Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna
                 34-236 Sidzina 839
              tel.: 18 26 73 748 lub 608 440 639
e-mail:
 sjaromin@onet.eu

KRS 0000316107
NIP 552-167-91-32
REGON 120801632

 

ARCHIWUM 2011


CZEGO BOJI SIĘ WŁADZA W GMINNIE!?

Uważam, że warte omówienia jest to, co „wyprawia” nowy Przewodniczący Rady, najpierw jeszcze przed sesją uwierzyłem, (jaki byłem naiwny-prawda), że Przewodniczący podjął się próby mediacji między mną a wójtem sprawie oskarżenia wójta SIS o donosy szybko jednak się okazało, że nie jest to mediacja tylko polecenie do doprowadzenia do wycofania przeze mnie oskarżenia. (o czym pisałem).

Sytuacja wyglądała następująco Przewodniczący zawołał mnie oraz wójta oraz kilku świadków na bok i zadał pytanie czy możliwa jest ugoda ja stwierdziłem, że i owszem tylko wójt musi na tej sesji odwołać oskarżenie SIS-u (nie chce przeprosin) otrzymałem odpowiedź wójta, że nigdy tego nie zrobi a do tego obiecał, że będę miał wszelkie możliwe kontrole wymienił kilka instytucji (tylko niech pamięta, że są firmy, które mają w nazwie Kania a ja umiem pisać) i w tym momencie oprócz tego, że słyszałem kilka głosów blisko związanych z wójtem, którzy chcieli, żebym wycofał oskarżenia i na tym zakończyliśmy tą próbę.

Następna runda działań Przewodniczącego nastąpiła przy wyborze Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wtedy Przewodniczący rozpoczął szukanie kandydata gdzie proponował wszystkim (oprócz mnie), chociaż zgłaszano moją kandydaturę (Radni Tempka, Trzop, Porszke) Przewodniczący nie słyszał albo nie chciał słyszeć powtarzał tylko, że muszę wycofać oskarżenie wójta a najlepiej by było gdybym jeszcze przeprosił oczywiście nie było mowy o tym, aby wójt wycofał się z absurdalnego oskarżenia SIS-u było tylko powtarzane przez Przewodniczącego i Radnych związanych z wójtem, żebym wycofał oskarżenie. Dlaczego nikt nie namawiał wójta, żeby wycofał się z nieprawdziwych słów?- pozostawiam ocenie czytelnika.

Według mnie to wszystko było ukartowane a wykonawcą poleceń był Przewodniczący i nawet nie starał się tego ukryć i od samego początku było wiadomo, kto ma zostać Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej oczywiście nie ja tylko szło o to, aby mnie złamać (panowie ze mną to się nie uda nie ma takiego stanowiska, którym można byłoby mnie przekupić czy też złamać) a Pan Drobny wyszedł przed szereg tylko po to, żeby nie było niespodzianek i nie został Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej np. ja.

Przewodniczący Rady wywiązał się z zadania wzorowo, bo Przewodniczącym został Radny Frankiewicz a jest tajemnicą publiczną jak dobre stosunki łączą owego Radnego z wójtem (chyba, że będzie na tyle ambitny i nie będzie patrzył na układy-oby). Życzę powodzenia. A widząc tryumfującą minę wójta można wnioskować, wykonał Pan Drobny zadanie bardzo dobrze a nawet wzorowo oby się tylko nie obróciło przeciw Przewodniczącemu, bo łaska Pana na pstrym koniu jedzie. Nie będę chyba oryginalny stwierdzeniem, że jeżeli władza nie ma nic do ukrycia i niczego się nie boi to wybiera na to stanowisko kogoś z opozycji tym bardziej, że zwolennicy wójta mają zdecydowaną przewagę w Komisji Rewizyjnej i co może zrobić sam Przewodniczący nawet ja? – a jednak się boją!! Pan Przewodniczący tak spieszył się z zameldowaniem, że zadanie zostało wykonane, że dokonane wybory tych dwóch Przewodniczących Komisji według mnie został dokonane niezgodnie z zapisami statutu. (o czym wiedziałem ale nie zgłaszałem, żeby nie być posądzony, że dlatego, że mnie nie wybrali czepiam się szczegółów).

Panie Przewodniczący start na tym stanowisko wypadł dla Pana bardzo źle a nawet powiem, że był to falstart a z tego, co Pan mówił zaraz po wyborze pozostało tylko jedno, „że będzie Pan współpracował z wójtem” pozostałe rzeczy były tylko frazesami, że będzie Pan Przewodniczącym całej Rady. Trochę to dziwne, bo jest Pan doświadczonym Radnym i mógł się Pan wiele nauczyć od swego poprzednika trudno to tłumaczyć tylko tym, że to początek dla Pana na tym stanowisku i tremą związaną z piastowaniem tego stanowiska, które nie powinno być dla Pana tylko zaszczytem, ale również obowiązkiem a według mnie oblał Pan egzamin. Chyba za wcześnie mówić, że stanowisko przerosło Pana możliwości, ale na pewno zasłużył pan na żółtą kartkę i sądzę, że przemyśli Pan jak działać, żeby zostać Przewodniczącym Rady a nie tylko Repreztantym Rady Gminy.

Ja mam taką zasadę, jeżeli nie mogę sobie z czymś poradzić siadam sam i zastanawiam jak wybrnąć z tej sytuacji a jeżeli nie daje rady to zawsze mam wyjście honorowe, czyli rezygnuje ze stanowiska. Oczywiście niczego nie sugeruje.

Jaromin


CZY TYLKO WINNA XIII ?

Sesja XIII Rady Gminy Bystra-Sidzina odbyła się zgodnie z planem 29.12.2012r. przebiegała zgodnie z porządkiem obrad. Przegłosowano wieloletnią prognozę finansową jak i budżet na 2012r. 13 za 1 wstrzymujący (Jaromin), wprawdzie uważam ten budżet o wiele gorzej skonstruowany jak ubiegłoroczny. Dalej popełniane są te same błędy czyli nie szukanie pieniędzy z zewnątrz tylko pismo do Gminy a wójt bawi się w Świętego Mikołaja i rozdaje pieniądze, ale o tym napiszę później bo teraz udzielił mi się nastrój Świąteczny i nie chciałbym używać mocniejszych słów a chcąc ocenić ten budżet to musiałbym, również z tego samego powodu tylko wstrzymałem się od głosu bo według mnie zasługuje na odrzucenie. Znając życie każda sesja będzie rozpoczynała się od poprawek budżetu pozwólcie, że dzisiaj na tym zakończę ten temat.

Przyjęcie uchwały w sprawie Południowo-małopolskiego obszaru chronionego krajobrazu według mnie była to uchwała nie przygotowana za mało było wyjaśnień ale wydaje się, że ta ustawa dla nas bardzo niewiele zmienia tylko obawiam się, żeby później to nie wprowadziło jakiegoś kłopotów szczególnie z lasami ale może jestem za bardzo przewrażliwiony na wszelki wypadek wstrzymałem się od głosu.

Przegłosowaliśmy również apel o nie likwidowanie Sądu Rejonowego w Suchej Besk. mam wątpliwości czy ten Sąd komu tak naprawdę jest potrzebny ale ocenę zostawiam Wam.

Następnym punktem było przyjęcie rezygnacji z funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Bystra-Sidzina Radnego Wójtowicza , muszę w tym miejscu wyjaśnić dlaczego do tego doszło otóż według ustaleń Radnych wtedy gdy Przewodniczącym Rady był Pan Motor Wiceprzewodniczący był z Bystrej oraz przewodniczący trzech komisji z Bystrej teraz nastąpiły zmiany odwrotnie, czyli Radni Sidziny zgodzili się, żeby Przewodniczący Rady był z Bystrej (o czym pisałem poprzednio) to Wiceprzewodniczący z Sidziny oraz trzech Przewodniczący Komisji z Sidziny i dlatego Radny Wójtowicz choć prawnie nie musiał złożył rezygnacje z funkcji Wiceprzewodniczącego oraz z funkcji Przewodniczącego Komisji Budżetowej jak się później przekonacie nie przyjął również propozycji kandydowania na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej zrobił to honorowo jak obiecał i chociaż w większości spraw się różnimy to muszę przyznać, że w tym wypadku wykazał się wielką klasą-Brawo! Bo chociaż nie miał obowiązku to jak obiecał dotrzymał słowa, a ja znając tą Radę twierdzę, że bardzo niewielu jest takich Radnych, którzy by w podobnej sytuacji postąpili tak honorowo, czego przykłady można było spotkać na tej sesji gdzie nie dotrzymano ustaleń, ale o tym przekonacie się później czytając ten tekst.

Klasę każdego poznaje się w trudnych sytuacjach, dlatego doceniam klasę Radnego Wójtowicza-Tak trzymać! 

Następnie przystąpiono do wyboru nowego Wiceprzewodniczącego zgłoszona dwóch kandydatów:

1. Tempka Stanisław

2. Talapka Stanisław

I tak w pierwszym tajnym głosowaniu uzyskali po 7 głosów a do tego, żeby zostać wybrany potrzeba 8 głosów przystąpiono do drugiego głosowania.

Wynik :

1. Tempka Stanisław – 6 głosów

2. Talapka Stanisław - 8 głosów

Czyli Wiceprzewodniczącym Rady został wybrany Talapka Stanisław.

Wprawdzie głosowanie było tajne, ale na 95% wiem, kto się wyłamał, trochę to dziwne, bo kiedyś nie tak dawno otrzymał od nas w pewnej sprawie poparcie, ale niektórzy mają krótką pamięć, nawet bardzo krótką.

W następnym punkcie było dokonanie zmian w Komisjach Rady Gminy i tak rozpocznę od Komisji Budżetowej dokooptowano Radnego Talapke a na Przewodniczącego wybrano Radnego Kostke.

Do Komisji Rewizyjnej dokooptowano Radnych Gałka, Trzop i przystąpiono do wyboru Przewodniczącego Komisji i rozpoczął się spektakl w wykonaniu Przewodniczącego Rady Pana Drobnego, który szukając kandydatów omijał mnie a gdy padła moja kandydatura postanowił połączyć nasze prywatne sprawy z wójtem i był gotów przyjąć moją kandydaturę tylko, żebym wycofał oskarżenie przeciw Kani a jeszcze lepiej jakbym przeprosił tego pana, ale o tym piszę już w innym miejscu.

W końcu postawiono jako na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej na Radnego Frankiewicz.

Skład komisji przedstawia się następująco:

Komisja Rewizyjna

1. Frankiewicz – Przewodniczący

2. Porszke – Wiceprzewodniczący

3. Kostka

4. Gałka

5. Trzop

6. Jaromin

Komisja Budżetowa

1. Kostka – Przewodniczący

2. Gałka – Wiceprzewodniczący

3. Czarny

4. Wójtowicz

5. Drobny

6. Talapka

Pozostałe Komisje pozostały bez zmian.

W sprawach bieżących nastąpiła podniosła uroczystość mam na myśli pożegnanie Pana Motor były upominki podziękowania oraz owacja na stojąco. Łezka w oku się zakręciła, gdy składano mu podziękowania jako Przewodniczącemu Rady Gminy (szczególnie, gdy się widziało, co „wyprawia” nowy Przewodniczący) chyba będę wyrazicielem większości twierdząc miał wielką klasę, miał „błysk” i mimo różnych nacisków wywieranych na niego w każdej sytuacji wychodził z twarzą oraz pokazując swoim oponentom wielką klasę a co ważne zawsze można było liczyć na jego pomoc jak również dobrą radę, krótko mówiąc DZIĘKUJEMY PANIE PRZEWODNICZĄCY MOTOR I PROSIMY O BIS!!!

Na koniec odbyła się uroczystość opłatkowa gdzie wszyscy składali sobie życzenia noworoczne i łamali się opłatkiem.

Ja życzyłem Przewodniczącemu Rady, aby stał się Przewodniczącym całej Rady a nie tylko wybranym na Przewodniczącego Rady a to jest kolosalna różnica, oraz żeby ta sesja była ostatnią w takim jego wydaniu a następne były tylko lepsze.

Jaromin


WYBÓR PRZEWODNICZĄCEGO RADY.

Zgodnie z zapowiedziami dnia 15.12.2011r. odbyła się XII sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina przebiegała w miarę spokojnie dopiero punkt 6 podpunkt 6 ożywił Radę bo jest to projekt który przewiduje (jak dobrze zrozumiałem) dla najbiedniejszych rodzin jak również dla dzieci niepełnosprawnych zaopatrzenie w komputery oraz opragromowanie. Jest to około sto komputerów, a projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Wnioski można odbierać w Urzędzie Gminy oraz w Szkołach i trzeba je złożyć do 13. 01.2012r. 
Czyli zainteresowani muszą się spieszyć.

Następnie w sprawach bieżących była poruszana przez wójta sprawa szkoły nr 2 w Sidzinie a dokładnie zreferował to co przedstawił Dyrektor szkoły jak zamierza oszczędzać wydatki szkoły i tutaj wójt przedstawił swoją opinie, która jest inna jak Dyrektora szkoły w sprawie oszczędności (szkoda, że Dyrektora nie było) ale było to tylko zdanie wójta czyli jednej strony nie wiemy jakie argumenty przedstawiłby dyrektor jak sądzę do tematu jeszcze wrócimy. Najważniejsza sprawa to, że wójt jeszcze raz potwierdził, że w 2012r. nie będzie likwidacji szkoły. Moim zdaniem to wójt razem z Dyrektorem szkoły niech siądą i uzgodnią stanowiska a potem niech przedstawią co się udało ustalić a gdzie są różnice i wtedy będziemy jako Rada mogli zabrać głos, bo krytykowanie kogoś nieobecnego to nie przystoi.

