziny ja bardziej bym się skupił na ludziach, którzy pracowali, aby impreza była udana postanowiłem, że nie będę wymieniał, żadnych nazwisk, bo nie mam wiadomości, kto za to dostał pieniądze a kto robił to zupełnie bezinteresownie-Na pewno wszystkim należą się wielkie słowa uznania za ciężką i dobrze wykonaną pracę – Wielkie Dzięki! A tym szczególnie wielkie uznanie, którzy pracowali zupełnie bezinteresownie byli i tacy dla nich Wielkie BRAWA!!!

Jak widać z mail najwięcej kontrowersji wzbudziły odznaczenia „za zasługi dla Sidziny” przede wszystkim pytacie, kto typował i ustalał Kapitułę odznaczeń w skład, której wchodzą Wójt, przedstawiciele Rady Gminy, przedstawiciele organizacji działających na terenie Gminy (niestety o Stowarzyszeniu Inicjatywa Społeczna zapomniano- Czyżby!?) i tak Kapituła wytypowała do odznaczeń tych a nie innych nas ze Stowarzyszenie nikt nie pytał o zdanie czyli nie mieliśmy wpływu komu jest przyznane odznaczenie.

Piszecie, że nie wszyscy powinni się znaleźć na tej liście odznaczonych piszecie konkretne nazwiska z jednymi się zgadzam z innymi nie (niektórzy piszą, żeby umieścić nazwisko według niego nie słusznie odznaczonego, proszę przesłać mail z podpisem wraz z uzasadnieniem to zamieszczę w innym wypadku nie napiszę), wymieniacie też wielu ludzi którzy według was zasługują na docenienie ich działalności na rzecz rozwoju Sidziny (tutaj też ze wszystkimi się nie zgadzam) niektóre nazwiska często się powtarzają ja wiem, że jest wiele osób, które ciężko i bardzo dużo pracują dla dobra Sidziny czy Gminy tylko nie szukają rozgłosu i nie „umiżdżają” się do Władz Gminy, a robią bardzo dobrą robotę na rzecz swojej „małej Ojczyzny” i dlatego nie są zauważani.

Proszę wszystkich tych bezimiennych, żeby dalej robili swoje być może kiedyś zostaniecie dostrzeżeni wprawdzie wiem, że nie zabiegacie o rozgłos, ale jeżeli to was pokrzepi macie ode mnie WIELKIE DZIĘKI!!!- Tak trzymać!

Moja refleksja do kapituły odznaczeń jest, aby bardziej staranie dobierała osoby, którym przyznaje odznaczenia, bo tych, którym się to należy jest bardzo wielu, a teraz ta kapituła przypomina mnie czasy „komuny” gdzie partia przyznawała odznaczenia tylko tym, którzy byli z władzą (pamiętam te czasy) a czy nie tak jest w naszej Gminie, że odznaczacie się między sobą! (kogo będziecie odznaczać jak braknie już swoich, mam pomysł wymyślcie nowe odznaczenie-Mądre prawda).

Muszę zauważyć, że ustalenie właściwego klucza doboru osób jest bardzo trudne a wręcz niemożliwe, bo nawet jak piszecie do mnie to wymieniacie tyle różnych nazwisk, że trudno byłoby wszystkich odznaczyć, ale kapituła powinna dołożyć więcej staranności w budowaniu listy do odznaczeń, bo tak jak widać w tym przypadku niektórzy znaleźli się na liście, zasłużenie inni dostali odznaczeni wyraźnie na wyrost, a jeszcze inni zostali zupełnie pominięci przy odznaczeniach, mimo, że na to zasłużyli, oczywiście jest to moja opinia i nie może być miarodajna, bo tak jak każdy z was widzi kogoś innego tak i ja mam swoje preferencje, chcę tylko powiedzieć, że moim zdaniem przyjęto zły klucz doboru kandydatów do odznaczeń.

Przepraszam za ten minorowy nastrój, ale taki był przekaz wynika z mail a chciałem napisać same pochwały, niestety otrzymałem wiele mail z dezaprobatą dla niektórych spaw związanych z obchodami 450-lecia Sidziny, które odbiły się szerokim echem wśród mieszkańców, czego można doświadczyć w prywatnych rozmowach.

Z obchodów 450-lecia Sidziny mnie osobiście najbardziej utkwił w pamięci referat Pana Profesora na temat powstania Sidziny jej dziejów było to bardzo pouczające i ciekawie przedstawione, wprawdzie odniosłem wrażenie, że z powodu braku czasu nie został zakończony tak jakby życzył sobie Pan Profesor, czyli została pominięta najnowsza historia Sidziny.

Chyba będę wyrazicielem wielu Sidziniaków jak podziękuje Panu Profesorowi

PANIE PROFESORZE MY MIESZKAŃCY SIDZINY BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA PRZEKAZANIE WIADOMOŚCI O NASZYCH PRZODKACH I DZIEJACH NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY PROSIMY O BIS!!!

Warto może jeszcze wspomnieć, że na obchodach było wiele znakomitych gości parlamentarzyści (posłowie, senatorowie) oraz samorządowy z powiatu oraz widziałem kilku Wójtów, Burmistrzów sąsiednich Gmin oraz wiele znanych postaci, których osobiście nie znam.

Reasumując uważam, że imprezy związane z obchodami 450-lecia Sidziny były udane, każdy mógł wybrać coś dla siebie oraz dla swojej rodziny, a to, co opisałem nie traktować jako krytykę tylko sprawę do przemyślenia, że są takie głosy o tych sprawach w/w opisanych (czego wyrazem są mail, oraz dyskusja z ludźmi).

Jeszcze raz serdecznie dziękuje tym, którzy przyczynili się do zorganizowania obchodów 450-lecia Sidziny! -Brawo tak trzymać!!!

Jeszcze mam propozycję dla Wójta, żeby przedstawił całe koszty organizacji obchodów

450-lecia Sidziny, uważam, że mieszkańcy mają prawo znać ile taka impreza kosztuje a w mail było wiele pytań o koszty!

Jaromin


CZYŻBY PRZEWODNICZĄCY ZMIENIAŁ STANDARTY!
(Relacja z XXXII sesji)

Dnia 27.06.2013r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina na wstępie przepraszam, że tak późno piszę o tych sprawach, ale nie chciałem zakłócać obchodów 450-lecia Sidziny.

A teraz do konkretów, jak zwykle ważne rzeczy rozpoczęły się od informacji Wójta w okresie między sesyjnym, mnie zainteresowało jak firma wygrała przetarg na wywóz śmieci?
Odpowiedź była, że ta sama, która dotychczas wywoziła i ma podpisaną umowę na dwa i pół roku, ale ciągnąć dalej ten temat miała na początku lipca rozdawać worki na śmieci (jak wiadomo nie rozdawali), pytałem również czy opłaty, jakie ponoszą mieszkańcy wystarczą na wywóz śmieci otrzymałem odpowiedź twierdzącą-dobrze prawda!

Była jeszcze sprawa podpisania umowy-zlecenia na prowadzenie szkoleń BHP w Urzędzie Gminy przez Panią Chorążak, rzekomo tak trzeba!.

Następnie pytałem o mur na Sołtystwie - nie ma nowych wiadomości.

Było też sprawa umowy z zakonnicami w Sidzinie dowiedziałem się, że do końca roku musimy zapłacić czynsz.

Głosowania przebiegły gładko większość spraw jednogłośnie bądź kilku się wstrzymało.

W sprawach bieżących najważniejsza sprawa to podział pieniędzy na inwestycje między Sidziną a Bystrą wzbudza ta sprawa wiele emocji wprawdzie Pani Skarbnik próbowała się zmierzyć z tym problemem, ale jej ustalenia według mnie są nie do przyjęcia, ale jeszcze ma raz liczyć, jestem zaskoczony działaniem Przewodniczącego Rady, który powinien być obiektywny i dążyć do prawdy, a tak się składa, że w wyliczeniach zawsze myli się oczywiście na korzyść Bystrej, gdzie już według mnie doprowadzono do niekorzystnego podziału dla Sidziny 50% na 50%, gdzie w Sidzinie jest większy obszar i więcej dróg do utrzymania, jak widać po ostatnich podziałach pieniędzy w Bystrej już robią niektóre drogi wyraźnie pod konkretne osoby i czekać jak zaczną robić podwórka niektórym osobom-O zgrozo! Podczas gdy w Sidzinie walczymy o każdą złotówkę, bo potrzeby są dużo większe niż możliwości.

Radnym z Bystrej trudno się dziwić, że chcą mieć taki komfort, że muszą się martwić jak zagospodarować pieniądze, podczas gdy my w Sidzinie walczymy o każdy tysiąc złotych, martwi mnie podstawa Radnych z Sidziny, którzy wyraźnie spuścili z tonu (czyżby byli postawieni do pionu?) i tak niektórzy na początku próbowali walczyć nie liczę tych, którzy nie zabierali głosu.

Apeluje do Radnych z Sidziny mimo różnicy w wielu sprawach bądźmy w tej sprawie razem i powalczmy o swoje, bo jeżeli teraz odpuścimy to zawsze będziemy „kiwani”, wprawdzie ja rozpocząłem ten temat, ale zwycięstwo będzie wspólne.

Najciekawsze było w przerwie, gdy Przewodniczący „wyskoczył” z nową propozycją chciałem dopytać o szczegóły, ale usłyszałem, „nie pytaj, bo to nie zrozumiesz”, (czyli jestem za głupi, ja takich oponentów nazywam, że mają inne zdanie. Co ciekawe zawsze uważałem Przewodniczącego za człowieka inteligentnego-Czyżbym się mylił?), reasumując może jestem dla Pana głupi, ale żeby mnie wykiwać musi Pan dużo bardziej wytężyć swoją inteligencję.

