Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna
                 34-236 Sidzina 839
              tel.: 18 26 73 748 lub 608 440 639
e-mail:
 sjaromin@onet.eu

KRS 0000316107
NIP 552-167-91-32
REGON 120801632

 

BUDZET NA 2020R –PRZYJĘTY!!!

Dnia 27.12.2019r odbyła się Sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina, gdzie głównym zadaniem było przyjęcie budżetu na 2020r muszę przyznać, że jest to budżet bardzo ambitny a przez to według mnie nie wykonalny główne zagrożenie widzę w obniżeniu subwencji oświatowych oraz podniesieniu najniższej płacy minimalnej a także zobowiązania z poprzednich lat nie mniej uważam, że po zrobieniu drobnych korekt w ciągu roku może się udać zrealizować dlatego głosowałem za przyjęciem budżetu – życzę sobie i wszystkim aby się udało zrealizować!!! O podatkach oraz śmieciach już pisałem. Przypominam że śmieci będą odbierane w Bystrej w piątek a w Sidzinie w sobotę!!!
Drugim tematem, którym na mój wniosek zajęła się Rada oraz Urząd był protest przeciw uchwale Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie Południowo małopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu według mnie powinien być zdecydowany protest a wyszło jak zawsze coś „miałkiego” i tak jak się mogę zgodzić, że zapis w sprawie Sidziny „Młodej Góry” uważam za słuszny i potrzebny ale nic nie piszemy w tym piśmie o innych niekorzystnych zapisanych rozwiązaniach takich jak ochrona siedlisk dzikich zwierząt czy też o ograniczeniu wycinki drzew wprawdzie Dyrektor mówił, że to nie będzie stosowane ale jak jest w uchwale zapisane to zawsze może być stosowane, żeby się nie okazało, że jest za późno!
Dlatego ja się wstrzymałem od głosowania za taką uchwałą szczególnie nie podoba mi się ostatnie zdanie tej uchwały „że po dokonaniu korekt przedmiotowych granic Rada Gminy mogłaby pozytywnie zaopiniować projekt” a co z pozostałymi kwestiami!!! (:::TUTAJ Przytaczam uchwałę w całości ) – Może cała sprawa była tak ukartowana abyśmy się tylko zgodzili!
Skoro była to już ostatnia sesja w tym roku złożyliśmy sobie życzenia Noworoczne również wszystkim Czytelnikom składam najserdeczniejsze życzenia, spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności, samych sukcesów w Nowym Roku 2020r.

J.ST.


KTO MÓWIŁ, ŻE W GMINIE BYSTRA- SIDZINA NIE MOŻNA ZNALEŻĆ SPONSORÓW?!!!

Dnia 05.12.2019r. odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra- Sidzina dobrą sprawą tej sesji było wystąpienie Nadleśniczego z Myślenic, który omówił zasady współpracy z naszą Gminą, następne sprawy już były mało przyjemne dla mieszkańców bo dotyczyły podwyżki podatków na 2020r.
Niestety opłata za śmieci wzrosła do 19,00 zł od osoby za miesiąc wprawdzie nie jest to tylko przypadek naszej Gminy jak wszyscy wiedzą chociażby z telewizji jest to podwyżka w całej Polsce.
Niestety wzrosły także podatki od środków transportowych a także od nieruchomości od 2,5% do 5% i tu mam mieszane uczucia bo podnosi się podatki tylko jak już pisałem jest to jedyna Rada Gminy, jaką znam od wielu lat, która tak chojnie rozdaje pieniądze wszystkim tym, którzy napiszą podanie (przypomnę tylko kilka zaproponowane podwyżki przez Komisje Oświaty dla nauczycieli przedszkola i trenerów) a teraz Wójt wystąpił o rozgraniczenie drogi Gminnej z prywatną działką i zrozumiałbym gdyby ustalił granice całej drogi a nie tylko z właścicielem jednej działki ja rozumiem, że każdy ma tak, że jednych bardziej lubi drugich mniej, ale Wójt powinien traktować wszystkich równo nie kierować się uprzedzeniami (nie sądziłem, że za władanie tego Wójta będę kiedyś pisał takie słowa) a co ważne takie „zabawy” Wójta będą kosztowały Gminę 3 500,00zł może nie jest to kwota, żeby zawalił się budżet Gminy, ale zaczyna się od groszowych spraw – dobre jest przysłowie „grosz do grosza i będzie kokosza”.
Rozumiem że podnosić podatki trzeba bo wszystko drożeje ale trzeba rozpocząć od siebie czyli nie bawić się „św. Mikołaja” cały rok oraz nie wydawać pieniędzy dla swoich „widzimisię” tylko każdą złotówkę oglądać trzy razy!- Bo możemy się obudzić, z długami! –Obym się mylił!
Zostaliśmy poinformowani o wnioskach Komisji Rolnictwa o wnioskach jakie wypracowała Komisja i nie byłoby w tym nic dziwnego bo jedne bardziej zasadne drugie mniej, ale jeden wniosek mnie zdziwił, żeby sprawdzić ile kosztowałaby wymiana oświetlenia ulicznego na żarówki ledowe jest to zasadne cenowo tylko audyt oświetlenia ulicznego był robiony i wszystko było podane i jak się nie mylę większość członków tej Komisji była przeciw robieniu takiej wymiany i co teraz będziemy powtarzać taki sam audyt na pewno nie będzie taniej, przypominam przysłowie, „że od mieszania łyżeczką herbata nie robi się słodsza” według mnie należy podjąć decyzje, że robimy tą zamianę a nie robić audytów w nieskończoność!
Jeszcze na koniec Dyrektor GOPTiS-u przekazała, że organizuje Mikołaja dla wszystkich mieszkańców Gminy 6 Grudnia w Sidzinie oraz 7 grudnia w Bystrej Podh. i na tą imprezę zdobyła sponsorów H. i A. Gałkę, Bank Spółdzielczy, Poczta w Sidzinie, Proboszcz Sidziny –Brawo tak trzymać!!!
Niech się rozdawcze uczą i biorą przykład z Pani Dyrektor!- Jeżeli się nie mylę jeszcze nie tak dawno mówiono, że nie można pozyskać sponsorów- Jednak można czego przykład mamy namacalny!
A było jeszcze wielu sponsorów do innych imprez, o których nie pisałem –Wielkie dzięki wszystkim darczyńcą!!!
Jak wszystkim wiadomo na płace nauczycielskie otrzymujemy subwencje z Ministerstwa oczywiście niewystarczające, ale najśmieszniejsza jest suma jaką otrzymaliśmy na odprawy do nauczycieli przechodzący na emeryturę bądź zwalnianych to kwota około 3000,00zł jak wiadomo to wystarczy na 0,5 nagrody jaką otrzymuje jedna osoba (Naprawdę śmieszna suma!) reszta musi być pokryta z budżetu Gminy! (dobrze rozdawać czyje pieniądze jest kilu w naszej Radzie, którzy to robią tak samo!)

J.ST.