Następnie były przedstawiane wnioski z Komisji godne uwagi jest wniosek Komisji Rolnictwa, która przedstawiła sprawę zrobienia map lasów oraz określenie własności działek leśnych, nie muszę przypominać jak ważny to problem w Sidzinie przypominam stałym czytelnikom, że podejmowałem takie próby (o czym pisałem) ale zawsze ktoś torpedował takie próby teraz wydaje się, że nikt nie powinien robić żadnych trudności wręcz przeciwnie każdy udzieli tylko wsparcia ja deklaruje chęć udzielenie pomocy oraz w miarę potrzeby jestem gotów włączyć się do działania, żeby się to tylko udało. Jest tylko jeden problem, na razie będzie to tylko program pilotażowy, ( co jest zrozumiałe) czyli na próbę będzie robione dwie-trzy Role i trzeba dopilnować, żeby później był dalszy ciąg czyli cała Sidzina i nie skończyło się na programie pilotażowym. Wydaje się, że jest to sprawa bardzo ważna i należy trzymać kciuki, żeby się udało rozpocząć tą prace nad tym programem, dlatego wniosek zgłoszony przez Komisje Rolnictwa został poparty bodajże jednomyślnie. Dobrze że podejmowaliśmy próby zrobienia z tymi lasami jako Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna wprawdzie tak się składało, że nam zawsze ktoś przeszkadzał, ale przynajmniej zainspirowano Komisje Rolnictwa to zrobienia tej rzeczy i życzę z całego serca, żeby się to udało i  na pewno nie będę przeszkadzał a wręcz przeciwnie będę starał się pomagać. Na pewno jest to bardzo potrzebne dla Sidziny i należy przyklasnąć takiej inicjatywie !

Następnym punktem był wybór Przewodniczącego Rady Gminy i muszę tu wyjaśnić, dlaczego nie kandydowałem na Przewodniczącego otóż w czasie ustaleń niektórzy Radni z Sidziny związani z wójtem nie poparli mojej kandydatury ani nie przedstawili innego kandydata dlatego moja rezygnacja jest zasadna.

Liczę że Radni z Bystrej zachowają się honorowo i dotrzymają danego słowa. Oczywiście o tym napiszę.

A samo głosowanie przedstawiało się następująco: 
Radny Drobny – 8 głosów 
Radny Wójtowicz – 6 głosów
Żeby zostać Przewodniczącym trzeba mieć bezwzględną większość, czyli 8 głosów dlatego Przewodniczącym Rady Gminy Bystra-Sidzina został wybrany Krzysztof Drobny – Gratuluję.

 Jaromin


WÓJCIE. POKAŻ DOWODY !!!

W dniu 02.09.2011r. na sesji wójt stwierdził, że zdobędzie dowody, że wszystkie te donosy na przedsiębiorców w Sidzinie (do inspekcji pracy, nadzoru budowlanego itp.) pochodzą ze SIS-u (Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna) minęło cztery miesiące a wójt nie przedstawił dowodów a cała sprawa odbija się rykoszetem w moją skromną osobę i już nie raz słyszałem że to ja jestem donosicielem.
Być może nie ruszałbym tej sprawy gdyby sprawa, gdy przycichnie nie wracała od nowa z jeszcze z większą siłą na nowo, a jest tajemnicą publiczną, że sprawę rozdmuchują zwolennicy Wójta. W związku z powyższymi faktami oraz brakiem reakcji ze strony wójta skierowałem sprawę do Sądu o pomówienie Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna oczywiście jestem gotów wycofać pozew z Sądu ale wójt albo niech przedstawi dowody, że donosy pochodzą ze Stowarzyszenia albo niech wycofa się wyraźnie z tego absurdalnego oskarżenia.

Równocześnie zaznaczam, że nie życzę sobie przeprosin od tego pana tylko proszę, aby wycofał te nie prawdziwe oskarżenia Członków Stowarzyszenia oraz pośrednio mnie. 

Dziwi mnie zachowanie kilku Radnych, którzy wlewają krokodyle łzy z powodu „nieszczęścia, jakie spotkało wójta” przez ten pozew tylko muszę przypomnieć, jak się zachowywali wtedy gdy byliśmy oskarżani o donosy wtedy ci sami Radni mieli bardzo zadowolone miny mało tego nawet nie protestowali przeciw tym oskarżeniom, tylko postarali się aby ta sprawa nabrała odpowiedniego rozgłosu, nie inaczej było wtedy gdy wójt oskarżał mnie do Sądu o rzekome pomówienia wtedy miał pełną akceptacje ówczesnej Rady a przynajmniej nikt nie protestował, czyli jest to sprawiedliwość „Kalego”.

Jeszcze raz zaznaczam, jeżeli wójt wycofa te oskarżenia SIS-u to ja wycofam pozew z Sądu.

Jaromin


NIE BĘDZIE LIKWIDACJI SZKOŁY ?

W dniu 8.12.2011r.w szkole nr 2 w Sidzinie odbyło się spotkanie rodziców z wójtem w sprawie likwidacji szkoły nr 2 spotkanie mimo napiętej sytuacji odbyło się w sposób kulturalny frekwencja dopisała a mieszkańcy Górnej Sidziny mocno bronili pozostawienia tej szkoły jak się później okazało skutecznie gdyż wójt po prawie dwu godzinnej dyskusji stwierdził, że na razie wstrzymuje likwidacje szkoły Dyrektor szkoły obiecał, że zmniejszy koszty funkcjonowania szkoły i zobaczymy czy wójt dotrzyma słowa.

Wprawdzie na tym spotkaniu były poruszane różne tematy nie z wszystkimi sprawami się zgadzam ale to już inny temat na pewno nie zgadzam się z twierdzeniem gdy ktoś twierdził, że nie mają Radnych i dlatego dochodzi do likwidacji szkoły tak jakby ten pan nie słyszał jak Radni Tempka i Czarny bronili utrzymanie tej szkoły.
Należałoby powiedzieć, że z Radnymi jest tak, że zależy, kto, z jakiej opcji, bo widać że Radni z obozu wójta nie zabierali głosu. 

Wydaje się, że wójt nigdy się nie nauczy, że w każdej sprawie można dojść do porozumienia tylko trzeba z mieszkańcami rozmawiać czyli także w tej sprawie też należało najpierw rozmawiać z ludźmi a potem dopiero  poruszać ten temat ( wcale nie mam satysfakcji, że mówiłem że trzeba tak zrobić).

Krótko powiem jak się rozmawia to zawsze można dojść do kompromisu.

Jaromin


CZY WÓJT ZAMKNNIE SZKOŁĘ ?

Miałem na razie nie pisać o Szkole Nr 2 w Sidzinie, bo nie było jeszcze oficjalnej informacji o likwidacji tej szkoły było to wprawdzie przedstawione przez wójta na jednej sesji ale tylko była to informacja o zamiarze zlikwidowania szkoły podobnie zresztą było na komisji oświaty tam odezwały się protesty niektórych Radnych, dlatego trudno się zgodzić ze zdaniem zamieszczonym w Kronice Beskidzkiej cytuje „zmieniła się Rada Gminy, a wraz z nią wola polityczna” nie wiem od kogo mają takie wiadomości skoro ja rozmawiając z Radnymi z Sidziny słyszę, że są przeciw likwidacji, chyba że ktoś z tzw. obozu wójta bo oni ze mną nie rozmawiają.

Drogi czytelniku z tego, co widać nic nie jest ustalone, jest tylko ostre zdanie wójta, który chce likwidacji szkoły nr 2 a w Radzie Gminy ja nie widzę takiej woli ale należy być czujny bo niektórzy radni mogą dla swoich celów poprzeć pomysły wójta.

Na razie jedno jest pewne, że dnia 08.12.2011r. o godż !7,00 odbędzie się spotkanie w Szkole Nr.2 wójta z mieszkańcami. A jak się okazuje warto pisać, jakie pomysły są w eterze, bo wtedy, gdy opisałem podwyżkę podatków to się pomysłodawcy wycofali, ale niestety opłaty za śmieci zostały podniesione w większości o 100% i wydaje się, że w następnym roku będzie podwyżka. (Czytaj w poprzednim wpisie).

Jaromin


Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna postanowiło współuczestniczyć w założeniu Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych


Cele i środki działania

§ 7
Celem Związku jest:
1) budowanie struktur związku zdolnych reprezentować środowisko właścicieli, użytkowników lasów prywatnych w Polsce,
2) dążenie do prowadzenia trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej w rozdrobnionych niepaństwowych gospodarstwach leśnych,
3) rozwój edukacji leśnej,
4) pomoc w rozwiązywaniu prawnych i politycznych problemów dotyczących gospodarki leśnej w niepaństwowych gospodarstwach leśnych,
5) zapewnienie pomostu współpracy zrzeszeń leśnych z innymi organami władzy publicznej oraz podmiotami prywatnymi w kraju i za granicą.

§ 8
Związek realizuje swoje cele przez:
1) podejmowanie działań mających na celu integrowanie środowiska właścicieli, użytkowników lasów,
2) pozyskiwanie funduszy w kraju i za granicą,
3) działalność edukacyjną, a w szczególności:
a) organizowanie kursów i szkoleń,
b) organizowanie konferencji, seminariów i narad,
c) prowadzenie działalności informacyjnej i wydawniczej
d) promocję i pomoc dla właścicieli, użytkowników lasów,
4) współpracę z krajowymi, regionalnymi i lokalnymi:
a) organizacjami społecznymi, instytucjami krajowymi i zagranicznymi, 
b) organami władzy publicznej,
c) organizacjami gospodarczymi,
d) organizacjami religijnymi,
5) aktywne działanie w zakresie wspomagania gospodarki leśnej w gospodarstwach rolnych i leśnych, w tym występowanie z inicjatywami wobec organów władzy publicznej, na zasadach określonych w przepisach szczególnych,
6) podejmowanie inicjatyw lub współudział w kształtowaniu powszechnie obowiązujących aktów prawnych regulujących sytuację lasów niepaństwowych oraz innych spraw mających wpływ na poprawę efektywności prowadzonej działalności,
7) występowanie w obronie interesów członków Związku wobec organów władzy publicznej, instytucji, osób prywatnych oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, w szczególności poprzez podejmowanie działań mających na celu uregulowanie stosunków własnościowych w lasach niepaństwowych.

Jak widać z powyższego jest to Zrzeszenie które stawia sobie za cel obronę właścicieli lasów prywatnych i stąd nasza obecność w tym gronie wydaje się zrozumiała.
23. 07.2011r. odbyło się Walne Zebranie PZZL, w którym uczestniczyliśmy które określiło kierunki działania oczywiście jest jeszcze wiele pracy, żeby zbudować struktury Związku, zobowiązano Zarząd do poczynienie starań celem pozyskania środków na działalność jak również na realizacje statutu, ważną sprawą jest pozyskanie nowych członków, dlatego prosimy wszystkich chętnych o kontakt.
Więcej spraw będzie omawiane na następnych Zebraniach oczywiście o tym będziemy pisać.

Prezes Jaromin


RELACJA Z XI SESJI

 

W dniu 10.11.2011r. odbyła się XI sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina najpierw było uroczyście ponieważ wręczono stypendia wójta dla uzdolnionej młodzieży i dzieci za osiągnięcia w nauce, sporcie. Później był bardzo ładny spektakl z okazji Święta Niepodległości w wykonaniu młodzieży ze szkoły w Bystrej.

Po tym wspaniałym spektaklu przystąpiliśmy do realizacji dalszego porządku obrad i tak w informacjach wójta nie było spraw zaskakujących zresztą chyba wszyscy tak myśleli bo tym razem nie było żadnych zapytań.

W pkt. 7 podpunkt 1,2 przegłosowaliśmy rezygnację Radnego Motora z funkcji Przewodniczącego Rady Gminy Bystra-Sidzina jak również wygaśnięcie mandatu Radnego stosunkiem głosów 8 „za” 4 „wstrzymujące” gdzie ja wstrzymałem się od głosu.

Rezygnacja Radnego Motora z funkcji Przewodniczącego to wielka strata dla nas wszystkich mam na myśli Radę Gminy jak również wszystkich mieszkańców Gminy bo chyba wszyscy przyznają mnie racje, że był to Przewodniczący, który umiał prowadzić sesje bez niepotrzebnych zgrzytów a po za tym umiał rozładować napiętą sytuacje czy też uspokoić zbyt ostre dyskusje a co najważniejsze zawsze miał czas dla wszystkich, żeby wysłuchać, doradzić czego sam doświadczyłem jeszcze jako mieszkaniec Gminy a nie tylko jako Radny sądzę, że musiały to być bardzo poważna przyczyna osobista, że skłoniły go do podjęcia takiej decyzji mam nadzieje, że kiedyś wróci do pracy w Samorządzie.

Następnie było głosowanie nad wysokością opłat za śmieci niestety zostały podniesione o 100% było tylko jeden przeciw (ja) oraz jeden wstrzymujący pozostali „za”. Kolejny podpunkt 6 określenie wysokości stawek podatku, ponieważ komisja budżetowa rekomendowała pozostawienie stawek podatkowych bez zmian tak też zostało uchwalone.

Nasuwa się refleksja dobrze skrytykować na tej stronie różne pomysły, bo później się wycofują, przypominam w relacji z X sesji skrytykowałem podnoszenie podatków jak widać przyniosło pożądany sukces.

Później w sprawach bieżących zapytałem czy było spotkanie w szkole nr 2 w Sidzinie i wójt odpowiedział, że takie spotkanie odbyło się 3.11.2011r. o godż.14,00 (o czym dowiedzieliśmy się dopier o na tej sesji) odbyło się w dobrej atmosferze i zapowiedział że następne jest planowane na 8.12.2011r. na godz. 17,00 Widać, że wójt jest zdecydowany zlikwidować szkołę nr 2 w Sidzinie.