Według mnie Pan Przewodniczący powinien dążyć do prawdy a nie szukać sposobów jak dla siebie (czytaj Bystrej) ugrać jak najwięcej!

Apeluje! Do Przewodniczącego, aby przemyślał i zmienił swoje postępowanie, bo jeżeli tak będzie dalej postępował należy się zastanowić czy jest właściwą osobą na tym stanowisku?

Na razie proponuje żółtą kartkę (bardzo żółtą) i proponuje potraktować to jako ostatnie ostrzeżenie!!! ( Jest taki, który czeka tylko na okazje, aby wskoczyć na to stanowisko).

Była również omawiana budowa oczyszczalni przydomowych według słów Wójta złożono dwieście deklaracji i ustaliliśmy, że w pierwszym etapie będzie tyle budowanych z dopłatami.

Następnym krokiem będzie składanie wniosku o dofinansowanie tej inwestycji równocześnie będą zbierane ostateczne deklaracje gdzie chętni muszą podpisać chęć budowy i zapłacić zaliczki, ale o tym jak sytuacja będzie się rozwijała będę informował.

Oczywiście wspomniano o obchodach 450-lecia Sidziny, ale o tym napiszę następnym razem.

Jaromin


RELACJA Z XXXI SESJI RADY GMINY BYSTRA-SIDZINA.

Dnia 06.06.2013r.odbyła się sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina, już tradycyjnie rozpocznę od informacji Wójta otrzymałem odpowiedź na pytanie ile deklaracji tzw. śmieciowych zostało złożonych przekazano, że w Bystrej 638, Sidzinie 710, domy letniskowe 68, wprawdzie uważam, że dla mnie byłaby lepsza odpowiedź jakbym otrzymał ile to procent całości (ale dzięki i za taką wiadomość) a co się tyczy samych liczb to wydaje się, że tylko około 70% mieszkańców stale zamieszkujących Bystrą i Sidzine złożyło deklaracje a domy letniskowe to jest chyba około 30% pytanie co dalej? Mają być wysyłane upomnienia a jeżeli i to nie pomoże to droga administracyjna, czyli wniosek, jeżeli nie chcecie mieć kłopotów to złóżcie deklaracje.

Zapytaniach, pytałem, w jakich workach i na jakich zasadach będą odbierane śmieci w lipcu otrzymałem odpowiedź, że na takich samych jak dotychczas było.

Następnie było pytanie czy jest już projekt muru na Sołtystwie i chodnika przypominam, że Powiat zobowiązał się wykonać projekt do końca marca i jak się okazało do dzisiaj nie jest zrobiony i tutaj się oberwało naszym Radnym Powiatu ( Chyba nie słusznie, ale oni byli pod ręką, trzeba przyznać, że dzielnie się bronili), za wszystko a to za to, że nie pomalowali odpowiednio przejść dla pieszych koło dębu a to brak linii i znaku stop na Sołtystwie czy zamulone korytka na Wielką Polanę, czy te rysunki na nowej drodze Powiatowej wszystkie te miejsce mają być robione w ramach gwarancji, w co ja nie wierzę- obym się mylił!

Było także pytanie o koszt wydawania „Biuletynu” i tak dowiedzieliśmy się, że koszt wydania za dziewięć miesięcy to 8437 zł + premia dla Pani Redaktor – Czy to dużo czy też mało niech każdy sobie sam odpowie!

Teraz były sprawy proceduralne związane z udzieleniem absolutorium dla Wójta, za 2012r.bez sensacji i tak za udzieleniem absolutorium głosowało 14 Radnych ja nie głosowałem.

Następne sprawy przebiegały bardzo spokojnie zapytałem o kolonie dla dzieci na zasadzie wymiany z Kępicami, będzie jeden turnus około 50 dzieci przyjedzie z Kępiec i tyle samo wyjedzie od nas.

Były też podchody Przewodniczącego Rady na temat podwyżki dla Wójta zwoływał Przewodniczących Komisji jakby nie można zapytać wszystkich Radnych!

W sprawach bieżących najważniejsza sprawa dotyczyła rozdzielenia pieniędzy między Bystrą a Sidziną ja poruszyłem ten temat na Komisji Rewizyjnej następnie inne komisje pochyliły się na tym tematem i są pewne niejasności, ale temat jest rozwojowy i dlatego nie będę się na razie o tym rozpisywał możecie być pewni, że napiszę jak to się zakończy!- Czytajcie uważnie!

Na koniec zapytałem nową Pani Dyrektor GOPTiS o jej plany zamierzenia odpowiedź otrzymałem bardzo konkretną, za dużo nie obiecuje podchodzi do sprawy bardzo realnie i wydaje się, że „stąpa twardo po ziemi”, czyli obraca się w świecie realnym znając możliwości Gminy – Wszystko zobaczymy, oczywiście życzę powadzenia w realizacji planów, zamierzeń –Na rozliczenia przyjdzie czas.

Mam sygnały z Bystrej o ciekawych sprawach przy drogach, ale muszę to zweryfikować i wtedy napiszę. (Jeżeli się potwierdzą są to sprawy bardzo ciekawe- będzie „bomba”).

Jaromin


BURZLIWE, ALE KULTURALNE ZEBRANIE W SZKOLE!

Dnia 28.05.2013r.odbyło się spotkanie w szkole w Sidzinie z inicjatywy Rodziców uczniów klas III gimnazjów z Wójtem Gminy Bystra-Sidzina na, które byli zaproszeni także Radni, Rady Gminy Bystra-Sidzina część Radnych z Sidziny skorzystała z zaproszenia i przyszli na to spotkanie obecny był także Przewodniczący Rady Gminy.

Już na początku trzeba wyjaśnić, że Rada Gminy nie miała bezpośredniego wpływu na tą decyzje to jest kompetencja Wójta.

Teraz przedstawię Czytelnikom, dlaczego Rodzice zdecydowali się zorganizować to spotkanie otóż Wójt w ramach szukania oszczędności postanowił zmniejszyć ilość klas i tak wypadło na III klasę (po wakacjach) zmniejszyć z trzech klasach na dwie a Rodzice uważali to za złe rozwiązanie.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia postulatu a także argumentów Rodziców następnie głos zabrał Wójt i przedstawił argumenty, które przemawiały za takim rozwiązaniem następnie rozpoczęła się kulturalna dyskusja na argumenty to, że Panie, które zabierały głos mają wysoką kultura i są inteligentne to ja wiedziałem, ale Wójt mnie miło zaskoczył wprawdzie miał kilka wejść w swoim stylu gdzie delikatnie mówiąc „mijał się z prawdą” mam na myśli szkołę nr, 2 czy jeszcze niektóre kwestie, ale trzeba to traktować jako niechciany incydent – oby wszystkie dyskusje odbywały się w takim stylu – Brawo!

Rodzice argumentowali, że łączenie klas w ostatnim roku wpłynie źle na uczniów w tych klasach a wiadomo, że w ostatnim roku nauki w gimnazjum jest wiele egzaminów, na które te zmiany będą miały zły wpływ. Wójt argumentował, że musi szukać wszędzie oszczędności nawet wypomniał mnie, że najgłośniej wrzeszczę o każdą złotówkę.

W innej sytuacji poparłbym Wójta, ale, że to dotyczy ostatniego rocznika dzieci, dlatego przeważyły argumenty Rodziców, których poparłem również ja, bo liczy się dobro dzieci.

Ja współczuje Wójtowi, który musiał podejmować tak trudną decyzję stawiając na szali oszczędności w Gminie oraz dobro dzieci według mnie podjął słuszną i dobrą decyzje deklarując Rodzicom, że cofnie decyzję i pozostawi trzy III klasy w gimnazjum w Sidzinie, tym bardziej, że nie są to wielkie koszty a dobro dzieci jest bezcenne!

Panie Wójcie zobaczyć szczęśliwe mamy a nawet łzy szczęścia to jest naprawdę wielka sprawa. Gratuluje dobrej decyzji!- Brawo Wójt tak trzymać!

Zawsze byłem zdania, że jeżeli się rozmawia zawsze można znaleźć rozwiązanie a arbitralne i nieuzgodnione decyzje prowadzą do konfliktów, które nic dobrego do naszego ciężkiego życia nie wnoszą.

Muszę powtórzyć to spotkanie pokazało, że zebrania nie muszą się charakteryzować krzykami, obrażaniem, przeklinaniem, lecz można rozmawiać spokojnie i sprzeczać się na argumenty tak jak to było w ostatni wtorek gdzie wszyscy zdali egzamin jak się ma odbywać dyskusja- Brawo dla wszystkich!- Tak trzymać!

Teraz mam taką dygresję, widać u Wójta pewien progres postępowania, mam nadzieję, że jest to tendencja stała a nie jednorazowa, bo jak wszyscy pamiętają jeszcze nie tak dawno było niemożliwe spotkanie Wójta z grupą mieszkańców i prowadzenie dialogu mam nadzieje, że teraz to już będzie standard!- A czyja to zasługa?- To chyba nie trzeba Czytelników przekonywać, bo to jest dla wszystkich jasne- Prawda!

Ale jak mówi znane przysłowie „jedna jaskółka wiosny nie czyni” mam nadzieje graniczącą z pewnością, że teraz już zawsze tak będzie!- Tak trzymać!