„ZGRZYT” W RADZIE GMINY BYSTRA-SIDZINA!!!
Zostałem nie miło zaskoczony przez Przewodniczącą Rady Gminy Bystra-Sidzina ale po kolei Rada Gminy ustaliła, że opinia Rady na temat wypowiedzi księdza (cały tekst jest zamieszczony w poprzednim wpisie) będzie zamieszczona na stronie Gminy Bystra-Sidzina możecie sobie wyobrazić jakie było moje zdziwienie gdy Przewodnicząca oświadczyła, że nie zamierza tego zamieszczać.
Muszę przyznać, że do tego momentu wysoko oceniałem pracę jaką wykonuje Pani Przewodnicząca mimo, że po wyborze miałem wątpliwości czy podoła tym ciężkim obowiązkom ale widać, że moje obawy były nieuzasadnione mogę powiedzieć, że jak do tego momentu spisuje się wzorowo! Jako osoba bardzo inteligentna umie się znaleźć w każdej sytuacji i zawsze umiała wyjść z każdej trudnej sytuacji i wyciągała odpowiednie wnioski aż tu nagle taki „zgrzyt” w dobrze działającym „mechanizmie”.
Moim zdaniem Przewodnicząca chyba pierwszy raz dała się podpuścić tzw. „lizusom” bo do tego czasu zawsze miała swoje zdanie i dobrze na tym wychodziła, mam nadzieje, że Pani (jak zawsze) wyciągnie z tej sytuacji odpowiednie wnioski, bo ja już widziałem wielu „lizusów” od których można tylko pozyskać „wazelinę” a szczególnie od tych co jak sądzę tak podpowiedzieli Przewodniczącej!!! – Na więcej ich nie stać!!! Zresztą według mnie oni ponoszą odpowiedzialność za całą zaistniałą sytuacje bo oni chcieli podlizać się tym którzy rozpoczęli tą nikomu nie potrzebną „wojnę”!
Jeżeli mogę coś doradzić Przewodniczącej to proszę lepiej dobierać sobie doradców, ( mam na myśli dwóch Radnych) a najlepiej jak Pani będzie postępowała według własnych przemyśleń – To wtedy są podejmowane dobre decyzje!!! 
Moje zastrzeżenia są do tego, że jak ustala coś Rada to nawet Przewodnicząca nie może sama zmieniać!!! – Jestem przekonany, że Przewodnicząca z tej sytuacji wyciągnie odpowiednie wnioski! I nie będziemy nie miło zaskakiwani!
Mam nadzieje, że było to pierwsze i ostatnie niedociągnięcie ze strony Przewodniczącej chyba nie do końca przez nią zawinione, winą jej na pewno jest, że dała się wpuścić w „maliny” tym Panom, którzy tylko umieją zamieszać a nic konstruktywnego zrobić.
Osobna sprawa to zachowanie niektórych Radnych z Sidziny, którzy mają kręgosłup tak pokrzywiony jak 77 § jeżeli go mają!!!
Bo jak oceniać ludzi, którzy mimo ustaleń potrafią w ciągu godziny trzy razy zmienić zdanie!!!
Jeżeli idzie o chodnik od dębu to sprawa dalej jest nie rozwiązana, bo jest kilka osób dla których najważniejszy jest własny interes a nie bezpieczeństwo użytkowników drogi tak pieszy jak również zmotoryzowanych nawet tych co się nie zgadzają dlatego trudno zrozumieć ich zachowanie!
Kiedy zrozumieją że budowa chodnika i oświetlenia to nie tylko estetyka, ale bezpieczeństwo przede wszystkim pieszy i wszystkich użytkowników tej drogi!
Niech pomyślą, że przez ich upór może dojść do wielu nieszczęść a za wszystko przynajmniej moralną odpowiedzialność poniosą oni i z takim Pietnym będą musieli żyć!!! – Apeluje żeby przemyśleli jeszcze raz tą sytuacje!!!

J.ST.


NIE BĘDZIE CHODNIKA W SIDZINIE OD DĘBU W STRONĘ BINKÓWKI?!!!

Dnia 24.10. 2019r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina na której mimo, że było mało punktów do rozpatrzenia jednak działo się dużo ciekawych spraw.
Pamiętacie z poprzednich wpisów jak apelowałem do Rady aby przestać się robić dobrymi „wujkami” i Rada przestała rozdawać pieniądze wszystkim tym, którzy umieją napisać podanie, zapominając o podaniach, które wpływają do Wójta czy Rady Gminy, żeby wykonywać mniejsze lub większe inwestycja dla dobra mieszkańców przypominam tylko niektóre jak w Sidzinie most na roli mikowej i dziesiątki innych i większość jest odpisywana brak pieniędzy a my bawimy się w rozdawanie, tym razem w „dobrego wujka” wcieliła się Komisja Oświaty, która zaproponowała podwyżkę dla trenerów drużyn piłkarskich (Pytam kiedy kluby rozpoczną szukać sponsorów bo, że umieją pisać podania to już wiemy, jak niewiedzą jak szukać sponsorów niech zgłoszą się do Dyrektor GOPTiS) następną sprawą było podniesienie dodatku za wychowawstwo w przedszkolach do 300zł (zarobki dla nauczycielek w przedszkolu zamieszczone poniżej) oczywiście ja wnioskowałem aby nie podnosić ale jest w Radzie więcej takich „dobrych wujków” oraz kilku którzy mają swoje rodziny zatrudnione w przedszkolu i moja poprawka została odrzucona, nie wiem ile jeszcze ma Komisja Oświaty w tym roku zebrań bo Komisja ta żyje w innych relacjach finansowych i każdemu kto napisze podanie daje podwyżki ale mam poważne obawy jeżeli dalej tak będzie działała Komisja Oświatowa to do połowy przyszłego roku zabraknie pieniędzy – Chyba że się wreszcie Radni „wujkowie” się opamiętają!Niestety niespodziewanie do tych dobrych „wujków” dołączył także Wójt, który dla znanych sobie tylko przyczyn chce robić rozgraniczenie ( za około 3000,00zł) drogi Gminnej z prywatną działką jak czytamy w piśmie na roli Pastwowej, w najszerszym miejscu tej drogi czyli na samym końcu gdzie Wójt zgodził się już na rozgraniczenie w 2015r. teraz sobie znowu przypomniał! Nie wiem dlaczego w miejscach gdzie jest naprawdę wąsko tam odpuszcza! – Nie sądziłem ze ten Wójt dołączy do chóru dobrych „wujków” , którzy próbują zepsuć budżet Gminy! –Po co to i komu to potrzebne? (Dlaczego tylko z jedną działką a nie całą drogę)
Finanse Gminy można szybko zepsuć ale naprawić trudno!- A jak tak się będziemy bawić w rozdawanie pieniędzy szybko doprowadzimy do bankructwa! – Obym był złym „prorokiem”! 
Najwięcej czasu zabrało wypracowanie stanowiska Rady w sprawie odpowiedzi na wypowiedzi księdza z Bystrej w sprawienie budowy kaplicy pogrzebowej
:::tekst opinii . Wprawdzie rzadko lub wcale nie pisze na temat spraw kościelnych uważam jednak, że proboszczowi nie przystoi wypowiadać tyle nieprawdziwych opinii! Wprawdzie był jeden Radny, który się wstrzymał od głosowania po jego wypowiedzi dlaczego tak głosował widać, że chyba nie zrozumiał o co chodziło Radzie bo nikt nie negował, że była to inwestycja potrzebna i wymienił kto się szczególnie zasłużył ale nie odniósł się do tego co wypowiedział ksiądz w ogłoszeniach! – Przypuszczam, że wyżej wymieniony Radny miał słaby dzień bo ja go znam jako inteligentnego i mądrego człowieka (chyba się tak nie myliłem!) Tym bardziej, że będąc przy ustalaniu tego tekstu nie miał żadnych uwag.
Jeszcze przegłosowaliśmy dotację dla OSP Bystra na remont garaży dla samochodów gaśniczych w wysokości 40 000,00zł 
Mówiono także po raz kolejny o nie wykonanej naprawy barierki na Wielkiej Polanie i Radni Powiatu obiecali że zajmą się tą sprawą –Z jakim skutkiem zobaczymy! 
Teraz sprawa , która dotyczy budowy chodnika w Sidzinie od dębu w stronę Binkówki niestety prawdopodobnie nie będzie robiony bo już na etapie projektowania są dwie osoby które nie zgadzają się aby na rowie przydrożnym koło ich działki (Nazwiska podam później) na odcinku powyżej dębu gdzie ludzie którym ten chodnik nie jest potrzebny gdzie w życiu nie pójdą tym chodnikiem podpisują ze zrozumieniem, że jest to inwestycja bardzo potrzebna dla bezpieczeństwa a osoby , które na pewno by korzystały z tego chodnika nie podpisują (przypominam sprawa rozbija się o rów przydrożny –Ni e rozumiem!) Wprawdzie rozważana jest możliwość zrobienie przerwy i nie budowanie chodnika przy tych działkach – Bo jeżeli ktoś nie rozumie, że chodnik i oświetlenie przydrożne to jest estetyka otoczenia to chyba nie należy kogoś na siłę uszczęśliwiać! A jest to dla nich robione.
Muszą wiedzieć te osoby, które nie zgadzają się na zrobienie chodnika i oświetlenia że biorą na siebie odpowiedzialność przynajmniej moralną za powstałe zdarzenia (Oby niebyło) bo odcinek drogi od dębu w stronę Binkówki już teraz jest bardzo niebezpieczny dla pieszych a będzie jeszcze większy ruch na tym odcinku drogi!
Może przypomnę niektórym, że chodniki przy drogach buduje się nie tylko dla estetyki tylko dla bezpieczeństwa szczególnie pieszy!!!- Myślę że osoby, które nie chcą podpisać wreszcie to zrozumieją! 

