Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna
                 34-236 Sidzina 839
              tel.: 18 26 73 748 lub 608 440 639
e-mail:
 sjaromin@onet.eu

KRS 0000316107
NIP 552-167-91-32
REGON 120801632

 

BUDŻET NA 2019R UCHWALONY!!!
Dnia 20 grudnia odbyła się sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina głównym tematem tej sesji było uchwalenie budżetu na 2019r. trzeba wiedzieć, że prace nad budżetem trwają bardzo długo, bo najpierw Wójt przygotowuje projekt budżetu następnie jest prześwietlany na wszystkich komisjach Rady i dopiero wtedy trafia pod obrady na sesji.

Trzeba przyznać, że budżet na 2019r. jest bardzo ambitny a przez to trudny zostały w nim ujęte wszystkie rozpoczęte inwestycje (hala), które będą dalej kontynuowane a także zabezpieczono środki na nowe inwestycje, są też środki na rozpoczęte projekty jak również na nowe, oczywiście wszystkie te projekty będą wykorzystane w przyszłych inwestycjach , które są planowane w przyszłości, oczywiście są tam także uwzględnione wydatki związane z funkcjonowaniem Gminy ( szkoły, drogi i inne) mam oczywiście pewien niedosyt, że sprawa muru oporowego a co za tym idzie i chodnika w Sidzinie na Sołtystwie jest zapomniana ale to głównie przez Powiat bo nasza Gmina była gotów współfinansować tą inwestycje – Ale o tą inwestycje będziemy monitować Powiat a jak sądzę nowo wybrani Radni Powiatu będą nas dzielnie wspierać w tej sprawie.

Według mnie budżet został dobrze zaprojektowany na miarę możliwości naszej Gminy a związku z tym, że jest to projekt trudny do realizacji należy życzyć sobie a przede wszystkim Wójtowi aby został zrealizowany w 100% a nawet więcej.

Były także podejmowane uchwały i najważniejsza sprawa w związku z tym, że wzrosły ceny śmieci na wysypiskach oraz koszty transportu firma, która wygrała przetarg na odbiór śmieci podniosła cenę za tą usługę na około 760 000,00 rocznie i między innymi dlatego wzrosły koszty jakie mieszkańcy muszą zapłacić za odbiór śmieci i tak będzie 7,50 zł /miesięcznie od każdego mieszkańca oraz 90,00 zł/rocznie od każdego domu letniskowego dla mnie jest tu problem brak weryfikacji deklaracji złożonych przez poszczególnych użytkowników domów letniskowych niektórzy piszą, że nie przyjeżdżają i nie płacą za śmieci co nie zawsze pokrywa się to z prawdą czy też ilość osób zamieszkałych w danym gospodarstwie nie jest weryfikowana a także ściąganie od prowadzących działalność gospodarczą napiszą, że nie wytwarzają śmieci, i to wszystko należałoby zweryfikować być może nie uzyskaliśmy dużych pieniędzy z tych sprawdzonych bardziej skrupulatnie deklaracji, ale grosz do grosza i tworzą się większe sumy, poza tym byłoby to uczciwsze bo większość stałych mieszkańców płaci uczciwie za śmieci ale jest też kilku „cwaniaków”, którzy uważają, że ich to nie dotyczy i tak dochodzimy do tego, że uczciwi płacą coraz więcej a ci którzy nie płacili lub płacili tylko częściowo im nie wzrastają ceny za śmieci, a co gorsze jeszcze uważają to za sposób do chwalenia się „jacy są mądrzy” nie zdają sobie sprawy, że okradają sami siebie, bo Gmina ściągnie (po podniesieniu opłat) za śmieci około 570 000,00 zł a zapłacić będzie musiała około 760 000,00 zł to jak z tego widać Gmina zamiast wydać pieniądze na jakąś inwestycje dokłada do śmieci miedzy innymi przez takich „cwaniaczków”- Ładnie tak!

Wystąpiłem do Rady Gminy Bystra-Sidzina z wnioskiem aby Rada wystąpiła do Powiatu Suskiego z wnioskiem (zamieszczam obok) o podjęcie natychmiastowych skutecznych działań, które doprowadzą do utrzymania odcinka drogi w Sidzinie na Wielkiej Polanie do odpowiedniego stanu, w czasie zimy, czego przykładem może być ostatni wypadek, który miał miejsce w dniu 9. 12.2018r. prawdopodobnie z powodu śliskiej nawierzchni i jak potwierdził Komendant OSP w Sidzinie były trudności dojazdu do wypadku tak Straży jak również karetki pogotowia.

Wiadomo, że tam zima przychodzi o wiele wcześniej w związku z wysokością i dlatego w innych rejonach drogi są czarne a tam jest marznąca mżawka i stąd moja propozycja do Powiatu, żeby zamontować kamerę na tym odcinku drogi, i połączyć z centrum decyzyjnym, albo może podpisać umowę z mieszkańcem z tamtego terenu który jeżeli spadnie pierwszy śnieg to odśnieży ten odcinek drogi, innym rozwiązaniem jest aby popisać umowę z firmą która odśnieża drogę od strony Zubrzycy aby dodatkowo odśnieżał ten odcinek drogi (około 4 km) według mojej informacji od strony Zubrzycy okres zimowego utrzymania drogi rozpoczyna się o wiele wcześniej niż w powiecie suskim być może są jeszcze lepsze rozwiązania należy je wdrożyć jak najszybciej.

Jest jeszcze jedna sprawa bardzo istotna w tych rozważaniach ja wykonałem już dziesiątki interwencji telefonicznych i jak sprawdziłem po mojej interwencji czas dojazdu i rozpoczęcie działań to około 3 godz. I jeszcze jedna istotna sprawa to moja propozycja aby skorzystać czy to z firmy która utrzymuje drogę po stronie Zubrzycy czy kogoś kto tam mieszka jest sprawa finansowa ile kosztuje taki wyjazd zestawu do odśnieżania z Jordanowa a ile by kosztowało dodatkowe 4 km.

Moim zdaniem dlatego, że jest to ruchliwa droga należy podjąć natychmiastowe działania, żeby nie doprowadzić do tragedii – Bądźmy mądrzejsi przed tragedią a nie po nieszczęściu!

 

J.ST.


Bystra Podh.20.12.2018r

STAROSTA SUSKI
JÓZEF BAŁOS

Rada Gminy Bystra-Sidzina apeluje do Starosty Suskiego o podjęcie natychmiastowych i skutecznych działań w celu poprawy zimowego utrzymania drogi w Sidzinie na Wielkiej Polanie, (nr.1677K) wprawdzie pamiętamy uzgodnienia między Gminą a Powiatem Suskim na sezon 2017/2018,które mają obowiązywać w sezonie 2018/2019 ale są to tylko półśrodki, które poprawiają istniejący poprzednio stan zimowego utrzymania ale jest to daleko niewystarczające czego niestety przykładem niech będzie tragiczny wypadek, który miał tam miejsce w dniu 9.12.2018r i trzeba zrobić wszystko, żeby zapobiec tragedii gdzie będą ofiary śmiertelne wypadku.