Muszę się pochwalić, że ja zawsze namawiałem Wójta do dialogu z mieszkańcami mam nadzieje, że to zrozumiał, że brak dialogu prowadzi tylko do niepotrzebnego napięcia, a dialog choćby najtrudniejszy daje pozytywne rozwiązania, pamiętam jak Wójt jeszcze nie tak dawno twierdził, że nie ma, z kim rozmawiać. Dobrze, że zmienił zdanie- Lepiej późno niż wcale!- Prawda.

 

Jeszcze jedna sprawa warta zauważenia nie tak dawno Wójt miał pretensje do mnie, że nie piszę o nim dobrze tylko krytykuje otóż widzi Pan ja jestem taki „drań”, że to, co mnie się podoba to pochwalam a to, co mnie się nie podoba to krytykuje i taki już pozostanę.

Dla określenia mojego postępowania posłużę się znanym cytatem „Jam nie z soli, ani z roli, ale z tego, co mnie boli”.

Jaromin


NA, CO LICZY TRÓJKA RADNYCH?!
(Relacja z sesji)

Dnia 7 maja 2013r odbyła się sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina tak jak zawsze rozpoczęła się od spraw proceduralnych, następnie była informacja Wójta o podjętych decyzjach w okresie między sesyjnym, można powiedzieć, że tradycyjnie była mowa o umorzeniu opłaty za śmieci wprawdzie teraz była to kwota nie duża jednak w związku z tym, że to się powtarza prawie na każdej sesji zwróciłem się do Wójta o przedstawienie listy, komu i dlaczego umorzono od początku tego roku. (po otrzymaniu poinformuje jaką otrzymałem odpowiedź).

Następnie głos zabrał Naczelnik Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego na temat modernizacji ewidencji gruntów oraz scalania gruntów w Sidzinie i tak dowiedzieliśmy się, że w związku z tym, że zakres prac jest bardzo duży rozpoczęto starania o pozyskanie środków (przypominam, że Rada Gminy zabezpieczyła na ten cel 100 tyś zł) na wykonanie tych prac i rozłożono to w czasie na trzy lata. Prace rozpoczną się już w tym roku, o czym będę informował na bieżąco.

Po przerwie przystąpiono do głosowania, które przebiegały zgodnie czasem tylko ktoś wstrzymał się od głosu jak Np. ja przy głosowaniu likwidacji szkoły nr 2 w Sidzinie.

Jest też zamiar połączenia wszystkich jednostek kultury w Gminie tzn. GOPTiS, Skansen, Bibliotyki w jeden Gminny ośrodek kultury, wprawdzie na oszczędności to tutaj bym nie liczył, bo pracownicy zostaną ci sami, ale wydaje się, że ta propozycja jest zasadna,- zobaczymy życie pokaże czy było to słuszne, jeżeli wszystkie instytucje wyrażą zgodę.

Najwięcej kontrowersji wzbudził punkt w sprawie budownictwa drogowego i innych zadań rozpoczęło się od tego, że Radny Czarny wnioskował o przesunięcie w czasie podejmowanie tej uchwały ze względu, że ma zastrzeżenia, mimo, że Radni z Sidziny spotykali się dwa razy i doszliśmy do porozumienia, ale Radnemu to było za mało większość optowała za tym, żeby to przyjąć, bo czas rozpoczynać przetargi i roboty, ale do tego tematu jeszcze wrócę na koniec tego tekstu.

Trzeba pamiętać, że w Sidzinie na pewno będą jeszcze korekty po wycenie, jakie dokonają inspektorzy. (Powoli z radością)

Pozostałe punktu przebiegały bez większy zastrzeżeń, bo zmiany w budżecie musiały być przesunięcia w związku z rozbudową szkoły w Bystrej oraz sprawy proceduralne.

Nabycie dwóch działek w Bystrej było konieczne w związku z budową ławy.

Następną uchwałą było wystąpienie Gminy ze Związku Gmin Dorzecza Górnej Skawy uważam za słuszne, bo nic nam to nie daje tylko musimy płacić wprawdzie miałem wątpliwości skoro podjęliśmy poprzednią uchwałę o dopłacaniu do sortowni czy nie zostaniemy obciążeni kosztami według zapewnień Wójta nie ma takiej możliwości.

W wolnych wnioskach złożyłem wniosek, aby na następną sesje przygotować zestawienie ile wpłynęło deklaracji śmieciowych od mieszkańców stale zamieszkujących w Gminie oraz od tych, co mają domy wczasowe, (jeżeli otrzymam informację to napiszę).

Sesja przebiegała spokojnie tylko były małe uszczypliwości Wójta w stosunku do mojej osoby oraz trzech Radnych, którzy wtórowali Wójtowi mam na myśli Chorążaka, Trzopa i Czarnego do tego pierwszego to zdążyłem się przyzwyczaić pozostali dwaj (dotychczas wydawali się normalni) chcieli się przypodobać temu najważniejszemu, bo chcą coś uzyskać od Wójta, o co chodzi całej trójce to nie trudno się domyślić- ja wiem, a każdy z Was zobaczy! Jednego można być pewny, że nie są to działania bezinteresowne każdy z nich liczy, że Wójt łaskawym okiem spojrzy w ich stronę jak będą podejmować działania dla siebie!- Brawo tak trzymać Panowie Radni!

Najczęściej było podnoszona sprawa położenia asfaltu na roli „Pod lasem” chcę przypomnieć wszystkim, że tą drogą jeżdżą mieszkańcy z pół wsi a może więcej i żadne roboty nie były tu wykonane prze ostatnie 15 lat gdzie na drodze do „Głozy” „ładuje” się od kilku lat, co roku ciężkie pieniądze, (dla kogo?), trzeba jeszcze przypomnieć, że na roli „Mikowej” w poprzednim roku nie zostały wykorzystane pieniądze, które były już przydzielone, – Dlaczego? Zainteresowani wiedzą i kto ponosi winę

Następna sprawa to, kto się upomniał o pieniądze, które chciała zabrać Bystra (oczywiście ja) gwoli ścisłości trzeba przyznać wszyscy Radni z Sidziny podnieśli rękę (ale gdzie byli jak trzeba było się upominać ) jeden z tych aktywnych Radnych chciał nawet zostawić te pieniądze Bystrej, czyli jak z tego widać ja wywalczyłem pieniądze na drogę „Pod lasem”, bo gdyby nie ja tych pieniędzy by nie było a robót by nie było mniej (tylko jak już są te pieniądze to wszyscy Radni z Sidziny rzucili się na zdobycz jak sępy na padlinę) a i tak nie chcę dla siebie wszystkich pieniędzy resztę pójdzie na inne drogi trzeba wiedzieć była to suma 45 tyś. zł. (A droga „Pod lasem” nie kosztuje nawet połowę tych pieniędzy)

Na razie tyle o tych drogach są jeszcze inne „ciekawe” propozycje, ale o tym napiszę jak zostaną zatwierdzone, co niektórzy Radni „wymyślili”. (Też ładne kwiatki).-Warto czytać.

Pewno, że podań jest dużo a pieniędzy o wiele za mało, ale jakie mają „pomysły” niektórzy Radni, co robić to trudno sobie wyobrazić!

Jeszcze jedna sprawa, o której miałem nie pisać jednak miałem wiele pytań chodzi o incydent, którego na komisjach zaprezentował jeden z Radnych, ale ja sądzę, że nie warto o tym pisać może skomentuje to znanym przysłowiem „Ciężko żyć bez pieniędzy, ale jeszcze gorzej bez rozumu”.

Być może przesadzamy w/w Radny miał tylko słabszy dzień, ale ja nic o tym nie wiem.

Jaromin


CO Z OCZYSZCZALNIAMI PRZYDOMOWYMI!

Jak wszyscy wiedzą dnia 14.04.2013r. odbyło się spotkanie na temat budowy i finansowania oczyszczalni przydomowych miałem zamiar o tym nie pisać bo sądziłem, że kto był zainteresowany tematem był na tym spotkaniu ale zostałem zmuszony Waszymi mail. Gdzie zadajecie mnóstwo pytań co o tym sądzę nie będę odpisywał indywidualnie sądzę, że jak przedstawię swoją opinie na ten temat to uzyskacie odpowiedzi na swoje pytania.

Najczęściej powtarzanym zarzutem, z którym się zgadzam jest, że spotkanie to było źle przygotowane- to prawda, bo zrobienie nagłośnienia na tej Sali to nie wymaga nakładu kosztów zbyt krótko to trwało przy tak dużej frekwencji na pewno było wiele pytań, na które nie uzyskaliśmy odpowiedzi-a szkoda!

Część ludzi zostało dużej, żeby dopytać fachowców jak działają takie oczyszczalnie przydomowe oraz jakie są efekty działania jak wyglądają sprawy montażu, ale to powinni wszyscy słyszeć-czy nie tak!

Ale jak sądzę jeszcze będą na ten temat spotkania czy to na zebraniu wiejskim czy może jeszcze zrobić dodatkowe spotkania (dobrze zorganizowane) skoro była tak duża frekwencja i tak wielkie zainteresowanie mieszkańców.

Na pewno jest poprawa postępowanie Wójta skoro w ważnych sprawach konsultuje z mieszkańcami Gminy, czyli wyciągnął właściwe wnioski z popełnionych błędów przy sprawach kanalizacji (niestety nie wszyscy to zrozumieli! Mam na myśli niektórych Radnych).