J.ST


HALA SPORTOWA W SIDZINIE OTWARTA – SUKCES!!!

2 września 2019r. otwarto nowo wybudowaną hale sportową w Sidzinie i nie było w tym nic specjalnie dziwnego gdyby nie fakt, że niektórzy próbowali się przy tym otwarciu niezasłużenie „ogrzać’ a te nieliczne osoby, które robiły bardzo dużo, żeby hala powstała w tak krótkim czasie były w cieniu, należy przyznać, że głównym inicjatorem i wykonawcą był Wójt Tempka, którego zaangażowanie przy budowie nie można nie docenić a widziałem wielu, którzy na otwarciu przypisywali sobie zasługi ale tak to jest w życiu, „że sukces ma wielu ojców a porażka jest zawsze sierotą” było wielu, którzy wątpili w sukces tego przedsięwzięcia (teraz są w pierwszym szeregu!) ja przyznam się, że sam miałem wątpliwości, że tak szybko się to nie uda i jak to wytrzyma budżet Gminy, okazało się, że dzięki Wójtowi oraz niektórym dobrze życzącym nam ludzi udało się pozyskać środki zewnętrzne ( Nie byli to ci, którzy „prezentowali” się na otwarciu), i dlatego ta hala powstała stosunkowo szybko i dzięki pozyskaniu środków z zewnątrz budżet Gminy łatwiej to udźwignie!

Samo otwarcie było zrobione ciekawie (pewnie, że były drobne niedociągnięcia, gafy ale to nie może umniejszać pracy tych co byli zaangażowaniu w zrobienie ciekawego programu ) mnie najbardziej drażniło to jak niektórzy chcąc się pokazać wchodzili w kadr i opowiadali „dyrdy mony” (gdzie byli jak trzeba było pomoc przy budowie) na szczęście było tylko kilku takich, którzy się chcieli pokazać!

Słyszałem głosy, że jest to jedna duża inwestycja, która była zrobiona dobrze i z tym się zgadzam jest to zasługą Wójta i podległych urzędników Gminnych, trzeba zaznaczyć, że dobrze się dzieje, że takie inwestycje (tak dobrze wykonane powstają) ale jest też mała zasługa Rady Gminy, która nie tak jak dawniej bywało gdzie dbano tylko o własny interes (przypominam firmę „Janda”) czy przypodobanie się włodarzowi Gminy, a obecnie są kontrole Rady, które skutkują tym, że odpowiedzialni pracownicy wiedzą, że wszystkie inwestycje będą kontrolowane i żadna „fuszerką” nie przejdzie. Trzeba przyznać, że obecnie większość Rady Gminy dba o interes Gminy a tylko „odpryski” z lat poprzednich chcą dla siebie coś „uszczyknąć” (pojedyncze osoby).

Reasumując należy pogratulować Wójtowi, za tak szybkie wybudowanie hali oraz pozyskanie tak wielkich dotacji, a wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego sukcesu (oni nie byli wymienieni a których z tego co wiem było ich tylko kilku) wielkie podziękowania!!!

Gratulując wybudowania hali teraz należy sobie życzyć aby ten obiekt dobrze służył całej społeczności Gminy i tętnił „życiem”.

J.ST.


SPONSORZY NA ŚWIĘCIE DRZEWA –TRAKTORIADZIE.

  1. Gmina Bystra-Sidzina – GOPTiS
  2. Galeria Jordanów
  3. Grota solna
  4. Restauracja Manhatan w Jordanowie
  5. Nadleśnictwo Myślenice
  6. Pitzeria Primo Sidzina
  7. Trak –Dreaw Damian Gałka
  8. Tartak Andrzej Gałka
  9. Drewal Toporzysko
  10. Agromasz Sucha Besk.
  11. Firma Dmuchawce Hanusiak Łukasz
  12. Firma Muszynianka
  13. Sklep Boreas z Jordanowa i Wadowic
  14. Było jeszcze więcej sponsorów ale tylko tych zapamiętałem (tych co nie wymieniłem bardzo przepraszam).

