Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna
                 34-236 Sidzina 839
              tel.: 18 26 73 748 lub 608 440 639
e-mail:
 sjaromin@onet.eu

KRS 0000316107
NIP 552-167-91-32
REGON 120801632

 

WPADKA OSP BYSTRA?!!!

Na wniosek Gminy Bystra-Sidzina w dniu 06.12.2017r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Suchej Besk. oraz z przedstawicielami SKR. W spotkaniu ze strony Gminy uczestniczył Wójt i trzech Radnych miało to być w zamyśle wyjaśnienie sprawy odśnieżania dróg powiatowych w naszej Gminie nie wiele udało się nam uzyskać, bo dowiedzieliśmy się tylko, że powiat nie może za dużo przeznaczyć na odśnieżanie zaraz był argument, żeby racjonalnie przeznaczyć te środki, które są a na pewno będzie poprawa a w tej chwili jest tylko przerzucanie odpowiedzialności Powiat na SKR i odwrotnie było też poruszona sprawa pisma naczelnika do Gmin (które można przeczytać w poprzednim wpisie) według wyjaśnień Naczelnika pismo to dotyczyło całego powiatu a nie tylko naszej Gminy (ja powtórzyłem to co napisałem) odniosłem wrażenie, że Naczelnik pisząc to pismo nie bardzo zna realia naszej Gminy!
Reasumując jeden wniosek z tego spotkania jest taki, że całą odpowiedzialność za odśnieżanie dróg ponosi Powiat Suski a to że nie może wyegzekwować zapisów umowy od wykonawcy to już problem Powiatu, należy nadmienić, że SKR też nie jest bez winy, według mnie największym grzechem jest nie utrzymywanie na bieżąco dróg w dobrym stanie (zgarnięcie błota, śniegu itp.) tak jak to jest robione poza granicami naszej Gminy (Zubrzyca, Toporzysko).
Podsumowując nie trzeba więcej pieniędzy tylko lepsza organizacja pracy oraz odpowiednie egzekwowanie zapisów umowy!
W spotkaniu uczestniczył również Członek Zarządu Powiatu Suskiego Radny Hajos i pod wszystkimi ustaleniami się podpisał czyli akceptował, taka rozmowa była potrzebna mimo ostrych wypowiedzi zawsze można wyciągnąć pozytywne wnioski! – Wierzę, że tym razem tak będzie! Następnie pojechaliśmy w teren i tak na moście „u Koisa” zostało obiecane, że dziura zostanie załatana (chyba jest to już zrobione) a budowa nowego mostu rozpocznie się z początkiem przyszłego roku jak twierdził Naczelnik, zgody już są tylko jak w budżecie Powiatu zostaną zabezpieczone pieniądze (w styczniu) będzie ogłoszony przetarg i następnie ma ruszyć robota!
Tylko radzę podchodzić do tej obietnicy bardzo ostrożnie bo który to już termin?!!! 
Oglądaliśmy również most „u Trzopa” bieżące naprawy (poręcz) będzie zrobione przez Gminę ale jak wszyscy wiedzą jest tam konieczność budowy mostu wprawdzie Radny obiecał kiedyś 2018r. ale czym bliżej tej daty tym ciszej o budowie i musi jeszcze dużo wody upłynąć w rzece zanim stanie się to realne!!!
Była też omawiana sprawa muru na „Sołtystwie” według mnie ten temat już jest zapomniany przez Powiat wprawdzie dowiedziałem się, że są robione „drobne kroki w tym kierunku” (chyba bardzo drobne) ale jest to stanowczo za mało wprawdzie Radny Hajos obiecał, że Powiat spróbuje się przyjrzeć problemowi tym bardziej, że Gmina zabezpieczyła pieniądze na chodnik (około 350 tyś.)!

Tyle o spotkaniu teraz otrzymuje wiele pytań szczególnie od mieszkańców Bystrej (telefony, mail-e) czy Gmina Bystra- Sidzina nie dołożyła się do zakupu samochodu OSP Bystra ponieważ na kalendarzu wydanym przez OSP jest podziękowanie dla sponsorów a nie ma tam Gminy!
Prawda jest taka, że Gmina zabezpieczyła pożyczkę 540 000,00 zł z WFOŚiGW w Krakowie ostatecznie zostało zaciągnięta pożyczkę ponad 364 000,00 zł w pozyskanie tej pożyczki według mojej wiedzy mocno był zaangażowany Wójt, a Rada Gminy jednogłośnie przegłosowała uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki.
Dlatego wielu mieszkańców jest oburzonych, że OSP Bystra wydając kalendarz na 2018r złożyła podziękowania sponsorom (ładnie) a zapomniało o Gminie jako sponsorze nie wiem może zabrakło miejsca, ale ja sądzę, że jest drugie dno! – Bo jak głosi plotka ktoś wysoko postawiony w władzach OSP był przeciwny umieszczenia naszej Gminy – Ponoć sprawa dotyczy wyborów samorządowych w 2018r.
Nawet byłem skłonny pochwalić OSP Bystra, że zdobyli prywatnych sponsorów (wszyscy, którzy mnie znają wiedzą, że jestem za tym żeby zdobywać pieniądze od prywatnych sponsorów – Jak się chcę to można!!!) i taka nieprzemyślana decyzja! – Mała sprawa a pokazuje brak pewnej klasy i odpowiedniego „smaku” o co nigdy nie posądzałem tych ludzi z Władz OSP !!! – Ja się też mylę! Znając wielu z władz OSP miałem o nich zdanie, że prezentują odpowiednią (wysoką) klasę! – Nie wiem co o tym myśleć? – Najlepiej jak sobie każdy odpowie o co w całej tej sprawie idzie!!!

Proszę w tej sprawie zadawać pytania do autorów ja nie mam, żadnej wiedzy. Zastanawia mnie czy to było tylko niedopatrzenie i błąd w sztuce czy jak niektórzy sugerują, że było to działanie celowe pewnej osoby lub osób, ja się skłaniam do tej drugiej opcji – Ciekaw jestem waszej opinii!
Przy okazji Dziękuje za złożone życzenia świąteczne i Nowo Roczne ja wam również życzę wszystkiego
dobrego i żebyśmy takich spraw nie musieli opisywać.

J.ST.


JEST ZIMA WRACA PROBLEM ODŚNIEŻANIA W POWIECIE SUSKIM!!!

Dnia 23.11.2017r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina, która rozpoczęła się od „ostrej” polemiki z Radnymi Powiatu a cała sprawa poszła o wykonywane roboty na terenie naszej Gminy a ściśle mówiąc była mowa o tym co Powiat nie robi i tak rozpoczęło się o tego, że w Bystrej od przejazdu kolejowego jest nie możliwe przejechać drogą powiatową, żeby ominąć dziury w asfalcie, następnie Radny Hajos przedstawił co Powiat zamierza robić w naszej Gminie pochwalił się, że w Bystrej wybrali część rowu, gdzie jak sądził, że jest robota skończona dobrze, że pokazali mu i natychmiast były robione poprawki następnie pochwalił się, że powiat przekazał 20tyś na roboty w naszej Gminie to jest ta robota opisana powyżej i korytka w Bystrej i Sidzinie niestety na załatanie dziury na moście „u Koisa” zabraknie chociaż po naszej interwencji obiecał, że to będzie zrobione czyli dziura załatana pewnie nie wiele to da a może czekają aż nadejdzie zima i śnieg zatka dziurę!

Pozostaje problem z budową tego mostu wprawdzie Radny Hajos obiecuje, że budowa rozpocznie się w marcu 2018r. ale mam wątpliwości czy jest to możliwe bo jeszcze przetarg na wykonawcę nie został ogłoszony, sądzę, że w marcu będzie zebranie wiejskie i myślę, że Radny przedstawi dokładny termin kiedy firma, która wygra przetarg rozpocznie budowę mostu!

Oczywiście były także pytania o park krajobrazowy bo między innymi ów Radny zapewniał, że ludzie z jego opcji politycznej czuwają nad tym, żeby sprawy poszły po naszej myśli ale robił wrażenie jakby sam był zaskoczony takim rozwiązaniem! – Czyli sami musimy pilnować swoich spraw ja tylko przypomniałem ile razy proponowałem „naciskać” na marszałka aby dał odpowiedź co z tym parkiem! – Niestety okazało się, że znowu miałem racje! Wprawdzie teraz mówią, że wprowadzeni zostali w błąd tak jakby nie wiedzieli, że polityką się nie wierzy nawet jak napiszą a co dopiero na słowo powiedziane szczególnie tym z Urzędu Marszałkowskiego Małopolskiego!

Dużo miejsca zajęło nam sprawa utrzymania zimowego przejazdu w Sidzinie przez Wielką Polanę po raz kolejny jest dużo pism dużo „gadki” a jest jak co roku brak przejazdu! –Przerzucanie się odpowiedzialnością Powiat na S.K.R. i odwrotnie.

Proponowałem, żeby mieć kogoś na Wielkiej Polanie, który będzie informował, że tam śnieg sypie bo często jest tak, że w Sidzinie deszcz pada a tam sypie śnieg a co dopiero w Suchej!

Po sesji otrzymaliśmy kolejne pismo od Naczelnika Drogownictwo starostwa Powiatowego w Suchej Besk, :::TUTAJ,  krótko mówiąc ten Pan po raz kolejny się kompromituje a przy okazji kompromituje Starostę i całą Radę Powiatu.

Może czytając to pismo można zgodzić się co do dróg na nizinach ale na Wielkiej Polanie to się ma jak „pięść do oka” Panie Naczelniku lepiej napisać, że nie będziecie tam odśnieżać i niech wszyscy sobie zakupią skutery śnieżne!- Jest to rozwiązanie w stylu Naczelnika!- Dlaczego ktoś chce tego Pana przy takiej pogodzie chce wyruszać za biurka!!!

Jakie widzę rozwiązanie trzeba wyodrębnić w przetargu ten odcinek drogi i traktować jako odcinek drogi specjalnego odśnieżania albo podjechać do Jabłonki i zapytać jak oni to robią, że oni nie mają problemu z odśnieżaniem!