Były też pytania, że poprzednio nie zgadzałem się na pompkę a teraz nam nie przeszkadza widać z tego, że Ci, którzy zadają takie pytania chyba nie do końca rozumieją, o co chodziło przy kanalizacji ciśnieniowej, bo jeżeli idzie o sprawy pompek, które miały być stosowane to tylko jedna z przyczyń, która była przyczyną, że byłem przeciw tej kanalizacji o innych już tyle napisałem, że nie ma sensu powtarzać.

Trzeba również poznać różnicę między pompką, która pompuje ścieki a pompką, która pompuje powietrze, ale o tym było mówione na spotkaniu i nie widzę potrzeby to powtarzać tym bardziej, że mam jeszcze kilka pytań na ten temat.

Następna sprawa to nie jest przesądzone czy takie będą oczyszczalnie i czy będzie robiła ta firma na pewno jeszcze na ten temat będzie dyskusja czy to jak pisałem na zebraniach czy na sesji, – o czym napiszę! (na sesje można przyjść i przedstawić swoje pomysły)

Mam dobrą wiadomość dla tych, którzy są przeciw pompką w rozmowie z przedstawicielami firmy dowiedzieliśmy się, że prawdopodobnie niedługo będą montować oczyszczalnie bez pompek, ale to już na inny komentarz.

Jak już pisałem otrzymałem wiele mail na ten temat za które bardzo dziękuję za wszystkie za te którym spodobała się propozycja oczyszczalni przydomowych (większość) jak i za te którzy krytykują takie rozwiązanie bądź mają zastrzeżenia (mniejszościowe).

Proszę zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, które przy oczyszczalnia przydomowych są o wiele niższe niż przy każdej kanalizacji! (nawet grawitacyjnej koszty m3 ścieków) Inne zalety już opisywałem.

Według mnie należy składać deklaracje do Gminy, bo do niczego do nie zobowiązuje tylko jest chęć przystąpienia do tego programu a nie zamykacie sobie możliwości uczestnictwa w tym programie a jaki będzie rozwiązanie techniczne to zależy również od Ciebie, bo zawsze można złożyć pomysł lepszego rozwiązanie, bo dyskusja trwa.

Wydaje się, że jest to jedyny możliwy program dla Gminy, który może być realizowany sądzę, że dalej będziemy szukać pieniędzy, żeby Gmina mogła uciągnąć finansowo kanalizacje.

Mam nadzieje, że przedstawiając swoją opinie zadowoliłem tych, co zadawali zapytania mail. Jeżeli komuś nie udzieliłem wyczerpującej odpowiedzi- Przepraszam niektóre pytania nie mogą być kierowane do mnie należy pisać do Rady czy Wójta i tam szukać odpowiedzi.

Pytacie czy to jest najlepsze rozwiązanie tego nie wiem, wydaje się, że jest to jedyna rozwiązanie, które można teraz zastosować jest jeszcze wiele pytań wiele niejasności, żeby można było jednoznacznie stwierdzić, że jest to najlepsze rozwiązanie.

Jaromin


BĘDZIE KONTROLA W GMINIE!!!

Dnia 27.03. 2013r. o godz. 10,00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina i prowadzona była zgodnie z porządkiem obrad.

Ale w informacja Wójta dowiedziałem się, że w dniach 02.04.2013r do 30.09.2013r. będzie prowadzona w Gminie kontrola podatkowa u podatników nieruchomości, czyli będzie sprawdzane czy wszystkie budowle są zgłoszone do Urzędu Gminy- mnie tylko ciekawi dlaczego Wójt nie wspomniał o tym na zebraniu wiejskim? (Czyżby powtórka z rozrywki).

Umorzono także zaległości za śmieci dwóm osobom w wysokości 750 zł dziwi wysokość umorzonej kwoty (chyba to z kilku lat), czyli wniosek prosty lepiej nie płacić tylko napisać do Wójta podanie o umorzenie i sprawa załatwiona (oczywiście trzeba mieć zasługi u Wójta)- Jakie to proste- Prawda!

Chyba ostatecznie została wyjaśniona budowa muru na Sołtystwie Wójt stwierdził, że „Radny Powiatu się mylił, gdy stwierdził na zebraniu wiejskim, że Powiat będzie finansował budowę muru”, czyli finansowanie tego muru będzie z Gminy.

Jeszcze jedna ważna wiadomość Pani Dyrektor GOPTiS złożyła rezygnacje według oficjalnej wersji ze względu na swoją sytuację rodziną jak również brak pieniędzy na realizacje zadań, jakie Pani Dyrektor zamierzała realizować.

Następnie przystąpiliśmy do spraw podejmowania uchwał i tak zmiany w budżecie były głównie podyktowane tym, że Gmina zamierza zaciągnąć kredyt w wysokości 1 000 000 zł co ja nawet popieram tylko mam zastrzeżenia, żeby nie został „przejedzony” tylko dobrze wydany mam na myśli na inwestycje szczególnie drogowe (mur, remont dróg Gminnych itp.) i dlatego złożyłem wniosek o podjęcie odpowiedniej uchwały, (tekst wniosku poniżej) żeby zabezpieczyć się ale widocznie niektórzy Radni mają inne plany i nie poparli mojej inicjatywy tylko Ja i Mazur byli „za” inni się wstrzymali bądź jak sześciu Radnych byli przeciw ci sami co zawsze, a Radny Kostka nawet powiedział po co dyskutujemy nad takimi sprawami – ostatni raz przypominam Radnemu, że skończyły się czasy (mam nadzieje, że bezpowrotnie) gdy Rada nie dyskutowała tylko przyjmowała polecenia od Wójta.

Oto mamy przykład jak są źle wydawane publiczne pieniądze Wójt postanowił wspomóc OSP Sidzina kupując samochód „Łada”, którego nie można było sprzedać i dlatego przeznaczył na zakup tego samochodu 5  000 zł. i od razu drugie 5  000 zł na utrzymanie a że byłem tylko jedyny przeciw wydawaniu 10  000 zł w ten sposób pozostali się wstrzymali lub byli przeciw oczywiście z tego samochodu będzie korzystał Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej rzekomo do dojeżdżania do Basiurów jak ktoś nie wie jest to samochód z lat 90 na benzynę według mnie taniej byłoby wynająć kogoś, żeby dowozić tam pracowników GOPS nie mówiąc już o tym, że tam można dojść na nogach- Jak sądzisz nie jest to marnotrawstwo albo niegospodarność? Obym się mylił, ale sądzę, że jest to tylko po to kupione, żeby w niedługim czasie oddać na złom!- a OSP Sidzina zarobi parę złotych i pozbędzie się problemu-Brawo Wójcie!

Żeby była jasność ja uważam, że nawet za darmo ten samochód to jest za drogo! Bo samo utrzymanie będzie bardzo drogie! Wiadomo przecież, w jakim jest stanie technicznym i wydaje się, że więcej on będzie stał u mechanika jak jeździł a kto będzie płacił? Chyba retoryczne pytanie- Prawda. Co jest dobre stare to wszyscy wiedzą.

Jak sobie przypominają stali Czytelnicy doradzałem Wójtowi, żeby zmienił sobie doradców nie posłuchał i oto są tego skutki!

Pozostałe uchwały już przeszły gładko przyznaliśmy fundusz sołecki teraz Sołtys będzie mógł działać.

W sprawach bieżących główny temat to były poruszane sprawy oczyszczalni przydomowych tu jak zwykle najbardziej niezadowolony był Radny Wójtowicz, który dał do zrozumienia, jaki on mądry był w sprawie kanalizacji, ale „niemądrzy” ludzie głosowali w referendum inaczej.

Panie Radny ja wiem, że Pan się zna na wszystkim, ale demokracja polega na tym, żeby innych przekonać do swoich „mądrości”.

A pytanie gdzie są inicjatorzy referendum jest nie zasadne przecież, jaka była miażdżąca przewaga tych, którzy głosowali przeciw kanalizacji ciśnieniowej to chyba Pan wie, a przekonać, żeby ktoś głosował przeciw dobremu to można 5-10 ludzi a nie tyle.

Chyba, że sugeruje Pan Radny, że patent na mądrość ma tylko Pan a pozostali ludzie to nie wiedzą jak głosują –Brawo Panie Wójtowicz.

Jeżeli mogę Panu coś doradzić to radzę zastanowić się, co Pan w tej sprawie zrobił źle albo, czego Pan nie zrobił, bo mądrzy ludzie i z porażek umieją wyciągać właściwe wnioski, ale Panu daleko do takiej mądrości. Jakie błędy to wydaje się, że większość Radnych zrozumiała mam na myśli poprzednią Radę, która przyjęła takie rozwiązanie.

Jeszcze Wójt poinformował, że planuje 14.04. 2013r spotkanie w sprawie kanalizacji prawdopodobnie w Sidzinie o godz. 12,00 ale jak będzie ustalony termin i godz. to jeszcze napiszę.

Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANĄCNYCH JESZCZE RAZ ŻYCZĘ WSZYSTKIM ZDROWYCH WEOŁYCH RODZINYCH ŚWIĄT.

Jaromin


Sidzina 20.03.2013r.

Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

RADA GMINY  BYSTRA-SIDZINA

Wniosek.