Wiemy, że jest to specyficzny odcinek drogi gdzie zima przychodzi dużo szybciej niż w innych rejonach i dlatego jednym z rozwiązań byłoby zamontowanie tam kamer, które by przekazywały obraz do centrum decyzyjnego, które mogłoby odpowiednio szybko zareagować.

Dużym problemem dla kierowców jest diametralnie zmieniające się warunki drogowe na granicy Zubrzycy i Sidziny , gdzie od strony Zubrzycy jest utrzymywana czarna droga bo tam z odśnieżaniem nie czekają do zimy tylko już wcześniej utrzymywana jest gotowość odśnieżania a od strony Sidziny jest droga biała.

Można się zastanowić czy odcinek drogi około 4km nie należy wydzielić i zrobić strefę szczególnej gotowości odśnieżania poprzez podpisanie umowy z osobą która dysponuje sprzętem i byłaby skłonna podjąć się tego zadania i wstępnie odśnieżyć gdy pada pierwszy śnieg albo podpisać umowę z firmą, która odśnieża Zubrzycę i przedłużyć jej trasę do Sidziny, pewno są jeszcze inne rozwiązania i należy podjąć temat i rozpocząć realizacje bo chyba nie musimy Starostwu przypominać, że na bezpieczeństwie i życiu ludzi nie można oszczędzać.

Warto wspomnieć, że jest to trasa o dużym nasileniu ruchu bo wielu mieszkańców naszej Gminy pracuje w Zubrzycy, Jabłonce i ościennych miejscowościach i dlatego jest zmuszona dojeżdżać do pracy jak również odwrotnie z Zubrzycy jadą do naszej Gminy.

Jak widać z powyższego podjęcie skutecznych działań wydaje się nakazem chwili nie bacząc na koszty bo zdrowie i życie mieszkańców i kierowców jest najważniejsze.


W RADZIE GMINY BYSTRA-SIDZINA NASTĄPIŁA ZMIANA PRZEWODNICZĄCEGO!!!

W dniu 22.11.2018r. odbyła się I Sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina i zgodnie z porządkiem obrad przysłanym przez Komisarza Wyborczego w Nowym Sączu II po otwarciu sesji następnym punktem było wręczenie zaświadczenie o wyborze na Radnego i Wójta Rady Gminy Bystra- Sidzina.

Następnym punktem było ślubowanie przez Radnych i Wójta.

Kolejnym punktem był wybór Przewodniczącego Rady była zgłoszona jedna kandydatura Radna Dorota Kowalik i została wybrana. Oczywiście moje gratulacje i życzenia samych sukcesów w nowej roli. V-ce Przewodniczącym został wybrany Radny Jan Motor.

Następnie przystąpiliśmy do wyboru 5 Komisji Rady Gminy:

Komisja Rewizyjna                                                               Komisja Skarg, Wniosków

Przew. Jaromin                                                          Przew. Drobny

V-ce Przew. Frankiewicz                                             V-ce Przew. Kordel

Stramek                                                                   Frączek

Drobny                                                                     Handzel

Kordel                                                                      Mazur

Pieczara                                                                   Frankiewicz

 

Komisja Rozwoju Gosp. i Finansów.                                 Komisja Rol.i Ochrony Środow.

Przew. Motor                                                             Przew. Frankiewicz

V-ce. Przew. Drobny                                                   V-ce.Przew. Talapka

Jaromin                                                                     Lipka

Talapka                                                                    Stramek

Kowalik                                                                     Palarczyk

Gałka                                                                        Pieczara

 

Komisja Zdrowia, Pomocy Społ. Oświaty.

Przew. Mazur

V-ce Przew. Lipka

Motor

Handzel

Kowalik

Palarczyk

Ostatnim punktem było ustalenie wynagrodzenie Wójta.

Jak widać pierwsza Sesja to było głównie ukonstytuowanie się Rady, główna zmiana nastąpiła na stanowisku Przewodniczącego Rady.

Jeszcze ważna informacja w związku z tym, że obrady Rady są transmitowane przez Internet na tej stronie nie będzie już relacje z Sesji tylko będę prezentował swoje opinie i komentarze do tematów poruszanych na sesjach lub komisjach.

J.ST.


PODZIĘKOWANIA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY BYSTRA – SIDZINA!

KWW LASY UPRAWNIONE I WSPÓLNICY dziękują wszystkim, którzy oddali głos na kandydatów z tej listy, jestem pewny, że wybrani Radni, dzięki Waszym głosom spełnią Wasze oczekiwania i nigdy was nie zawiodą!

Pewnie, że nie wszystkim się powiodło, kilku kandydatów, którzy reprezentowali bardzo wysoką klasę nie udało się przekonać mieszkańców do swoich racji – Ale na tym polega demokracja!

Oto wybrani z listy KWW LASY UPRAWNIONE I WSPÓLNICY :

  1. OKRĘG 4 – PALARCZYK MAŁGORZATA

  2. OKRĘG 6 – PIECZARA JAN

  3. OKRĘG 10 – JAROMIN STANISŁAW

  4. OKRĘG 13 – FRĄCZEK STANISŁAW

  5. OKRĘG 15 – KORDEL STANISŁAW

Jeszcze raz wszyscy wybrani bardzo dziękuje wszystkim, którzy głosowali na kandydatów z listy

KWW lasy uprawnione i wspólnicy na pewno nie będą żałować, że tak głosowali a pozostałych postaramy się naszymi działaniami przekonać do siebie!

J.ST.


PRACE NAD STATUTEM!!!
W dniu 11. 10. 2018r. odbyła się ostatnia sesja tej kadencji Rady Gminy Bystra- Sidzina była to sesja można tak nazwać podsumowująca co udało się zrobić w tej kadencji (jak szybko to minęło), pozwolicie że tylko wspomnę niektóre ważniejsze inwestycje (na konkretne podsumowanie przyjdzie czas) i tak: ukończenie rozbudowy szkoły w Bystrej Podh. budowa hali sportowej w Sidzinie, wykonanie remontu lub budowanie nowych dróg, mostów, chodników za około 12 mln zł, budowanie nowej drogi Sołtystwo- Migasy, budowa ronda w Bystrej Podh. termomodernizacja szkół w Sidzinie i Bystrej Podh. Budowa chodnika na Mąkacz, oraz w stronę Małej Sidzinki, budowa parkingu u Trzopa czy też wspólnie z powiatem budowa mostu u Kojsa, wydaje się, że chociaż jest tego dużo to jeszcze wiele drobniejszych inwestycji było w tej kadencji wykonanych.

A co bardzo ważne dzięki pozyskanym środkom z zewnątrz około 15mln zł jesteśmy praktycznie bez zadłużenia spłacamy tylko raty za zakupione dla straży w Sidzinie i Bystrej Podh. dwa samochody bojowe.