Na wniosek Radnego Gałki była również omawiana sprawa na cmentarzu oraz sposób Interwencji Policji – jak twierdziła część Radnych oraz osób postronnych, którzy byli w tym momencie na cmentarzu interwencja była nie skuteczna.

Jaromin


Miałem napisać co było na Komisji Oświaty 27. 10. 2011r. była tam poruszana sprawa likwidacji szkoły nr. 2 w Sidzinie wprawdzie na razie nie oficjalnie ale widać było kto jest za likwidacją a kto przeciw bo wywiązała się dyskusja i tak wójt stawia sprawę jasno należy zlikwidować a wtóruje mu Radny Wójtowicz pozostali członkowie Komisji Oświaty są albo niezdecydowani albo przeciw tak jak ja. Oficjalna dyskusja na pewno rozegra się na sesji, ale widać, że dojdzie do ostrej dyskusji jak się skończy o tym napiszę. Z dyskusji tej na Komisji nie wiele wynikało jedynie to, że wójt jest zdecydowany likwidować a dyrektor przeciw oraz niektórzy Radni, zapamiętałem tylko, że 03.11.2011r. odbędzie się spotkanie wójta z rodzicami dzieci uczęszczając do szkoły nr.2 w Sidzinie sądzę, że pozostali mieszkańcy górnej Sidziny będą mili widziani ( godziny nie znam) ja proponowałem wójtowi zebranie wiejskie na ten temat ale odpowiedź była negatywna a szkoda.

Jaromin


Dnia 20.10.2011r. odbyła się X sesja Rady Gminy Bystra- Sidzina. Oto krótka relacja:

Od 1-5 punktu były realizowane zgodnie z porządkiem obrad nic według mnie nie było tam specjalnie ważnego, aby omawiać, natomiast w punkcie 6 o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2011r. ja miałem tylko jedno pytanie ile kosztowało wywóz ziemi z „Pod Lasu” na plac koło stawu (miała być ziemia za darmo) tylko jak się okazuje w sumie kosztowało to 8 600 zł. ale mimo kilku jeszcze drobnych zastrzeżeń przyjęto budżet za I półrocze.

W punkcie 7 też zgodnie z przewidywaniem tzn. odrzucono skargę na działalność wójta wniesioną przez Staszczaka w następnym podpunkcie była sprawa obniżenia podatku od „Busów” za korzystanie z przystanków z 5gr. na 4 gr.

W następnym podpunkcie Rada Gminy udzieliła pomocy Powiatowi Suskiemu wydaje się, że trzeba tu wyjaśnić, że sprawa dotyczy budowa chodnika od Smętka do mostu na Sołtystwie a chodnik od mostu do krzyżówki jak twierdzi wójt będzie robiony w trakcie budowy wzmocnienia rzeki, które będzie robił Powiat, a te pieniądze przeznaczone na chodnik to według wójta to jest wkład do drogi Powiatowej.

Tym razem najciekawsze rzeczy działy się w punkcie 11 czyli sprawach bieżących i to dzięki wójtowi, który przedstawił tematy do przemyślenia przez Radnych i tak rozpoczął od wiadomości w sprawie szkoły nr. 2 w Sidzinie o czym napiszę później bo w czwartek 27.10.2011r. ma odbyć się posiedzenie Komisji Oświaty na której na pewno będzie ta sprawa omawiana czyli będę miał więcej wiadomości.

Radny Tempka poinformował, że ze względów proceduralnych nie otrzymamy zwrotu za zakup namiotu (kosztował około 40tyś zł) około 23tyś zł według tego, co mówił Radny ktoś z urzędników nie dopilnował sprawy i pieniądze przepadły, chciało by się powiedzieć, że pisałem, że zamiast zatrudniać pracowników zatrudnić menadżera, który będzie szukał pieniędzy a nie tracił w głupi sposób.

Była też poruszana sprawa planu zagospodarowania przestrzennego, co według wójta została przesłana do Ministerstwa wydaje się, że sprawa zmierza do zakończenia.

Następnie wójt przedstawił nam propozycje zwiększenia podatków w jednej wersji 5% a drugiej 10% znając wójta będzie to gdzieś pośrodku. Moim zdaniem chcąc podnosić podatki trzeba rozpocząć oszczędności jako Gmina od siebie bo zwróćmy uwagę na początku roku wójt za zgodą Rady podniósł wynagrodzenie Urzędnikom zatrudnionym w jednostkach Gminnych (o czym pisałem) to są chyba większe pieniądze jak te z podniesienia podatku, następna sprawa to zatrudnienie pracownika w skansenie (1/2 etatu) od maja ile to kosztuje, kolejna sprawa namiotu strata około 23 tyś zł jest jeszcze sprawa ziemi za którą zapłacono a można było mieć za darmo z rowów przy drodze Powiatowej czy nie ma więcej takich spraw gdzie są marnowane Gminne pieniądze, o których nie wiem?

Reasumując wiedząc jak ciężkie czasy są dla przedsiębiorców oraz dla nas wszystkich należy oszczędzać tzn. oglądać każdą złotówkę jak wydać i zdobywać pieniądze, które są do zdobycia z zewnątrz a nie tracić w głupi sposób czy też nie przyjmować za dużo pracowników( czyżby dług wdzięczności) oraz nie dawać podwyżek a dopiero jak z tego nie wystarczy wtedy podnosić podatki. Wprawdzie o tych rzeczach pisałem, ale nie mam nawet satysfakcji, że ten czarny scenariusz się sprawdził sądzę, że Radni staną na wysokości zadania i nie podniosą podatków.

Jeszcze jedną sprawę poruszył Radny Drobny zaproponował, aby Rada Gminy wydawała gazetę wprawdzie stwierdził, że ja piszę na tej stronie, ale jak słusznie zauważył ja nie reprezentuję Rady Gminę tylko własne opinie. ( Może ja będę bezrobotny). Ja wprawdzie uważam, że łatwiej i taniej byłoby robić cyklicznie zebrania wiejskie gdzie można dopytać o szczegóły, ale skoro doszli do wniosku żeby informować społeczeństwoo pracach Rady to tylko przyklasnąć a przy okazji widać, że moje pisanie na tej stroniespełnia swe zadanie bo jak by tego nie było byłoby jak dawniej gdzie o wszystkim dowiadywaliśmy się dopiero po fakcie.

Jeszcze muszę o jednej ciekawej sprawie napisać - chyba jest to pierwsza sesja na której nie byłem atakowany przez wójta lub jego popleczników. Nie wiem co się stało, bo w przemianę wójta jakoś trudno mi uwierzyć, ale może jednak...  

Jaromin


RELACJA Z IX SESJI.

Dnia 02.09.2011r. odbyła się IX sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina rozpoczęła się o 15,15 zgodnie z porządkiem obrad i tak w punkcie 5 wójt zabrał głos o podjętych decyzjach w okresie między sesyjnym z czego zapamiętałem dwie ciekawe sprawy czyli dwa razy robiono przetarg na dzierżawę działki Gminej na Sołtystwie brak chętnych ! A działka na Binkówce została umowa podpisana i jeszcze jedna sprawa Wójt podpisał umorzenie pożyczki zaciągniętej od Gminy przez Stowarzyszenie Tradycja Natura było jeszcze kilka spraw, których nie pamiętam.

Następnie były zapytania, pytania rozpoczął zadawanie p.Staszczak ale wójt zamiast udzielać odpowiedzi na pytania ograniczył się do obrażania poniżania p. Staszczaka a było kilka ciekawych pytań miedzy innymi o ilość drzewa na moście u Stokłóski, czy też o wielkość kamieni na „dróżkach różańcowych” gdzie jak przeczytałem w BZP, każda bryła kamienia waży około 2 ton. Ale dla wójta są to sprawy nie ważne! Ja też zadałem pytania o wielkość kamieni, ale również nie otrzymałem odpowiedzi. Zadałem również pytanie o wywóz ziemi z „Pod Lasu” na działkę koło stawu rzekomo za darmo tylko trzeba było zapłacić koparkę oraz transport czy nie taniej było zabrać ziemię, którą wybierali z rowów przy drodze powiatowej ? Sprawę pozostawiam waszemu osądowi.
Pytałem również o drogę graniczną na „Wielkiej Polanie” do p.Miśiniec, ale jak wyjaśnił Radny Frankiewicz a wójt to potwierdził, że sprawa w/w drogi nie jest uregulowano jej własność jakoś się tak składa, że jedne drogi się da robić a drugie nie (zależy, komu ma służyć), mimo, że prawnie wygląda to tak samo.
Zapytałem również, dlaczego umowa dzierżawy w sprawie działki nie została umieszczona na naszej stronie tutaj otrzymałem odpowiedź, że zaraz się znajdzie- trzymam za słowo.
Zadałem pytanie ile kosztował remont przedszkola – odpowiedź, że dopiero na koniec wrześnie będzie rozliczenie.
Było też pytanie o naprawę poręczy na moście rola „Pod Lasem” odpowiedź otrzymałem że będzie robione a ten co zniszczył wpłacił dobrowolnie na remont bodajże 300zł. 
Następnie przegłosowano uchwały, które przeszły w głosowaniu prawie bezboleśnie.

W kolejnym punkcie był wybór ławnika do Sądu Rejonowego w Suchej Besk. W głosowaniu tajnym p. Sępek otrzymała 7 głosów a p. Marchwiak otrzymała 6 głosów 1 głos nieważny.

W sprawach bieżących główna sprawa, jaka była to atak na moją skromną osobę, ale o tym piszę w innym miejscu. Było też omawiane zebranie wiejskie w Sidzinie i uchwały, jakie tam podjęto, i tak sprawa uchwały funduszu Sołeckiego nie budziła większych kontrowersji tylko druga uchwała w sprawie kanalizacji podniosła gorączkę wójtowi, który wyskoczył na Sołtysa, że nie miał prawa ruszać tego tematu co według mnie nie jest prawdą bo Sołtys zwołując zebranie wiejskie może a nawet ma obowiązek poruszyć tematy, które interesują mieszkańców, tym bardziej, że zrobił to na wniosek Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna wprawdzie myśmy pisali, żeby wyjaśnić sprawę kanalizacji a skoro wójta nie było i osoby upoważnionej przez wójta trudno było oczekiwać takich wyjaśnień. Jedyna, co zrozumiałem z tego pouczania Sołtysa to są dwie sprawy pierwsza to, że wójt potwierdził, że nie przyjdzie na zebranie wiejskie w Sidzinie a drugie jak Sołtys chcę organizować zebrania wiejskie ma się zgłosić do wójta po instrukcje (jak robią to zbliżeni do wójta Radni) jakie tematy można poruszyć, co nie jest prawdą bo zebranie wiejskie może zwołać Sołtys jak również Wójt (co jak sądzę zrobi w najbliższym czasie) wtedy może mówić o czym chce.

Przy okazji przepraszam Przewodniczącego Rady p. Motor za to, że w relacji z zebrania Wiejskiego napisałem, że głosował za powołaniem niezależnego eksperta, podczas gdy p. Motor się wstrzymał było to niezamierzone, a wręcz przeoczenie gdyż sądziłem, że był „za” ale się myliłem, jeszcze raz przepraszam zainteresowanego!

W ostatnim punkcie zgłosiłem wniosek, aby o wszystkich odbiorach większych inwestycji byli powiadamiani Radni, żeby jeżeli chcą mogli uczestniczyć.

Jaromin


ATAK WÓJTA NA IX SESJI!!!