Serdecznie Dziękujemy wszystkim sponsorom za ufundowanie wspaniałych nagród!!! – Jak sądzę jestem wyrazicielem wszystkich mieszkańców naszej Gminy!

Pozyskanie tylu sponsorów jest wielką zasługą Dyrektorki GOPTiS-u oczywiste jest, że Pani Dyrektor zaangażowała wiele osób z naszej Gminy jako wolontariuszy do organizacji Święta Drzewa jak również bezpłatnej obsługi wielu stoisk, które włożyły dużo pracy!!!- Dziękujemy!

Tak jak pisałem poprzednio wielką zasługą Pani Dyrektor jest umiejętność zaangażowania wielu ludzi do współpracy a pozyskanie tylu sponsorów to jest wartość dodana jeszcze nie dawno „pesymiści” twierdzili, że u nas nie można pozyskać sponsorów. –Co teraz powiedzą?

Chciałoby się powiedzieć tym którzy umieją tylko pisać do Gminy o dotacje „patrzcie i uczcie się jak zdobywa się sponsorów”!!!- Może spróbujecie?

Ja wiem, że w organizacje tej imprezy było zaangażowanych wiele wspaniałych ludzi z Panią Dyrektor na czele a było wiele pracy za co wszystkim należą się wielkie podziękowania!!!

J.ST.


ABSOLUTORIUM DLA WÓJTA ZA 2018R PRZYJĘTE JEDNOGŁOŚNIE!!!

Dnia 13.czerwca 2019r odbyła się kolejna sesja, na której zostało udzielone absolutorium dla Wójta za 2018 rok, ale po kolei najpierw było przedstawienie raportu o stanie Gminy za 2018r. ( Nowy wymóg ustawowy) i Rada jednogłośnie udzieliła wotum zaufania dla Wójta, następnie na Komisji Rewizyjnej w dniu 17 maja 2019r i po dyskusji nad sprawozdaniami budżety, finansowymi oraz o stanie mienia gminy ( należy zaznaczyć, że 2018r był rekordowy pod względem wielkości budżetu) Komisja wystąpiła z wnioskiem do Rady Gminy Bystra-Sidzina o udzielenie absolutorium dla Wójta z tytułu wykonania budżetu za 2018r.
Rada wniosek przegłosowała jednogłośnie- 15 Radnych za udzieleniem absolutorium.
Było też omówienie przeglądu dróg powiatowych oraz mostów w naszej Gminie, które było wykonane 6 czerwca przez Komisje z powiatu w której uczestniczyli niektórzy Radni Gminy, pokazaliśmy potrzeby jakie mamy do wykonania niestety w Bystrej nie zdążyłem i dlatego nie mogę przedstawić, ale w Sidzinie pokazaliśmy mur, chodnik na Sołtystwie oraz praktycznie wszystkie mosty do remontu oraz drogę u Trzopa która po trzech latach nadaje się do remontu i barierkę na Wielkiej Polanie, wspomnieliśmy o koszeniu rowów oraz o romenterach na drógach powiatowych było dużo gadki ale obawiam się, że rezultat będzie jeden czyli odpis ze Starostwa „jak będą fundusze to zrobimy”-Jak zawsze! Jednym słowem dużo słów a efekty zobaczymy – oby nie tak jak zawsze – żadne!
Przy okazji informowania o przeglądzie dróg Radny Powiatowy Drobny stwierdził, że „Policja twierdzi, że w Sidzinie nigdy nic nie wiadomo co się stało” miał na myśli najechanie na barierki, oraz poręczę na mostach.
Jeżeli to jest prawda co mówi Radny Powiatowy to źle świadczy o pracy Policji bo z tego co mnie wiadomo ich obowiązkiem jest między innymi znaleźć sprawców zniszczeń (chyba, że czekają tylko na zgłoszenia kto zniszczył) oczywiście ja to sprawdzę u źródła czyli na Policji czy była taka informacja do Radnego Powiatowego.
Dla mnie jest nie zrozumiałe, że człowiek tak wykształcony i mniemam inteligentny nie odpowiedział wprost Policji za co mają płacone chyba, że Radny Powiatowy ma uprzedzenia do mieszkańców Sidziny a to byłoby nie dobre bo między innymi i naszymi głosami został wybrany do Rady Powiatu, nie wiem może się mylę ale odnoszę wrażenie, jakby jego wypowiedzi były nasączone lekkim szowinizmem w stosunku do Sidziny. Ale może ja jestem przewrażliwiony.
W jednym z poprzednich wpisów pisałem, że Gmina nie jest po to żeby rozdawać pieniądze tylko, żeby prowadzić inwestycje na rzecz mieszkańców( chodziło o stowarzyszenie) wtedy udało się przekonać Radę żeby nie wydawać głupio pieniędzy publicznych, teraz mamy jeszcze większy absurd Radny Talapka optuje, żeby Gmina nabyła działkę od mieszkańca Sidziny (Wymiary 1mx2m) wprawdzie przy drodze Gminnej jaszcze zrozumiałbym gdyby wszyscy mieszkańcy przy tej drodze zgodzili się przekazać Gminie około 1m to wtedy można by poszerzyć drogę a Gminie proponowana działka na nic nie jest potrzebna, a warto wiedzieć, że przełożenie takiej działki u notariusza to jak podał Wójt około 700zł-800zł, a korzyść z tego będzie miał tylko notariusz bo Gmina ani właściciel żadnej, jak wieść Gminna niesie chodzi tu o powiązania towarzysko- rodzinę ja nie mam takiej informacji.
Ja apeluje do niektórych Radnych z Gminy Bystra- Sidzina, którzy mają podobne pomysły z rozdawaniem pieniędzy, jak się chcą robić „dobrymi Wujkami” niech robią to za pieniądze ze swojej kieszeni a nie publiczne!
Niestety muszę przyznać, że jest to sprawa rozwojowa bo na razie są tylko dwa znane przypadki ale w kuluarach słyszy się o następnych dobrze, że większość Radnych na razie zachowuje odpowiedni rozsądek i nie popiera rozdawnictwa, ale jak długo.
Ja już długo byłem na sesjach najpierw jako mieszkaniec a później jako Radny i nie widziałem, żeby która Rada Bystra- Sidzina była tak za rozdawaniem pieniędzy jak w tej kadencji a słyszę, że już są następne propozycje i w końcu ta rozsądna część Rady zostanie przegłosowana.
Tutaj będę pisał o sponsorach, którzy chcą wyłożyć swoje pieniądze a tu się słyszy, że na razie jeden Radny Talapka chcę obciążyć Gminę niepotrzebnym wydatkiem ale są też inni, którzy chcę uszczuplić kasę Gminy. – Czy tak powinien działać wybrany Radny? –Może pomyśleć o sponsoringu! A nie wyciągać pieniądze z kasy Gminy – Skończyć z „dobrymi Wujkami” dla swoich!
Mogę zapewnić, że dopóki ja będę w Radzie nigdy nie zgodzę się na „marnotrawienie” publicznych pieniędzy, mamy jeszcze jako Gmina tyle wydatków (drogi, chodniki, oświetlenie itd.)a tu takie chcę się inwestować pieniądze na nikomu niepotrzebne rzeczy, mam propozycje dla wszystkich tych co chcą tak głupio „szastać” publicznym groszem, żeby brali przykład ze sponsorów, którzy bezinteresownie wspomagają imprezy aby poprawić wizerunek naszej Gminy, proponuje aby Radny Talapka przejął tą działkę efekt będzie taki sam i to samo się tyczy „dobrych Wujków”, którzy mają podobne pomysły!
Jak większość już się orientuje mamy nową Pani dyrektor GOPTiS-u nie pisałem o tym wcześniej bo nie znałem Panią, ja wszystkich staram się oceniać za to co robią a to co przedstawiła Dyrektor na sesji wydaje się, że mocno się zaangażowała w pracę z tego co mówiła wiele spraw zostało zorganizowane w tak krótkim okresie mam tu na myśli, że do każdej imprezy organizowanej w naszej Gminie uczestniczy jako aktywny organizator, można było zobaczyć GOPTiS przy organizacji dnia dziecka w Bystrej i Sidzinie także wiele zajęć jest prowadzonych w salce GOPTiS-u, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem chociażby różne konkursy takie jak konkursy palm czy konkurs „Leonardo” z poczęstunkiem dla uczestników było tez coś dla seniorów wyjazd do term w Szaflarach czy również organizowanie pikniku św Floriana i można jeszcze wiele imprez wymieniać, które się odbyły, a lista tych, które ma Pani Dyrektor w planie jest też bardzo duża mnie najbardziej się spodobało to, że Dyrektor chcę pozyskać do współpracy jak najwięcej mieszkańców Gminy bo z tego co widać chęć zaangażowania się mieszkańców jest bardzo duża, jak widać należy tylko ludzi zachęcić i zorganizować a wtedy powstają ciekawe imprezy. Jeszcze jedna ciekawa rzecz Pani Dyrektor rozpoczęła ściągać do naszej Gminy sponsorów już byli widoczni na „pikniku” w Sidzinie jak również Święcie Bystrej czy Dniu Matki pozwolę sobie wymienić tylko kilku Bank Spółdzielczy, Galeria Jordanowska, Autokompleks Ryś i kilku jeszcze innych sponsorów, którym serdeczne dzięki !
Pewnie, że można było być może zrobić więcej czy pozyskać więcej sponsorów ale początek został zrobiony według mnie w dobrym kierunku ! –Tak trzymać!
Dla mnie największym sukcesem Pani Dyrektor jest wciągnięcie do współdziałania wielu mieszkańców Gminy oraz poszukiwanie sponsorów –To jest wartość dodana! Dlatego Pani życzę na tym polu dużo sukcesów!
Życzę Pani dużo sukcesów w zachęceniu jak najwięcej mieszkańców Gminy do współpracy (Co Pani już robi) oraz wiele sukcesów w zdobywaniu sponsorów (Tak jak to Pani robi)!