Same głosowania przebiegały bardzo spokojnie dopiero przy zmianach w Statucie Gminy wywiązała się dyskusja ponieważ złożyłem cztery poprawki do Statutu trzy zostały uwzględnione a czwarta została przez Radcę Prawnego wyjaśniona a chodziło o to, czy można zadawać pytania ustnie, ja byłem zwolennikiem aby proste pytania można było zadać ustnie a inne pisemnie według wykładni Radcy taka była intencja ustawodawcy i dlatego zgodziłem się głosować za przyjęciem tego statutu.

Osobną kwestią jest sprawa pracy Komisji Statutowej pod przewodnictwem Radnego Mazura, moim zdaniem przewodniczący chyba przeczytał projekt (chyba nawet nie zrozumiał), a resztą zasłonię „kurtyną” milczenia!

Jest to drugie podejście Komisji statutowej do zmian w statucie i powiedzieć, że to co wyprawia Przewodniczący Komisji to jest kompromitacja to nic nie powiedzieć!!! – Trzeba, żeby Przewodniczący przemyślał swoje postępowanie albo w przyszłej Radzie będzie podchodził do swoich obowiązków z pełnym zaangażowaniem albo niech już teraz postąpi honorowo!!! – Trzeciej drogi nie ma!

Na koniec były jeszcze życzenia i podziękowania od wszystkich obecnych.

J.ST.


RADNY SAM SIĘ POGRĄŻA!!!

Miałem nie pisać o Radnym Powiatowym ale po przeczytaniu w „Kronice Beskidzkiej” artykułu „Radny kręci?” i wypowiedzi Pana Hajosa, który tyle bzdur w kilku zdaniach zmieścił oraz tak mijał się z prawdą – To prawdziwe mistrzostwo świata!!!

Jedno jest prawda w tej wypowiedzi gdzie Radny stwierdził, że ja napisałem głupie pismo do powiatu, przypominam, że pytałem o audyt mostów to skoro to było głupie pytanie to całe opowiadanie przez Radnego o audycie jest również głupotą!

Następnie czytamy, że Radny nie zna znaczenia wyrazu audyt, zawsze można sprawdzić w encyklopedii czy w Internecie co dany wyraz znaczy, a sądzę że każdy średnio inteligentny człowiek zna znaczenie wyrazu audyt! Ja jeżeli nie wiem jakie ma znaczenie dany wyraz nie używam takiego wyrazu zastępuje innym.

Moja teoria jest taka, że Radnemu ktoś powiedział o audycie a on nie znając znaczenia tego wyrazu chodził i powtarzał, dlatego mój apel jest aby na Zarządzie Powiatu używać tylko takich słów, których znaczenie wszyscy znają!

Chyba jest coś w tym prawdy co mówił mnie jeden z Radnych Powiatowych, że Radny Hajos to taki „pędziwiatr” który najpierw mówi a potem myśli (ja mam wątpliwości czy myśli?).

Mam taką anegdotę dla Radnego Hajosa, że był taki Wójt, który podobnie barwnie opowiadał różne banialuki i co można powiedzieć, że jest byłem wójtem ( wprawdzie może w tych wyborach wystartować na wójta ale nie sądzę aby miał tyle odwagi!).

Czytamy, że Radny nie jest fachowcem już to słyszałem na komisji, że od robienia audytu to on też nie jest fachowcem, to może niech robi to od czego jest fachowcem nie każdy musi być Radnym! Jest wiele pięknych zajęć.

Obiecuje, że przy najbliższej okazji zapytam Radnego Hajosa na jakiej podstawie robiono ranking budowy mostów (chyba to nie byli też fachowcy skoro w tym samym tekście można przeczytać porównanie z innymi mostami), poza tym Radny sam sobie zaprzecza bo twierdził, że nie jest fachowcem od mostów a tu czytamy, że stan obecnego mostu nie był taki zły (na jakiej podstawie to twierdzi skoro nie jest fachowcem a audytu nie było), to dlaczego od 20 lat słychać obiecanki o budowie tego mostu! Teraz zrobią remont tego mostu i potem będzie robił „audyt” Radny Hajos i stwierdzi, że most jest idealny i nie trzeba budować nowego tym bardziej, że już się zabezpiecza bo twierdzi, że w 2020r. będzie zgłoszony do rządowego programu gdzie będzie można uzyskać dofinansowanie lub będzie odrzucony!

Stwierdzenie „że gminni samorządowcy szukają dziury w całym” to już jest nadużycie, dotychczas była w naszej Gminie bardzo duża chęć współpracy z Powiatem interweniowaliśmy w Powiecie w wielu sprawach ściągaliśmy pokazywaliśmy, przekonywaliśmy dokładaliśmy do każdej inwestycji 50% kosztów inwestycji (która Gmina tyle dokłada?), pewno że dużo nie udało się wyciągnąć z powiatu mimo tych dopłat, ale próbowaliśmy, nie wiem jaka była zasługa w tym co się udało zrobić Radnego Hajosa, ale tą ocenę zostawiam każdemu według własnego uznania.

Radny powinien być wdzięczny samorządowcom z Gminy Bystra-Sidzina bo tylko dzięki nim i ich determinacji może chwalić się co dokonał w naszej Gminie!

Czyli Radny p………… trzy po trzy a nic z tego nie wynika!

Mam apel do Radnego Hajosa aby przy najbliższej okazji przeprosił wszystkich mieszkańców Sidziny za to, że obiecuje „gruszki na wierzbie” a nie wiele robi będzie większy pożytek jeżeli będzie mniej obiecywała więcej robił!!!

Mam propozycję dla Radnego aby w tych sprawach się nie wypowiadał bo każda jego wypowiedź tylko go pogrążą!!!

Przykro mi, że muszę o Radnym pisać taki tekst ale mam nadzieje, że tych kilka słów prawdy doprowadzi do tego, że Radny zastanowi się nad swoim postępowaniem i wyciągnie właściwe wnioski !

W zbliżających się wyborach będziemy wybierać także Radę Powiatu głosujmy na ludzi uczciwych, mądrych, chociaż trochę fachowców, kompetentnych, a nie takich, którzy dużo obiecują, dużo wiatru robią, a nie wiele mamy z tego pożytku! – W naszej Gminie mądry ludzi jest bardzo wielu!!!

J.ST.


Sidzina 18.06.2018r
Stanisław Jaromin
34-236 Sidzina 839

STAROSTA SUSKI
JÓZEF BAŁOS

 

WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ

Na podstawie art.2 ust.1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001r. (Dz. U. Nr 112. Poz. 1198)zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji dotyczącej audytu wykonywanego na mostach dróg powiatowych.