Atak na moją osobę nastąpił w klasyczny sposób najpierw zaatakował jeden z żołnierzy przybocznych p. Kani dzisiaj wypadło na Kostkę oczywiście próbował wtórować mu Chorążak później dopiero nastąpił atak wójta w stylu, do którego jestem przyzwyczajony.
Muszę przyznać, że wystąpienie Radnego Kostki było obraźliwe aroganckie widocznie dobrze odrobił lekcje zadaną przez p. Kanie, było to dla mnie wielkim zaskoczeniem bo wiedziałem, że na większość tematów mamy inne spojrzenie ale można się różnić ładnie.
Teraz spróbuje się odnieś do tego, co zrozumiałem z tego bełkotu:
pierwszy zarzut był, że skłóciłem wieś. To muszę zapytać Radnego Kostkę czy pamięta kto tak samo mówił o Kani zanim został wójtem?- bo ja pamiętam. Czy Radny wie, kto doradzał Wójtowi, aby robił pomiary desek?- Bo ja wiem. Na pewno nie byłem to ja.
Czy Kostka był przy ustalaniu, jaki rodzaj kanalizacji ma być robiony w Sidzinie?- Oraz czy było to konsultowane z mieszkańcami? Moim zdaniem to jedne z głównych przyczyn, które doprowadziły do skłócenia Sidziny oczywiście nie jedyne należy do tego dołożyć brak informacji dla mieszkańców, co i jak się robi i dlaczego tak a nie inaczej, jest też sprawa mostu u Stokłóski wtedy, kiedy wójt mówił że nie jest to most na drodze mapowej jak zareagował p. Kostka? Czy Radny Kostka występował w obronie mieszkańców gdy była zabierana ich własność?
Wiadomo, że p.Kostka miał duży wpływ na podejmowane decyzje przez Wójta, był jednym z nielicznych, którym Kania przekazywał, co ma zamiar zrobić. Apeluje do Radnych, którzy są w dobrej komitywie z wójtem, aby doprowadzili do tego, żeby Wójt traktował mieszkańców Gminy jako partnerów a nie jako zło konieczne, z którymi nie trzeba się liczyć.
Następna sprawa, którą zrozumiałem to jest przedstawienie, jakie są zasługi naszej OSP-niepotrzebnie! Bo zawsze ceniłem OSP oraz strażaków za duże zaangażowanie, bezinteresowność, poświęcenie, ofiarność udzielanie niezbędnej pomocy w każdej sytuacji, czy to ratowania ludzi czy tez mienia. Dlatego wszyscy Strażacy zawsze będą się cieszyli przeze mnie zasłużenie wielkimi uznaniem, szacunkiem jak również wdzięcznością. Oczywiste jest, że tego samego człowieka inaczej traktuje jako Strażaka (z pełnym szacunkiem) a inaczej jako Radnego. A jeżeli idzie o kontrole to odniosę się do tego w dalszym wierszach tego tekstu.
Tyle zapamiętałem z tego wystąpienia Radnego Kostki. A to, co Chorążak próbował dodawać to szkoda czasu, żeby to komentować.
Muszę zauważyć, jaki mnie zaszczyt spotkał ze strony wójta, który, mimo, że wybierał się na urlop wrócił, żeby w swoim stylu skomentować to wszystko, co przedstawił Radny Kostka. I tak rozpoczął od przypomnienia mojego życiorysu, w którym popełnił kilka błędów (jak się zwróci do mnie to jestem gotów przesłać mu poprawiony) oczywiście powtórzył to, co mówił Radny Kostka (widocznie nie wszystko powtórzył tak jak miał napisane od Kani). Opowiadanie przez wójta, że ja skłóciłem wieś to jest wielka bzdura przypomnę wójtowi że nie ja podejmowałem decyzje w sprawach kontroli desek czy też kanalizacji również nie ja odmawiam przyjścia na zebrania wiejskie i bać się bronić swoich racji a to, że bronię ludzi, którzy nie mogą sobie poradzić z pana arogancją to mnie pochlebia bo gdyby wójt podszedł do mieszkańca porozmawiał jak człowiek z człowiekiem to na pewno wiele konfliktów udało by się uniknąć. Przypomnę panu, że wielu teraźniejszy popleczników w 2002r. też mówiło, że skłócił pan Sidzine –może pan być pewny, że nie byłem to ja! 
Ja sobie zdaje sprawę z tego, że trudno panu przejść do porządku dziennego nad porażkami które poniósł pan w potyczce ze mną ale ja miałem tą przewagę, że broniłem słusznej sprawy i próby wykiwania ludzi przez wójta, a wystarczyło tak niewiele kilka rozmów nie arogancji i dotrzymanie słowa, mam na myśli działkę Lipki oraz most u Stokłóski oraz wiele drobniejszych spraw. Widzę, że taka sytuacja rodzi u pana frustracje ale to już pański problem. 
Następny zarzut to sprawa donosów, który wójt zarzucił SIS, co jest wierutnym kłamstwem bo z tego co udało się ustalić (na 90%) donosi jeden z obozu Kani i to bardzo blisko związany z wójtem, ciekawą rzecz powiedział wójt, że przez wiele lat na tym tartaku nie było kontroli a na to jak Radny Gałka stwierdził, że on ma co trzy miesiące kontrole odpowiedź wójta była zaskakująca stwierdził, że on jest zarejestrowany to czy ten nie miał kontroli bo nie był zarejestrowany wójcie proszę określić czy jest pan za szarą strefą czy przeciw? czy może jest tak że pański pupilek to może być w szarej strefie a inni muszą się bać? Stwierdził pan, że będą dalsze kontrole. Skąd to pan wie? A stwierdzenie, że będzie pan namawiał swoich popleczników, aby robili donosy a jeżeli nie oni to zrobi pan osobiście. Czy to już nie robicie? Zwracam uwagę, że każdy z nas przedsiębiorców ma regularne kontrole i to już kilkakrotnie o czym na pewno pan wie bo żona przecież prowadzi interes, chyba, że miała tyle szczęścia i nie miała kontroli w co nie wierzę.
Wiadomo nie od dziś, dla kogo SIS jest solą w oku, i to on robi donosy, żeby obciążyć Stowarzyszenie twierdzę nawet więcej, że ten, co napisał ulotkę o tartakach przed wyborami ten również teraz donosi a to zawsze prowadzi do skłócenia wsi. Nawet nie mam satysfakcji, że miałem racje, gdy mówiłem zostawić ten temat bo będzie zawierucha. 
Jeżeli idzie o złą atmosferę w Radzie to twierdzę kategorycznie, że winę za to ponosi wójt i jego poplecznicy, dlatego niech pan nie szuka daleko winnych tylko niech uderzy się w piersi, bo nie wiem czy pan pamięta taką sesje gdzie nie byłem zaatakowany przez wójt lub przez któregoś pańskiego „żołnierza” a najczęściej przez obydwu tzn. pana i „żołnierzy”, bo ja sobie nie przypominam! 
Chcecie żebym ja was przepraszał tylko nie wiem, za co bo nie widzę swojej winy a mnie nie jest naprawdę ciężko powiedzieć przepraszam jeżeli popełnię błąd, od Was nie żądam przeprosin bo od niektórych typu ludzi otrzymać przeprosiny to obelga ale za to przeproście mieszkańców Gminy za robienie dzikiej kontroli (deski) za nie podjęcie próby dialogu i nie wyjaśnienie spraw kanalizacji, za arogancje chamstwo wobec mieszkańców (nie licząc pupilków), za dzielenie mieszkańców na lepszych gorszych można by wymieniać jeszcze wiele spraw ale każdy mieszkaniec na pewno miał okazje spotkać się z różnymi formami dyskryminacji przez wójta czy też jego popleczników.
Ja się zgadzam tylko z jednym, że o wiele lepiej się pracuje w zgodnej atmosferze, ale tu jest potrzebna dobra wola pana gdy zaprzestanie pan ataków na mnie oraz uspokoi ludzi ze swego obozu! Atak na moją skromną osobę musi być skazany na niepowodzenie, bo złamać mnie nie dacie rady, przekupić też się nie dam a po skończonej kadencji nie potrzebuje od wójta etatu w skansenie czy też innej jednostce Gminnej. Może pan być pewny, że nie będę zgłaszał się po instrukcje, jakie mam zadać pytanie jak to robią Radni związani z panem! 
Zadawanie pytań składanie interpelacji uważam, że mam nie tylko prawo, ale i obowiązek jako mieszkaniec tej Gminy a tym bardziej jako Radny, chyba nie mamy nic do ukrycia, a że w poprzedniej kadencji tego nie robiono to już inny temat. 
Narzeka wójt, że nie piszę o sukcesach, przecież z tego, co się orientuje Urząd Gminy ma swoją stronę, gdzie może przedstawiać swoje sukcesy a druga sprawa chyba stać Kanie do założenia swojej strony a jeżeli tak bardzo brakuje pieniędzy to może publikować na mojej stronie. Warto żeby wójt wiedział, że mądrzy ludzie uważają, że z każdej krytyki można wyciągnąć pozytywne wnioski.
Reasumując wszystkie te zarzuty w stronę mojej skromnej osoby są chybione i należałoby aby WÓJT siadł i powtórzył te zarzuty do lustra wtedy będzie właściwy adresat czyli Kania! Apeluje do Wójta o refleksje i zaprzestanie furiacki ataków na moją osobę mogę zapewnić Pana, że mnie nie da się zastraszyć a różnić możemy się ładnie!

Jaromin


 

GDZIE JEST WÓJT KANIA???

Zgodnie z zapowiedzią w niedziele 14.08.2011r. odbyło się w Sidzinie Sali OSP zebranie wiejskie na którym były omawiane dwa tematy:

1. Podział funduszu sołeckiego – tutaj nie było dużych kontrowersji postanowiono budować publiczne toalety w centrum Sidziny trzeba wspomnieć, że były jeszcze dwie propozycje ale przegłosowano szalety.

2. Druga sprawa to wybranie sposobu kanalizacji – tutaj była ostra dyskusja podział przebiegał jak zawsze kilku (3 osoby) tylko próbowało przekonać, że kanalizacja ciśnieniowa jest największym dobrym dla Sidziny brylował oczywiście Radny Kostka inni nie mieli odwagi zabrać głosu lub jak zdecydowana większość była przeciwna kanalizacji ciśnieniowej a popierała kanalizacje grawitacyjną.

Zgłoszono wniosek (P.Wrzesień), aby powołać niezależnego eksperta, który określi jaki system kanalizacji jest lepszy w naszej Gminie.

Proszę zwrócić uwagę jak przebiegało głosowanie „za” byli oprócz trójki wszyscy tzn między innymi Radni Motor, Jaromin, Tempka, Trzop.
Wstrzymujący to Radni Kostka, Talapka. Lipka (sieroty Kani).

Czytelniku zwróć uwagę, że już Radni nie są pewni, że jest to jedynie dobre rozwiązanie Motor był tym razem „za” a Kostka oraz Talapka wstrzymali się.

Najważniejsza sprawa to brak wójta Kani na zebraniu wiejskim (chyba jest to jedyny taki przypadek w Polsce) oczywiście zabrakło jego przybocznych mam na myśli Radnego Powiatowego p. Czernik oraz Radnego Chorążaka.
Jak zapewniał Sołtys powiadomił wójta pisemnie dnia 05.08.2011r.

Zastanawiający jest brak wójta, bo albo lekceważy mieszkańców albo brak mu odwagi stanąć i bronić swojej decyzji w sprawie kanalizacji i zostawił tylko dwóch Radnych jak sierotki, którzy próbowali bronić jego decyzji, a że nie da się tego obronić wolał biesiadować prawdopodobnie z Chorążakiem. Według mnie przyczyny są dwie lekceważy mieszkańców i brak odwagi stanąć przed ludźmi i bronić swoich racji!

Apeluje do wójta, aby traktował mieszkańców jako partnerów, a nie jak zło konieczne, pamiętamy gdzie wójt ma miejsce urodzenia i na razie nikt z tego powodu nie robi wyrzutów! 

Jaromin


Panie Krzysztofie!

Mamy we wsi Sidzina problem z kanalizacją.Projektowana kanalizacja wsi ./firma CONSECO Kraków ul.Wiedeńska 114 proj.Wiesłwa Arcisz/ i zaakceptowana przez Wóta/ Arkadiusz Kania/ starostę suskiego /inż A.Pająk/ oraz wojewodę małpolskiego/w podpisie mgr inż.arch.Jolanta Dzierżęga tel.3921645 i mgr inż arch. Wiesłwa Radomska-Mostek/. Będzie to kanalizacja" przyszłości", instalacja najwięsza w Polsce /czyli na całm ŚWIECIE/. Będzie zainstalowanych 1246 pompek ciśnienowych, w każdym gospodarstwie /ciśnienie 7at./ do przepompowania mieszaniny wody i materii biodegradowalnej z wysokości ok.1620m npm,200 metrów niżej do oczyszczalni. Protesty mieszkańców nie przekonują decydentów że instalowanie pompek jest bez sensu/instalacja pojedynczej pompki z oprzyżąowaniem wyniesie ok.20000zł, co daje w sumie ok.20 milionów dodatkowych kosztów dla całej gminy, plus wyższe koszty eksploatacji/ skoro woda spływa sama w dół powodując niemałe szkody/erozja denna potoków/. Podobny problem był w Zabierzowie,ale tam mieszkańcy podeszli do tego rozwiązania z humorem i to wystarczyło żeby z takiego pomysłu zrezygnowano. W naszej wsi mieszkańcy  już rozróżniają metodę kanalizacji grawitacyjnej i ciśnieniowej ale włdze gminne nie. Rywalizacja z Wąchockiem i Porażem ich nie przekonuje.Może Pan ich przekona Panie KRZYSZTOFIE.Mnie Pan przekonał porannymi felietonami.

dziękuję i serdecznie pozdrawiam
Stanisłw Bysiewicz


SZUKANIE PIENIĘDZY!

Miałem już nie pisać o festynie w Sidzinie, ale pewna osoba rozpowiada nie prawdziwe informacje jakoby ja był przeciwny, żeby pani Kania sprzedawała piwo na festynach nic takiego nie ma miejsca dla mnie wszystko jedno kto to robi jest tylko inny problem, żeby ten co sprzedaje oddał część zysków na organizacje festynu.

Teraz publicznie zadaje pytanie czy firma, która sprzedawała piwo na festynie w Sidzinie dnia 10.07.2011r. wpłaciła do kasy Gminy pieniądze? Ile? (Oprócz opłaty za zezwolenie) Czy inni wpłacili za możliwość handlu pieniądze do kasy Gminy? Ile? Ile wydano pieniędzy przeznaczony z kasy Gminy (17000zł.) wydano na organizacje w/w festynu?  Ile pozyskano środków od sponsorów?

Podobna sprawa ma się z imprezą w skansenie:
Ile zapłacono osobą, które tworzyły stoisko? Czy było brane pod uwagę to, że sprzedano część wyrobów? Ile pozyskano środków od sponsorów na imprezę organizowaną w lipcu 2011r.? Apeluje do wójta, żeby zamiast zatrudniać dodatkowych pracowników do skansenu, rozważył możliwość zatrudnienia porządnego menadżera, który będzie chciał i umiał załatwić środki na organizowanie wszelkich imprez przez GOPTiS również od prywatnych inwestorów nie tylko z Gminy jak to się obecnie odbywa!!

Przypominam wójtowi, że są braki w kasie Gminy i należy szukać oszczędności a na takich imprezach można oszczędzić tylko szukajmy ludzi, którzy chętnie będą sponsorować dobre imprezy – proszę mnie wierzyć, że jest wielu chętnych, tylko to kosztuje trochę pracy.

Jaromin


PO, CO TO POTRZEBNE!!!