J.ST.


OBIECANKI CACANKI……………!!!

Dnia 28.03.2019r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra – Sidzina i mieliśmy przyjemność gościć geodetę powiatowego to nie trzeba nikogo przekonywać jaki był poruszany temat oczywiście „modernizacja” Sidziny.

Na samym początku usłyszeliśmy, że MODERNIZACJI LASÓW w Sidzinie nie będzie, wprawdzie później geodeta tłumaczył, że będzie starał się doprowadzić, żeby to zrobić, tylko przypominam sobie od pierwszego spotkania z mieszkańcami Sidziny oraz na wszystkich sesjach w których był obecny geodeta występował z taką samą „śpiewką” wszyscy pamiętają jak geodeta twierdził, że „lasy będą robione”

Widać, że jest wielu takich urzędników w Starostwie, na kierowniczych stanowiskach, którzy obiecują „gruszki na wierzbie” – Panie geodeto wystarczyło powiedzieć krótko nie „da rady tego zrobić” i ludzie by to zrozumieli!

To jest przykład jakich nieudolnych, nie kompetentnych pracowników pracuje na kierowniczych stanowiskach w Starostwie w Suchej, którzy wprawdzie umieją dużo obiecywać a nic nie potrafią zrobić ale to jest wina Starosty, bo jak mówi przysłowie „jaki pan taki kram” i geodeta nie jest tu wyjątkiem czego przykładem są poprzednie wpisy!

Wprawdzie geodeta próbował przerzucić winę na gminę czy inne przyczyny ale robił to bardzo nieudolnie i chyba się nikt na to nie dał nabrać, a sam obiecywał, że lasy będą robione!

Przypominam sobie jak poprzedni Radny Powiatowy o obecnie Poseł Hajos gwarantował, że będą lasy robione warto aby Poseł zainteresował się jak jego powiat realizuje swoje i jego obietnice (nie realizuje) a myślę, że Poseł będzie miał odwagę stanąć przed mieszkańcami Sidziny i wytłumaczyć dlaczego geodeta nie realizuje swoich i jego obietnic! – Serdecznie zapraszamy!

Zwrócę się do Rady z propozycją, że skoro powiat zrealizował tylko połowę tego co było obiecane to należy zwrócić się do Starostwa aby połowę wkładu zwrócił Gminie! – Bo jeżeli się nie wykonuje pracy do płaca się nie należy to jest „wyłudzanie”!

Panie Starosto jak słyszę przynajmniej dwóch kierowników działów to już się nie dziwi, że powiat tak działa, wprawdzie mają jedną zaletę potrafią ładnie opowiadać „bajeczk”i trzeba się zastanowić może jak by robili to co potrafią byłoby to dla dobra powiatu!

Mam do tej sytuacji jedno przysłowie „obiecanki cacanki a głupiemu radość!!!”

Następnie głos zabrał z-ca komendanta Policji w Jordanowie, który wprawdzie nie wiele obiecywał tylko przedstawiał realia jak działa Policja i co przyznał wykrywalność niestety spadła a ja dodam, że żaden problem nie został rozwiązany czyli wybryki w centrum Sidziny bez reakcji policji (mimo że problem był zgłaszany) a słyszę, że podobne ekscesy są także w centrum w Bystrej Podh.

Według mnie policja nie powinna działać akcyjnie tylko rozwiązywać problemowo czyli rozpoznać temat i przeciwdziałać aż rozwiąże się sytuacje.

 

Przegłosowaliśmy pomoc dla Powiatu remont drogi powiatowej od przejazdu kolejowego około 300mb. Wszystko byłoby w porządku bo remont drogi tam jest konieczny tylko proszę zauważyć , że powiat do chodników dopłaca 10% a do ronda w Bystrej jak pamiętam nie dołożył nic a my dokładamy 50% – Czy to jest w porządku? Proszę sobie samemu odpowiedzieć . Żebyśmy znowu nie zostali „wykiwani” przez powiat!

Przeznaczyliśmy również 60 000,00zł na adaptacje pomieszczeń piwnicznych w kościele w Bystrej na dom pogrzebowy.