 1. Proszę podać datę ostatniego wykonywanego audytu mostów na drogach powiatowych starostwa suskiego?
 2. Kto wykonywał audyt? ( Komisja wewnętrzna, czy firma?- Nazwa firmy)
 3. Jeżeli wykonywała firma jak została wybrana? (Przetarg lub inny sposób)
 4. Jaki był koszt wykonanego audytu?
 5. Kto z powiatu suskiego nadzorował pracę audytu?
 6. Jakie były kryteria ustalania stopnia zniszczenia, jakie elementy decydowały?
 7. Czy na podstawie tego audytu ustalono kolejność budowy lub remontu mostów?
 8. Czy przy ustalaniu kolejności remontu był brany pod uwagę tylko audyt czy również inne czynniki?
 9. Proszę o ksero listy w jakiej kolejności będą budowane lub remontowane mosty.
 10. Ile było robionych takich audytów w Powiecie w kadencji 2014-2018r.

Wszystkie w/w pytania dotyczą ostatniego audytu.
Pisemną odpowiedź proszę przesłać pocztą na w/w adres. 

Stanisław Jaromin

Poniżej odpowiedź:


ABSOLUTORIUM DLA WÓJTA ZA 2017R PRZEGŁOSOWNE JEDNOGŁOŚNIE!!!

W dniu 29.06.2018r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina na której było bardzo dużo tematów o których była dyskusja.

Na początku Przewodniczący oddał głos geodecie Powiatowemu, który przedstawił jak przebiega modernizacja w Sidzinie najważniejsze sprawy to że prace w terenie są na ukończeniu i że wyłożenie tych prac będzie w drugiej połowie sierpnia w powiecie i wtedy będzie można składać wszelkie uwagi i zastrzeżenia a jak będzie potrzeba to geodeci będą przyjeżdżać jeszcze raz w teren jak mówił Geodeta nawet jeżeli ktoś podpisał zgodę może złożyć zastrzeżenia.

Oczywiście była też mowa o pieniądza bo Gmina zobowiązała się pokryć część kosztów tych prac – stosowną uchwałę podjęliśmy.

Następnie głos zabrał komendant Policji w Jordanowie, który zwrócił się z prośbą o dofinansowanie samochodu terenowego dla Policji kwotą 14 000,00 zł. odpowiednia uchwała została podjęta przy jednym głosie przeciwnym (ja).

Dlaczego byłem przeciw bo uważam, że są małe efekty pracy Policji szczególnie zwróciłem uwagę, na nierozwiązalny problem w samym centrum Sidziny (dróżki różańcowe, plac zabaw, parking), zwróciłem uwagę, że nie korzysta się tam z istniejącego monitoringu, otrzymałem obietnice, że teraz już będzie Policja korzystała z monitoringu a pozostałe sprawy było jak zwykle tłumaczenie brakami kadrowymi (mam nadzieje, że zakupionym samochodem będzie miał kto jeździć).

Nie może tak być, że wszyscy narzekają na prace Policji a jak zwrócą się z prośbą o pomoc finansową wszyscy są „za” ja czekam aż będą widoczne efekty pracy Policji wtedy będę za wspomaganiem finansowym Policji.

W informacji Wójta o pracach w o okresie międzysesyjnym zwróciłem uwagę na zasady organizacji dyżuru wakacyjnego w przedszkolach, bo już raz interweniowałem u Wójta w sprawie trudności z zapisaniem na sierpień w przedszkolu w Sidzinie ale ponieważ dalej otrzymywałem podobne sygnały dlatego zadałem to pytanie odpowiedź Wójta była jednoznaczna „wszyscy, którzy chcą wysłać dzieci do przedszkola w Sidzinie w sierpniu zostaną przyjęci niezależnie czy rodzice pracują czy nie nawet przedłużono termin składania podań, a ktoś robi tylko niepotrzebne zamieszanie” i jak sądzę sprawa została wyjaśniona i robienie złej atmosfery nikomu nie służy!- Może trzeba ustnie wyjaśnić bo jak widać nie wszyscy umieją czytać zarządzenia!

Najważniejszą sprawą było udzielenie absolutorium dla Wójta za wykonanie budżetu w 2017r Komisja Rewizyjna przyglądnęła się bardzo uważnie budżetowi gdzie dochody Gminy wyniosły 30 934 888,57zł (część pieniędzy pozyskano ze środków unijnych) a wydatki wyniosły 30 324 657,01zł i co ważne Gmina praktycznie nie ma żadnego zadłużenia ( tak jest w całej tej kadencji).

Jak widać z powyższego był to budżet rekordowy pod względem przychodów i wydatków a przez to był bardzo trudny a jednak został zrealizowany i nikogo nie może dziwić, że Komisja Rewizyjna złożyła wniosek o udzielenie absolutorium dla Wójta za wykonanie budżetu w 2017r. Rada Gminy przyjęła wniosek jednogłośnie! – Brawo tak trzymać!!!

Otrzymaliśmy pismo z powiatu, że do budowy ronda chodnika w stronę Mąkacza nie dołożą 10% chociaż poprzednie władze powiatu zawsze dokładały się do budowy chodnika a obecnie od Gminy do każdej inwestycji chcą dopłaty 50% a rondo i chodnik przy drodze Powiatowej to jest zadanie Powiatu, i on powinien pokrywać 100% kosztów tych inwestycji!

Nie wiem dlaczego powiat nie chce dołożyć do inwestycji, które powinien wykonać Powiat jak sobie dobrze przypominam w poprzedniej kadencji była chyba uchwała Powiatu w tej sprawie ale to było w poprzedniej kadencji i władze powiatu nie miały problemu z dopłatami być może to się wiąże z tym , że w poprzedniej kadencji były niższe diety dla Radnych Powiatu.

Na poprzednich sesjach czy też komisjach Radny Hajos na pytanie Radnych dlaczego są budowane inne mosty a nie w Sidzinie na roli Czarnowej odpowiadał, że był robiony audyt mostów w powiecie i okazało się, że inne są w gorszym stanie (nawet miał kolorową kartkę gdzie były malowana kolejność budowania mostów) i stąd moje zapytanie do Powiatu w sprawie audytu mostów w Powiecie. – Zapytanie i odpowiedź zamieszczam obok.

Porównując most , który był robiony w Toporzysku oraz te, które widziałem na zdjęciach w Żarnówce to tak jakby porównać autostradę do sławnej drogi dla dzików w Sidzinie a jeszcze do tego Radny opowiada o jakimś audycie (szkoda , że nie był na sesji to bym dopytał co miał na myśli).

Mam radę do Radnego aby nie opowiadał bajeczek dla grzecznych dzieci bo uczciwiej byłoby powiedzieć nie udało się bo ktoś może powiedzieć „sprawdzam” i tak zrobiłem, że zapytałem Starostę o audyt i jak czytam w odpowiedzi wyszło, że Radny się mija z prawdą i jest jeżeli nie wstyd to przynajmniej „łyso”!!! A może Pan przehandlował naszą sprawę za inną inwestycje?