Pamiętacie jak pisałem, żeby zrobić parking koło „Agronomówki” chciałem tylko wysypać tłuczniem od wjazdu około 8mb. ale jak zwykle wójt chciał zrobić po swojemu i założyć rury w rowie koło drogi (uważam ten pomysł za chybiony) i można by to przeżyć żeby wójt zrobił to po ludzku tzn. porozmawiał z właścicielami działki do której przylega rów na pewno by się dogadał, ale Kania wolał pójść na wojnę- pytam po co jemu to potrzebne widocznie nie może żyć żeby z kimś nie walczyć!!!
Nasuwa się jeszcze jedno skojarzenie niektórzy pamiętają jak pisałem, ze są dwie kategorie mieszkańców Sidziny – czy ta sytuacja nie potwierdza tej reguły? Nawet nie mam satysfakcji z tego, że jakby zrobiono tak jak mówiłem byłoby lepiej i bez konfliktu, wprawdzie wysypano żwir przed wejściem do „agronomówki” i sądzę że to będzie parking ogólno dostępny- nie tylko dla mieszkańców agronomówki.

KOMU TO PRZESZKADZAŁO?

Następna sprawa, o której chcę napisać to sprawa podziału i oraz naniesienie na mapy lasów prywatnych znalazłem sojuszników, którzy wsparli mój pomysł (lasy uprawnione, oraz niektórzy mieszkańcy) niestety znaleźli się ludzie uczeni, którzy dzwonili do Suchej do geodezji- chyba nie muszę zaznaczać, że byli to ludzie wpływowi skoro udało się zablokować tą sprawę jestem pewny, że większość z tych co dzwonili nie mają lasu a pozostali wykonywali ich polecenia. Należałoby tym gnidą serdecznie podziękować!!!- bo jak nie chcą pomóc to niech nie przeszkadzają,- a kto to jest wystarczy się oglądnąć wokół siebie i będziecie wiedzieć o kogo chodzi !!!

KONSPIRACJA

Zorganizowano wyjazd do Nędzy i nie byłoby w tym nic nie stosownego gdyby był to wyjazd prywatny ale jest to wyjazd za pieniądze Gminne i wydaje się skoro ma to być reprezentacja Gminy należałoby nie robić tego w konspiracji tylko zebrać odpowiednią reprezantacje nie tylko „przybocznych” Kani oraz zasłużonych (czytaj klakierów) wójta.

MARNOTRASTWO

Wszyscy chyba widzą jak ruszyła budowa drogi Sidzina-Łętownia i chwała tym, co się przyczynili, do tego, że nareszcie się udało ruszyć z tą inwestycją ale nie można robić tego byle jak mam na myśli chociażby zakładanie korytek do rowu od Dębu w stronę Wielkiej Polany wszyscy się chyba zgodzą, że jest to poroniony pomysł a co gorsze odpowiedzialni za tą inwestycje nie dopuszczają innego rozwiązania i brną dalej z korytkami. Można zamiast tych korytek byłoby wyłożyć brzegi betonami (kratownice) bo już nie duża woda pokazała, że to rozwiązanie nie zdaje egzaminu i zamuliła korytka, dobrze że była jeszcze firma która buduje drogę bo tak już byłoby całość zamulone i koparką nie da się wyczyścić bo trzeba albo brać powyżej korytek albo wybierać z korytkami. Krótko mówiąc ładnie będzie do odbioru a później tylko kłopot, co z tym faktem zrobić! Jest to nie potrzebne wydawanie pieniędzy !!! Na szczęście dzięki Radnemu Gałka chyba udało się załatwić sprawę mostów, a dotyczy tego, że nowe mosty są budowane o nośności 30 ton a stare zostały 12 tonowe. Przy tak dużych inwestycjach mogą zdarzać się błędy, ale trzeba się umieć przyznać i naprawić niedopatrzenia, tak jak to zrobiono na wniosek Radnego Gałki przy mostach i nośność na pozostałych mostach ma być podniesiona- brawo!

Jaromin


DLACZEGO WÓJT LEKCEWAŻY MIESZKAŃCÓW

Postanowiłem napisać o załatwieniu sprawy ustępów w centrum Sidziny jak pamiętacie o tą sprawę walczę już chyba około pięć lat, najpierw udało się zarazić pomysłem Sołtysa, który mocno również się zaangażował w sprawę ustępów tylko wójt z nie wiadomych przyczyń jest przeciwny zrobieniu wydaje się koniecznej sprawy, a Sołtys dał się kolejny raz wykiwać wójtowi.
Ostatnio uzyskałem poparcie Proboszcza, który wprawdzie nawoływał do uśmiechania się do wójta uważam to nie najlepszym pomysłem, bo przecież jest to obowiązkiem wójta, należy chyba bardziej naciskać na Radnych, żeby zainteresowali się tą sprawą, bo na razie większość Radnych patrzy tylko co w tej sprawie ma do powiedzenia wójt. Krótko mówiąc wójt powinien podejść do sprawy poważnie i zabrać się za budowę ustępów w Sidzinie przypominam jest to jego obowiązek.
Widać jak traktuje mieszkańców Sidziny najpierw ucieka z zebrana wiejskiego a później deklaruje, że na żadne zebranie wiejskie w Sidzinie nie przyjdzie, a w innych sprawach nie chcę wysłuchać co mieszkańcy Sidziny potrzebują. Czy nie jest to arogancja? Albo lekceważenie mieszkańców?
Proponuje, aby uśmiechać się do dziewczyn a od wójta i wszystkich Radnych żądać żeby robili to co mieszkańcy potrzebują i oczekują!

Jaromin


WÓJT SZASTA PIENIĘDZMI !

Otrzymałem odpowiedź na moją interpelacje i co bardzo ciekawe oprócz innych spraw to jest sprawa drzewa które zostało zamontowane na moście u Stokłóski szczególnie mam na myśli bale zostawiam Tobie czytelniku osąd czy może tam być tyle zamontowane? Inna sprawa to cena około 900 zł/m³ sam odpowiedz sobie czy jest to cena rynkowa czy też wygórowana? (czytaj wyżej)

Jeszcze jedna sprawa z VII sesji z dnia 20. 06.2011r. wójt zatrudniając pracownika do skansenu musiał zwiększyć budżet o 10 000, 00zł. i co ciekawe jak traktuje Radę Gminy skoro zatrudnia od maja a dopiero teraz daję do zatwierdzenia przez Radę. Czy tak dużo pracy jest w skansenie, że trzeba zatrudniać jeszcze jednego pracownika proszę ocenić samemu?

Zwracam uwagę, że na wiele spraw brak pieniędzy, a tutaj lekką ręką wójt wydaje dodatkowo 10 tyś. zł. czyli jeżeli wójt nie zatrudni do końca roku więcej pracowników to skansen będzie nas kosztował ponad 128 tys. zł. Dużo czy mało?

Jeszcze jedna sprawa na 5 lipca została zwołana nadzwyczajna sesja celem zatwierdzenia dotacji dla OSP Sidzina w wysokości 40 tyś. zł. na zakup działki naprzeciw remizy, wiem że poprawi to wyjazd wozów bojowych uważam tylko, że cena jest za wysoka. To dla OSP jeszcze można zrozumieć, ale jest wiele wydatków chociażby sprawa skansenu, czy zakup namiotu itp. dlatego mam apel do mieszkańców Gminy, aby naciskali swoich Radnych, żeby zaczęli wreszcie oszczędzać bo ja z takimi pomysłami nie mogę się przebić a możemy się obudzić z bardzo wielkim zadłużeniu i później nie będzie już na nic, a wójt lekką ręką wydaje pieniądze dla swoich pupili!

Jaromin


ZAWIADOMIENIE

Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna zawiadamia, że dnia 6.08.2011r. (sobota) w godz.8.00-12.00 w biurze Sołtysa (Agronomówka) będzie pełnił dyżur Prawnik, który będzie udzielał bezpłatnych porad prawnych na wszystkie tematy.
Dyżur Prawnika będzie teraz w każdą drugą sobotę.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Prezes Stowarzyszenia

Jaromin StanisławSESJA VII

Dnia 20.06.2011r.odbyła się VII sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina porządek obrad (który był prezentowany) przebiegał dosyć spokojnie nawet było kilku mieszkańców gminy i przedstawiali swoje problemy.

W punkcie 6. odbyła się krótka dyskusja nad absolutorium dla wójta tzn. głos zabrałem tylko ja pozostali uważali widocznie, że wszystko jest w porządku, moje wystąpienie można przeczytać w załączniku.

W głosowaniu za udzieleniem absolutorium 14 głosów za 1 przeciw ( Jaromin).

Następnie realizowano następne punkty w miarę spokojnie dopiero w punkcie 7 poz. 7,8 nastąpiło większe ożywienie i tak poz. 7 przegłosowano dzierżawę z 15 na 10 lat (na razie brak chętnych), przypominam, że chodzi o działkę w Sidzinie na Sołtystwie, która była zakupiona pod składowisko trocin.

W poz. 8 jest mowa o działce w Sidzinie na Binkówce naprzeciw Panstwa Rapaczów proszę zobaczyć jak szybko można załatwić tą sprawę (w poprzedniej kadencji Rada nie zdążyła) ja chciałem, żeby wydzierżawić na 12 lat ale byłem sam bo przegłosowano 10 lat (głosy 9 za 5 wstrzymujący 1 przeciw) jeżeli idzie o głosowanie za dzierżawą było 12 za 3 wstrzymujące.

Jeszcze mały komentarz do tej sprawy, można było to już dawno załatwić tylko komuś zależało aby taki stan rzeczy trwał jak najdłużej a profity z tego by spłynęły dla innych nie dla Panstwa Rapaczów –nie można było wcześniej?

W sprawach bieżących było kilka spraw poruszanych między innymi dużo mówiono o budowie drogi powiatowej wiadomo są różne problemy padł wniosek aby Gmina kupiła rury na przepusty do domów, następny problem, to pytanie, które zadał Radny Gałka czy prawdą jest, że most w Bystrej u Gizy ma mieć tonaż 15 ton odpowiedź od wójta była twierdząca.

Inna sprawa to zaproszenie, jakie przekazał Sołtys Sidziny, żeby podał termin jaki odpowiada wójtowi na zebranie wiejskie odpowiedź była zaskakująca, że nie przyjdzie na żadne zebranie wiejskie w Sidzinie!!! Mimo mojego apelu do wójta, że mieszkańcy oczekują wyjaśnień od wójta szczególnie w sprawach kanalizacji odpowiedź była jedna „na żadne zebranie wiejskie w Sidzinie nie przyjdę” –czy tak może postąpić wójt proszę ocenić.

Po raz kolejny był poruszany problem budowy ustępów w Sidzinie koło kościoła, ale wyraźnie widać, że wójt nie jest zainteresowany problemem- dlaczego? Odpowiedz sobie sam.

Przedstawiono również różne propozycje powiększenie placu zabaw przy przedszkolu, czy to przez zakup działki czy też zamiany- odpowiedź wójta brzmiała nie da rady.

Złożyłem również interpelacje w sprawie remontu mostu w Sidzinie u Stokłóski (załącznik 2) jakie było moje zdziwienie gdy po odczytaniu interpelacji zostałem zaatakowany przez Radnego Chorążaka czyżby miał coś na sumieniu w tej sprawie? Może ktoś zna przyczynę tak wielkiego zdenerwowania sprawą mostu Chorążaka ?- proszę o mail !

W przerwie wójt wyjaśnił, dlaczego nie można umorzyć Stowarzyszeniu Tradycja Natura pożyczki w wysokości 12 000,00zł zaciągniętej od Gminy w roku 2010 oraz przedłużył czas spłaty do końca października i jak powiedział może się uda umorzyć w późniejszym czasie.

Były jeszcze poruszane inne mniej istotne sprawy o których napiszę następnym razem.

 Jaromin


WNIOSEK O ZEBRANIE WIEJSKIE !!!

Drogi Czytelniku przedstawiam :::wniosek, jaki złożyło Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna do Sołtysa w sprawie kanalizacji, ostrzegłem Sołtysa, żeby nie zrobił tego błędu co przy ostatnim zebraniu wiejskim, żeby nie mieszał innych spraw tylko zrobił zebranie o kanalizacji przecież mieszkańcy Sidziny mają prawo wiedzieć wszystko o kanalizacji a wójt robi wszystko, żeby nie próbować wytłumaczyć spraw kanalizacji.

Czytelniku nie wiem czy ktoś widział na ostatnim zebraniu naszych kochanych Radnych myślę tutaj o Radnych Kostka, Chorążak czyżby bali się wyborców.

Teraz czekamy na odzew Sołtysa, o czym napiszę.

Jaromin


Dnia 05.06.2011r. odbyło się Walne Zebranie Członków Inicjatywa Społeczna którego głównym punktem było dokonanie zmian w Zarządzie w związku z rezygnacją pana Basiury z funkcji wiceprezesa powołano na to stanowisko jednogłośnie pana Jana Czarniak. Następnie punktem było omówienie spraw bieżących, czyli omówienie sprawy działania w LGD oraz uczestnictwa w nowo powstającym Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych uzgodniono, że te tematy będą omawiane w późniejszym okresie. 

W wolnych wnioskach była poruszana sprawa kanalizacji a dokładnie, jaka ma być grawitacyjna czy ciśnieniowa zobowiązano Zarząd do wystąpienia do Sołtysa aby zwołał w krótkim czasie w niedziele zebranie wiejskie.

Przypomniano również wszystkim, że w sobotę dnia 11.06.2011r. w godz. 8,00-12,00 będzie pełnił dyżur prawnik (w agronomówce w Sidzinie).

Na tym zakończono zebranie.

Jaromin


ROBOTY NA STARYM CMENTARZU W SIDZINIE

Złożyłem interpelacje do wójta Kani w sprawie znalezionych kości prawdopodobnie ludzkich przy budowie ścieżki różańcowej w Sidzinie, wszystko chyba dało by się wytłumaczyć gdyby wójt Kania miał trochę wyobraźni i przygotował się do robienia wykopów na starym cmentarzu wiadomo, że tam zawsze można znaleźć szczątki ludzkie i należy ich z odpowiednim szacunkiem ponownie pochować bo kto by chciał, żeby szczątki naszych przodków było bez należytego szacunku gdzieś złożone i stąd moja interpelacja teraz czekam na odpowiedź wójta, oczywiście o tym poinformuje na tej stronie.