Rada Gminy zatwierdziła również dopłaty do wymiany pieców ekologicznych w budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Bystra-Sidzina. (3 000,00zł)

Była także omawiana kontrola Komisji Rewizyjnej termoizolacji szkoły w Bystrej Podh. komisja zwróciła uwagi na drobne nie dociągnięcia w wykonaniu tej inwestycji jak również przedstawiła jakie zdaniem komisji należy wykonać prace, dla zabezpieczenia szkoły.

Najważniejsza według mnie jest konkluzja, że mimo jak twierdzili niektórzy (nieliczni), że termoizolacja szkół jest niepotrzebna był to strzał w dziesiątkę, że zdecydowaliśmy się zrobić obydwie szkoły w Bystrej i Sidzinie, bo każdy widzi jak poprawiła się estetyka obydwu szkół oraz funkcjonalność a także oszczędności w ogrzewaniu (szacuje się 50%) a jeszcze dojdzie oszczędności prądu, a zdobycie dotacji do tych inwestycji to jest wartość dodana!

Pozostałe sprawy które były poruszane można zobaczyć na BIP strony Gminy.

J.ST.


OTRZYMAŁEM ODPOWIEDZI!!!
Zgodnie zapowiedzią zamieszczam pytania i odpowiedzi jakie otrzymałem od Wójta na moje zapytania, jeden wniosek nasuwa się z tych pytań jeżeli Wójt udzielałby pełnych informacji nie byłoby potrzeby zadać dodatkowych pytań, a tak pozostają niedomówienia ale po kolei pierwsze pytanie o rozprowadzenie zawiadomień oczywiście jestem za tym aby Sołtyski obu miejscowości dodatkowo zarobiły rozprowadzając zawiadomienia bo przecież ich praca jako Sołtys jest społeczna bez wynagrodzenia – Tylko zostaje jedno ale, Wójt podając informacje o tej sprawie miał dodać tylko „podpisałem umowę z Sołtysami na rozprowadzenie zawiadomień i podać cenę” – Wtedy wszystko jasne.
To samo dotyczy drugie pytania komu i na jaki okres powierzono obydwa stanowiska.
Trzecie pytanie już w zapytaniu omówiłem podać jaką pracę ma wykonać firma „x” i jakim terminie i za jakie pieniądze.
Apeluje do Wójta aby tej osobie, która pisze informacje o podjętych decyzjach w okresie międzysesyjnym zmobilizować aby te informacje były w miarę pełne a wtedy nie będzie pytań.
A jeżeli są niedomowienia to wtedy tworzą się „plotki”, które daleko mijają się z prawdą.

J.ST.


Sidzina 18.02.2019r

Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

WÓJT GMINY  BYSTRA-SIDZINA
STANISŁAW TEMPKA

Za pośrednictwem

PRZEWODNICZĄCEJ RADY 
GMINY BYSTRA-SIDZINA
DOROTA KOWALIK

Zgodnie ze Statutem Gminy Bystra-Sidzina § 21 pkt. 1,2,3. Składam zapytania:

W związku z informacją Wójta Gminy Bystra- Sidzina o podejmowanych decyzjach w okresie międzysesyjnym, która według mnie była niepełna i nie mogąc uzyskać dodatkowych wyjaśnień na III sesji składam następujące zapytania:

Dotyczy zawarcia umowy (pkt. 22,31)

  1. Z kim została podpisana umowa rozprowadzenie zawiadomień o zmianie wysokości stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Bystrej Podh. i Sidzinie – Czy była to firma (podać nazwę) czy osoba prywatna?
  2. Jak została wybrana firma lub osoba prywatna do rozprowadzenia zawiadomień? (Czy był konkurs ofert czy przez wskazanie Wójta).
  3. Ile według umowy kosztowało rozprowadzenia zawiadomień w Sidzinie? Cena brutto.
  4. Ile według umowy kosztowało rozprowadzenie zawiadomień w Bystrej Podh.? Cena brutto.
  5. Ile zawiadomień było do rozprowadzenia w Sidzinie?
  6. Ile zawiadomień było do rozprowadzenia w Bystrej Podh.
  7. Czy było porównanie jaki był koszt wysłania w taki sposób jak jest teraz a koszt wysłania przez pocztę? Wójt twierdził, że przez pocztę drożej. (proszę podać wyliczenia)
  8. Jaki był termin zapisany w umowie rozprowadzenia zawiadomień w Sidzinie a jaki był termin w Bystrej Podh? (Od….. Do). Bo 15.03.2019r mija termin wpłaty pierwszej raty a mieszkańcy powinni otrzymać wiadomość o wysokości opłat jak najszybciej. (Ja do dzisiaj nie otrzymałem).
  9. Czy była podana informacja o możliwości składania ofert chętnych rozprowadzenia zawiadomień?
  10. Proszę o ksero umowy – jeżeli nie można podać nazwisk to proszę bez nazwisk.
  11. Kto ponosi odpowiedzialność za opóźnienia w rozprowadzeniu zawiadomień i jakie poniósł z tego tytułu konsekwencje?

Następne pytanie dotyczy zarządzenia (pkt.3,5)

 1. Komu zostało powierzone pełnienie obowiązków dyrektora GOPTiS i na jaki okres czasu?
 2. Komu zostało powierzone pełnienie obowiązków dyrektora Skansenu w Sidzinie i na jaki okres czasu?
 3. Czy na te dwa stanowisko dyrektorskie był ogłoszony nabór?
 4. Czy na stanowiskach dyrektorów są zatrudnione na cały etat lub jakąś część?
 5. Czy rozważana jest możliwość rozpisania konkursu na dyrektora GOPTiS-u i Skansenu? – Jeżeli nie to dlaczego?

Następne pytanie dotyczy zawarcia umowy (pkt 2)
Umowa na świadczenie usług „Hosting Miero”- e dierect z siedzibą w Opolu

 1. Jakie wyżej wymieniona firma świadczy usługi dla Gminy Bystra-Sidzina? (Proszę podać jakie ma wykonać usługi).
 2. Na jaki okres jest zawarta umowa?
 3. Jaki jest koszt tych usług?

Uzasadnienie

Pierwsze pytanie mieszkańcy są zaniepokojeniu, że w Sidzinie nie otrzymali zawiadomień a według mojej wiedzy powinni otrzymać informacje o podwyżkach w najkrótszym możliwym terminie a przypominam, że podwyżkę zatwierdziliśmy na drugiej sesji w grudniu oraz są zainteresowani jak są wyłaniane firmy bądź osoby do takich prac.

Drugie pytanie jest dlatego, że Wójt nie podał w informacji komu (osoba bądź osoby) powierzył pełnienie obowiązków Dyrektora? – Chyba nie wstydzi się swojej decyzji.

Trzecie pytanie dotyczy tego, że był to klasyczny przykład niepełnej informacji, bo według mnie informacji powinna zawierać nazwę firmy, jaki zakres wykonania prac, termin wykonania oraz koszt wykonania usługi a w tej informacji była tylko nazwa firmy.
Pisemną odpowiedź proszę przesłać na podany adres.