W związku z planowanym zaciągnięciem kredytu przez Gminę Bystra-Sidzina w 2013r. składam wniosek do Rady Gminy Bystra-Sidzina, aby Rada podjęła Uchwałę, żeby w/w kredyt mógł być wykorzystany tylko na inwestycje wykonywane przez Gminę Bystra-Sidzina lub dla zabezpieczenia wniosków składanych o środki pomocowe przez Urząd Gminy bądź przez organizację działające na terenie Gminy Bystra-Sidzina i w żaden sposób nie może być wykorzystany do udzielania pożyczek lub dotacji

 

Uzasadnienie

W związku z planowanymi inwestycjami w Gminie Bystra-Sidzina oraz staranie się o pozyskanie środków pomocowych na te inwestycje wydaje się zasadne zaciągnięcie kredytu jednak według mnie w/w kredyt nie może być wykorzystany na bieżące wydatki czy też udzielania pożyczek czy też dotacji.

Według mnie podjęcie tej Uchwały przez Radę doprowadzi do tego, że kredyt zostanie wykorzystany racjonalnie i pod pełną kontrolą.

Radny Jaromin


CO WÓJT CHCIAŁ OSIĄGNĄĆ?!!!
(Kolejny wybryk Wójta)

Zgodnie z zapowiedzią w dniu 10.03.2013r. odbyło się w Sidzinie Zebranie Wiejskie trzeba przyznać, że frekwencja dopisała sala OSP była wypełniona po brzegi.

Zebranie rozpoczęło się od powitania przez Sołtysa Sidziny Bolesława Czarny następnie udzielono głosu Panu Czernikowi, który jako Radny Powiatu Suskiego przedstawił sprawy, którymi zajmował się Powiat oraz zamierzenia na przyszłość gdzie dowiedzieliśmy się, że w związku z budową drogi powiatowej w najbliższej przyszłości raczej nie możemy liczyć na większe inwestycje z Powiatu. Wprawdzie Radny zapowiedział, że budowę muru na Sołtystwie sfinansuje powiat, ale Wójt tego nie potwierdził i z tego, co mnie wiadomo budowę ma finansować Gmina Bystra-Sidzina (obym się mylił) a czyja jest to wina już pisałem-pamiętacie.

Finansowanie budowy tego muru obiecał wyjaśnić Radny Powiatu ja również postaram się ustalić, jaka jest prawda, bo z tym murem dzieją się dziwne rzeczy (dla mnie nie zrozumiałe)

pierwsze miał być mur dla poszerzenia drogi potem okazuje się, że nie było w projekcie teraz znowu nie wiadomo kto ma finansować-Czytelniku nie dziwi Cię to zamieszanie wokół tego muru? Pamiętając, kto tam w czasie budowy pełnił „dyżur” i ile wypalił papierosów!

Radny Powiatu wspomniał również, że zostaną zabudowane progi do ograniczenia szybkości w okolicach kościoła w Sidzinie.

Następnie głos zabrał Wójt, który gadał długo dla mnie nawet za długo, omówił inwestycje, jakie wykonała Gmina w 2012r. nie było tego dużo, bo w Sidzinie jak pamiętam największą inwestycją było budowa „chałpy” w Skansenie oraz dopłata do wodociągu na roli Państwowej i Czarnowej wprawdzie Wójt wspomniał o mnie, że go atakowałem, co jest nie prawdą, bo ja tylko pytałem (nie wiem czy miało to być tajemnicą) wprawdzie Wójt stwierdził, że wodociąg służy także szkole, wprawdzie za chwile powiedział, że ta szkoła jest likwidowana. Dlaczego innym nie dokłada się do prywatnych wodociągów?- Odpowiedz sobie sam! Nie wiem, jaki wpływ na udzielenie dotacji miał fakt, że Wójt także korzysta z tego wodociągu? Zamierzenia, na 2013r. wypadają dosyć „mizernie” wprawdzie Wójt obiecał trochę pieniędzy na drogi są to sprawy trochę mgliste skoro na konto dróg zaliczono dotacje na budowę garaży OSP w wysokości 68  000zł. wydaną w 2012r. ale o tym będę pisał na bieżąco.

Następnie dosyć płynie Wójt przeszedł do następnych tematów, czyli spraw śmieciowych, i dobrze, bo to bardzo ważny temat, który dotyczy nas wszystkich moja uwaga jest, że Wójt mógł sobie zabrać kogoś z Urzędu Gminy, który wyjaśniłby wszelkie nie jasności, bo tak wyszło kilka nie ścisłości (wszyscy się dopiero uczymy regulaminu), ja miałem pytanie, dlaczego jedno osobowe firmy muszą składać dwie deklaracje, co wiąże się z dodatkowymi kosztami? (Podwójnie płacić za te same śmieci) Odpowiedzi były bardzo wymigujące aż w końcu dowiedziałem się, że niektórzy nie będą musieli składać tych deklaracji, co jest niezgodne z przyjętym regulaminem, chyba, że będzie to rzecz uznaniowa, co jest niedopuszczalne!

Kolejnym tematem było sprawa kanalizacji było tu omówione jak Gmina zamierza rozwiązać ten problem, na początku Wójt podziękował inicjatorom referendum, bo jak stwierdził „dobrze się tak stało, bo to na dobre wyszło Gminie” a konkretnie Gmina będzie wspomagała budowę oczyszczalni przydomowych przede wszystkim finansowo, ale na ten temat już pisałem a druga sprawa to Wójt zapowiedział na maj zebranie wiejskie na ten temat.

Teraz miały być pytania od mieszkańców ale było bardzo nie wiele bo wszyscy mieli w głowie tyle tematów, widać o to chodziło Wójtowi, żeby nie musieć odpowiadać na nie wygodne tematy dlatego pisałem, że według mnie wystąpienie było za długie a druga sprawa jest, że zebrania wiejskie z udziałem Wójta odbywają się zbyt rzadko, co jest przyczyną, że wiele tematów się nagromadzi.

Piszecie i dzwonicie, co sądzę o tej wypowiedzi Wójta do Piotra uważam, że Wójt przelicytował siebie, bo znając Wójta nie sądziłem, że będzie zdolny do takiej podłości, wykorzystując dla swoich interesów wypadek, czyli nieszczęście drugiego człowieka ja uważam, że takich rzeczy nie wypomina się najgorszemu wrogowi, dlatego nie cytuje tych słów, bo samo powtarzanie uważam już za chwyt poniżej pasa i nie zamierzam się poniżać do tego stopnia! Chyba, że Wójt w ten sposób chcę dbać o interes rodzinny.

Dziwi takie zachowanie Wójta, bo do tego czasu zebranie przebiegało bardzo spokojnie dopiero Wójt pokazał, na co go stać. Nie wiem czy znalazłby się drugi taki człowiek w Sidzinie, który by wykorzystał dla swoich celów ludzkie nieszczęście- Wstyd Panie Kania jako człowiek a jako Wójt to podwójnie wstyd!!!

Ja będąc na miejscu Wójta jak najszybciej przeprosiłbym publicznie zainteresowanego i wycofałbym się z tych nie mądrych słów, bo ludzie byli tak oburzeni, że po tych słowach wstali i wyszli! Dla Mieszkańców Brawo!

Panie Wójcie są granice przyzwoitości i dobrego smaku, których nie wolno przekroczyć wszystkim nam a tym bardziej Wójtowi, dlatego przeprosiny są zasadne!!!

Według mnie Wójt nie miał pretekstu uciekać z zebrania wiejskiego postanowił tymi słowami zakończyć zebranie-Po, co to Panu było potrzebne?

Ciekaw czy ta kwestia znajdzie się w biuletynie w relacji z zebrania wiejskiego-idę o zakład, że nie będzie o tym wzmianki! ( bo wiadomo dla kogo jest wydawany).

Jaromin


WIZYTA DELEGACJI Z KĘPIC

Jak większość mieszkańców się orientuje w dniach 17.02-.21.02.2013. gościła w naszej Gminie delegacja z partnerskiej Gminy Kępice, przedstawiam koszt tej wizyty oraz protokół ze spotkania zostawiam to bez komentarza jeżeli ktoś ma uwagi to proszę o kontakt.

JarominGMINA BYSTRA-SIDZINA SZUKA PIENIĘDZY UNIJNYCH?!!!
(Lepiej późno niż wcale!)

W dniu 26.02. 2013r. zgodnie z planem odbyła się XXVIII sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina jak zwykle ciekawe sprawy rozpoczęły się dopiero w pkt.4 czyli informacje Wójta.

Ja miałem tylko jedno pytanie, bo Wójt podpisał udzielenie dotacji do skansenu w wysokości 50 tyś zł. na budowę „chałpy” zapytałem czy to wystarczy do zakończenia budowy odpowiedź jaką uzyskałem to, że już powinno wystarczyć bo mamy jeszcze zapasy drzewa koło szkoły. Ile ta budowa będzie kosztować?- Obiecuje, że się dowiem i napiszę! Bo jak pamiętacie jedno drzewo zostało już sprzedane.

W zapytaniach Radnych odczytano zapytanie moje zapytanie do Wójta w sprawie blachy przy rozbiórce dachu z przedszkola, w Sidzinie oraz odpowiedź, (czytaj niżej) jaką otrzymałem i tu budzi sprawa kilka kontrowersji przede wszystkim prawie połowa blachy już została rozdysponowana a najbardziej mnie zdziwiło, że wykonawca zagospodarował około 31% blachy (chyba jak zabrał powinien zapłacić przynajmniej cenę złomową), ale to trudno teraz zweryfikować, bo minęło dużo czasu! A w normalnej gospodarce to zaraz po ściągnięciu powinna być zaewidencjowana – Prawda ( chyba, że chodziło o to, żeby nie można było sprawdzić).

Następnie przeszliśmy do głosowań i tak w pierwszej kolejności głosowano zamiar likwidacji szkoły nr 2. i tak na 13 Radnych 11 było „za” 2 Radnych było „przeciw”.