Wracając do pisma Pana Naczelnika pisze Pan o łańcuchach proszę mnie odpowiedzieć co one pomogą jeżeli jest lód (jest często) albo jeżeli napada świeży śnieg! A karetki bądź straż co też mają zakładać łańcuchy! Jak czytam te przemyślenia tego Pana zastanawiam się czy ten Pan jechał autem w górach zimą jeżeli nie to proszę zrobić taką próbę tylko koniecznie z instruktorem na Wielkiej Polanie zimą!!!

Ciekaw jestem co na to pismo Starosta oraz Radni, którzy tak barwnie przedstawiają nam przyszłość na sesjach bo nie wiem jak w innych sprawach Pan Naczelnik się zna ale przychylam się do byłego Radnego Powiatowego, który twierdził „że ten Pan powinien robić coś innego a nie być naczelnikiem drogownictwa” przyznam się, że wtedy nie podzielałem jego zdania obecnie tymi pismami ten Pan mnie przekonał, że były Radny miał rację!!!- Niestety!

Panie Starosto i Radni powiatu suskiego zastanówcie się czy ten przy takim podejściu do sprawy powinien zajmować to stanowisko, może na innym by się sprawdził jednego jestem pewny, że nawet tona pism, które kompromitują Starostwo nie odśnieży nawet metra drogi!!! – Radni powiatu suskiego czas się zbudzić bo rozpoczynają się wybory samorządowe!

Po wystąpieniu Radnym powiatowych i bardzo ostrej dyskusji sytuacja wróciła do normy czyli emocje się skończyły i przystąpiliśmy do dalszego procedowania czyli podejmowania uchwał, że wszystkie były przedyskutowane na Komisji wspólnej nie było spraw spornych wprawdzie przy ustalaniu podatków był incydent jak jeden z Radnych chciał „ugrać” coś dla siebie ale Rada nie dała się na to nabrać a skoro był to incydent to nie warto na ten temat się rozpisywać.

Jeszcze jedna sprawa, którą opiniowaliśmy na komisji wpłynęło pismo od Prezesa spółki wodociągów Bystra- Centrum o umorzenie opłat za wodę za jeden miesiąc bo były braki wody albo leciała brudna woda komisje zaopiniowały negatywnie tą prośbę tylko dwóch Radnych było za (udziałowcy) pozostali byli przeciw argumentując, że najlepiej by było gdyby spółka przejęła ten wodociąg, ja jeszcze dopytywałem czy było jakie zainteresowanie ze strony udziałowców jak brygada Gminna pracowała, żeby była woda czysta (bo prezes chyba w tym czasie pisał pismo do Gminy o umorzenie i nie miał czasu włączyć się do prac) otrzymałem odpowiedzi, że nie było żadnego zainteresowania.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że są zbierane pieniądze za przyłącza, które mieszkańcy wpłacają do spółki chyba trzeba sprawdzić na co są przeznaczane te pieniądze.

Jeżeli spółka przejmie wodociąg to będzie mogła umarzać bądź zrezygnować z pobierania opłaty za wodę i wtedy Gmina nie będzie się wtrącała, dwie inne spółki i dużo prywatnych wodociagów nie siedzą na „garnuszku” Gminy i tak się gospodarzą, że na koncie mają pieniądze (i to duże) ale tam nie ma umorzeń za braki wody bądź brudną wodę .

Uważam taką prośbę za bezczelność ile dniówek musiała pracować brygada Gminna, a co się dzieje gdy inni mieszkańcy nie mają wody w wodociągu? – Biorą łopaty, kilofy, zakasają rękawy i biorą się do pracy! – A prezes tego wodociągu gdy są problemy z wodą zamiast organizować ludzi do pracy pisze pismo do Gminy o umorzenie opłat!!! – Wstyd!!!

J.ST.


RADNI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO STCHÓRZYLI 
LUB BRAKŁO IM ODWAGI!!!- WSTYD!!!

Zgodnie z zapowiedzią dnia 03.11,2017r. odbyło się w Jabłonce spotkanie mieszkańców miejscowości zagrożonych utworzeniem parku krajobrazowego jako protest przeciw takiej decyzji, trzeba przyznać, że frekwencja dopisała (około 600osób) reprezentacja Gminy Bystra-Sidzina też była licznie reprezentowana około dwieście osób, czego nie można powiedzieć o przedstawicielach urzędu marszałkowskiego wprawdzie był pomysłodawca tego projektu oraz chyba trzech Radnych wojewódzkich – Czyżby brak odwagi władzą samorządu wojewódzkiego spotkać się z wyborcami skoro tak jest to może radni urzędu marszałkowskiego niech znajdą sobie inne zajęcie i nie blokują miejsca tym, którzy nie boją się bronić swoich decyzji i nie boją się spojrzeć wyborcą w oczy!!!

Samo dyskusja była jednostronna bo był tylko pomysłodawca tego projektu, który bardzo niezdarnie próbował bronić tego projektu ale nikt z zabierających głos nie zostawił suchej nitki na tym projekcie były argumenty, że podobne zapewnienia jak teraz były przekazywane gdy tworzono „naturę 2000” i co wyszło z tego, że mamy tylko utrudnienia a nie mamy, żadnej korzyści! – Tak samo albo jeszcze gorzej będzie jeżeli ten projekt zostanie zatwierdzony!

Wprawdzie wystąpiła Pani posłanka na sejm, że chcą utworzyć park krajobrazowy w tych Gminach ale nie jest nic mówione o rekompensatach dla tych Gmin, i to jest prawda tylko jest jedno ale, że ja rozumiałem, że nikt z wypowiadających się nie był zainteresowany żadną rekompensatą tylko byli przeciw tworzeniu parku krajobrazowego!!!

Pani Poseł popełniła ten sam błąd co władze urzędu marszałkowskiego, które zapomniały się zapytać mieszkańców jaki oni mają zdanie na temat tego projektu jeżeli jest to projekt tak korzystny dla mieszkańców dlaczego nie próbują przekonać zainteresowanych mieszkańców!!!

Przypominam wszystkim, że były już podejmowane chyba trzy próby podobnego projektu i zawsze mieszkańcy się sprzeciwiali tego typu pomysłom! – Proponuje aby raz na zawsze zrezygnować z tego pomysłu bo ludzie są bardzo zdeterminowani i może dojść do tragedii!!! –Głupie pomysły zawsze kończą się tragicznie!- Jeżeli by Radni województwa małopolskiego mieli odwagę przysłuchać się co zwykli mieszkańcy myślą o ich pomyśle to słyszeliby, że są pomysły bardzo niebezpieczne!

Nie wiem komu zależy, żeby z tego terenu zrobić skansen a ludzi, którzy tu mieszkają zrobić jako „eksponaty skansenu”!!!

Nie rozpisuje się o drodze S7 bo obiecano, że ta sprawa jest załatwiona.

Wydaje się, że było to „mydlenie” oczu podobnie jak Wójtom 15.05.2017r. i dlatego jest potrzebna czujność wszystkich, żeby ci co wiedzą „lepiej” od nas, niech nie „uszczęśliwiają nas na siłę”!!!- Jak sądzę potrzebne są dalsze kroki bo „ci wszystko wiedzący” nie odpuszczą i dalej będą forsować swoje głupie pomysły, zapominając że mieszkają tu ludzie i muszą z czegoś żyć!!!

Wprawdzie trzech Radnych wojewódzkich zapowiedziało, że nie zagłosują za takim rozwiązaniem ale ja w to nie wierzę i większość nas tam będzie i wtedy zobaczymy kto jak głosuje! – Będzie „sprawdzamy”!!!

J.ST.


ROZPOCZĘTO BUDOWĘ HALI SPORTOWEJ W SIDZINIE!

Jak większość się orientuje w Sidzinie rozpoczęto budowę hali sportowej, mimo nie sprzyjającej pogody firma weszła na teren budowy i rozpoczęły się roboty ziemne czyli wykopy oraz betonowania, przypominam, że Wójt zapowiedział że termin oddania inwestycji połowa 2019r. i jeżeli firma z takim zapałem będzie wykonywała prace jak rozpoczęła to wydaje się że termin nie jest zagrożony.

Przypominam to co pisałem poprzednio, że 3 listopada 2017r będzie zebranie protestacyjne w sprawie parku krajobrazowego, ktoś rozgłasza nieprawdziwe wiadomości, że nie mogą tego zrobić, jest to nieprawda podejmą decyzję i obudzimy się w parku krajobrazowym, gdzie stracimy całą własność, którą nasi ojcowie nie dali sobie odebrać – Czas na działanie każdego z nas!!!

Przypominam, że zebranie odbędzie się o godz 10,00 w Jabłonce 3 listopada 2017r wyjazd autobusów odbędzie się o 9,00 godz. Od remizy w Sidzinie oraz w Bystrej podh. i sądzę, że nikogo nie zabraknie, komu leży na sercu dobro naszej Gminy jak również tego rejonu !!! – Przyszłość tej ziemi leży w twoich rękach!!!

J.ST.


PEŁNA MOBILIZACJA!!! – WSZYSCY JEDZIEMY NA PROTEST!!!