Jaromin

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Sidzina 02.06.2011r.

Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

WÓJT GMINY
BYSTRA-SIDZINA
AURELIUSZ KANIA

Interpelacja

Zwracam się do Wójta Gminy Bystra-Sidzina w sprawie budowy tzw. „ Ścieżki Różańcowej” w Sidzinie z następującymi pytaniami:

 1. Czy jest prawdą, że w czasie wykopów pod budowę „Ścieżki Różańcowej” w Sidzinie
  znajdowano szczątki ludzkie.?

 2. Co robiono ze znalezionymi szczątkami ?

 3. Co zrobiono aby nie dopuścić do profanacji zwłok skoro wszyscy wiedzieli, że w tym miejscu był cmentarz ?

 4. Czy nie należało się przygotować, żeby z pełnym szacunkiem pochować wykopane 
  szczątki ludzkie ? 

 5. Czy Urząd Gminy przekazał instrukcję wykonawcy „Ścieżki Różańcowej” co należy
  zrobić ze znalezionymi szczątkami ludzkimi ?

 6. Kto kontrolował czy wykonawca stosuje się do instrukcji ze znalezionymi szczątkami 
  ludzkimi ?

  Odpowiedź pisemną proszę przesłać na w/w adres.

Jaromin Stanisław


WÓJT UCIEKA PRZED MIESZKAŃCAMI SIDZINY!!!

W dniu 15.05.2011r. odbyło się zebranie wiejskie w Sidzinie niestety mimo pisma Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna do Sołtysa, żeby zwołać zebranie na temat kanalizacji. Sołtys zorganizował zebranie ogólne gdzie chciał sprawy kanalizacji potraktować po macoszemu, co wyszło nie ciekawie.

Najpierw głos udzielono Radnemu Powiatowemu p. Czernik i już doszło do ostrego starcia z mieszkańcem Sidziny.

Następnie głos zabrał wójt przedstawiając wykonania za ubiegły rok oraz przedstawiając założenia na rok 2011, oczywiście wymienił Radnych, którzy „jedzą mu z ręki” ( ja ich nazywam lizusami) w czasie dyskusji wywiązała się ostra kłótnia między wójtem a jednym z mieszkańców Sidziny wprawdzie odzywka mieszkańca była chamska niedopuszczalna a wójt postanawia opuścić zebranie i należy to również potraktować jako zachowanie niedopuszczalne i poniżej pewnego poziomu ponieważ wójt powinien reprezentować odpowiednią klasę (odniosłem wrażenie że nasz kochany wójt czekał tylko na pretekst, żeby opuścić zebranie).

Według mojej oceny uważam, że ktoś podpuścił w/w mieszkańca do takiego zachowania a kto odpowiedz sobie sam drogi Czytelniku komu zależało na tym , żeby zebranie rozwalić. 

Następna sprawa to czy wójt może nie liczyć się z ludźmi i opuścić zebranie, czyli ma nas daleko w tyle! Czytelniku zapamiętaj jak zachował się wójt, żebyś w odpowiednim momencie przypomniał mu jego zachowanie! Jeszcze chwile trwała dyskusja na temat kanalizacji gdzie większość uważała, że kanalizacja ciśnieniowa jest złym rozwiązaniem tylko nieliczni próbowali bronić takie rozwiązania.
Po dalszych rozmowach wydaje się, że dalszy ciąg nastąpi a jaki o tym napisze.

Jaromin


PRZEGRANE GŁOSOWANIE !!!

Dnia 12. 05.2011r. odbyła się sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina porządek obrad był przedstawiony w poprzednim wpisie. Początek obrad przebiegał w miarę spokojnie może tylko przy przyjęciu planu budownictwa drogowego i innych zadań gospodarczych podniosła się trochę temperatura, inne głosowania przebiegały spokojnie dopiero w punkcie 8 czyli sprawach bieżących podniosła się temperatura szczególnie gdy rozpoczęła się dyskusja nad moim wnioskiem w sprawie powołania niezależnego eksperta gdzie jak zwykle wójt oraz zaufani Radni próbowali nie dopuścić do głosowania w czym brylowali Kostka oraz Drobny. Jednak dzięki pozostałym Radnym (Czytaj bardziej rozsądnym) tym, co głosowali „za” oraz niektórym co się „wstrzymali” doszło do głosowania wniosku.

Oto jak głosowano:

Za głosowali:

Jaromin
Gałka
Tempka

 

Wstrzymali się:

Czarny
Mazur
Motor
Błachut
Frankiewicz
Porszke

Przeciw głosowali:

Kostka (oczywiste)
Talapka
Chorązak
Drobny
Wójtówicz

Nieobecny

Trzop

 

A więc wynik głosowania trzech „za” pięciu „przeciw” sześciu „wstrzymało się” Drogi Czytelniku zapamiętaj, kto jak głosował, żeby wiedzieć, komu leży na sercu dobro mieszkańców a nie własne interesy bo jak wiadomo jest to inwestycja na następne pokolenia szkoda, że nie wszyscy Radni to rozumieją, niestety przegrał zdrowy rozsądek i dobre rozwiązania.

Sądzę, że masz Czytelniku wyrobione zdanie, kto ma racje.

Jaromin


KOMENTARZ

Dzięki działaniu Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna Sołtys (:::nasz wniosek) Sidziny zwołał zebranie wiejskie na temat kanalizacji, dnia 15.05.2011r. pamiętasz Drogi czytelniku jak wójt na zebraniu przy wyborze sołtysa obiecywał, że zebranie wiejskie odbędzie się w marcu (słowo dotrzymuje nasz Wójt-prawda) .

Następna sprawa to było zebranie trzech Komisji, które odbyło się 05.05. 2011r. oprócz innych spraw był rozpatrywany mój wniosek w sprawie powołania niezależnego eksperta do kanalizacji (:::moje wystąpienie),
 a głosowanie ma być na sesji dnia 12.05. 2011r. (:::plan sesji), oczywiście napiszę, kto z Radnych jak głosował.

Następna sprawa to prawnik, który będzie miał dyżur 14.05.2011r. i bezpłatnie będzie udzielał porad prawnych (informacja powyżej), warto wspomnieć, że prawnik będzie miał dyżur co miesiąc w każdą drugą sobotę.

Jeszcze jedna zaległa sprawa to w sprawie blachy z dachu budowanego przedszkola. Prawdopodobnie jak piszę Wójt jest złożona (zobacz zał.) będzie to wszystko sprawdzone i zobaczymy czy jest to prawda o czym napiszę.

Inne sprawy Drogi Czytelniku zostaną poruszane po sesji i zebraniu wiejskim.

Jaromin


Dlaczego władza ukrywa dobre rozwiązania?!

Dnia 14.04.2011r. odbyło się spotkanie projektantów kanalizacji z Radnymi oraz Sołtysami, byli też obecni przedstawiciele Rady Sołeckiej z Sidziny, spotkanie przebiegało spokojnie projektanci przedstawili zalety budowy kanalizacji ciśnieniowej (wad nie było), że jest to idealne rozwiązanie tak budowy jak również eksploatacji przede wszystkim finansowe ale również techniczne (widać było, że byli dobrze przygotowani na to spotkanie) tylko brać i dziękować wójtowi, że załatwił takich fachowców, że znaleźli tak dobre rozwiązanie. 

Jestem w stanie uwierzyć w te zapewnienia, że jest to jedyny dobry sposób budowy kanalizacji w Sidzinie tylko zastanawia mnie kilka spraw:

 1. Dlaczego mając taką wiedze Wójt i Rada nie zwołali zebrania wiejskiego w Sidzinie i nie przedstawiono zalet takiego rozwiązania, wszyscy znamy wójta jak lubi się chwalić sukcesami, z tego co powiedziano wynika, że Wójt i Rada w 2009r. miała przedstawiana tą koncepcje dwukrotnie ( widocznie uważano, że nie ma potrzeby informować ludzi)

 2. Dlaczego na zebraniu w sprawie kanalizacji, które odbyło się w Sidzinie w połowie 2010r. projektanci nie mieli tych wiadomości ( czyżby było tak, że najpierw zrobiono projekt, a później dopiero szukano uzasadnienia) oraz dlaczego wójt zwołał zebranie w czwartek oraz dlaczego był nieobecny na tym zebraniu mimo, że w tym czasie przebywał w Sidzinie.

Na drugim zebraniu wiejskim wprawdzie pod naciskiem mieszkańców zjawił się wójt, ale on też nie miał takich wiadomości bo na pewno by powiedział.

Na spotkaniu dnia 14.04 2011r. można było usłyszeć od projektantów, że oprócz tego, że oni projektują tą kanalizacje to również są dystrybutorem pompek, które zalecają zainstalować w Sidzinie ( wyciągnięcie wniosków pozostawiam Wam). 

Następną ciekawą sprawą jest, że jak stwierdzili jest to dla nich największa inwestycja, jaką oni wykonują. 

Jest też nie do końca zrozumiałe dla mnie gdy na pytanie Radnego Czarnego projektanci odpowiedzieli, że dla Bystrej ciśnieniówka jest nieopłacalna. (czy was to nie dziwi, wydaje się, że powinno być odwrotnie).

Na moje pytanie czy jakby było opracowanie niezależnego eksperta na pewno to potwierdzi, już nie było jednoznacznej odpowiedzi (uważano to za sprawę dyskusyjną). Nasuwa się jeszcze jedno pytanie, dlaczego wójt i część radnych boi się opracowania niezależnego eksperta skoro według projektantów jest to najlepsze rozwiązanie. A już stwierdzenie wójta, że koszt kubika ścieków będzie kosztował 17 zł. według moich obliczeń należy odłożyć do bajek lub pobożnych życzeń bo dobrze będzie jak będzie kosztowało dwukrotnie drożej czyli około 34zł. a zapewnienie wójta, że Gmina będzie dopłacać uważam, według mnie mija się z prawdą bo Gminy nie będzie stać dopłacać tyle do ścieków (obym się mylił).

Warto zwrócić uwagę, że na około 20 osób obecnych zapytania miało tylko 7 osób, byli to Jaromin, Motor, Mazur, Czarny, Stramek, Czarniak, Lipinski , jak sądzę pozostali to kupili bez zastrzeżeń.

Gdyby nie te wątpliwości, które przedstawiłem oraz kilka spraw drobniejszych byłbym w stanie zaakceptować tą koncepcję i żeby rozwiać te i inne wątpliwości które nurtują mieszkańców Sidziny, wiadomo inwestycja jest robiona na następne pokolenia, ponawiam propozycje powołania niezależnego eksperta, który potwierdzi, że jest to najlepsze rozwiązanie dla nas, jeżeli idzie o pieniądze to Rada wydaje duże pieniądze na mniej istotne sprawy (patrz sesja z 31.03.2011r.)

Mój wniosek w tej sprawie jest skierowany do komisji i dlatego mój apel do Ciebie drogi Czytelniku abyś naciskał na Radnych ze swojego okręgu, żeby poparli w/w wniosek i będziemy mieć pewność, że wybraliśmy najlepsze rozwiązania.

Apeluje do wszystkich Radnych, aby nie robili tak jak Wójt i starali się przekonać mieszkańców Sidziny, że jest to dobre rozwiązanie a najlepszym, żeby nie powiedzieć jedynym sposobem jest powołanie niezależnego eksperta a mieszkańców na pewno przekona że jest to najlepsze rozwiązania.

Z poważaniem

Jaromin


W dniu 03.04. 2011r. odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna niestety frekwencja nie dopisała było około połowa członków.

Zebranie rozpoczęło się o godż. 18,00 po załatwieniu spraw proceduralnych przegłosowano absolutorium dla Zarządu następnie rozpoczęła się burzliwa dyskusja, która skupiła się głównie na sprawach związanych z kanalizacją i zaowocowało to wystąpieniem do Sołtysa wsi Sidzina o zorganizowanie zebrania wiejskiego.

Było też bardzo dużo o tym, czym Stowarzyszenie powinno się zajmować oraz w jaki sposób mamy bronić spraw rzemieślników, i zrobiło się późno dlatego postanowiono przerwać zebranie, które zostanie skończone 15.05.2011r. 

Dlatego zapraszamy wszystkich Członków Stowarzyszenia na zebranie w/w terminie jest jeszcze wiele spraw do omówienia.

Moje wystąpienie, które rozpoczęło całą dyskusje zamieszczamy poniżej.

 Jaromin


Wystąpienie Prezesa na Walnym Zebraniu Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna

Zarząd pod moim kierunkiem spotykał się często; pewno, że nie zawsze w pełnym składzie.  Odnieśliśmy jako Stowarzyszenie trochę sukcesów ale były też niepowodzenia. Do sukcesów zaliczyłbym to, że jesteśmy zauważani wśród mieszkańców ale jak zwykle bywa niektórzy przypominają sobie o nas tylko wtedy jak coś potrzebują. Do sukcesów, które zrobiły mnie największą satysfakcje to przede wszystkim budowa chodnika Centrum Sidziny, budowa mostu u Stokłoski wprawdzie te sprawy przypisują sobie inni (wiadomo sukces ma wielu ojców) ale przypomnijcie sobie kto pierwszy złożył wniosek o ten chodnik odpowiedź jaka była, że nie ma pieniędzy później się znalazły a wspomniany most pamiętacie jak mówiono, że nie jest na drodze mapowanej czy jak mówił wójt niech sobie sami zrobią. Inną sprawą jest zakup strojów dla klubu i zorganizowanie meczów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Następne sprawy to ważne, że byliśmy obecni na zjeździe założycielskim Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych, co z tego wyniknie pokaże czas. Wiele ludzi tez skorzystało z usług Prawnika, który udzielał porad bezpłatnie, mam zamiar ściągnąć go aby był co miesiąc (jeżeli będą chętni). Wypowiadaliśmy się też na temat kanalizacji, żeby zmienić ciśnieniowej na mieszaną na razie bez skutku, wnioskowaliśmy też o wodociąg na górnej Sidzinie udało się uruchomić dyskusje gdzie nawet Rada Sołecka już się upomina, a sprawa ustępów koło kościoła ma szansę ruszyć z miejsca, na razie o tym ostrożnie, zostaje jeszcze parking koło agronomówki ale to już inny temat.