„Przeciw”: Jaromin i  Czarny

„Nieobecny”: Gałka i Porszke

Dlaczego głosowałem „przeciw” likwidacji otóż mimo usilnych starań nie otrzymałem do dzisiaj informacji jakie ta likwidacja da oszczędności Wójt wprawdzie podaje różne sumy raz 300tyś innym razem 500tyś a na końcu się okaże, że nie ma żadnych oszczędności (obym się mylił!). Czy nie dziwi cię Czytelniku, dlaczego nie można wykonać tak prostego rachunku? -Mnie tak! (Żeby się nie okazało, że nie ma żadnych oszczędności).

A po za tym widać, że jest to działanie „polityczne”, bo dlaczego Wójt nie podejmował tego tematu dużo wcześniej tylko teraz wybrał termin.

Można jeszcze mnożyć inne przykłady tych działań, ale jak sądzę wystarczy tych przykładów, żeby głosować przeciw! – Prawda.

Następnie przystąpiliśmy do głosowań nad przyjęciem regulaminu „śmieciowego” było tu kilka zapisów kontrowersyjnych, ale o tym (mam nadzieje) będziemy dyskutować na zebraniach wiejskich, mnie najbardziej zbulwersowała sprawa braku odwołań od decyzji, że śmieci nie były sortowane, bo wprawdzie Radca Prawny, powiedział, że można odwołać się do SKO lub Sądu, ale jest to skomplikowane i nie każdy z nas będzie wiedział jak to zrobić!

Pozostałe punkty nie budziły kontrowersji były to sprawy techniczne.

Jeszcze kilka słów o pkt. 7. Plan odnowy miejscowości Sidzina jest to sprawa „Parkanu” wokół kościoła i chcąc uzyskać środki Marszałkowskie należało zmienić Plan i tak się stało.

Zmiany w budżecie Gminy na 2013r. to dwie sprawy, które warte uwagi to pierwsza dobra jest trochę pieniędzy na drogi trzeba pamiętać, że Bystra twierdzi, że jesteśmy winni pieniądze między innymi odliczyli tą dotacje (68 tyś.) na budowę garaży dla OSP według mnie to wymaga jeszcze wyjaśnień.

Druga sprawa to wydanie 10 tyś. zł. na obsługę wizyty z Kępic ale to obiecali obliczyć i przekazać na piśmie to wtedy będę wiedział ile to kosztowało.

Co się tyczy informacji stanu opieki zdrowotnej w Gminie to doszło tu do ostrej „polemiki” Wójta z Doktorem Niżnikiem, ale chyba to nic nie zmieni i nie warto na ten temat się rozpisywać.

W sprawach bieżących najważniejszą sprawą było przedstawienie, na co można zdobyć pieniądze Unijne (chodniki, obchody 450-lecia Sidziny, czy tez oświetlenie) nie wiem, dlaczego tak późno? Bo to cośmy w poprzednich latach nie wykorzystali to już nie jest do odzyskania! Jednak dobrze, że teraz myśli się coś „wyrwać” (ile razy mówiłem szukać pieniędzy lepiej późno niż wcale), teraz dopiero niektórzy doszli do tego, o czym mówię od lat, że należy zatrudnić specjalistę do środków Unijnych inne Gminy już dawno do tego doszły nie wspomnę, że najłatwiej było zdobyć środki Unijne na samym początku! (ktoś zaspał a kto to wszyscy wiedzą!).

Ja poruszyłem sprawę odśnieżania na Wielkiej Polanie gdzie Starosta obiecał, że droga będzie „czarna” wydaje się, że nawet Wójt w to uwierzył, bo ja twierdziłem, że w naszych realiach (czytaj Powiatu nie ma na to szans znowu miałem racje!).

Wprawdzie aura była w tym roku łaskawa dla nas zima była łagodna a teraz już zapowiadają ocieplenie, ale problem wróci do nas następnej zimy mam na myśli transport dzieci z Wielkiej Polany do szkoły wiadomo taką drogą nie pojedzie autobus z dziećmi, bo kto weźmie na siebie odpowiedzialność, żeby była jasność nie mam pretensji do przewoźnika tylko do odpowiedzialnych za utrzymanie tej drogi, czyli Powiat Suski.

Trudno wymagać od Powiatu dobrego utrzymania drogi skoro przez całą zimę nie zdążyli powiesić tablicy, którą obiecał Starosta z numerami telefonu gdzie dzwonić, jeżeli droga jest nie przejezdna!- Brawo!

Zapowiedziano Zebrania Wiejskie i tak w Bystrej 3.03.2013r a Sidzinie 10.03 2013r.

 Jaromin


WÓJT GMINY BYSTRA-SIDZINA 
AURELIUSZ KANIA

Za pośrednictwem PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY BYSTRA-SIDZINA 
KRZYSZTOF DROBNY

Zapytanie

W związku z udzieloną odpowiedzią Wójta, że blacha z rozbiórki dachu Przedszkola w Sidzinie została zewidencjowana mam pytania:

1. Ile blachy naliczono w m².

2. Jaka była powierzchnia rozbieranego dachu Przedszkola w m².

3. Co się stało z ewentualnymi brakującą blachą

a) czy została zagospodarowana (ile)?

b) została sprzedana (ile)?

c) została oddana na złom (ile)?

4. Co zamierza się zrobić z pozostałą blachą?

Uzasadnienie
Otrzymuje wiele pytań w sprawie blachy z rozbiórki dachu Przedszkola w Sidzinie, ponieważ część mieszkańców uważa, że w/w blacha była jeszcze w dobrym stanie technicznym, dlatego odpowiedź na w/w pytania zakończy spekulacje na ten temat.

Radny Jaromin
    

 


Przedstawiam plan pracy Komisji Rewizyjnej na 2013r. tym razem Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przyjął moje sugestie i włączył do rocznego planu moje propozycje, które przedstawiam niżej:

1. Kontrola wykonania odśnieżania (pkt.3.)

2. Ocena działalności Skansen w Sidzinie (pkt.5.)

3. Sprawdzanie realizacji wniosków wypracowanych przez Radę Gminy (pkt.7.)

Oczywiście będę relacjonował jak te sprawy są wykonane.

Jaromin


CZY BĘDĄ OCZYSZCZALNIE PRZYDOMOWE?!!!

Otrzymuje wiele, mail, żeby odpowiedzieć, co sądzę o oczyszczalniach przydomowych, w tej chwili nie mam więcej informacji jak to, co pisałem, mogę podzielić się tylko własnymi przemyśleniami.

Trzeba przyznać, że była to myśl Wójta rzucona niespodziewanie, bo jak wspomniałem pod koniec 2012r. o możliwości instalacji oczyszczalni przydomowych starym zwyczajem zostałam przez Wójta wyśmiany teraz widocznie przemyślał moją propozycje (lepiej późno) i doszedł do wniosku, że nie jest to wcale takie głupie pewno, że ma to zalety, ale także i wady.

Przede wszystkim należy pamiętać, żeby nie zrobić tego samego błędu, co przy kanalizacji ciśnieniowej, należy przeprowadzić szerokie konsultacje z mieszkańcami Gminy mam na myśli zebrania wiejskie gdzie przedstawione będą zalety i wady takiego rozwiązania.

Oczywiście jest to początek dyskusji na temat oczyszczalni przydomowych czy jakiegoś innego sposobu kanalizacji Gminy, ale na dzisiaj wydaje się jako jedyne możliwe rozwiązanie tym bardziej, że jak wszystkim wiadomo oczyszczalnia w Osielcu nie jest dla naszej Gminy a budowa nowej w Bystrej to odległy temat gdzie nie ma gruntu czy tez planów, że nie wspomnę o dopłatach unijnych, na które mamy niewielkie szansę (wiadomo ile uzyskaliśmy w Gminie), a teraz według mnie do końca 2014r na pewno nie otrzymamy! To, za co będziemy budować oczyszczalnie czy też kolektory ogólnie mówiąc Gminy nie stać na budowę kanalizacji, bo przy tym budżecie trzeba byłoby budować chyba 50 lat.

Według mnie do zalet takiego rozwiązania zaliczyłbym:

1. Brak wykopów a co za tym idzie nie trzeba uzgodnień.

2. Niskie ceny eksploatacji.

3. Gmina nie musi wykładać pieniędzy na budowę oczyszczalni czy kolektora ściekowego.

4. Nie będą drogi zrujnowane wykopami, czyli nie trzeba wydawać na ich remont.

5. Możliwość uzyskania dopłat z BOŚ

6. Najważniejsze dla mnie jest możliwość rozpoczęcia tego typu kanalizacji prawie od zaraz.

Widzę tylko jedną wadę część pieniędzy na tą inwestycję muszą ponieść mieszkańcy Gminy, ale rekompensatą jest niski koszt eksploatacji, bo to 17zł. od m³ jakie obiecywał Wójt należy włożyć do szafy między bajki! Obawiam się, że byłaby to kwota około 50 za m³!

Piszecie, że nie wszyscy mają miejsce zamontować oczyszczalnie przy domu nie jest to problem, bo są różnego typu oczyszczalnie jeden typ to są takie duże jak szamba tylko są montowane urządzenia, które pozwalają tak oczyszczać ścieki, że można wypuszczać do rzeki inny sposób to oczyszczalnie rozprowadzone w terenie i tu nie trzeba odprowadzać, żadnej wody, jak sadzę o sposobach będzie dyskusja i chyba będzie można wybrać jedno czy drugie rozwiązanie.