Skierowano również wniosek aby Wójt poinformował Powiat aby wykonali remont gwarancyjny na drodze u Trzopa i było jeszcze poruszane mniej istotne sprawy.

J.ST.

 


KOREKTA!

Już po wysyłaniu tekstu do druku otrzymałem nieoficjalną wiadomość, że Powiat postanowił rozpocząć pracę nad projektem mostu u „Czarnego” jest to tak zaskakująca wiadomość, że musimy czekać czy się potwierdzi a jest to wiadomość ważna bo jakby się potwierdziła to jest szansa, że w 2020r. będzie budowa mostu.

Oczywiście trzeba czekać co się z tego urodzi, bo już nie raz wydawało się że coś jest na dobrej drodze jednak nic z tego nie wyszło – Mam nadzieje, że tym razem tak nie będzie!!! –I zostanie zrobiony projekt a później rozpocznie się budowa!

Szkoda, że nie było tej wiadomości na zebraniu wiejskim w Sidzinie dyskusja na pewno potoczyła by się inaczej.

Jednak proszę do tej wiadomości podejść spokojnie w myśl zasady „nie chwal dnia przed zachodem słońca”!

Myślę że nie jest to „kiełbasa wyborcza” !!!

J.ST.

WIELKI ŻAL DO POWIATU!

Dnia 10.06.2018r. odbyło się w Sidzinie zebranie wiejskie dotyczące ustalenia punktów sprzedaży alkoholi oraz zakazu nocnej sprzedaży rozwiązanie zaproponowane przez Gminę zostało przyjęte jednogłośnie (bez dyskusji).

Natomiast w sprawach bieżących rozpoczęła się dyskusja głównie związanej z remontem mostu na roli „Czarnowej”, szkoda że nie było nikogo z powiatu bo by wiedzieli co mieszkańcy myślą o takich pomysłach jak remont tego mostu, ktoś wspomniał jak teraz będzie remont to budowa nowego oddali się w nieskończoność wszyscy zauważyli, że most w Toporzysku był o wiele lepszym stanie jak ten w Sidzinie (to tak jakby porównać mercedesa (Toporzysko) do syrenki (Sidzina)) a wielkość tych dwóch mostów jest porównywalne czyli koszty są podobne a w Toporzysku dało się zrobić nowy i to bez dopłat Gminy.

Wspomniano także o odcinku drogi zrobionej w Jordanowie oraz planach robienia następnej drogi a nas się chce zadowolić jakimś remontem i to jeszcze z dopłatami, nawet ktoś dał przykład, że remont cząstkowy drogi w Toporzysku już miesiąc temu zrobiono a w Sidzinie nic niej jest robione z tą samą drogą. Ktoś pytał czy czekają aż Gmina dopłaci? – Czyli wniosek tam gdzie Gmina nie dołącza się do współfinansowania tam wszystkie inwestycje są robione wcześniej i lepiej!!!

Ktoś mówił, że obiecał Radny Powiatowy budowę mostu w 2020r od razu przypomniano, że ten Radny obiecywał, że będzie robiony w 2018r a nowe obietnice są jak gruszki na wierzbie bo wszyscy wiedzą ile trwało przygotowanie projektowanie oraz budowa mostu u „Kojsa”- Prawie całą kadencje czyli chcąc tamten budować w 2020r to już trzeba by mieć prawie ukończony projekt a nie mówić o budowie.

Szkoda, że nie wykorzystano szansy, bo mieszkańcy byli bardzo zadowoleni, że udało się wreszcie wybudować most u „Kojsa” ale przez nieprzemyślaną decyzje o remoncie zostało to przykryte!

Mówiono także o niewykoszonych rowach przy drogach powiatowych.

Poruszono jeszcze kilka drobnych spraw ale głownie mówiono o Powiecie, jeszcze raz żałuję, że nie było przedstawiciela Powiatu bo usłyszał by co mieszkańcy myślą o poczynaniach naszych przedstawicieli w Powiecie!

J.ST.


REMONT MOSTU TO SCIEMA CZY KPINA?!!!

Dnia 26 kwietnia odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina na której najważniejszą sprawą były zmiany budżetowe po pierwsze zabezpieczono 350 000,00 na budowę ronda w Bystrej ( Przy przedszkolu) oraz zabezpieczono środki na remont przedszkola w Bystrej oraz budowę chodnika (Pierwszy etap) w stronę Mąkacza uchwałę zmian budżetowych przyjęto jednogłośnie.
Rozpatrywano także inne pisma, które nie wzbudzały kontrowersji i zostały odrzucone, było także rozliczenie zadań inwestycji między sołectwami a że to już było przedyskutowane na komisjach dlatego na sesji nie było już dyskusji.
W sprawach bieżących dla mnie najważniejszą sprawą była informacja Wójta w sprawie mostu na roli „Czarnowej” otóż Wójt przedstawił, że padło ze strony powiatu propozycja aby remont tego mostu wspólnie finansować (powiat i Gmina) przyznacie, że jest to podwójna hipokryzja ze strony powiatu po pierwsze już od początku tej kadencji było mówione, że nowy most będzie budowany w 2018r. (a wiadomo, że ten most jest do budowy od prawie 20 lat) a teraz mówi się o remoncie to tak jakby szkłem …………… wytrzeć!!!

Następna rzecz to przypominam, że most w Toporzysku był budowany w całości za pieniądze z Powiatu, czyżby powiat naszą Gminę traktował jak „dojną krowę”!!! Oczywiście jestem przeciwny wszelkim remontom tego mostu tam jest potrzebny wybudowany nowy most, trzeba pamiętać takie prowizorki pozostają na stałe- Panowie z Powiatu czy tam jeszcze ktoś myśli ? Czy tylko myśli się o wyborach!!!
Apeluje do starostwa powiatowego o poważnie potraktowanie sprawy tego mostu nie próbować „zamydlić oczu” – To nie przejdzie!!! (kiełbasa wyborcza). Nie wierzę, żeby w Zarządzie Starostwa Suskiego nie było kogoś rozsądnego, który by podjął jedyną słuszną decyzje w sprawie mostu tym bardziej, że o tym moście wiadomo już od kilkunastu lat (20 lat) nie wiem czy trzeba przypominać, że pierwszą decyzją na początku kadencji była podwyżka diet dla Radnych powiatu! – Może trzeba było wtedy pomyśleć o moście! Ten pomysł z tym remontem tego mostu delikatnie mówiąc (chciałoby się użyć bardziej dosadnych słów) to kolejny wielki skandal ze strony powiatu a domaganie się współfinansowania przez Gminę to już bezczelność !!! – Ja na pewno za tym nie będę głosował.

Pytanie za duże pieniądze, kto w powiecie ma tak „genialne” pomysły?

J.ST.


ZEBRANIE WIEJSKIE W SIDZINIE!