Stali czytelnicy tej strony pamiętają jak pisałem, że między innymi z naszej Gminy chcą zrobić „park krajobrazowy” i teraz sprawa wróciła jeszcze bardziej niebezpiecznie dla wszystkich Gmin!
Ostatnio Wójt Gminy Bystra-Sidzina otrzymał pismo z Urzędu Marszałkowskiego o opinie dla planu zagospodarowania województwa małopolskiego i tam czytamy, że jest tam uwzględniony na naszym terenie „park krajobrazowy”.
Jak pamiętacie pisałem o tym, że Wójtowie Gmin objętych terenów planowanego parku plus przedstawiciele powiatu suskiego bodajże 15.05.2017r. udali się do Marszałka Województwa Małopolskie gdzie zostali przyjęci przez wicemarszałka Kozaka gdzie usłyszeli (jak relacjonowali), że jest to jakieś nieporozumienie i nie ma takich planów oraz, że otrzymają pisemną odpowiedź na złożoną petycje! – Teraz widać, że wszystko to było tylko „mydlenie oczu”!
Kilka razy na sesjach dopytywałem, czy Wójt albo Powiat otrzymali pisemną odpowiedź na tą petycje zawsze była odpowiedź, „że nic nie otrzymali” nawet na ostatniej sesji Radny Hajos stwierdził, że ma kontakt z Radnymi Województwa, którzy są z tej samej opcji (PiS) i oni „czuwają”, żeby wszystko było załatwione po naszej myśli – Panie Radny dobrze by było, żeby nie „czuwali” tylko działali!!!
Mam żal do tych organizacji działających w naszej Gminie, którzy tak jak my pisali protesty do Marszałka (SIS i Lasy uprawnione) innym się nie chciało lub twierdzili, że „oni nie bawią się w politykę”! (Jeżeli nie ma pieniędzy to nie bawią się w politykę!) 
W tej chwili podejmowane są następujące działania Wójt spotkał się z Wójtami zagrożonych Gmin i ustalili wspólne działania do ochrony naszych terenów Rada Gminy napisała kolejny protest do Marszałka pod którym podpisali się wszyscy Radni!
Wójt ustalił z pozostałymi Wójtami, że 3 listopada 2017r. jest organizowane wspólne spotkanie mieszkańców z marszałkiem oraz Radnymi Samorządowymi Województwa Małopolskiego a także Posłami na sejm ma być także telewizja oraz prasa.
W związku z tym także z naszej Gminy będzie organizowany wyjazd (około 9,00 od remizy w Sidzinie także z Bystrej będzie podstawiony autobus) do Jabłonki i w związku z tym trzeba się zmobilizować i należy pojechać, żeby widzieli, że jest opór mieszkańców przeciw takim planom panów z Krakowa i nie należy tego traktować jako politykę jest to tylko ochrona naszych ziem domów zakładów pracy i wszystkiego co mamy!
Apeluje do mieszkańców o pełną mobilizacje i brońmy naszej ziemi tak jak to robili nasi ojcowie gdy chciano zabrać naszą ziemię aby powiększać park babiogórski!- Nie słuchajmy tych, którzy twierdzą, że to są sprawy polityczne bo są to ludzie, którzy umieją tylko wyciągnąć pieniądze z budżetu Gminy a walcząc o nasze żywotne sprawy z tego nie ma pieniędzy!!!
Mieszkańcy walczmy o nasze sprawy i żywotne interesy, żeby nie zbudzić się w sytuacji gdzie już nie będzie co bronić albo, żeby nie mówić, że o niczym nie byli poinformowani– Liczę że wszyscy pojadą do Jabłonki!!!


HASŁO NA 3 LISTOPADA WSZYSCY JEDZIEMY NA PROTEST DO JABŁONKI!!! – JESZCZE MOŻNA ZMUSIĆ DO ZMIANY DECYZJI!!!
PRZYPOMINAM AUTOKARY BĘDĄ PODSTAWIONE W SIDZINIE I BYSTREJ PODH. KOŁO REMIZY O GODZ 9,00 DNIA 3 LISTOPADA 2017R.!!!

J.ST.


ZEBRANIE WIEJSKIE W SIDZINIE.

W dniu 17.09.2017r. odbyło się w Sidzinie zebranie wiejskie głównym zadaniem było ustalenie zadań do realizacji w 2018r. i tak Sołtys przedstawi propozycje aby za 15 000,00 zł zrobić remont poręczy na mostach oraz za około 25 000,00 zł rozpocząć robienie placu przy „agronomówce” ja zgłosiłem aby obniżając te wydatki zrobić także drogę do „agronomówki” ostatecznie w głosowaniu przyjęto wnioski Sołtysa mój wniosek został odrzucony.

Ciekawie było w krótkiej dyskusji gdzie po moim zgłoszeniu robienia także drogi do „agronomówki” zabrała głos Pani która stwierdziła, że teraz nie robić drogi bo zostanie asfalt zniszczony jak będzie robiony plac, tak jakby ta Pani nie wiedziała, że po drogach Gminnych asfaltowych jeżdżą auta z towarami na budowę domów czy przewożą drzewo, deski i inne ciężary a tam ma przejechać koparka i może dwie kołówki z ziemią i tu się zniszczy inne drogi się nie niszczą! - Była to wypowiedź bardzo ale to bardzo niefortunna!!! (Bardzo delikatnie mówiąc)

Mam na myśli tylko jedno porównanie gdy w przedszkolu nauczy się dziecko wiersza to powtarza nie myśląc czy ma to sens, tak samo Pani ktoś powiedział co ma powiedzieć a Pani się nie zastanowiła tylko powtórzyła formułkę – Dziwne bo znam tą Panią jako kobietę bardzo inteligentną a dała się „wpuścić w maliny”! –Jak dziecko

Znam tylko jedno przysłowie do tej sytuacji „u kogoś widzi się źdźbło w oku u siebie nie widzi się słupa”!

Skończyłbym na tym tylko po zebraniu zaczepił mnie jeden uczestników i zapytał dlaczego Pani Sołtys tak zależy na tych robotach? – Zaraz odpowiedział sobie sam bo Sołtys nie zależy, żeby robota była zrobiona tylko żeby „nabić kasę” i było wymienione nazwisko ( ja nie wiem skąd ma takie wiadomości i dlatego nie podaję nazwiska), bo jeżeli idzie o malowanie poręczy to wystarczy aby Sołtys ruszyła w teren i porozmawiała z ludźmi to większość mostów sami mieszkańcy pomalują tylko trochę pracy Pani Sołtys (tylko to jest nie płatne) można sprawdzić ile pomalowano poręczy mostów gdzie Gmina dawała tylko farbę a mieszkańcy sami pomalowali (na pewno większość) a może Sołtys chcę wykorzystać te pomalowane i przyjąć zasługi dla siebie, obiecuje, że prawdopodobnie nie będę już radnym ale rozliczę te roboty co do złotówki już teraz robię zdjęcia poręczy (gdzie będzie można stwierdzić ile długości poręczy jest do wymieniono) i terenu pod plac festynowy, będę pytał kto to robił (jaka firma) za ile oraz jak długo i wszystko opiszę jeżeli będzie trzeba powiadomię odpowiednie organy kontroli, pewnie że to potrwa długo, bo takie pytanie zadam dopiero na początku 2019r.

Ja temu Panu obiecałem, i wszystkim obiecuje, że na pewno tej sprawy nie odpuszczę i jeżeli zauważę jakieś nie prawidłowości zaraz zareaguje, dopilnuje tego, żeby żadna złotówka nie była zmarnowana!

Pani Sołtys proszę te słowa nie traktować jako „straszenie” tylko informuje, że będę wszystkie te prace kontrolował tzn. kto robi daną robotę (osobę lub firma), za ile (dniówki, metry lub inaczej rozliczenie), czas pracy (ilość dniówek), czy to miało być robione (czy była taka potrzeba), dlatego Panią informuje, że wszystko będzie dokładnie „prześwietlone” i o wszystkim dowiedzą się mieszkańcy i sądzę, że wszystko będzie robione zgodnie ze sztuką budowlaną, i żadna złotówka nie zostanie zmarnowana, oraz że nie będzie potrzeby zawiadamiać innych organów kontroli.

Następnie głos zabrał Wójt, który przedstawił co jest robione i zamierzenia na przyszłość i tak obecnie robione są drogi asfaltowe w Gminie, które mają być skończone na koniec września, mówił także, że jest rozstrzygnięty przetarg na budowę hali sportowej w Sidzinie koszt całej budowy będzie wynosił około 6 200 000,00 zł na którą otrzymaliśmy ponad 3 000 000,00 zł dotacji z ministerstwa sportu i planowane jest w tym roku zalanie „ław” a w przyszłym roku stan surowy a w lipcu 2019r. oddanie do użytku.

Kolejnym tematem poruszanym przez Wójta była termoizolacja szkół w Sidzinie i Bystrej, która będzie realizowana w przyszłym roku i tu otrzymaliśmy około 3 200 000,00 zł dotacji.

Modernizacja gruntów już praktycznie się rozpoczęła pierwsze spotkanie robocze będzie 21.09.2017r. w remizie OSP w Sidzinie o godz. 17,00 następne odbędą się w marcu.

Gorsze wiadomości, że nie otrzymaliśmy dotacji na przydomowe oczyszczalnie ścieków, oraz że most u Koisa nie będzie robiony w tym roku.

W sprawach bieżących wróciła sprawa muru na Sołtystwie (szkoda, że nie było nikogo z powiatu) i Wójt mówił, że chyba trzeba zebrać zainteresowanych mieszkańców na sesje powiatową to może sprawa muru na Sołtystwie jak również mostu u Koisa ruszy bo mimo, że my mocno wspomagamy powiat chyba jak żadna Gmina ciężko coś ruszyć z tymi bardzo ważnymi robotami, ale tak to jest z tym powiatem i namawiam mieszkańców aby sobie zapamiętali przy wyborach kto nie chcę robić w naszej Gminie!- A tylko przed wyborami obiecują!

Ja wspomniałem, że już od dawna upominam się o ten mur ile razy zabierałem głos w tej sprawie czy to na sesjach czy też na zebraniach wiejskich oraz ile razy było pisane na tej stronie (można sprawdzić) przykładem tych działań jest projekt muru, który jest zrobiony i czeka na realizację, jak wiadomo wszyscy Radni z Sidziny wyrazili zgodę na dołożenie jeżeli będzie robiony również chodnik do tej roboty 350 000,00 zł ale powiat nie kwapi się do tych robót!

Było jeszcze wiele mniej istotnych spraw poruszanych.

J.ST.


Sidzina 14.09.2017r.

Stanisław Jaromin
34-236 Sidzina 839

Zapytanie

Zwracam się z pytaniem do Dyrektor GOPTiS Jadwigi Czarnej czy byli sponsorzy dożynek Gminnych w 2017r. w Gminie Bystra- Sidzina oraz czy były robione starania o pozyskanie sponsorów?