Oczywiście, że będzie można budować oczyszczalnie na dwa czy więcej domów, ale to zależna od osobistych decyzji.

Warto jeszcze dodać, że już wiele Gmin w Polsce poszło na takie rozwiązanie i czytając w Internecie oraz rozmawiając z mieszkańcami tych Gmin, którzy już mają takie rozwiązanie kanalizacji są zadowoleni.

Pytacie czy dużo jest przy tym papierkowych załatwień nie wiem, ale sądzę, że jeżeli do tego dojdzie do w Urzędzie Gminy będzie konsultant, który będzie tłumaczył i załatwiał wszystkie formalności.

Sądzę, że na dzisiaj jest to najlepsze rozwiązanie dla naszej Gminy, bo wszyscy wiedzą jak opornie idzie zdobywanie pieniędzy unijnych w naszej Gminie, tylko jest jedna sprawa, żeby zrobić dobrze, tzn. wyjaśnić mieszkańcom zalety i wady a nie twierdzić, „że jesteśmy najmądrzejsi i wszystko wiemy najlepiej” jak to już słyszeliśmy!- Prawda.

 

Jaromin


BĘDĄ OCZYSZCZALNIE PRZYDOMOWE!

28 stycznia 2013r. o godz. odbyła się XXVII sesja Rady Gminy była to sesja poświęcona głównie uchwaleniu budżetu na rok 2013 ale po kolei najpierw była informacja Wójta o podjętych decyzjach w okresie międzysesyjnym , utkwiła mnie w pamięci tylko jedna wiadomość o podpisaniu umowa z jednym z mieszkańców o odśnieżaniu drogi osiedlowej (rzekomo innych podań nie było- Być może bo jeszcze zimy nie było).

W zapytaniach Radnych odczytano moje zapytanie w sprawie wodociągu i odpowiedź Wójta, o czym piszę w innym miejscu!

Później Wójt omówił realizacje wniosków z Komisji i tak jak pamiętacie moje wnioski w sprawie inwentaryzacji blachy z przedszkola oraz rozliczenia roboczodniówek brygady Gminnej i inne doczekały się realizacji.

Teraz przeszliśmy do debatowania nad budżetem na rok, 2013 (o czym piszę w innym miejscu „Budżet do kosza”). Ja byłem przeciwny takiemu budżetowi (oczywiście nie jestem taki mądry tylko zaciągnąłem opinii fachowców, którzy jednoznacznie ocenili „gorszego budżetu nie można było wymyślić”).

Oczywiście przyboczni próbowali (nieudolnie) bronić tego budżetu a niektórzy nawet próbowali mnie pouczać jak mam głosować (dzięki i za to, ale lepiej, żeby pomyśleli, co zrobić, żeby ten budżet, chociaż trochę był lepszy, ale chyba na to ich nie stać).

A samo głosowanie:

12 „za”
1 „przeciw” – Jaromin
1. „wstrzymujący się” – Błachut
Nieobecny - Gałka

Następnie podjęcie uchwały w sprawie likwidacji szkoły nr 2 przesunięto na następną sesję, ponieważ brak było decyzji Związku Zawodowego Nauczycieli.

Potem były głosowania Statutu Sidziny i Bystrej praktycznie bez większych dyskusji.

Moje wątpliwości wzbudziła uchwała w punkcie 8 podpunkt 4 gdzie podano tylko, że jest to „projekt dla szkół” wyjaśniono tylko, że szkoły dostaną pieniądze (jest to chwalebne) tylko nikt nie umiał wytłumaczyć, za co te pieniądze, co trzeba zrobić, – czyli uchwała nie była merytorycznie przygotowana i za taką nie chciałem głosować wprawdzie Radny Kostka pouczał mnie, że jak dają pieniądze to należy brać o nic nie pytać, może on tak robi ja jednak chciałbym wiedzieć, za czym mam głosować.

Drogi Czytelniku przeraża mnie takie podejście do sprawy, że niektórzy Radni głosują za uchwałami nie wiedząc, co zawierają tylko tak jak otrzymał „POLECENIE OD MOCODAWCY” –O zgrozo! Czyli nie czytają uchwał tylko ściągi!

Jak widzisz Czytelniku, Wójt chociażby przy każdej okazji powtarzał tak jak na dożynkach, że nie może realizować swoich planów bo opozycja (co jest kłamstwem) mu przeszkadza jak widać na podstawie budżetu na 2013r albo nie umie albo nie chcę stworzyć realnych podstaw dla rozwoju Gminy a do tego jeszcze otoczył się ludźmi, dla których według Wójta nie ważne czy są rozsądni czy mądrzy ale ważne, że są wierni!!!

W sprawach bieżących poruszana była sprawa kanalizacji i okazało się, że na dopłaty Unijne nie mamy szans, bo potrzeba około 90 mieszkańców na km² a u nas jest około 70mieszkańców na km² (ciekawi was jak przedtem mogliśmy dostać? Mnie też), dlatego Wójt proponuje oczyszczalnie przydomowe a Rada Gminy upoważniła do poczynienia starań w tym kierunku i wydaje się to na dzisiaj jedyny możliwe do zrealizowany sposób – A co o tym sądzicie? Czekam, na mail.

Jaromin


BUDŻET DO KOSZA!!!
(MOJE WYSTĄPIENIE NA SESJI)

To, co przedstawił Wójt jako projekt budżetu na 2013r. to przeszło moje wyobrażenie, sądziłem po uchwaleniu budżetu na 2012r., że gorszego budżetu już nie można zrobić, ale projekt budżetu na rok 2013 jest tak beznadziejny taki zły, że nawet Wójt zdaję sobie sprawę, że gorszego już nie można było wymyślić, czyli Wójt przerósł nie tylko siebie, ale zaskoczył mnie (na minus), chociaż sądziłem, że Wójt mnie już niczym nie zaskoczy!

Odniosłem wrażenie, że Wójt zrobił specjalnie na złość mnie taki zły budżet na 2013r. jeżeli chodzi o szczegóły to główna inwestycja jest tylko podwyżka dla Urzędników Gminy i jednostek związanych z Urzędem takich jak Skansen oraz GOPTiS gdzie wzrost wynagrodzeń w tych jednostkach wynosi około 100 tyś zł, podczas gdy dzisiaj w radiu słyszałem, że jest jedna Gmina w Małopolsce gdzie od pięciu lat nie było podwyżki wynagrodzeń czy też w sąsiednich Gminach (Sucha, Jordanów) a w naszej Gminie jest co roku ( jesteśmy bogatą Gminą ) szkoda, że nie starczyło na inwestycje chociażby kanalizację czy też oświetlenie ulic czy osiedli nie będę wspominał już o drogach bo na to nie ma pieniędzy a o kredytach już mówi się na razie cicho mowa oczywiście o murze na Sołtystwie czy rondo w Bystrej ale to Wójt musi zrobić bo nie dopilnował tego przy budowie drogi Powiatowej (tak Czytelniku za błędy Wójta płacimy my czyli mieszkańcy Gminy-MOŻNA ROBIĆ BŁĘDY JAK MA KTO PŁACIĆ!!!).

Warto jeszcze dodać, że Wójt zamierza dodatkowo zatrudniać nie wiem czy jednego czy więcej pracowników w Urzędzie Gminy na to są pieniądze! (chyba, że jest to zasłużony dla kogo?)

Ten budżet to jest tylko rozdawnictwo pieniędzy przede wszystkim na wynagrodzenia czy też wzrost budżet Skansenu czy też GOPTiS-u a mówienie Wójta, że dlatego nie ma pieniędzy, bo nie zlikwidowaliśmy szkoły nr.2 to zwykła przykrywka swoich błędów, czyli gorszego budżetu już nie można było zrobić, dlatego uważam, że miejsce takiego dokumentu jest w KOSZU!!! Oczywiście potwierdzę to w głosowaniu.

Wprawdzie Wójt twierdzi, że jak my nie uchwalimy budżetu to RIO zrobi za nas budżet tylko kto się ma bać tego tylko Wójt bo RIO by obcięło tylko podwyżki płac dla urzędników a pozostałe sprawy by zrobiło tylko lepiej bo gorzej już nie można-Prawda!

Jaromin


Sidzina 11.01.2013r

Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

 

WÓJT GMINY BYSTRA-SIDZINA
AURELIUSZ KANIA

Za pośrednictwem
PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY BYSTRA-SIDZINA
KRZYSZTOF DROBNY

Zapytanie

 1. Czy jest prawdą, że Gmina dopłacała do przebudowy prywatnego wodociągu w Sidzinie na rolach „Czarnowa” i „Pactwowa” jesienią 2012r?

  1. jeżeli tak to jaka była kwota dopłaty?

  2. Na co te pieniądze były przeznaczone (koparkę, rury, czy na coś innego)?

 2. Czy są inne prywatne wodociągi w Gminie Bystra-Sidzina, do których Urząd Gminy dopłacał przy przebudowie bądź modernizacji?

 3. Czy jest prawdą, że z w/w wodociągu korzysta Wójt Gminy Pan Kania?

Uzasadnienie

Na temat dopłat przez Gminę do w/w wodociągu krążą różne plotki nie rzadko wykluczające się wzajemnie, a chcąc udzielić merytorycznej i prawdziwej odpowiedzi postanowiłem zaciągnąć wiedzy u źródła i uciąć wszelkie spekulacje.

Pisemną odpowiedź proszę przesłać na podany adres.