Dnia 08.04.2018r odbyło się w Sidzinie zebranie wiejskie na którym były omówione wykonane zadania gospodarcze w 2017r oraz plany na 2018r.

Jak sądzę to co było zrobione w 2017r. nie będę powtarzał już kilka razy pisałem o tych sprawach mam na myśli budowa chodnika na Górnej Sidzinie, droga i parking u Trzopa, projekt mostu u Koisa i wiele dróg gminnych (chociażby parking na roli Krupowej czy uporządkowanie placu przed GS) oraz rozpoczęto budowę hali sportowej w Sidzinie gdzie roboty ziemne zostały już wykonane i wiele drobniejszych spraw o których już pisałem.

Dla mnie było najważniejsze jak Wójt przedstawił zamierzenia na ten rok, w których to wybija się kontynuowanie budowy hali sportowej, która ma w 2018r stanąć w stanie surowym czyli zrobiony dach założone okna, następną dużą inwestycją jest ter modernizacja szkół w Bystrej i Sidzinie (ale o tym już bardzo dużo pisałem) w Bystrej budowa ronda koło Gminy oraz modernizacja przedszkola czy rozpoczęcie budowy chodnika w stronę Mąkacza, dla mnie najważniejszą inwestycją, która ma ruszać już w kwietniu jest budowa mostu „u Koisa” może nie dlatego, że jest to duża inwestycja tylko na czas jak długo się o tym mówiło (tylko mówiono a nie robiono- nie licząc tego, że był przywożony asfalt na taczkach czy w workach) jak ja dobrze liczę to około 15 lat, jak sądzę w tej kadencji sprawa zostanie załatwiona na długie lata!!!

Wójt zapowiedział, że realizowany projekt modernizacji oświetlenia tzn. wymiana lamp oświetlenia ulicznego na energooszczędne i dołożenie lamp na słupach, które są zabudowane i jak mówił Wójt to jest pierwszy etap modernizacji oświetlenia w drugim etapie będą robione projekty i stawiane nowe słupy.

Jest jeszcze zapowiedź projekty chodnika od „Draba” do „Trzopa”

Dla mnie najważniejszą wiadomością jaką stwierdził Wójt, że w tej kadencji Gmina pozyskała środków unijnych około 8 000 000,00 zł i dlatego wiele inwestycji można było robić czy rozpocząć, porównując poprzednie dotacje (nie licząc drogi powiatowej) jakie Gmina pozyskała przez wszystkie dotychczasowe kadencje są to sumy „groszowe”!!!

Tak wielkie pozyskane środki pozwoliły na bardzo wiele inwestycji ale nie tylko jest jeszcze jedna bardzo istotna sprawa w poprzednich kadencja dużo inwestycji jakie robiono były wykonywane bardzo drogo (przykładów chyba nie trzeba przypominać – wystarczy przeczytać w archiwum tej strony)teraz wszystkie inwestycje są lepiej przygotowane finansowo (niskie ceny oraz odpowiednia wysoka jakość wykonywanych prac ,nie ma aneksów, pilnowane długie gwarancje oraz pilnowanie aby wykonawca wykonywał poprawki w ramach gwarancji) – Wniosek taki można taniej budować oraz zdobywać środki unijne (gdzie jest dużo trudniej jak ongiś było)tylko trzeba dbać o sprawy Gminne jak o swoje czego najlepszym przykładem jest ta kadencja – Niektórzy jeszcze mogą się uczyć!!! -Mam na myśli poprzednich „włodarzy” Gminy.

Następnie zabrał głos Radny Hajos, który wspomniał o budowie mostu oraz, że przedłużono zezwolenie na budowę muru oporowego na Sołtystwie.

Przy okazji obecności Radnego powiatu przypomnieli sobie niektórzy o tym co już dawno podnosiłem, że my przy każdej robocie powiatu dużo dopłacamy podczas gdy inne Gminy nie dopłacają nic i jest to prawda szkoda, że dopiero teraz sobie przypomniało się o tym przecież jak ja podnosiłem tą sprawę to wtedy nie było ważne (niepoprawne politycznie) ale dobrze jeżeli nawet ktoś się zbudzi nawet dziesięć lat później!

Następnie przypomniano o budowie wodociągu z Górnej Sidziny szkoda, że gdy ja robiłem starania (2005r) o budowę takiego wodociągu wtedy ci sami ludzie uważali, że to jest niepotrzebne trzeba przypomnieć, że tamta władza uważała, że nie ma potrzeby tego robić a gdyby tak poprzeć moje starania już byłby zbudowany (ale politycznie było wtedy źle widziane!)- Niektóre sprawy dawniej nie rozpoczęte bądź nie zrobione, pokazują kto miał racje ale jeszcze gorzej skutkują problemami bardzo długo, dobrze by było, żeby niektórzy się na własnych błędach uczyli!

Nie wiem gdzie byli ci co w tych dwóch ostatnich sprawach głośno „wrzeszczą” a zasadniczo wiem gdzie byli trzymali się na pasku jednego wpływowego pana ! (pewnie że takie zachowanie przynosiło tym ludzią tylko profity a że nie było to dobre dla naszej Gminy to już ich nie interesuje) - Proszę odpowiedzieć sobie czy warto było! I kto teraz za ich głupotę odpowie – Mieszkańcy!!!

Niech tylko ci którzy nie chcieli czy nie mogli mnie poprzeć niech teraz uderzą się w pierś i powiedzą, że należało wtedy poprzeć te sprawy – Lepiej późno niż wcale!

Jeszcze było o zakazie jazdy wielkimi ciężarami w Zubrzycy – Próbował to wyjaśnić Radny Hajos ale to chyba sprawa do prawnika – Moim zdaniem przewoźnicy mają racje .

Radny Hajos związku z tym, że był na zebraniu oberwał za wszystkie błędy i niedoróbki powiatu.

J.ST.


GMINA BYSTRA-SIDZINA OTRZYMAŁA DODATKOWE ŚRODKI NA INWESTYCJE!!!