Do zadania tego pytania zostałem zainspirowany wpisem na oficjalnej stronie Gminy Zawoja gdzie przedstawiono 27 sponsorów dożynek Gminnych w Skawicy w 2017r. oraz z nieoficjalnych wiadomości wiem, że na dożynkach Powiatowych w 2017r. w Łętowni był jeden duży sponsor oraz kilkunastu innych, w naszej Gminie trudno się przebić z takim pomysłem i nie jest to „przepadłość” obecnej Dyrektor, starsi pamiętają jak starłem się już poprzedni Dyrektorów GOPTiS zachęcić do szukania sponsorów niestety bezskutecznie.

Pani Dyrektor znając Pani temperament oraz zaangażowaną zdobywanie środków unijnych dla ośrodków kultury (za co wielkie brawa) wydaje mi się, że warto podjąć trud, żeby szukać sponsorów również w naszej Gminie, którzy za promocje siebie lub firmy są gotowi „sypnąć groszem” ( można wykorzystać stronę naszej Gminy jak również biuletyn), wydaje się, że niewiele trzeba pracy włożyć w zdobycie sponsorów, bo na przykład w czasie kontroli Komisji Rewizyjnej mówiła Pani Dyrektor, że musiała płacić Proboszczowi za mszę, podczas gdzie czytamy, że jednym ze sponsorów dożynek Gminnych w Skawicy był Ksiądz Proboszcz Sidziny i sądzę a nawet jestem pewny, że gdyby Proboszczowi zaproponować sponsorowanie dożynek w naszej Gminie na pewno by nie odmówił.

Pani Dyrektor sądzę, że warto włożyć trochę pracy i przejść do historii Gminy jako Dyrektor, który rozpoczął zdobywanie sponsorów na imprezy organizowane przez Gminę, wprawdzie początki mogą być trudne, ale należy się uczyć od tych, którzy są bogatsi jako Gminy od nas, na przykład Zawoja, Jordanów, i praktykują takie rozwiązania a zdobyte pieniądze przeznaczyć na przykład na wzbogacenie oferty artystycznej nie obciążając Gminy.

Tak się składa, że wszystkie Gminy wokół nas mimo, że są bogatsze starają się pozyskać sponsorów u nas w Gminie trudno to zorganizować! 

Radny Jaromin


CZY ZMIENI ZDANIE PANI DYREKTOR?!!!
W dniu 14.09.2017r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina, rozpoczęła się tradycyjnie od informacji Wójta, następnie głos zabrali Radni Powiatu Suskiego, którzy przedstawili zamierzenia powiatu wobec naszej Gminy i tak dowiedzieliśmy się, że był robiony audyt mostów, które są pilne do remontu i w pierwszej dziesiątce znalazł się most na roli Czarnowej czyli jak dobrze pójdzie będzie robiony najwcześniej pod koniec następnej kadencji albo później – Chyba, że wcześniej się zawali!
A co z innymi mostami, które wymagają remontów trzeba czekać aż się „zawalą”!
Drugą nie dobrą wiadomością jest, że most u Koisa nie będzie w tym roku robiony według zapewnień Radnego Hajosa będzie robiony na początku przyszłego roku- Ale ile to już było „pewnych” terminów?
Tak że podchodzę do tego z dużą rezerwą!
Mówione także o modernizacji gruntów i jak Wójt powiedział będzie spotkanie z geodetami 21.09.2017r w Sidzinie remiza OSP o godz. 17,00 namawiam mieszkańców Sidziny aby przyjść posłuchać będzie można uzyskać wiadomości u źródła.
Ja dopytywałem czy jest szansa na mur oporowy na Sołtystwie odpowiedź była, że w przewidywalnej przyszłości z powodu braku pieniędzy nie widzą takiej możliwości, zapytałem również co z tym „Parkiem Krajobrazowym” usłyszałem, że na razie spokój ale uczulałem, żeby nie przespać sprawy i nie obudzić się Gay będzie za późno.
Były jeszcze poruszane inne sprawy ale słyszeliśmy odpowiedź „że wszystko jest pod kontrolą i Radni czuwają” może więcej konkretnej roboty a mniej „czuwania”!
Następnym punktem była informacja o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2017r. oraz o przebiegu wykonania planów finansowych jednostek organizacyjnych w związku z tym, że wszystkie wątpliwości wyjaśniłem zadając wiele pytań na wspólnej komisji dlatego na sesji nie było już nowych zapytań ja wykorzystując obecność Dyrektor GOPTiS zadałem zapytanie (pełny tekst obok) czy Gmina pozyskała sponsorów na dożynki Gminne w 2017r. bo czytając oficjalną stronę Zawoi czytam tam, że na dożynkach Gminnych w Skawicy w 2017r. było 27 sponsorów (Pełna lista obok) i trzeba zaznaczyć, że jest to Gmina dużo bogatsza od naszej- Może dlatego, że się wykorzystuje każdą okazje, żeby pozyskać pieniądze!
Pani Dyrektor odpowiedziała, że nie będzie prosiła o pieniądze a trudno sobie wyobrazić, że sami sponsorzy przyjdą do Dyrektor z pieniędzmi a z rozmowy z mieszkańcami można wnioskować, że jest wielu chętnych, którzy za promocje siebie bądź własnej firmy „potrzęśliby sakiewką”!- Przykładem niech jest Ksiądz Proboszcz Sidziny, który nie mogąc w naszej Gminie sponsorować imprez dlatego sponsoruje dożynki Gminne w Skawicy.
Pani Dyrektor, myślę, że Pani przemyśli jeszcze raz sprawę może warto wzbogacić ofertę artystyczną imprez organizowanych przez Panią o jakieś konkursy bądź lepsze zespoły skoro wszystkie Gminy dookoła to robią z dużymi sukcesami to nie rozumiem dlaczego u nas nie można skoro teraz przegłosowaliśmy dodatkowe 11 000,00 zł dla GOPTiS na organizowanie obchodów 25-lecia naszej Gminy! ( Przypominam, że 25-lecie było organizowane na dożynkach Gminnych).
Pani Dyrektor, ja wiem, że nikt nie chce dokładać sobie pracy (szukać sponsorów) łatwiej napisać do Gminy o pieniądze (mniej pracy) a skoro przekracza to możliwości kadrowe (za dużo pracy) to proszę pomyśleć o nowym „etacie” w GOPTiS-ie!!!
A może sprawa rozbija się o coś co ja nie wiem- Czyli drugie dno mam swoje przemyślenia!
Koniec końcem dowiedziałem się, że Pani Dyrektor nie będzie zabiegała o sponsorów, cóż pozostaje czekać na zmianę zdania Dyrektor lub czekać …………….!!!

Głosownia już przebiegały spokojnie.

Jeszcze wrócę do odznaczeń za „zasługi dla Gminy” jeszcze raz powtarzam, że nie mam zastrzeżeń, że być może tym dwóm Panią się należało (każdy ma swoje przemyślenia) tylko zgłoszenie było nie prawidłowe (co potwierdza wiele ludzi mądrzejszy od mnie) lecz mogłem liczyć, że wszyscy trzej nie prawidłowo zgłoszeni zachowają się honorowo!!!
Ale trudno wymagać zachowania się honorowego od ludzi, którzy nie znają bądź nie rozumieją słowa „Honor” – Jest tej sytuacji i dobra strona bo wiemy kto przy następnej okazji będzie odznaczony te osoby, które podpisały te trzy zgłoszenia!- Brawo! Już pisałem o wzajemnej adoracji!!!
Trzeba zapytać na koniec czy te trzy osoby nie mają „Kaca moralnego”- Gratuluję „dobrego samopoczucia”!!! Być może ja za dużo wymagam od niektórych ludzi.

J.ST.


KAPITUŁA HONOROWA GMINY BYSTRA-SIDZINA PRZYZNAŁA ODZNACZENIA!!!

Dnia 07 sierpnia 2017r na wniosek Wójta odbyła się sesja Rady Gminy Bystra- Sidzina na, której były rozpatrzone zmiany budżetowe, było to pilne ponieważ Wójt chciał uruchomić przetarg na budowę hali sportowej w Sidzinie.
Ja wystąpiłem z wnioskiem do Przewodniczącego Rady Gminy aby zaprosić komendanta Policji w Jordanowie i przedstawiłem sytuacje przekazywane przez mieszkańców Sidziny w sprawie zachowania naszej młodzieży wokół kościoła (dróżki różańcowe, plac zabaw, parking) czyli krzyki strzelania petardami jazda na skuterach a odbywa się to nocą moje pytania były jakie policja zamierza podjąć skuteczne środki w celu przywrócenia porządku w centrum Sidziny?
Wcześniej rozmawiałem z dzielnicowym ale nie byłem usatysfakcjonowany jego odpowiedzią i stąd moja prośba aby zaprosić komendanta.
Oczywiście Komendant Policji przedstawił „starą śpiewkę” braki kadrowe oraz braki sprzętu, w dyskusji jaka wywiązała się po wystąpieniu mówiono, że do godz. 18, 00 jest wiele patroli a później już nie wiele, jest łatwo zatrzymać kogoś po piwie zamiast interweniować w sprawie zakłócania porządku bo na efekty trzeba czekać długo i statystyk to nie poprawia.
Trzeba stwierdzić, że komendant obiecał, że zajmą się tym problemem i za to dziękujemy! Wiem, że gdy opisuje Policja już rozpoczęła działania (nie wiem czy nocą sprawdzają ale mieszkańców już pytają) tylko nie może to być akcja jednorazowa tylko działania w czasie i cykliczne!
Apeluje do młodzieży, aby w czasie swoich zabaw brać pod uwagę fakt, że niektórzy chcą spać czy po swojej ciężkiej pracy muszą wypocząć i dlatego wszelkie zabawy urządzać na uboczu gdzie nikomu to nie przeszkadza! – Ja rozumiem, że młodość ma swoje prawa tylko róbmy tak, żeby dla innych nie było uciążliwe.
Po sesji niespodziewanie zebrała się Kapituła Honorowa Gminy Bystra-Sidzina gdzie przedstawiono zgłoszenia do odznaczeń:

    1. OSP Sidzina Wójta Kanie
    2. Stowarzyszenie KGW Sidzina Panią Kazimiera Czarny
    3. KGW Bystra Panią Janinę Szewczyk

Ciekawe było uzasadnienie dla Pana Kani, że był Wójtem przez trzy kadencje i wybudował boiska sportowe, dróżki różańcowe, plac zabaw, ośrodek zdrowia w Bystrej, wyremontował przedszkola w Sidzinie i Bystrej ja jeszcze dodałbym zrobienie projektu kanalizacji (bez oczyszczalni!), który odłożony na półki leży (przypomnijcie sobie ile kosztował), zresztą wszystko co wymienione było wykonane za Wójtowania Pana Kani tylko dlaczego tak drogo przypomnijcie sobie jak długo służyło boisko w Sidzinie, (dwa, trzy miesiące) i trzeba było robić remont, podobnie było z boiskiem sportowym w Bystrej tylko tam błędy były robione przy budowie, przypomnijcie sobie ile drożej kosztowało budowa ośrodka zdrowia w Bystrej wyremontowanie przedszkola w Sidzinie jaki był koszt jestem pewny, że wybudowałby nowe (o tym już tyle napisałem), dróżki różańcowe pamiętacie ile kosztowały, a kamienie, które tam są ułożone miały ważyć przynajmniej 2 tony (szybko się „skurczyły”!) plac zabaw ile kosztował to już wszyscy wiedzą, ale może skończę to znęcanie się nad Panem Kanią bo wszyscy już to znają, czy jest to dużo czy mało zrobione przez te trzy kadencje to jest sprawa względna tylko wszystkie inwestycje były robione dużo za drogo ale taki był znak rozpoznawczy byłego Wójta! „Drogo nie koniecznie dobrze i potrzebnie”.
Teraz dlatego, że lubił wydawać duże pieniądze (nie swoje i nie zawsze potrzebnie) należy się odznaczenie- Brawo wnioskodawcy! „Tak trzymać”!!!
Wspomniano także o pozyskanych dotacjach to na dwanaście lat to wygląda bardziej niż skromnie, żeby nie powiedzieć zupełna klapa!- Przykład obecnie gdzie jest trudniej pozyskać środki ile otrzymano!- Jak widać chybiony przykład.
Szkoda, że w OSP Sidzina ten kto pisał tą laudacje dla Pana Kani nie zna lub nie pamięta sytuacji jaka była za poprzedniego Wójta!- Widocznie co proponowali tą kandydaturę i co głosowali za przyznaniem tej odznaki czerpali poprzednio z tamtej władzy profity!

Proponuje Panu Kani przemyśleć całą sprawę mając na uwadze powiedzenie klasyka „jak nie wiesz jak się zachować to zachowaj się przyzwoicie”.

Dziwię się zachowaniu OSP w Sidzinie bo poprzednio na dzień strażaka zgłosili pięciu swoich członków i otrzymali, obecnie też zgłaszają czy na następne święta kościelne czy Gminne też będą zgłaszać (proponuje zgłosić więcej żeby wszyscy mieli, bo jest propozycja na nowe odznaczenie) – Członkowie OSP byli postrzegani jako ludzie honoru, a teraz jak postępujecie czy nie należy mieć trochę umiaru, skromności – Ja to postrzegam jako towarzystwo wzajemnej „adoracji” ty mnie popierasz ja ciebie.
Jeżeli idzie o głosowanie to na siedmiu członków 5 było „za” jeden się wstrzymał Wójt Tempka
Ja byłem „przeciw”.
Dwie pozostałe kandydatury nie budziły tyle kontrowersji merytorycznych (nic nie wiem, żeby tyle zmarnowali pieniędzy co poprzednia kandydatura) i wszyscy byliśmy „za” i popełniliśmy błąd proceduralny bo wszystkie trzy kandydatury wystawiały organizacje i według mojej wiedzy w takiej sytuacji powinna być uchwała danej organizacji (walne zebranie) nie było numeru uchwały ani też daty zebrania, i tak OSP podpisał Prezes, KGW Sidzina podpis Jadwiga Czarna, KGW Bystra podpis nieczytelny oczywiście pieczątki organizacji były a kto ma dostęp do pieczątek najczęściej prezesi i mogą same zdecydować komu dajemy odznaczenie a taką decyzje we wszystkich organizacjach ma prawo podjąć tylko zebranie organizacji, które jest władne do podejmowania uchwał, a tak jak teraz było do w KGW Bystra czy Sidzina wystawiały praktycznie same prezeski sobie, wprawdzie poprosiły najbliższe koleżanki o podpis ale to nie zmienia istoty, tak samo jest wniosek OSP Sidzina sam Prezes straży jak się orientuje nie ma takich uprawnień!

Jest to wielka plama dla kapituły honorowej!!!- I dlatego jest mój wniosek do Przewodniczącego Kapituły Honorowej aby Radca Prawny pisemnie odpowiedział czy jest to zgodnie z prawem. (Pełny tekst poniżej)

Ludzką sprawą jest popełniać błędy tylko trzeba umieć się przyznać i dlatego zwrócę się do Przewodniczącego o wstrzymanie decyzji do czasu wyjaśnienia przez Radcę Prawnego tej kwestii!

Oczywiście odpowiedź Radcy Prawnego zamieszczę na stronie ja mam nieoficjalną informacje od prawnika, że popełniliśmy nie tylko błąd ale wielbłąd nie powinniśmy przyjąć takich zgłoszeń stąd ten pośpiech w zwołaniu Kapituły przez Przewodniczącego.

J.ST.

 

Sidzina 16.08.2017r
Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

PRZEWODNICZĄCY KAPITUŁY HONOROWEJ GMINY BYSTRA-SIDZINA

JAN MOTOR

Wniosek
Zwracam się do Przewodniczącego Kapituły Honorowej Gminy Bystra-Sidzina z wnioskiem o zwróceniem się do Radcy Prawnego z zapytaniem czy prawidłowe były wnioski o nadanie odznaki „Za zasługi dla Gminy Bystra-Sidzina” rozpatrywane przez Kapitułę w dniu 7 sierpnia 2017r.

Według mojej wiedzy i rozmowy z prawnikami, którzy podzielili moje zastrzeżenia organizacja która składa wniosek o nadanie odznaczenia powinna przedstawić numer uchwały zebrania organizacji wraz z protokółem z zebrania a nie tak jak było na tych wnioskach jest tylko pieczątka organizacji i podpis (niektóre nie czytelne).

Panie Przewodniczący w takiej sytuacji wystarczy, że ktoś ma dostęp do pieczątki organizacji i może wystawić siebie lub inną osobę do odznaczenia.

W związku z powyższymi wątpliwościami wydaje się zasadne skierowania tych wniosków do zaopiniowania przez Radcę Prawnego i przedstawienie pisemnej opinii Kapitule.

Wniosek OSP Sidzina podpisany – Pieczątka prezes OSP Sidzina podpis nieczytelny.

Wniosek Stowarzyszenia KGW Sidzina- Pieczątka Stowarzyszenia podpis Jadwiga Czarna.

Wniosek KGW Bystra – Pieczątka KGW podpis nieczytelny.

Panie Przewodniczący w związku z tym, że w/w wniosku budzą wątpliwości proceduralne proszę o wstrzymanie dalszego postępowania do czasu otrzymania pisemnej opinii Radcy Prawnego.
Proszę o pisemną odpowiedź wraz z opinią Radcy Prawnego na podany adres.

Radny Jaromin


GMINA BYSTRA-SIDZINA OTRZYMA DWIE DUŻE DOTACJE!!!
21 lipca odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina, na której dowiedzieliśmy się o dwóch dobrych sprawach ale po kolei.
W informacji Wójta była bardzo ważna wiadomość o podpisaniu umowy z Zarządem Województwa Małopolskiego na „Głęboką modernizacje energetyczną wraz z wymianą źródła na biomasę oraz montażem paneli fotowoltaicznych w Zespole Szkół w Bystrej Podh. i Sidzinie” na kwotę około
3,2 mln zł czyli krótko mówiąc otrzymaliśmy taką dotacje na ocieplenie dwóch szkół oraz wymiana okien , kotłów CO oraz paneli fotowoltaicznych itp.
Następna dotacja to jest ponad 3 mln zł na budowę hali sportowej w Sidzinie i tu bardzo dużą pomoc i wsparcie w pracach związanych z pozyskaniem środków na tak dużą inwestycje udzielił nam Prezes Maciek Motor! – Dziękuje Panie Prezesie!!!
Wójt przypomniał, że na rozbudowę szkoły w Bystrej nie otrzymaliśmy, żadnej dotacji, jak pamiętacie zawsze byłem za tym, żeby szukać pieniędzy w dotacjach a nie w kieszeniach mieszkańców!!! – Jak pamiętacie z tym bywało różnie! (Mówiąc delikatnie).
Niestety jest też zła wiadomość jak pamiętacie pisałem po kontroli KR, że brak jest pieniędzy na zbiórki śmieci (a nie można dokładać z budżetu Gminy) dlatego rozpoczęto dyskusje skąd zdobyć środki na zbiórkę śmieci są dwie koncepcje jedna mówi, że trzeba podnieść cenę od każdego mieszkańca druga, że wystarczy zwiększyć ściągalność od tych, którzy mają obowiązek płacenia i nie wywiązują się z tego obowiązku i tu jest podawany wiele przykładów, że nie wszyscy płacą podano przykład, że jest 535 zarejestrowanych prowadzących działalność gospodarczą a płaci tylko 108.
Według mnie należy się zdecydować albo wszyscy, którzy prowadzą działalność płacą za śmieci
( przypominam, że jest to 4 zł na miesiąc) albo płacą tylko ci co chcą a wtedy podnosimy wszystkim mieszkańcom, należy przypomnieć, że wtedy gdy był wprowadzany regulamin (2011 roku) było to omawiane na zebraniach wiejskich wtedy nie słyszałem sprzeciwu!