 Radny Jaromin

CO ZROBIĆ, ABY GMINA DOPŁACIŁA DO WODOCIĄGU?!
(Mój komentarz do odpowiedzi)

Nie jestem przeciwny, że Gmina Bystra-Sidzina udzieliła pomocy rzeczowej prywatnemu wodociągowi „Czarnowa-Pastwowa” tylko nasuwa się pytanie, dlaczego to do innych wodociągów prywatnych Gmina nie dopłaca, bo wymienione przez Wójta wodociągi są to spółki zarejestrowane a nie ma żadnego prywatnego a po za tym taki wodociąg Sidzina „Centrum” ma na koncie około 170 tyś zł. to nie wiem po co Gmina musiała do niego dopłacać, a wodociąg Bystra „”Mosty” też powinien tak się rządzić, żeby mieli pieniądze bo z tym jest różnie, a to, że Gmina (Czytaj Wójt) przejęłą wodociąg Bystra „Centrum” to jest najgłupsza decyzja jaką można było zrobić.

A powoływaniu się na ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę jest to nadużycie Wójta, który w innych sytuacjach odpowiada, że nie będzie dopłacał do prywatnych wodociągów ciekaw jestem jakby odpisał na taką prośbę gdyby sam Wójt nie korzystał z tego wodociągu.

GRATULUJĘ DOBREGO SAMOPOCZUCIA!!!

Wróbelki ćwierkają, że nie tylko tyle dołożono ja nie mam takich wiadomości, jeżeli ty Czytelniku wiesz to proszę, o mail.

Jeszcze jedno, jeżeli będziesz miał okazje zapytaj Wójta, co trzeba zrobić, żeby otrzymać dopłaty do prywatnych wodociągów ja już wyciągnąłem wnioski i wiem co należy zrobić aby otrzymać dopłaty ale na pewno z tego nie skorzystam.

Jaromin


Od 1 lipca 2013r. mieszkańcy będą korzystali z nowego sytemu gospodarki odpadami komunalnymi wprowadzonego przez gminę, który ma zapewnić większy porządek, skuteczniejszą segregację, mniejsze zanieczyszczanie środowiska. Te istotne zmiany wprowadziła Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. I dlatego Nowy Rok na naszej stronie rozpoczynamy od głosu w dyskusji w tej sprawie. 

Zabieram głos w bardzo ważnej sprawie jaką jest zbiórka śmieci a zwłaszcza jej sposób przeprowadzania w naszej gminie. Problem jest bardzo poważny i (wbrew pozorom) skomplikowany. Zachęcam wszystkich mieszkańców do dyskusji na ten temat z propozycjami rozwiązań tego problemu, ponieważ sprawa ta dotyka nas wszystkich. Radni, jak zwykle, nie wysilili swoich umysłów i bez szemrania przyjęli rozwiązania zaproponowane przez Wójta. W świątecznym biuletynie informacyjnym można przeczytać,; „Odpady odbierane będą z przed posesji 1 raz w miesiącu a worki będą oznakowane kodem przypisanym do danej nieruchomości i dostarczane przez przedsiębiorcę bez dodatkowych opłat”. Rozumiem że ten kod będzie zawierał dane osobowe właściciela nieruchomości a przedsiębiorca, za pomocą czytnika je odczyta. W ten sposób, nielegalnie, wejdzie w posiadanie danych osobowych, prawie połowy mieszkańców bez ich zgody.

Panie Wójcie – czy takie rozwiązanie jest zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych?

Dlaczego, Pan i Radni decydujecie, bez zgody mieszkańców o przekazaniu ich danych osobowych w niepowołane ręce?

Szanowni mieszkańcy Gminy Bystra-Sidzina, wyczulam Was na tą sprawę ponieważ może być tak iż, przedsiębiorca odsprzeda Wasze dane innym firmom. Dane osobowe to bardzo chodliwy towar. Może zdarzyć się tak że będziecie nękani różnego rodzaju ofertami kupna różnych towarów od jakichś firm, np. z Suwałk, której odsprzedano Wasze dane osobowe.

Panowie Radni z Wójtem na czele, oświadczam że ja nie wyrażam zgody na zakodowanie moich danych osobowych na worku do śmieci. Nie pozwolę aby moje dane poniewierały się po wysypisku śmieci, czy krążyły po Polsce i namawiam mieszkańców do takiego postępowania. Zapewne, jak to macie w zwyczaju, będziecie mnie straszyć, szantażować no i (używając waszej terminologii) ścigać, - proszę bardzo. Tylko to potraficie.

Następną nieprawidłowością jaką zauważam, a będzie ona niekorzystna dla mieszkańców, jest fakt kontroli niewłaściwej segregacji śmieci. Otóż, według rozwiązania przyjętego przez Radę Gminy to przedsiębiorca, dopiero na wysypisku śmieci stwierdzi czy ktoś posegregował śmieci czy nie i powiadomi gminę.

Apeluję do Was, mieszkańcy gminy – nie gódźcie się na takie rozwiązanie ponieważ jest ono dla Was niekorzystne i może prowadzić do nadużyć ze strony przedsiębiorcy. Kontrola selekcji śmieci powinna odbyć się na posesji właściciela w jego obecności. Jeżeli pracownicy firmy odbierającej odpady stwierdzą, w Waszej obecności, że śmieci są nieposegregowane, po prostu ich nie odbiorą w tym miesiącu. Można by rozważyć czy nie wprowadzić jakiejś kary porządkowej, ale wydaje mi się to zbędne, presja sąsiadów zrobi swoje. Wójt zaproponował a Radni klepnęli rozwiązanie, według którego będziecie karani dodatkową opłatą w wysokości 12 zł. od worka , bez możliwości odwołania się od tej decyzji.

Panie Wójcie a przede wszystkim Panowie Radni, czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem? Przecież pozbawiacie mieszkańców podstawowego prawa konstytucyjnie gwarantowanego. Prawa do odwołania. Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie, czy aby nie traktujecie mieszkańców gminy jak śmieci, które nie mają nic do gadania?

Panowie Radni, jako przedstawiciele mieszkańców przemyślcie ten problem jeszcze raz, wykażcie trochę pokory, dobrej woli i porozmawiajcie z mieszkańcami, do czego zobowiązuje was mandat, jak oni widzą rozwiązanie tego problemu. Tworzycie prawo lokalne które musi być zgodne z przepisami obowiązujących ustaw, no i oczywiście uwzględniać interes mieszkańców a nie jakiejś firmy.

Moim zdaniem i nie tylko, zbiórkę śmieci można zorganizować i przeprowadzać w następujący sposób: zastosować worki przeźroczyste z napisami

G M I N A B Y S T R A – S I D Z I N A

Plastik, papier itp.

B Y S T R A nr domu

Albo S I D Z I N A nr domu

W ten sposób obniża się koszty organizacyjne przedsięwzięcia oraz pozwala odbiorcy dokonać kontroli selekcji śmieci na posesji w obecności ich właściciela, bez otwierania worka. No i najważniejsze, dane osobowe będą chronione.

Podoba mi się pomysł zorganizowania punktu zbiórki odpadów na terenie gminy. W tym punkcie należałoby przyjmować, do odpowiednich pojemników, zużyte baterie i akumulatory, przepracowany olej, być może przeterminowane leki, zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny i AGD oraz odpady wielkogabarytowe.

Samorządy ciągle są obciążane nowymi zadaniami i tak będzie, podobnie jest w przypadku gospodarki odpadami. Dlatego uważam że przyszedł najwyższy czas (ostatni gwizdek), na powołanie do życia w gminie, podmiotu gospodarczego (spółka, przedsiębiorstwo komunalne) który takimi zadaniami by się zajmował. Taki podmiot, utworzony z wydzielonego majątku gminy, zajmował by się zbiórką i wywózką śmieci, odśnieżaniem, czyszczeniem rowów przydrożnych i przepustów i wieloma innymi sprawami, które określi mu rada gminy, jako organ założycielski i przed nią byłby rozliczany. Panowie Radni, przemyślcie tą propozycję i zacznijcie wreszcie myśleć jak pozyskiwać pieniądze dla gminy a jeżeli tego nie potraficie, to chociaż zatrzymajcie je w gminie. Nie podejmujcie decyzji ze szkodą dla mieszkańców gminy.

Dziękuję Panu Jarominowi, za udostępnienie mi strony internetowej abym mógł przekazać Państwu moje uwagi co do ostatnich decyzji naszych włodarzy. Jeżeli zajdzie taka konieczność to na pewno się odezwę.

Na zakończenie mojego wystąpienia pragnę dać pod rozwagę, Wójtowi i Radnym, słowa Jana Izydora Sztautyngera zawarte we fraszce: 

Jak nie potrafisz
Nie pchaj się na afisz

Kowalczyk Józef

A my czekamy na Państwa opinie i sugestie. Może wiedzą Państwo, jak problem odapdów został rozwiązany w innych - podobnych do naszej - gminach. Pomysł workami nie jest najszczęśliwszy. Każdy worek to w końcu dodatkowy śmieć. Opowiadanie, że będzie "dostarczany przez przedsiębiorcę bez dodatkowych opłat" jest o tyle prawdą, że nie zapłacimy w momencie dostarczenia nam worka. Natomiast z całą pewnością przedsiębiorca wliczy sobie jego koszt do ceny jaką wystawi gminie, a ta uwzględni to w opłacie pobieranej od nas. Pomyślcie. Gdyby chodziło o jeden worek, to nie byłoby problemu - sam moge wójtowi taki sprezentować. Ale tu chodzi o tysiące worków, a żaden przedsiębiorca nie jest taki skory do wydawania pieniędzy bez szansy na ich zwrot. To podstawa przedsiebiorczości.