22 marca odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina ponieważ Wójt nie mógł uczestniczyć w tej sesji ( mając pilny wyjazd służbowy) szybko przebiegła a ponieważ musieliśmy ustalić okręgi wyborcze nie można było przełożyć, ale po kolei najpierw Radny Powiatowy Drobny przekazał, że został przekazany plac budowy mostu u „Koisa” i rozpoczęły się przygotowania do wykonania „profili” czyli jak słyszeliśmy w maju powinny ruszyć prace pełną „parą” – Chyba można powiedzieć wreszcie! Ile lat było tylko mówione, że będzie robiony ( 10lat a może dłużej) – Brawo! Wreszcie!
Pytałem również o remonty cząstkowe dróg Powiatowych otrzymałem potwierdzenie oraz będzie sprzątanie po zimowym utrzymaniu dróg.
Informacje w imieniu Wójta przedstawiła Pani Sekretarz gdzie najważniejszą sprawą było, że otrzymaliśmy pieniądze z rewitalizacji (około 2,5 mln zł) na budowę hali sportowej w Sidzinie oraz na rondo w Bystrej a także na remont przedszkola w Bystrej ale jak mówiła Pani Sekretarz jest duża szansa jeszcze otrzymać dodatkowe środki jest mowa o drodze do Jaromina oraz na chodnik na „Mąkacz” – ale o tym będę pisał jak będą konkrety.
Przypomina się mi jeden z poprzednich Wójtów, który czekał na moście jak pieniądze spadną z „nieba” zamiast pisać projekty, a teraz się nie czeka, że ktoś będzie nas prosił, żebyśmy przyjęli środki z zewnątrz tylko robi się starania o pozyskania pieniędzy z zewnątrz ( ile razy podpowiadałem takie rzeczy poprzednikom – nie chcieli słyszeć) z jakim skutkiem, to nawet przeciwnicy przyznają, że nie wierzyli, że takie środki można pozyskać!
Na koniec niech każdy się zastanowi ile straciliśmy nie starając się w poprzednich kadencja o pozyskanie środków (było o wiele łatwiej) ile więcej można było zrobić (czytaj wybudować) czego przykładem niech będzie ta kadencja (rozliczenie na pewno będzie zrobione na koniec)! 
Ja sobie zdaję sprawę, że potrzeby są jeszcze bardzo duże a w związku z tym pieniędzy potrzebujemy także bardzo dużo ale jak sami widzicie już pozyskano dużo pieniędzy (zaryzykuje stwierdzenie, że w poprzednich kadencja nie zdobyto ani jednej dziesiątej tego co w tej kadencji nie licząc drogi Łetownia – Wielka Polana bo te środki pozyskał powiat suski) – Brawo tak trzymać!!!
Na pewno nie jest to „szczyt” możliwości bo można było jeszcze więcej pozyskać gdyby nie „przyjaciele” którzy zamiast pomagać „podkładali pod nogi kłody”, pamiętacie ile razy pisałem „jak ktoś nie chcę pomagać, niech nie przeszkadza”! 
Żeby nie było, że nie pozyskanie pieniędzy to tylko wina Wójtów za to odpowiadają także Radni, którzy zamiast Wójta nakłaniać aby składał wnioski woleli „załatwiać” swoje sprawy! 
Na sesji padł wniosek Radnego Gałki aby Wójt przy modernizacji Sidziny dopilnował aby drogi gminne miały odpowiednią szerokość – Rada w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 12 za przy dwóch wstrzymujących się przyjęła wniosek.
W sprawach bieżących Sołtys Sidziny zapytała radnych czy w związku z modernizacją Sidziny zaprosić geodetów na zebranie wiejskie, które odbędzie się 8 kwietnia moja odpowiedź była, że oczywiście jest to obowiązek Pani Sołtys ja mam obawy czy nie jest to późno, ale lepiej późno niż wcale, apel do tych , którzy podpowiadają Pani Sołtys żeby nakłonili Panią aby geodeci się byli na zebraniu (śmiem twierdzić jest to konieczne) i przedstawili mieszkańcom jak są załatwiane te sprawy – Wiele mieszkańców oczekuje takiej informacji!

J.ST. 


BĘDĄ NOWE INWESTYCJE W GMINIE BYSTRA-SIDZINA?!

Dnia 22,02.2018r. odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina tym razem rozpoczęła się inaczej bo był komendant komisariatu Policji w Jordanowie i przedstawił „osiągnięcia” policji i muszę powiedzieć, że na papierze to się prezentowało bardzo ładnie, jeżeli przyszło już do konkretów było dużo gorzej były poruszane sprawy narkotyków tutaj nie można chwalić policję, że są sukcesy następnie dużo mówiono o wandalach, którzy dewastują miejsca zbiórek koło kościoła w Sidzinie jak również w Bystrej i tutaj dowiedzieliśmy się, że mieszkańcy powinni zgłaszać policji nazwiska wandali (gratuluje dobrego samopoczucia) a na pytanie co policja robi w tym kierunku tu już z odpowiedzią było gorzej pytano też dlaczego nie jest wykorzystywany monitoring w Sidzinie? – Odpowiedzi brak!
Następnie Radny Hajos powiedział, że sprawa mostu u Koisa zbliża się wreszcie do finału bo przetarg na wykonawcę jest już zakończony jeszcze pozostało podpisać umowę i prawdopodobnie wiosną rozpoczną się prace- Mam nadzieje, że już żadne przeszkody nie wstrzymają prac tym bardziej, że obiecano, że powiat ma zabezpieczone pieniądze na tą inwestycje.
Najważniejsze sprawy przedstawił Wójt sprawa dotyczy modernizacji szkół (ocieplenie, wymiana stolarki, panele fotowoltaicznych, wymiana kotłów CO itp. ) w Bystrej wygrała przetarg firma z Krosna w Sidzinie firma z Rabki już mają przekazane obiekty i prawdopodobnie na wiosnę ruszą prace.
Jest złożony wniosek o dofinansowanie boisk sportowych przy szkołach w Bystrej i Sidzinie.
Złożono także wniosek o dofinansowanie „strefy aktywności” która ma powstać na Górnej Sidzinie, którym zarządzały by siostry zakonne, ale byłoby to dostępne dla wszystkich.
Rusza budowa chodnika w stronę mąkacza (1 etap) tylko to robi praktycznie Gmina bo dopłata z Powiatu 10% to żadna pomoc.
Jeszcze ważny projekt, który jest realizowany to modernizacja oświetlenia ulicznego będzie to wymiana istniejących lamp na energooszczędne oraz tam gdzie są słupy elektryczne to robienie dodatkowego oświetlenia.
Trwa budowa hali sportowej w Sidzinie.
Wspomniano także o uczestniczeniu w sesji sejmiku małopolskiego w Krakowie ale o tym pisałem w poprzednim wpisie.
Pytałem również o mur oporowy na Sołtystwie i most u Trzopa – Ale to jest w fazie mówienia!
Początek roku jak zwykle są plany na nowy rok są inwestycje, które są kontynuowane, jak też nowe lub tylko projekty.
Jeszcze jedna sprawa o której nie było mówione na sesji ale dla mnie jest to sprawa bardzo ważna, czytam na stronie Gminy Zawoja listę sponsorów skoków narciarskich w Skawicy i żal mi, że sąsiednie Gminy umieją zorganizować sponsorów (39)na organizowane imprezy nie czekają na pieniądze z Gminy przeciwnie jak w naszej Gminie.
Stąd mój apel do tych ,którzy organizują różnego typu imprezy aby spróbowali zdobyć sponsorów a wydaje się to łatwe bo Proboszcz z Sidziny nie mogąc się doczekać na propozycje dofinansowania imprez w naszej Gminie jest jednym ze sponsorów skoków w Skawicy a jestem przekonany gdyby miał taką możliwość na pewno sponsorowałby imprezy w naszej Gminie – Jeszcze raz apeluje o przemyślenie tej sprawy!!! 