Radny Jaromin

::: Odpowiedzi: (pdf) 


DUŻE NADZIEJE –BEZ KONKRETÓW!!!

W dniu 14.02.2019r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra- Sidzina a że zapowiedział swój udział w sesji Starosta Suski zapowiadała się ciekawie – niestety były to tylko nadzieje!
Sesja rozpoczęła się od wystąpienia Starosty, który pokazał co zamierza zrobić powiat w naszej Gminie i tak chyba wspomniał o projekcie mostu u Czarnego ale o tym trochę później, ja wyczułem, że chciał nas zagadać o odśnieżaniu chodników (bez konkretów) i tu mogę zgodzić się ze Starostą, że najlepiej byłoby gdyby jedna firma odśnieżała drogi i chodniki tylko pamiętam jak chyba za tego Starosty powiat zaproponował takie rozwiązanie tylko postawił tak wysokie stawki, że chyba chcieli obciążyć nas za odśnieżanie chodników w Suchej.
Starosta rzucił kilka obietnic, że jak będzie współfinansowanie ze strony Gminy to są w stanie położyć nakładkę asfaltową na drogach powiatowych tzn. w Bystrej Podh w stronę Mąkacza i w Sidzinie do Przybysia ale ten temat wyraźnie nie leżał więc przeszedł płynie, że w Osielcu będzie robione osuwisko i jak zrozumiałem Gmina Jordanów obiecała dołożyć 10%do tej roboty nie słyszałem czy było dokładane do projektu a jak podał Starosta cała ta inwestycja będzie kosztować około 300 000 zł.

Starosta dodał, że praktycznie modernizacja gruntów w Sidzinie została zakończona zostały jeszcze lasy ale za to trzeba zapłacić (pewno Gmina) i obiecał, że na następnej sesji będzie geodeta to wszystko wyjaśni.
|
Teraz przeszliśmy do konkretów od razu było pytanie o mur oporowy i chodnik w Sidzinie na Sołtystwie gdzie wspomniałem, że proponowaliśmy połowę wkładu tej inwestycji odpowiedź była wymijająca a na pytanie co z projektem, który był zrobiony na mur oporowy nie otrzymałem odpowiedzi, czyli mogę wnioskować, że projekt „przepadł” – Gratuluję takiej oszczędności! Jak z powyższego widać nie ma co czekać w tym miejscu na powiat tylko tak jak dawno proponowałem zrobić chodnik koło domów i powinniśmy jak najszybciej zrobić projekt i rozpocząć budowę, bo tam jest naprawdę niebezpiecznie!
Była też mowa o drogach, o których wspominał Starosta tzn. zrobić całą drogę razem z mostami od ronda w Bystrej do Mąkacza czy też w Sidzinie od Sołtystwa do Toporzyska również z mostami i z porządną podbudową ale usłyszeliśmy ile to będzie kosztować? –Skąd powiat ma zdobyć takie pieniądze?
Wspomniałem Staroście o petycji jaką wysłaliśmy do niego i odpowiedzi, którą otrzymaliśmy od Naczelnika ale o tym już pisałem i nie będę się powtarzał tym bardziej, że Starosta nic nowego nie powiedział twierdząc, że nie zna odpowiedzi jak czytelnicy wiedzą petycja była skierowana do Starosty – Ciekawe porządki panują w Starostwie Suskim. – Kto tam rządzi Starosta czy Naczelnik?
Czyli ze spotkania ze Starostą wyszło niewiele konkretów trochę obietnic, które kiedyś może będą realizowane ale to jest daleka przyszłość! – Czyli jak mówi przysłowie „z dużej chmury mały deszcz”! Ja bym to ujął tak dużo „lania wody” żadnych konkretów!
Następnie głos zabrali Prezesi kół łowieckich z naszej Gminy, którzy przedstawili jakie granice obejmują każde koło oraz jak jest regulowana sprawa odszkodowań itp.
Następnie przegłosowaliśmy pomoc dla Powiatu Suskiego do projektu mostu u Czarnego w wysokości ponad 19 000 zł o czym wspominał Starosta a Wójt potwierdził jak będzie zrobiony projekt to powiat wystąpi do programu mostowego o dofinansowanie – Ano pożyjemy zobaczymy! (Chciałoby się powiedzieć – Wreszcie).
Zaskoczyła mnie wypowiedź Wójta który stwierdził, że projekt mogli oglądnąć Radni, którzy mieszkają najbliżej tego mostu (dlaczego nie wszyscy Radni?) wymienił dwóch, przypomnę że poprzednik również pokazywał projekt mostu w Sidzinie na Sołtystwie „swoim” Radnym czytaj „pupilą” i jak to wyszło?- Wszyscy widzą gdzie zrobiono takie błędy (wielbłądy), że do dzisiaj wielu ludzi tego nie rozumie i pozostał pomnik największej „ bezmyślności” „nieudolności” czytaj „głupoty” mam nadziej, że tego typu niespodzianki nie czekają nas przy moście u Czarnego! – Można było powiedzieć chętni mogą wstępny projekt obejrzeć i tyle, a tak pozostał pewien „niesmak”- Może w tej kadencji taki będzie standard działania.
Jeżeli Wójt chce się wzorować na poprzedniku to proponuje znaleźć coś co dobrze działało- może się uda! –Czyżby wracały stare metody!
Był robiony audyt oświetlenia i teraz był omawiany stwierdzono, że wymiana całego istniejącego oświetlenia oraz dołożenie około 170 punktów świetlnych na istniejących słupach kosztowało by około 1 000 000 zł jest to duża suma, której płatność byłaby rozłożona na około 10lat a co ważne nie byłoby to wciągnięte jako dług Gminy (przypominam że poprzednie oświetlenie było na tej samej zasadzie finansowane i sprawdziło się) a co ważne po wykonaniu wymiany lamp na nowoczesne rachunki za oświetlenie całej Gminy byłyby niższe o ½ czyli krótko terminowo inwestycja wydaje się mało atrakcyjne ale długo terminowo to się naszej Gminie opłaca, wprawdzie niektórzy radni, (którzy mają powieszone lampy na wszystkich słupach) proponują nie robić wymiany lamp (Za oświetlenie będziemy płacić duże rachunki) a zrobić projekt oświetlenia całej Gminy a potem realizować jest o tyle zły pomysł, że taki projekt będzie trwał długie lata a po zrobieniu trzeba będzie robić następny bo powstaną nowe domy i są takie miejsca gdzie oświetlenie będzie wykonane za 10 lat a według mnie należy zrobić mniejsze odcinki oświetlenia w systemie „zaprojektuj i wykonaj” i tak stopniowo będą szybciej efekty.

Podsumowując mój pomysł oświetlenia.-Plusy

  1. Rozłożenie spłata na długie lata
  2. Obniżenie ceny o ½ za energie zużytą na oświetlenie
  3. Spłata nie obciąża długu Gminy
  4. Robienie projektów odcinkami przynosi szybciej efekty (1-2 odcinki co roku).