Było też wiele bardzo drobnych załatwień różnych spraw, które nie są nagłośnione, ale wiele udało się załatwić różne sprawy mam tu na myśli drogi, rowy, korytka itp. Pamiętajmy również o zorganizowaniu wyborów gdzie odnieśliśmy sukces z naszej listy weszło pięciu Radnych, jakie będą tego efekty będzie można nas rozliczać najszybciej za rok. Były też takie sprawy, które kosztowały wiele pracy, a nie przyniosły oczekiwanych rezultatów mam na myśli, próby jakie podjęliśmy odnawianie kapliczki czy też złożyliśmy wniosek o dofinansowanie festynu, czy jak to nazwaliśmy piknik niestety nic z tych spraw nie wyszło, chociaż kosztowało wiele zachodu, już z tego widać, że niektóre sprawy udało się załatwić pozytywnie inne nie, tak jak w życiu.

Na pewno można było zrobić więcej, lepiej wydaje się, że zrobiliśmy tyle ile było można i na ile starczyło nam umiejętności i sił.


ZAWIADOMIENIE

Zawiadamiam, że dnia 03.04.2011r (niedziela) o godz. 17:30 w remizie OSP (sala lasów uprawnionych) w Sidzinie odbędzie się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna. Jeżeli nie będzie kworum w/w terminie, Walne Zebranie będzie obradowało w drugim terminie o godz. 18:00
Obecność członków obowiązkowa.

Za Zarząd
Prezes Stanisław Jaromin


Z PRAC RADY GMINY BYSTRA-SIDZINA

:::NASZE ARCHIWUM PRAC Rady Gminy 

BURZLIWA SESJA

W dniu 31.03. 2011r. odbyła się V sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina początek sesji przebiegał zgodnie z porządkiem obrad, warto odnotować, że Wójt poinformował że przeglądał prospekty ustępów i wybrał za około 50 000zł wraz z zamontowaniem chyba powstaną te ustępy przy kościele w Sidzinie ( ale nie mówmy hop póki nie zostaną otwarte) - proszę sobie przypomnieć od jak dawna najpierw ja a potem Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna upominało się o tą inwestycje.

Następnie złożyłem interpelacje, co się stało z blachą z dachu przedszkola w Sidzinie-odpowiedź otrzymam pisemnie, o czym poinformuje na tej stronie. :::zał.1

Ustalono stawkę dla Sołtysa od pobierania podatków, nic się nie zmieniło zostało tak jak było czyli 8% od zebranych podatków.

Ustalono również stawkę opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych wynosi 0,05zł. za jedno zatrzymanie – płacą przewoźnicy, przy okazji odpowiadając na moje pytanie wójt potwierdził, że przystanek przy drodze „Podleśnej” powstanie jak będzie remontowana droga powiatowa z polany.

Co się kryje pod punktem udzielenia pomocy dla Powiatu – ochrona środowiska jest to sprawa dopłat do unieszkodliwienia eternitu.

Przyjęto uchwałę w sprawie umarzania i odraczania lub rozkładanie na raty zadłużenia – o tym napiszę później jak to sprawdzę ( chyba nie wszyscy wiedzą, że jest taka możliwość).

Sprawa kanalizacji !

W punkcie 12 była informacja Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Radnego Drobnego na temat kontroli kanalizacji, który stwierdził, że Komisja nie ma możliwości ani wiedzy, żeby wszystko sprawdzić (żeby wszystkie dokumenty przeglądnąć potrzeba chyba pół roku, a rozwiązania techniczne to trzeba by powołać ekspertów) i z tym należy się zgodzić a to, że stwierdzono większe pieniądze wydane na projekt budowy kanalizacji i tak w Bystrej około 50 000zł. a Sidzina około 100 000zł. od kwoty wykazanej w przetargach rzekomo dlatego, że zwiększyła się długość linii- wydaje się, że coś tu było nie rzetelnie wykonane albo koncepcja albo projekt (nie można się dowiedzieć ile było kilometrów trasy w koncepcji).

Następnie złożyłem wniosek (czytaj poniżej) o powołanie niezależnego eksperta, który określiłby jaka kanalizacja jest w naszym rejonie lepsza.  :::zał.2)

Proszę zauważyć, że nie przesądzam czy ta której projekt jest obecnie robiony jest zły czy dobry tylko niech Profesor z Politechniki Krakowskiej określi jaka kanalizacja jest w Sidzinie najlepsza i tu nie miłe zaskoczenie odniosłem wrażenie jakby wójt i niektórzy Radni wiedzieli, że jest to rozwiązanie złe bo skoro boją się tej ekspertyzy gdzie ja w swojej naiwności sądziłem, że ekspertyza potwierdzi trafność wybranych rozwiązań.

Oczywiście wójt stwierdził, że wydawanie 15 000zł to niegospodarność a na tej samej sesji albo przyznaliśmy albo zaopiniowaliśmy pozytywnie o wiele większą kwotę i tak dla Komendy Powiatowej Policji kwotę 10 000zł ( była też propozycja 15 000) z kolei na zakup namiotu jesteśmy gotowi dołożyć 10 000zł.(wójt chciał nawet 20 000zł), wiadomo kto sprzedaje piwo, jest też zgoda na umorzenie pożyczki udzielonej przez Gminę nie będę już wspominał o 5% (realnie 9%) podwyżce dla pracowników Urzędu, proszę Drogi czytelniku oceń sam co jest ważniejsze czy wyłożyć na opracowanie kanalizacji, która będzie służyła następnym pokolenia czy jak wyżej opisane bieżące wydatki? Żeby być dobrze zrozumiały nie jestem przeciw wydaniu w/w pieniędzy tylko jak na to są pieniądze to również na ekspertyzę powinny się znaleźć.

Dowiedziałem się od Radnego Kostki, że jego zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie i nie potrzeba mu dodatkowych ekspertyz a Radny Talapka oczywiście potwierdził, a przy okazji narzekał, że na zebraniach organizowanych w Sidzinie ludzie nie chcieli słuchać projektantów, którzy chcieli wyjaśnić sprawy związane z kanalizacją, wszystkich jako ekspert przebił Radny Wójtowicz (dziwię się dlaczego nie wystąpił do wójta żeby zamontowali jemu pompkę), jakie to dobrodziejstwo kanalizacja ciśnieniowa ile to szkoleń przeszedł, oraz jak to dobrze, że każdy będzie miał własną pompkę, a gdy stwierdził skoro chcemy mieć ekspertyzę to, żeby sobie zrobić za własne pieniądze a jeżeli będziemy chcieli zmieniać to za pieniądze z Sidziny a nie z Bystrej, to już chyba mocno przesadził, czyli jak widać również ten Radny nie jest pewny tej decyzji. Pozostali Radni byli za ekspertyzą albo nie zabierali głosu. Nieobecni byli Radni Tempka, Chorążak.

Dziwi mnie zdenerwowanie wójta, który kilkakrotnie wychodził z Sali obrad. Sołtys razem z Radnym Kostką zaproponowali spotkanie z projektantami nie wszystkim tylko Radnym oraz Radzie Sołeckiej jest to kolejny raz niepotrzebne spotkanie, bo wiadomo, że jeżeli ktoś chce coś sprzedać to będzie zachwalał swój produkt takie spotkanie należy traktować, jest stwarzanie pozoru, że coś się robi. Jeżeli Sołtys chce coś zrobić niech zwoła wiejskie zebranie a przyniesie to o wiele lepszy skutek niż spotkanie z projektantami.

Apeluje jeszcze raz do wszystkich, którym leży na sercu dobro mieszkańców Sidziny, zróbmy tą ekspertyzę kanalizacji i będziemy mieli pewność, że podjęliśmy właściwe decyzje, gdzie nasze dzieci nie będą nas przeklinać a nie róbmy działań pozornych jak spotkania z projektantami.
Czytelniku! Przekonaj Radnych w swoim okręgu, aby głosowali za wnioskiem.
Oczywiście w takiej sytuacji Przewodniczący nie podał wniosku pod głosowanie oficjalnie ze względów proceduralnych. Mam nadzieje, że na następnej sesji odbędzie się głosowanie, a ja o wynikach oraz kto jak głosował poinformuje.

Jeszcze w sprawach bieżących złożyłem wniosek o zakup przez Gminę części działki przy cmentarzu, ale po zapewnieniu mnie przez wójta, że jest przygotowany plac pod parking na działce koło stawu wycofałem ten wniosek. Może nie pisałbym o tym, gdyby nie fakt, że warto to zapamiętać, bo nie wiem czy nie chodzi o to, że ktoś liczy, że wykupi całą działkę (obym się mylił).

 JarominCO DENERWUJE WÓJTA GMINY BYSTRA-SIDZINA

Dnia 13.02.2011r. w Sidzinie w Sali OSP odbyło się zebranie wiejskie, na którym wybrano sołtysa. Zgłoszono dwie kandydatury:
Bolesław Czarny- były sołtys
Agnieszka Kozak- popierana przez wójta

W głosowaniu tajnym Bolesław Czarny otrzymał około 85 głosów a Agnieszka Kozak około 55 głosów. Jak z tego wynika pozostał ten sam sołtys. 

Były też poruszane sprawy budowy wodociągu na górnej Sidzinie, ubikacji przy kościele w Sidzinie, budowa parkingu przy biurze Sołtysa oraz sprawa kanalizacji, czyli jaki system: grawitacyjny czy ciśnieniowy. Przypominam wszystkim, że wszystkie te sprawy wyszły od Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna i udało się zarazić tematem Radę Sołecką. Wójt nie ukrywał zdenerwowania tymi tematami wrzeszczał, obwiniał wszystkich dookoła, opuszczał sale obrad po chwili powracał i próbował wszystkich zakrzyczeć nie przedstawiając żadnych argumentów.

Jedno co warte zauważyć jest to, że wójt obiecał, że odbędzie się zebranie wiejskie w marcu na tematy gospodarcze – oby dotrzymał słowa, zobaczymy!!!

Na koniec gratuluje Sołtysowi ponownego wyboru, życząc jak najwięcej sukcesów w ciężkiej pracy Sołtysa oraz jak najmniej rugania ze strony wójta równocześnie mogę zapewnić, że nasze Stowarzyszenie będzie Sołtysa wspierać w tych oraz innych dobrych pomysłach.

Jaromin


BUDŻET UCHWALOMY

Zgodnie z tym, co pisałem 27.01.2011r. odbyła się IV sesja Rady Gminy. Głównym punktem było uchwalenie budżetu na 2011r. Rada Gminy uchwaliła budżet na 2011r. na 14 obecnych radnych 12 radnych „za”, 2 radnych wstrzymało się (Jaromin, Mazur)

W sprawach bieżących było moje wystąpienie, które już przedstawiłem.

Był też omawiane plany pracy poszczególny komisji.
Do Komisja Rewizyjna, której jestem członkiem zgłosiłem propozycje: ( jak poniżej przedstawiam).
Punkt 1,5,6, został przyjęty przez Przewodniczącego
Punkt 3 był już kontrolowany, dlatego zrezygnowałem
Punkt 2 będzie omawiany w związku z inną sprawą.
Punkt 7 złoże zapytanie do wójta (po otrzymaniu odpowiedzi zamieszczę na tej stronie)
Punkt 4 będę wnioskował na komisji, aby komisja rewizyjna zajęła się sprawą a jeżeli nie pomoże do będę składał wniosek do Rady Gminy.

Przedstawiam też zatwierdzony plan pracy Komisji Rewizyjnej.

Jeszcze jedna ważna sprawa:

Dnia 13.02.2011r.(niedziela) o godz. 12,00 odbędzie się zebranie wiejskie na którym będzie wybrany sołtys ale będzie też można zadać pytanie wójtowi bo następna taka okazje może nie nastąpić szybko (bo trudno przewidzieć kiedy znowu będzie zebranie wiejskie, może za 4lata)

Jaromin

Moje propozycje do planu pracy Komisji Rewizyjnej:

1. Sprawa kanalizacji-projektu 
- jak się mają sprawy projektu, co jest zrobione 
- jak się mają sprawy płacowe ile to kosztowało ile zapłacone ile zostało do zapłaty.

2. Kontrola wodociągu Bystra-Centrum
- ściągalność za zużycie wody 
- dopłaty 
- ewentualne remonty
- czy były umorzenia

3. Kontrola budowy ośrodka zdrowia w Bystrej.

4. Opłata za dzierżawę za budynki Gminne pod działalność gospodarczą oraz mieszkania.
-wysokość czynszy
- czy są zaległości 
- czy są umorzenia. 

5. Kontrola GOKPTiS np. rozliczenie kosztów festynu oraz inne wydatki

6. Kontrola wydatków skansenu w Sidzinie
- co z pieniędzmi z biletów za 2010r.
- kontrola wyceny prac wykonanych

7. Co się dzieje z materiałami z odzysku takimi jak
- płytki chodnikowe czy są sprzedane, jeżeli tak to, kto dokonał wyceny.
- blacha z dachu przedszkola, w Sidzinie co się z nią stało czy jest sprzedana

Proponuje, aby Komisja Rewizyjna wystąpiła z wnioskiem do Rady Gminy Bystra-Sidzina,
żeby w komisji przetargowej był przedstawiciel Komisji Rewizyjnej. 

Jaromin Stanisław


ATAK NA WOLNOŚĆ SŁOWA W GMINIE !!! 