J.ST.


NIE BĘDZIE PARKU KRAJOBRAZOWEGO!!!

Dnia 29.01.2018r. odbyła się sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego a że jeden z punktów porządku obrad dotyczył uchwalenia Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego wybraliśmy się do Krakowa na sesje w składzie Wójt Przewodniczący Rady oraz Radni Kordel, Frączek i ja wprawdzie nie mogliśmy zabrać głosu w dyskusji ale spotkaliśmy się w kuluarach z wieloma Radnymi oraz Przewodniczącą Sejmiku gdzie przedstawiliśmy swój sprzeciw tworzeniu Parku Krajobrazowego Pasma Policy, zostaliśmy przez wszystkich rozmówców potraktowani ze zrozumieniem czego dowodem było występowanie wielu Radnych Sejmiku przeciw utworzeniu tego parku ostatecznie jest sukces – Park Krajobrazowy Pasma Police został wycofany z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego.
To znaczy, że Park Krajobrazowy Pasma Polica nie powstanie w takiej formie!
Nie sposób nie zwrócić uwagę, że bardo dużo wspierał nasze działania Radny Powiatu Suskiego Hajos, a że znał tam wiele osób łatwiej było dotrzeć z naszymi postulatami.
Jest jeszcze jedna dobra wiadomość otrzymaliśmy informacje w sprawie budowy mostu u „Kojsa” jest ogłoszony przetarg na wykonawcę jest nadzieja, że wreszcie ruszy ta robota – Oby tak było!
Mam nadzieje, że niedługo będę mógł napisać, że pracę z mostem ruszają!

J.ST


BUDŻET GMINY BYSTRA-SIDZINA NA 2018R AMBITNY ALE PRZEZ TO TRUDNY!!!

W dniu 28.12.2017r odbyła się świąteczna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina tym razem była w Świetlicy Szkoły Podstawowej w Sidzinie rozpoczęła się od wręczenia stypendiów Wójta dla uzdolnionych dzieci i młodzieży Gminy Bystra –Sidzina jak widać mimo podniesienia kryteriów była spora grupa młodzieży, którzy uzyskali stypendia i to cieszy!
Później były jasełka w wykonaniu szkoły Podstawowej w Sidzinie, które bardzo podobały się wszystkim zebranym na sesji! Pozwólcie, że w tym miejscu podziękuje wszystkim za przygotowany spektaklu uczniom opiekunom na ręce Dyrektora szkoły Panu Matyasika!
Następnym punktem było wystąpienie Radnego Powiatu Hajosa, który mówił o uzgodnieniach w sprawie zimowego utrzymania dróg ( o tym już pisałem) następną sprawą było budowa mostu „u Koisa” i po raz kolejny zapewnienie, że pod koniec stycznia będą w budżecie Powiatu zabezpieczone środki na budowę i od razu rusza przetarg na wyłonienie wykonawcy – To są na razie słowa i brak konkretów! – Pożyjemy zobaczymy! Jeszcze Radny mówił o tym, że w sprawie parku krajobrazowego pisał do Marszałka Województwa a otrzymana odpowiedź zupełnie go nie zadawala podobnego zdania jest większość Radnych ale umówiliśmy się, że na następnej sesji ustalimy strategię działania bo w tym piśmie jest brak konkretów!!!Następnie przystąpiliśmy do głosowań, które przebiegały spokojnie dopiero przy uchwaleniu budżetu wywiązała się dyskusja którą rozpoczęło przedstawienie projektu budżetu przez Wójta jak się okazało projekt budżetu jest bardzo ambitny a przez to trudny do zrealizowania i wszyscy musimy włożyć wiele wysiłku, żeby udało się zrealizować, a jeżeli ktoś nie chcę trzymać kciuków, żeby się udało niech nie przeszkadza!!!

A teraz szczegóły planuje się wydatki z budżetu Gminy w 2018r. w wysokości około 39 400 000 zł duża część tych wydatków jest przeznaczona ogólnie mówiąc na oświatę, sporo przeznaczone na inwestycje najważniejsze to budowa hali sportowej w Sidzinie, modernizacja szkół w Bystrej i Sidzinie (ocieplenie budynków, wymiana okien, pieców oraz fotowoltaika), budowa mostu „u Koisa” budowa ronda w Bystrej budowa chodnika w stronę Mąkacza jest jeszcze wiele mniejszych inwestycji jak rozpoczęcie budowy muru oporowego na sołtystwie są też przymiarki modernizacji oświetlenia ulicznego i inne ale o tym wszystkim będę pisał na bieżąco.
Jak już pisałem jest to trudny budżet do realizacji a niektóre inwestycje są realizowane wspólnie z Powiatem Suskim to ważna jest deklaracja członka Zarządu Powiatu Radnego Hajosa, że powiat będzie mocno wspierał nasze działania!- Trzymamy za słowo!
Następnie zabrali głos goście, przedstawiciele prawie wszystkich organizacji działających w naszej Gminie zabierający głos dziękowali Wójtowi oraz Radzie za dobrą współpracę w 2017r. nie wiem dlaczego jedna z Prezesek Stowarzyszenia obecna na sesji nie zabrała głosu! – Może ktoś wie o co chodzi Pani Prezes!!! (Wieść Gminna głosi, że jest to związane ze zbliżającymi się wyborami!).
Prosiłem aby nie pytać już w sprawie kalendarzy OSP Bystra bo nie mam więcej wiadomości, wprawdzie jeden prominentny przedstawiciel miał pretensje do mnie o ten wpis ale robił to w ten sposób, że strasznie kompromitował siebie i organizację, którą reprezentował. (Znam wielu Strażaków z Bystrej bardzo mądrych inteligentnych a tu „wypuścili” ………………..!!!)

J.ST.


Bardzo prosimy, przekaż adres tej strony swojej bliższej i dalszej rodzinie oraz wszystkim znajomym.
Strona ta będzie na bieżąco aktualizowana, będą podawane wiadomości z działań Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna te, które zakończą się sukcesem jak również te, które zakończą się porażką.

Znajdziesz na tej stronie także relacje z działań naszych Władz Gminnych tzn.Wójta a także Rady Gminy Bystra-Sidzina tych dobrych, które należy chwalić jak i takich, które należy krytykować.

Czekamy na Twoje tematy lub teksty, które chcesz żeby były poruszone, nagłośnione gwarantujemy że wszystkie tematy będziemy poruszać bez cenzury.

Równocześnie zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu dobro Gminy Bystra-Sidzina do zabierania głosu na naszej stronie jak również do zapisywania się do Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna (składka tylko 10zł/rocznie) jeżeli masz przemyślenia zadzwoń, wyślij mail lub skontaktuj się z nami.

Strony naszych Przyjaciół::::Archiwum spraw gminnych - rok 2017

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2016

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2015

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2014

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2013

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2012

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2011