Czyli jestem za tym, żeby przyjąć propozycję z audytu i rozpocząć rozmowy z Tauronem a równocześnie rozpocząć projektowanie i budowę krótkich odcinków.
Radni powinni patrzyć nie od wyborów do wyborów tylko dalej jeżeli jest to dobre dla Gminy a także dla mieskańców!
W informacji Wójta było o umorzeniu zaległości za opłaty zużycia wody w Bystrej szkoda, że nie napisano ile umorzono mam tylko nadzieje, że bardzo potrzebującym a nie „na piękne” oczy, (tyle razy mówiłem przejąć wodociąg przez mieszkańców) inne informacje Wójta omówię w następnym wpisie bo zadałem pytania i po otrzymaniu odpowiedzi zamieszczę.
Następnie było omawiane pismo stowarzyszenia „Mioduszyna” o zapomogę finansowe dla mnie jest to bardzo dziwne bo stowarzyszenie to jest zarejestrowane w Suchej i skupia pszczelarzy z całego powiatu nie wiem dlaczego nie dofinansować tych co wytwarzają boazerie, myśliwych, wędkarzy, rolników itp. , bo pszczelarze również zarabiają na miodzie a po za tym czy inne gminy dołożyły przecież tam jest o wiele więcej pszczelarzy ja znałem poprzednio wielu ludzi z tego stowarzyszeniach i wiem, że mieli dopłaty a poza tym stać ich było organizować bardzo atrakcyjne wycieczki być może zmieniły się władze tego stowarzyszenia i zamiast zadbać o stowarzyszenie czy zdobyć dopłaty potrafią tylko napisać pismo do Gminy!
Przypominam, że obowiązkiem Radnego jest dbać o rozwój Gminy a nie rozdawać wszystkim co napiszą pieniędzy – Mało jest w Gminie potrzeb finansowych?
Podsumowano wybory Sołtysa pozostały te same osoby które były w poprzedniej kadencji frekwencja wyniosła około 6,5%.
Wójt zapowiedział, że będą robione wyrywkowe kontrole czym mieszkańcy palą w paleniskach w całej Gminie. I to nie tylko w CO ale także w kuchni.
Czytając powyższe sprawy u Wójta widać pierwsze symptomy jak to określa młodzież „Gwiazdorzenia” – Mam nadzieja, że to tylko chwilowe zmęczenie zimą.
Jeszcze mam osobistą sprawę jest pewna osoba na stanowisku, która mnie od dłuższego czasu mocno prowokuje przypominam, że był taki który chciał mnie zniszczyć i co teraz mówi się o nim, że był, ja nie chcę „wojny” ale jak będę dalej prowokowany to odpowiednio odpowiem ja nie mam nic do stracenia!- Proponuje jeszcze raz przemyśleć sprawę ja jeszcze mogę uznać sprawę za niebyłą, a do kogo się tyczy ten wpis na pewno zrozumie – Apeluje o przemyślenie jeszcze raz swoje postępowanie.

Dlaczego o tym piszę, bo nie rozumiem działania tej osoby kiedyś ceniłem i wspierałem jego działania! – Ale na ten temat już nie będę się rozpisywałem, zainteresowany niech traktuje to jako ostatnie ostrzeżenie!

J.ST.


ODPOWIEDŹ STAROSTWA NA PETYCJE – TO KPINA!!!

Petycja Rady Gminy Bystra- Sidzina w sprawie zimowego odśnieżania:


Odpowiedź Starostwa Powiatowego:

Czytając odpowiedź Starostwa Powiatowego na petycje Rady Gminy Bystra- Sidzina w sprawie zimowego odśnieżania nasuwa się tylko jedna sugestia, że po wyborach samorządowych w powiecie nic się nie zmieniło odpisują dalej tak samo jak poprzednio czyli coś odpiszemy w stylu wszystko jest w porządku i nie należy nic zmieniać- Brawo! Dobrego samopoczucia!

Teraz do samego pisma co można przeczytać, że jest droga na Wielkiej Polanie monitorowana przez powiat tylko nam nie zależy na monitorowaniu tylko na skutecznym utrzymaniu drogi przejezdnej a z tym już jest gorzej niż źle!

Mam propozycje, żeby pieniądze przeznaczone na monitorowanie tej drogi przeznaczyć na zimowe utrzymanie tej drogi, może chociaż trochę będzie lepiej!!!

Z jednym mogę się zgodzić, że firma SKR jest doświadczona, ale nie może podejmować samodzielnie żadnych działań bo każdy wyjazd do odśnieżania musi być zaakceptowany przez starostwo powiatowe i dlatego nie można zrzucać odpowiedzialności za zły stan odśnieżania na SKR w tej sytuacji cała odpowiedzialność za stan dróg ponosi starostwo a może podpisać umowę, że obowiązkiem SKR jest dobrze utrzymać drogę!

Pisaliśmy, żeby podpisać umowę z firmą, która odśnieża od strony Zubrzycy, żeby odśnieżała odcinek drogi poniżej serpentyn (tam nikt nie monitoruje a droga jest „czarna”) –Namawiam starostwo, żeby zrobiło próbę na jedną zimę! – Chyba że się boi, podjąć takiej decyzji, bo jest duże prawdopodobieństwo, żeby włodarze starostwa zobaczyli jak to się ma robić!!!

Apeluje do włodarzy starostwa aby wreszcie skończyli z „byle jakością” i zabrali się za porządną robotę w myśl zasady jak coś robię to robię to dobrze! – Bo z byle jakości to są znani!

A pisanie w odpowiedzi, że nie było sygnałów, że jest źle utrzymana droga to już jest więcej jak bezczelność kilkadziesiąt telefonów ode mnie na infolinię oraz do naczelnika i kierowniczki a wiem że było wiele innych!!! I był tylko „jeden wypadek” nie licząc tych samochodów co były w rowie!

Naczelnik odpisując na tą petycje wykazał się „mistrzostwem świata” bo w każdym zdaniu tej odpowiedzi przynajmniej raz mijał się z prawdą a w niektórych zdaniach nawet trzykrotnie!

Pisząc to Naczelnik miał albo słabszy dzień albo znużenie zimowe bo ja znałem tego Pana jako mądrego, kompetentnego pracownika starostwa – Czyżby tak się myliłem?!

Mam zastrzeżenia do naszych Radnych Powiatowych, że mimo zgłoszenia tego problemu na II sesji pisząc pisma do powiatu „zapomnieli” o tym wspomnieć sądziłem, że może na sesji Rady Powiatu podnieśli ten problem ale nie słyszałem.

Mam propozycje do Starostwa aby spróbowało Radę Gminy Bystra-Sidzina traktować jako partnera sądzę, że będę wyrazicielem całej Rady jak stwierdzę, że my jesteśmy gotowi tak samo traktować Powiat czyli jako partnera!:::Archiwum spraw gminnych - rok 2018

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2017

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2016

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2015

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2014

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2013

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2012

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2011