20 stycznia mieliśmy wszystkie Komisje, na których postanowiono mnie zaatakować. Okazją było prowadzenie strony internetowej, a dokładnie to, że podaję kto jak głosuje, że krytykuję niektóre uchwały oraz że moje wiadomości wychodzą na zewnątrz.

Tylko nie wszyscy Radni chyba wiedzą, że być Radnym to nie tylko przywileje, ale też obowiązki. Najlepiej obrazuje to §52 w którym czytamy:

Radni powinni:
a) uczestniczyć w zebraniach wiejskich (to jest proste bo zebrań wiejskich się nie robi)
b) informować wyborców o stanie gminy
c) konsultować materiały, sprawy i projekty uchwał Rady
d) upowszechniać uchwały, przedsięwzięcia Rady oraz mobilizować mieszkańców do ich realizacji.
e) Informować wyborców o swojej działalności w Radzie.

Co z tego robią Radni? Ja próbuje to realizować i jestem ostro atakowany przez wójta oraz część Radnych.  

Przebieg obrad był następujący :
Najpierw rozpoczął Przewodniczący Rady, który uważał, że nie wolno mnie przekazywać tych wiadomości a następnie zabrał głos wójt, który próbował mnie pouczać co mam pisać, robić zapomniał chyba że jest ostatnim człowiekiem, który mógłby mnie pouczać. Odezwało się też trzech „lizusów” którzy jak katarynka powtarzali to samo co wójt. Ja ich nazywam „lizusami” i w związku z tym przekazałem na sesji oświadczenie, które można przeczytać poniżej. 

Zrobili sąd kapturowy, ale drodzy czytelnicy możecie być spokojni dopóki będą wejścia na stronę internetową będę ją prowadził nie dam się zastraszyć! 

Jaromin 

OŚWIADCZENIE !

Panie Przewodniczący Wysoka Rado.!

W związku z krytyką mojej osoby na wspólnych komisjach w dniu 20.01.2011r. dotyczącej moich wpisów na stronie internetowej postanowiłem udzielić odpowiedzi na zarzuty które były skierowane do mnie. Na pewno zastanawiacie się, dlaczego dopiero dzisiaj otóż nie chciałem zbyt emocjonalnie podejść do sprawy a po przemyśleniach postanowiłem odpowiedzieć na te zarzuty.
Chyba to jest jasne, że odebrałem to jako próbę zamknięcia mnie ust, bo jak można odebrać
słowa, „ że nie należy takich wiadomości jak kto głosuje podawać do publicznej wiadomości” przecież nie jest to żadną tajemnicą i każdy ma prawo wiedzieć jak dany radny głosował, uważam, że jak ja się zgadzam, żeby inni wiedzieli jak ja głosuje to dlaczego pozostali się boją, żeby to trafiło do publicznej wiadomości, według mnie należy podejmować takie decyzje czytaj głosowania za które nie będę się wstydził i będę umiał wytłumaczyć dlaczego tak a nie inaczej głosowałem, przecież jest to pokazanie czym zajmuje się Rada a kto ma racje to pozostawiam uznaniu mieszkańców.

Następna sprawa to przedstawianie własnych opinii na różne tematy tu też uważam, że mam prawo do własnego zdania, które mogę prezentować w dowolny sposób, a że uważam, że Internet jest bardzo dobrym sposobem wyrażania opinii, ja wiem, że w czasie głosowań mogę być przegłosowany, ale to nie znaczy, ze mam zmienić zdanie na dany temat skoro nie zostałem przekonany do innych racji.
Sądzę, że w tym wypadku ma zastosowanie § 52 Statutu Gminy Bystra-Sidzina, którego jak sądzę nie muszę cytować.

Panie Przewodniczący!.

Uważam, że został Pan zainspirowany, podpuszczony do takiego publicznego krytykowania mnie, co jest o tyle dla mnie zaskoczeniem, bo jako człowiek prawy oraz inteligentny nie powinien Pan dać się wciągać w te gierki, które mają na celu poniżenie, ośmieszenie, podporządkowanie mnie, bo skoro nie dało się mnie w innych sposób przeciągnąć na swoją stronę to próbuje się innych sposobów. 
Głosując na Pana jako przewodniczącego wierzyłem i dalej jeszcze wierzę, że jako człowiek uczciwy potrafi Pan wznieść się ponad podziały a że było to zainspirowane świadczy o tym fakt, że używał Pan stwierdzeń Prezes gdzie jak wiadomo jest podpisany, Jaromin czyli ja występuje we własnym imieniu.

Panie Przewodniczący Wysoka Rado!.

Oświadczam, że będę prowadził własną stronę i proszę traktować ją jako moją a nie Stowarzyszenia i będę podawał jak odbywały się głosowania oraz będę przedstawiał własne komentarze które nie muszą być zbieżne ze stanowiskiem Rady i proszę wszystkich, żeby nie traktowali owe komentarze jako stanowisko Rady tylko moje.

Następna sprawa to wystąpienie wójta, które było w jego stylu, tzn. ordynarne, złośliwe, napastliwe żeby nie powiedzieć chamskie, które miało na celu poniżenie, ośmieszenie mnie itp. i dobrze byłoby, żeby wójt wiedział, że jest ostatnim człowiekiem, od którego chciałbym się czegoś uczyć, dlatego proszę, żeby sobie darował próby pouczania mnie. Równocześnie zastrzegam sobie prawo, adekwatnej riposty na tego typu wystąpienia.

Mogę tylko zapewnić wójta, że może spać spokojnie, bo nie mam tak dalekosiężnych planów, żebym wiedział, co będę robił za 4 lata.

Panie Przewodniczący Wysoka Rado!

Na zakończenie chcę tylko powiedzieć, że przyjąłem to jako atak na mnie ze strony wójta i kilku radnych, którym zawsze jest po drodze z wójtem.

Równocześnie oświadczam, ze w związku z tym, że konstytucja gwarantuje mnie wolność wypowiedzi oraz, że nie odbywają się zebrania wiejskie a my jako radni mamy obowiązek kontaktować się z mieszkańcami uważam to za jeden, żeby nie powiedzieć jedyny skuteczny sposób przekazania jak Rada pracuje i jakimi sprawami się zajmuje, ja zamierzam prowadzić tą stronę tak długo dopóty będzie zainteresowanie.
Chcąc zamknąć mnie usta trzeba zamknąć stronę albo mnie.

Panie Przewodniczący!

Muszę podziękować, że rozpoczął Pan tą dyskusję, bo ilość wejść na tą stronę się podwoiła. Równocześnie zaznaczam ze, jeżeli są chętni to udostępnię stronę, żeby mogli zamieszczać swoje komentarze, czy też opinie.

Jaromin

Nasze Stowarzyszenie ma za zadanie także szerzenie wiedzy o samorządzie lokalnym, dlatego pragnę jeszcze przypomnieć, że:

"Zgodnie z art. 14 ustawy o samorządzie gminnym,  uchwały rady gminy zapadają w głosowaniu jawnym. Ustanowienie innych zasad głosowania niż dopuszczone ustawą jest niezgodne z prawem i daje organowi nadzoru prawo stwierdzenia nieważności uchwały lub orzeczenia o jej niezgodności z prawem . Uprawnienie bowiem rady gminy do uchwalenia statutu gminy i jego zmiany należy rozumieć jako prawo do takiej regulacji organizacji wewnętrznej oraz trybu prac rady, która nie jest sprzeczna z przepisami ustawy .

Nie ma zatem możliwości wprowadzenia tajności głosowania w statucie lub regulaminie gminy . Tym samym określenie w regulaminie rady gminy innego trybu podejmowania uchwał, niż to wynika z bezwzględnie obowiązującego przepisu art. 14 ustawy o samorządzie gminnym, stanowi naruszenie prawa, czego konsekwencją jest, że podjęta w takim trybie uchwała jako sprzeczna z prawem, tj. ww. art. 14 ustawy o samorządzie gminnym, jest nieważna . Rada gminy nie może określać w akcie prawa miejscowego, że jest dopuszczalne tajne głosowanie nad sprawą należącą do jej kompetencji.

Sposób głosowania w radzie nie jest jedynie czysto technicznym sposobem podejmowania uchwał przez radę gminy, lecz ma doniosłe znaczenie dla zapewnienia jawności podejmowania rozstrzygnięć przez władzę publiczną, co jest z kolei niezbędnym warunkiem i przesłanką demokratyzacji procesów politycznych oraz urzeczywistnienia konstytucyjnego prawa do informacji. Z tego punktu widzenia jest oczywiste, że w zakresie statutowej regulacji sposobu głosowania w radzie gminy konieczne jest uwzględnienie zasady jawności życia publicznego wynikającej z konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego (art. 2 Konstytucji RP). Zasada jawności życia publicznego nie może być rozumiana wąsko jako jawność obrad rady gminy, lecz szeroko jako jawność również głosowań przy podejmowaniu uchwał przez radę gminy. Z zasady tej wynika bowiem, że mieszkańcy wspólnoty samorządowej (wyborcy) powinni mieć ustawowo zagwarantowaną nie tylko możliwość przysłuchiwania się wystąpieniom radnych podczas jawnych obrad rady gminy, lecz także możliwość konfrontacji wypowiedzi radnych z wiążącym stanowiskiem w sprawie wyrażonym w akcie głosowania jawnego."

Powyzszy tekst pochodzi z artykułu MIESIĘCZNIKA SAMORZĄD TERYTORIALNY NR 4/2010. 
Więcej mozn aprzeczytać na stronie  http://samorzad.lex.pl/artykul/302 
oraz http://samorzad.lex.pl/artykul/301 .


Komentarz do prac z Rady Gminy Bystra-Sidzina

Główne prace Rady Gminy Bystra-Sidzina związane są z uchwaleniem budżetu na 2011r., a sprawy mają się źle otóż ta Rada odziedziczyła kredyty na koniec 2010r. w wysokości 1mln 850,00 tyś. a w 2011r. musimy spłacić 1mln.050,00 kredytu i dlatego zaciągamy kredyt w wysokości 2mln.zł. czyli na koniec roku 2011 będzie 2miln 800 tyś. i jak się wydaje to już jest źle skoro kredyt spłaca się kredytem i na tym chyba nie koniec, bo na ostatniej sesji dowiedziałem się, że Urząd Gminy nieprawidłowo pobrał od mieszkańców Bystrej członków spółki wodociągowej Bystrej- Centrum pieniądze za przyłącza wody w wysokości chyba 1500 zł. co będzie jak ludzie upomną się o zwrot wraz z odsetkami?

Następna sprawa to kanalizacja ludzie otrzymują pisma, że wstrzymany jest III etap budowy w Sidzinie a Rada Gminy podejmuje uchwałę o zaciągnięciu zobowiązania na 2011r.w wysokości około 110 000, 00 zł. stosunkiem głosów 14:1(tylko ja byłem przeciw) jest to nie zrozumiałe.

Wracając do projektu budżetu na 2011r. wydaje się trochę to dziwne, że planuje się 5% podwyżkę dla pracowników Urzędu Gminy ( jeszcze mało zarabiają) a wójt i część radnych żałuje, że nie można było podnieść podatków gruntowych i leśnych bo były wybory za to na pewno będą podwyżki na 2012r.a jeszcze w tym roku będzie podwyżka za śmieci, jak to ładnie wygląda jednym trzeba zabrać żeby drugim dać.

Planuje się budować gimnazjum w Bystrej oraz hale gimnastyczną w Sidzinie i byłoby to Sprawy pożyteczne tylko skąd zdobyć na to pieniądze, dochodzi jeszcze sprawa budowy drogi powiatowej oraz kanalizacji to wszystko będzie jeszcze bardzo dużo kosztować ale kogo to interesuje.?

Najbardziej bulwersuje mnie sprawa, że wójt oraz część radnych nie próbuje poszukać jakiegoś rozwiązania, żeby wyjść z tego zadłużenia, a w końcu dojdzie do tego, że w Gminie zabraknie pieniędzy na wszystko. (Chciałbym się mylić)

Nie wszystkie tematy jeszcze poruszyłem, ale to już następnym razem, obiecuje, jak będę miał informacje to napiszę.

Jeżeli chcecie abym jakieś sprawy poruszył to proszę przesłać temat mail lub telefonicznie czy też listownie dyskrecja zapewniona. Proszę przekazać tym, co piszą do mnie listy, żeby się podpisały, bo jeżeli jest anonim nie mogę pomóc a ja obiecuje, że zachowam dyskrecje i wójt nie będzie wiedział nic o tych listach.

Jaromin


Dnia 29. 12. 2010r. o godz. 9,30 odbyła się III sesja VI kadencji Rady Gminy Bystra-Sidzina,
 na której były omawiane sprawy bieżące oraz podjęto trzy ważne uchwały

1. Podjęto uchwałę o współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi w 2011r.
2. Podjęto uchwałę w sprawie opłaty rocznej za użytkowanie gruntów pokrytych wodami
3. Podjęto uchwałę w sprawie zaciągnięcia zobowiązania na 2011r. na opracowane dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskanej pozwoleń na budowę kanalizacji w wysokości 110 701, 88 zł.

Głosowanie

14 głosów za

1 głos przeciw (Jaromin)

W sprawach bieżących zgłosiłem wniosek, aby w 2011r. załatwić wreszcie kilka spraw o których mówi się od lat:

1. Zbudować ustępy przy kościele, w Sidzinie
2. Zrobić parking przy biurze Sołtysa (Agronomówka) w Sidzinie
3. Zrobić asfalt na drodze od parkingu do bramy cmentarza

Na tym zakończono obrady.

Później odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe.
W najbliższym czasie będzie krótki komentarz do tego co się już stało i jakie są zamierzenia.

2. 12. 2010r. odbyła się 1 sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina

06. 12. 2010r. odbyła się 2 sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina 

::: więcej