Krótko mówiąc należy doprowadzić aby była pełna ściągalność opłat nie tylko od przedsiębiorców ale także od indywidualnych osób, przypominam wszystkim, że jeżeli ktoś nie płaci za śmieci sprawa jest oddawana do komornika.

Jest propozycja podniesienia dla mieszkańców od 0,5zł do 1zł to czteroosobowa rodzina będzie płaciła miesięcznie więcej 2 zł lub 4 zł. – Sprawą ma się zająć Komisja Rolnictwa RG i zapisać jednoznacznie w regulaminie kto ma obowiązek i ile płacić za zbiórkę śmieci oraz będzie można poruszyć tą sprawę na zebraniach wiejskich.

Każdy może zabrać głos na ten temat. – Czekam na twój głos w dyskusji. 

J.ST. 


NA CO PRZEZNACZYŁA PIENIĄDZE OSP W SIDZINIE?!!!
W dniu 14.06.2017r. odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina było to szczególna ponieważ było głosowane absolutorium dla Wójta z tytułu wykonania budżetu za 2016r.
Komisja Rewizyjna po rozpatrzeniu sprawozdania z wykonania budżetu oraz sprawozdania finansowego po zapoznaniu się z informacją o stanie mienia Gminy i momentami bardzo burzliwej dyskusji, postanowiła wystąpić do Rady Gminy z wnioskiem o udzielenie absolutorium dla Wójta z tytułu wykonania budżetu za 2016r. i trzeba przyznać, że nie było niespodzianek Rada Gminy Bystra-Sidzina jednogłośnie przyjęła ten wniosek!!!

Następnie przystąpiliśmy do głosowań uchwał najpierw przegłosowaliśmy zmiany w budżecie i tutaj najważniejsze jest zwiększenie dochodów o kwotę 92 000,00 zł od OSP Sidzina na spłatę pożyczki zaciągniętej na zakup samochodu.

Kolejną przegłosowaną uchwałą było przyjęcie nowego regulaminu przyznawania stypendium Wójta

I tu są nowe kryteria trzeba aby zainteresowani zapoznali się z tymi zmianami bo są tam zaostrzone kryteria przyznawania stypendium.

Następnie przegłosowaliśmy połączenia GOPTiS z Gminą Biblioteką Publiczną nastąpi to 01 stycznia 2018r.

Przegłosowaliśmy także przekazanie 7 000,00zł dla Komisariatu Policji w Jordanowie z przeznaczeniem na remont komisariatu, pozostałe dwie Gminy czyli Gmina Jordanów i miasto Jordanów według zapewnień Wójta również przekazały taką sumę.

W sprawach bieżących była poruszana po raz kolejny sprawa parku krajobrazowego a dokładnie Wójt poinformował, że nie otrzymał żadnej wiadomości z Urzędu Marszałkowskiego jeden z Radnych mówił, że otrzymał od Radnego Sejmiku zapewnienie, że ta sprawa zostanie załatwiona pozytywnie również Radny Powiatu Suskiego Hajos potwierdził, że również Powiat nie otrzymał żadnej odpowiedzi z Urzędu Marszałkowskiego ja potwierdziłem swoje zdanie „że jeżeli nie otrzymamy oficjalnej odpowiedzi” nie można uważać, że sprawa jest pozytywnie załatwiona!!!

Teraz wrócę do opisanej wpłaty 92 000,00zł przez OSP w Sidzinie jak większość słyszała w ogłoszeniach kościelnych OSP w Sidzinie złożyło podziękowanie za Chojną składkę mieszkańców na zakup samochodu i to było bardzo miłe (że podziękowano mieszkańcom) tylko jest jedno „ale” bo jak słyszeliśmy, że z kalendarzy było około 70 000,00zł oraz z „gwoździ” około 60 000,00zł to daje sumę około 130 000,00zł a skoro wpłacono do Gminy 92 000,00zł to gdzie są pozostałe pieniądze, przecież większość złożyło dlatego pieniądze, że OSP zapewniało, że pieniądze będą przeznaczone na zakup samochodu!

Przypominam, że na zakup samochodu Gmina zaciągnęła kredyt w wysokości 615 000,00 zł wprawdzie część kredytu będzie umorzona ale zostaje ponad 400 000,00zł plus odsetki wiem, że obiecano z OSP 100 000,00 bo nie wierzono, że mieszkańcy tak Chojnie się zrzucą na samochód ale skoro zebrano 130 000,00zł to należało wszystko wpłacić na ratę kredytu bo Gmina chcąc spłacić kredyt musi oszczędzać na inwestycjach ! – Jak wiadomo Gmina posiada pieniądze tylko z naszych podatków!

Uczciwie byłoby powiedzieć mieszkańcom, że potrzebujemy na samochód i na coś innego tylko lepiej niech Gmina się martwi skąd „znaleźć” pieniądze na spłatę kredytu bo nie jest to „problem Straży”!

– Czy tak miało być?! – Według mnie i niektórych mieszkańców z którymi rozmawiałem pozostał „nie smak”! – Mówiąc delikatnie.

Ja będę się dopytywał na co zostały przeznaczone pozostałe pieniądze jak otrzymam konkretną odpowiedź to zamieszczę na tej stronie. 

J.ST.


JEDNAK PODEJMOWANE SĄ DZIAŁANIE DLA DOBRA MIESZKAŃCÓW!!!

Dnia 21.05.2017r odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna jak zwykle rozpoczęło się od spraw proceduralnych czyli podjęcie uchwał w sprawach rozliczenie roku finansowego 2016 oraz udzielenia absolutorium dla Zarządu i nie było niespodzianek czyli zebranie jednogłośnie podjęło te uchwały.

Następnie rozpoczęła się dyskusja na tematy związane z naszą Gminą a że był Wójt mieliśmy informacje z pierwszej ręki i tak rozpoczęło się od informacji na temat projektu parku krajobrazowego, który jest w planie zagospodarowania województwa małopolskiego, jak wiadomo Wójt 15.05.2017r był w tej sprawie u Marszałka Województwa Małopolskiego i w imieniu Gminy Bystra-Sidzina złożył protest miał także protesty od Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna, od Rady Gminy także od Lasów Uprawnionych z Sidziny pamiętacie jak w poprzednich wpisach prosiłem, żeby wszystkie organizacje działające w naszej Gminie pisały protest rozmawiałem także osobiście z przedstawicielami tych organizacji niestety muszę stwierdzić, że odpowiedzi mnie zaskoczyły bo twierdzono, że nie bawią się w politykę lub, że nie mają czasu proszę powiedzieć co jest ważniejsze w działaniach tych organizacji jak dbanie o naszą Gminę czy też naszych mieszkańców ale lepiej czekać, żeby inni to załatwili mam na myśli Wójta lub tych co to rozumieją co jest najważniejsze dla mieszkańców!

Przepraszam za tak minorowy nastrój ale jestem mocno zawiedziony taką podstawą, doceniając jak dobrą i potrzebną działalność prowadzą te organizacje ale czy nie najważniejsze jest dobro mieszkańców naszej Gminy? – Zostawiam to bez komentarza!!!

Jak widać z powyższego niektórzy piszą ulotki, które nie wiele wnoszą nic do sprawy inni podejmują działania, które już przynoszą konkretne rezultaty!!!

Teraz do konkretów Wójt przedstawił, że w rozmowie z wicemarszałkiem otrzymał zapewnienie, że sprawa zostanie wycofana i że jeżeli będą podejmowane podobne sprawy to będą konsultacje z Gminami .
Wójt otrzymał zapewnienie, że Gmina otrzyma informacje, że sprawa jest załatwiona oprócz tego należy na bieżąco kontrolować obrót spraw w tym temacie! – Według mnie nie należy już ogłaszać sukcesu, lepiej czekać aż otrzymamy konkretną odpowiedź po naszej myśli, najlepiej tą myśl oddają słowa „nie chwal dnia przed zachodem słońca”.

Następna sprawą poruszaną był most „u Kojsa” dowiedzieliśmy się, że projekt praktycznie gotowy i trwają tylko uzgodnienia zezwoleń, i liczymy że powiat będzie gotów jeszcze w tym roku zbudować nowy most.

Była także mowa o modernizacji Sidziny i tutaj Wójt potwierdził, że ma zapewnienie powiatu, że prace rozpoczną się w tym roku ale co najważniejsze przed rozpoczęciem prac będzie spotkanie z geodetą powiatowym i wszystko będzie wyjaśnione.

W sprawie budowy hali dowiedzieliśmy się, że rozpoczęcie prac jest planowane w tym roku czyli wykopy i fundamenty, oraz że został złożony wniosek do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie budowy.

Wspomniał także Wójt otrzymaliśmy dotacje na termoizolacje szkół w Bystrej i Sidzinie, około 3 mln zł. które obejmuje ocieplanie budynków, wymiana okien, wymiana pieców CO itp.

Wspomniano również o znakach ograniczające tonaż w stronę Wielkiej Polany oraz założenie progu zwalniającego koło kościoła dowiedzieliśmy się, że odpowiednie kroki zostały już podjęte.

Były także poruszane inne sprawy ważne dla naszej Gminy, jak widać w Stowarzyszeniu jest miejsce na różne dyskusje oraz przedstawienie swoich poglądów.

J.ST.


WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD!!!
W dniu 11 maja 2017r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina rozpoczęła się tradycyjnie od przedstawienia informacji Wójta następnie głos zabrał Radny Powiatu Hajos, który przedstawił co powiat robi i jakie podejmuje działania, nas co jest oczywiste najbardziej interesowało co będzie robione na terenie naszej Gminy i tak rozpoczął od tego, że w ramach gwarancji firma „Dromil” robi poprawki na nowo wybudowanej drodze Zubrzyca – Łętownia, dobrze, że są robione w ramach gwarancji gorzej, że ta droga, która miała być na lata już się „sypie” (szczególnie odcinek z Wielkiej Polany ile to lat 4?) co będzie za kilka lat gdzie już teraz można powiedzieć, że jest tam tyle łat, że łata przykrywa łatę, kolejnym tematem poruszanym przez Radnego była sprawa mostu „u Kojsa” i dowiedzieliśmy, że prace projektowania są na ukończeniu (praktycznie projekt jest gotowy zostały jeszcze sprawy uzyskania zezwoleń) niestety Radny nie wypowiedział się jednoznacznie czy jeszcze będzie w tym roku budowany na pewno Gmina będzie dążyła, żeby był robiony, dopytywałem także o drogę na „Łegu” w Sidzinie otrzymałem odpowiedź, że dziury zostaną załatane jak powiat będzie wykonywał remonty cząstkowe, było także mównie o modernizacji gruntów Radny zapowiedział, że prawdopodobnie jesienią tego roku rozpoczną się prace w Sidzinie, było także mówione, że na liście rezerwowej jest Bystra Podh. następnie przeszliśmy do tematu utworzenia parku krajobrazowego ale o tym będę pisał poniżej.
Następnie przeszliśmy do głosowań uchwał, które przebiegały spokojnie dopiero jak uchwalany był regulamin utrzymania czystości rozpoczęła się dyskusja jak pamiętacie Komisja Rewizyjna zwróciła się do Rady Gminy aby wprowadzić zapisy w regulaminie, które jednoznacznie określają kto i ile ma płacić za śmieci i zajęła się tym Komisja Rolnictwa, która postanowiła pozostawić regulamin bez zmian ja zgłosiłem propozycje aby prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania i wytwarzający sporadycznie niewielkie ilości śmieci nie mieli obowiązku płacić dodatkowo za śmieci które są związane z prowadzeniem działalnością gospodarczą, ale poprawka „przepadła” czyli w praktyce każdy kto prowadzi działalność gospodarczą (nawet najmniejszą) ma obowiązek płacić za śmieci nawet jeżeli jego zakład jest w domu.
W związku z tym, że taki wniosek „przepad” trzech Radnych przy głosowaniu za regulamin wstrzymało się od głosu, byli to: Jaromin, Frączek, Stramek.
Następnym punktem obrad sesji było podjęcie apelu Rady Gminy w sprawie wyrażenia sprzeciwu planów przeznaczenia obszarów Gminy na utworzenie parku krajobrazowego i teraz rozpoczęła się ostra dyskusja przede wszystkim Wójt przedstawił jakie podjął działania po otrzymaniu tej informacji od Marszałka po pierwsze napisał protest do marszałka wyrażający sprzeciw (tekst w poprzednim wpisie) następnie na wspólnej wszystkich Komisji poinformował wszystkich Radnych jakie otrzymał pismo od Marszałka i wtedy został podjęty projekt apelu jaki Rada Gminy zamierza podjąć do Marszałka Województwa i wspólnie podjęto decyzje, żeby wysłać protest do każdego Radnego województwa Małopolskiego oprócz tych działań Wójt umówił się na spotkanie z Marszałkiem, które odbędzie się 15.05.2017r. i przekaże zaproszenie Marszałkowi do spotkania się z mieszkańcami naszej Gminy.
W dyskusji podkreślano, żeby jak najwięcej protestować dlatego wezwałem już w poprzednim wpisie aby wszystkie organizacje działające w naszej Gminie słały protesty do Urzędu Marszałkowskiego a także pojedyncze osoby (jak czytaliście w poprzednim wpisie Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna już wysłało protest) także Radny powiatowy Hajos wybiera się do Marszałka, Radny zapowiedział, że na najbliższym Zarządzie Powiatu zgłosi projekt aby powiat Suski oficjalnie złożył protest.
Pozwólcie, że w tym miejscu odniosę się do ulotki, która była rozwieszona (08.05) w naszej Gminie i nawet bym pochwalił inicjatorów takiej formy nagłośnienia ważnej sprawy gdyby nie było tam błędów merytorycznych, odniosę się tylko do jednego gdzie jest napisane, że „Gmina nic nie robi w tej sprawie” oczywiście z tym się nie zgadzam jest to mijanie się z prawdą, bo jak widać w poprzednim moim wpisie (z dnia 05.05) już były zamieszczone jakie podejmujemy działania oraz z wyżej zapisanych podejmowanych działań widać, że nie czekamy, żeby ktoś to za nas zrobił tylko podejmujemy konkretne działania.
Jestem pewny, że na dzisiaj jako Gmina podejmujemy wystarczające działania nie wykluczone, że trzeba będzie zaostrzyć działania bo sprawa jest bardzo poważna i rozwojowa! - Jestem pewny, że musimy być przygotowani na ostrzejsze formy protestu!!! (Wszyscy mieszkańcy).
Wprawdzie można zwołać zebranie wiejskie ale po co jak nie będzie przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego po narzekamy sobie jakie nas nieszczęście spotkało i co dalej sądzę, że lepiej zaprosić przedstawiciela Marszałka niech to wyjaśni i będzie nawet kogo wygwizdać.
My nie zamierzamy konkurować z Zawoją kto bardziej protestuje lecz współpracować w tej sprawie chyba rozbija się problem, że z Zawoi ukazał się artykuł w „Kronice Beskidzkiej” mamy obiecane, że z naszej Gminy również będzie artykuł, ale to już od nas nie zależy.
Natomiast jeżeli idzie o autorów tej ulotki to mieli okazje sprawdzić na mojej stronie co jest robione i mogli się dopytać u mnie czy u kogoś innego, ale nie mam pretensji, że piszą jeżeli są za tym, żeby zrobić coś dobrego dla Gminy a nie zrobić tylko zamieszania zapraszam do podjęcia wspólnych działań z Radą Gminy czy z Wójtem albo z każdym osobiście bo uważam, że w tej sprawie należy podjąć wspólne działania wszystkich, czyli mówiąc słowami klasyka „wszystkie ręce na pokład” bo w tej sprawie nie ma miejsca na różnice tylko na wspólne działania!!!
Moje zdziwienie jest, że na tej ulotce brak podpisu gdzie ja nie musiałem sobie zadawać dużo trudu, żeby ustalić czyja to robota, nawet chciałem napisać nazwiska, ale jeżeli ktoś wstydzi się własnego nazwiska to ja to uszanuje i nie będę robił mu przykrości, bo innej przyczyny nie można sobie wyobrazić bo tłumaczenie, że ktoś będzie się mścił tego obecnie nie ma to było za poprzedniej władzy!
Jeżeli ktoś chcę brać udział w dyskusji na ten temat zapraszam 21.05.2017r do agronomówki będzie tam zebranie Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna i będzie dyskusja na ten temat.
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW GMINY!!! KTÓREM LEŻY NA SERCU DOBRO NASZEJ GMINY DO UDZIAŁU W PODEJMOWNYCH DZIAŁANIACH DLA DOBRA NAS WSZYSTKICH!!!

 J.ST.


ZMIENIAJĄ GMINĘ BYSTRA-SIDZINA W „SKANSEN”!!!
Jak wynika z pism, które są zamieszczone widać wyraźnie z nich, że są zamiary z Gminy Bystra-Sidzina utworzyć park krajobrazowy, gdzie nie będzie można rozwijać produkcji lasy zostaną przekształcone w pas chroniony czyli będziemy żyć w „Skansenie”.

Przypominam, że takie próby były już robione (lata 70,80, i teraz) nasi ojcowie zdołali zapobiec takim próbom i stąd mój apel do wszystkich organizacji działających w Gminie do włączenia się do ostrego sprzeciwu utworzenia takiego obszaru także każdego z nas (pojedynczo), któremu leży na sercu dobro tego regionu, zróbmy to póki nie jest za późno! – To jest nasz obowiązek przeciw takim zakusom!!!
Dlaczego nikt nas nie pyta o zdanie co mieszkańcy są tylko „eksponatami” w tym skansenie !!!
Ciekaw jestem jakie jeszcze „atrakcje” przygotowuje Urząd Marszałkowski dla naszej Gminy
Bystra -Sidzina!!!

Pewnie będzie mówione, że to tylko zakreślenia na mapie ale, że idą za tym zaostrzone przepisy brak zezwoleń wszelkiego typu utrudnienia o tym dopiero się przekonamy my jako mieszkańcy! – Nie dajmy sobie zamydlić oczy i dlatego wzywam do protestu!
Zróbmy to wszystko dla siebie i dla naszych dzieci żeby miały gdzie godnie żyć.

J.ST.

Załączniki:
   - pismo marszałka woj. małopolskiego Jacka Krupy, do wójta Stanisława Tempki
   - pismo wójta Stanisława Tempki do Jacka Krupy, marszałka woj. małopolskiego  
   - Apel RADY GMINY BYSTRA SIDZINA w sprawie w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec planów 
     przeznaczenia obszaru Gminy Bystra Sidzina na utworzenie parku krajobrazowego

Poniżej nasze pismo do Marszałka Województwa Małopolskiego:


Sidzina 04.05.2017r.

Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna
34-236 Sidzina 839

Jacek Krupa
Marszałek Województwa Małopolskiego
30-017 Kraków,  Ul. Racławicka 56

Zarząd Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna z Siedzibą w Sidzinie wyraża sprzeciw wobec planów przeznaczenia obszaru Gmin Bystra - Sidzina na utworzenie parku krajobrazowego.

Nasze Stowarzyszenie zrzesza właścicieli lasów prywatnych, rzemieślników, którzy wytwarzają wyroby z drewna jak również rolników dla których jest to nie rzadko jedyny sposób zarobkowania i możliwość utrzymywania swoich rodzin.

Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna jest za ochroną przyrody podejmując różne działania w tym kierunku proszę pozwolić, że wymienię tylko kilka takie jak szkolenia w ochronie przyrody i pielęgnowanie lasów jak również sadzenia drzew w lesie, są także prelekcje dla dzieci i młodzieży jak dbać o przyrodę i wiele jeszcze innych, ale jest nie do przyjęcia przez nas, żeby powiększać walory krajobrazowe kosztem mieszkańców, którzy mieszkają na tych terenach prowadzą swoje zakłady produkcyjne, według nas należy dążyć do symbiozy między ochroną przyrody a mieszkańcami Gminy Bystra-Sidzina.

W związku z tym, że wpłynąło do Wójta pismo z 30 marca 2017r informujące o trwającej procedurze zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Województw Małopolskiego i udostępnienie projektu zmiany, zawartego w Załączniku do Uchwały nr 143/17 Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia 7 lutego 2017r.

Jak wynika z projektu zmiany planu, obszar Gminy Bystra - Sidzina zostanie przeznaczony do utworzenia Parku Krajobrazowego Pasma Policy.

W związku z w/w projektem Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna protestuje przeciw takim zamiarom, które doprowadzą do pozbawienia naszych mieszkańców możliwości godnego życia i zarobkowania na ziemiach naszych ojców, dziadków.

Trzeba pamiętać, że odziedziczyliśmy po naszych przodkach przywiązanie do tych ziem jak również przyrody i jesteśmy mocno związani z tym terenem i nie wyobrażamy sobie zmiany miejsca zamieszkania, oburzenie nasze jest tym większe, że takie sprawy robi się bez konsultacji z nami tylko obok nas. Czy tak powinno być?

Mając powyższe argumenty na uwadze Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna z siedzibą w Sidzinie kategorycznie protestuje przeciw utworzeniu na obszarze Gminy Bystra- Sidzina parku krajobrazowego! – Zastrzegając sobie prawo zaostrzenia protestu.

Popieramy stanowisko Wójta jak również Rady Gminy Bystra – Sidzina.

Oczekujemy, że nasze uwagi będą uwzględnione zgodnie z naszymi oczekiwaniami, za odpowiedź do nas będziemy wdzięczni.

Z poważaniem
Za Zarząd
Prezes Stowarzyszenia

Stanisław Jaromin


ZMIANY W BUDŻECIE GMINY!
W dniu 06.04.2017r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy w pierwotnym zamyśle miała odbyć się w terminie późniejszym ale w związku ze zmianami budżetowymi przyspieszono termin.
Pozwólcie, że rozpocznę od zmian w budżecie Gminy i tak na pierwszy rzut zwiększono wydatki majątkowe o kwotę 950 000 z przeznaczeniem na remonty i inwestycje na drogach gminnych,
Następnie wprowadza się wydatki majątkowe w kwocie 790 000 zł z przeznaczeniem na zakup samochodu dla OSP w Bystrej Podh. z czego na zakup Gmina zaciągnęła kredyt w WFOŚiGW w Krakowie na kwotę 540 000 zł oczywiście na takich samych zasadach jak dla Sidziny czyli nastąpi umorzenie części długu.
Wprowadzono także kwotę 14 000zł doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Suchej Besk.
Zwiększono wydatki o 800 000 zł z przeznaczeniem na budowę hali sportowej w Sidzinie, czyli rozpoczęcie budowy nastąpi w tym roku!
W następnym punkcie głosowania przyjęto regulamin określające zasady udzielania dotacji do wymiany kotłów CO, jak już pisałem w tym roku dopłaty wyniosą nie więcej jak 4 500 zł plus 10% z Gminy. – szczegóły w Urzędzie Gminy.
Przyjęto także plan budownictwa drogowego jak również innych inwestycji w 2017r czyli budowa chodnika w Sidzinie, budowa hali sportowej w Sidzinie ocieplenie szkoły w Bystrej Pdh. Wiadomo wiele dróg asfaltowych szczególnie w Bystrej ale także w Sidzinie.
W sprawach bieżących jeden z Radnych poruszył temat, który poruszałem w poprzednim wpisie czyli, że po raz pierwszy udało się zaskarżyć i zdobyć odszkodowanie od firmy, która zrobiła „fuszerkę” gdy wykonywała prace dla Gminy i dobrze stwierdził, że będzie to dobry sygnał dla innych firm, którzy zamierzają wykonywać prace dla Gminy, były za taką postawę podziękowania dla Wójta, oraz także podziękowania za pomoc w staraniu się o dotacje na zakup samochodu dla OSP w Bystrej Podh. 
Sesja przebiegła szybko sprawnie, bo nie było spraw kontrowersyjnych.
Następnie były życzenia świąteczne, również wszystkim czytelnikom składam życzenia „Z okazji nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego najserdeczniejsze życzenia Wesołego Alleluja oraz smacznego jajka życzy”

J.ST. 


FIRMA ZAPŁCI GMINIE ZA „FUSZERKĘ” NA DROGACH !!!

Dnia 16.03. odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina, była zwołana bo było kilka uchwał, które trzeba było przyjąć i tak na pierwszy rzut uchwała w sprawie rewitalizacji, później plan zagospodarowania Sidziny i Bystrej następnie uchwały w sprawie szkół oraz uchwała w sprawie obwodów do głosowania w związku ze zmianą nazwy Bystra na Bystra Podh. wszystkie te uchwały zostały przyjęte i nie budziły większych zastrzeżeń.
Na komisji rewizyjnej była kontrola mostu remontowanego w Bystrej, była to pierwsza większa inwestycja robiona całkowicie w tej kadencji i trzeba przyznać, że komisja rewizyjna mimo wnikliwej kontroli nie miała się do czego „przyczepić” wprawdzie malowane przejścia, farba się „złuszczyła” ale już wcześniej wykonawca obiecał poprawkę w ramach gwarancji.
A co się rzuciło w oczy to, że nie było jakiś nie zrozumiałych aneksów jak to bywało przy poprzednich inwestycja (o których już dużo pisałem) pozwólcie, że przypomnę tylko te największe jak boisko sportowe w Sidzinie i Bystrej czy budynek ośrodka zdrowia w Bystrej czy też remont przedszkola w Sidzinie może jeszcze wspomnę rozbudowa szkoły w Bystrej pierwszy etap i inne gdzie było wiele mówiąc delikatnie niezrozumiałych decyzji czytaj aneksów! – Dlaczego chyba nie trzeba tłumaczyć!!! Już tyle o tym napisałem.
Było także komentowane to, że firma budująca drogi bodajże w 2012r. zgodziła się zapłacić gminie odszkodowanie za źle wykonaną robotę, może nie jest to pełna rekompensata za tą robotę ale po raz pierwszy firma zgodziła się zapłacić za „fuszerkę”, wiadomo dlaczego tak się działo bo poprzednio nie było „przyzwolenia” na oddawanie spraw do sądu – Dlaczego? To każdy czytelnik ma świadomość! Muszę nieskromnie przyznać, że jeden z pierwszych, który nagłośnił to sprawę byłem ja wprawdzie trwało to długo ale opłaciło się.
Rozmawiając z poprzednimi Radnymi wszyscy przyznają, że był to błąd, że nie egzekwowali odszkodowań, tylko ciekawe jest tłumaczenie, „że co mogli zrobić w pojedynkę” to jest prawda, tylko gdzie byli wtedy jak ja głośno o tym mówiłem – Wtedy nie było „poprawne” poparcie moich słusznych postulatów – Oczywiście nie mam z tego tytułu satysfakcji bo straciliśmy wszyscy na takiej niegospodarności !!!
Próbuje zachęcić Radnych, żeby wspólnie z Wójtem zachęcić powiat do robienia muru w Sidzinie na Sołtystwie (projekt jest zrobiony) przypominamy włodarzom powiatu, że Gmina jeżeli będzie robiony chodnik jest skłonna dołożyć trochę kasy, ale musi być chęć ze strony powiatu! - Proszę pomyśleć czy nie warto ruszyć tematu, żeby projekt nie przepad?!

J.ST.


TRADYCYJNIE SPOKOJNE ZEBRANIE WIEJSKIE W SIDZINIE!

W dniu 12.03.2017r (niedziela) w Sidzinie odbyło się zebranie wiejskie trzeba przyznać, że frekwencja dopisała, rozpoczęło się tradycyjnie od otwarcia i przedstawienie porządku zebrania przez Panią Sołtys następnie głos zabrał Wójt, który odpowiedział na zadane pytania na poprzednim zebraniu oraz omówił zadania jakie wykonane były w poprzednim roku w Sidzinie i tak rozpoczęto budowę chodnika w stronę Małej Sidzinki następna inwestycja to droga u Trzopa wraz z parkingiem kolejna sprawa to zakończenie projektu Hali sportowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę, kolejną sprawą jest położenie asfaltu w okolicach sklepu GS oraz założenie rur w rowie na placu naprzeciw GS czy tez rozpoczęcie robót przy przedłużaniu parkingu oraz częściowe zasypanie stawu, robiono również asfalty na drogach gminnych, tłucznie, przepusty, płyty itp. nie będę opisywał szczegółowo bo każdy jak się rozglądnie wokół siebie to na pewno zobaczy co było robione w jego okolicy, a każdy musi przyznać, że jest dużo zrobione porównując z poprzednimi laty!
Wójt odniósł się także do kredytu zaciągniętego na zakup samochodu bojowego dla OSP Sidzina, gdzie stwierdził, że ten samochód już kilkakrotnie był w akcji czyli był przydatny i jeszcze jedna ważna sprawa bo zaciągnięto kredytu około 630 tyś. zł. a będzie umorzone około 215tyś. zł. czyli jak można obliczyć spłacimy niewiele ponad 400tyś. zł.
Wójt poinformował, że są dopłaty do piecy CO już niektórzy skorzystali a w tym roku są jeszcze większe dopłaty bo oprócz 4,5tyś zł od marszałka województwa jest także 10% dopłaty z Gminy, przypomniał Wójt, że oprócz tego są dopłaty do oczyszczalni przydomowych (5 tyś. zł.)
Następnie Wójt omówił plany inwestycyjne na bieżący rok jak wiadomo największą inwestycją będzie rozpoczęcie budowy hali sportowej (będzie złożony wniosek o dofinansowanie) następną sprawą będzie dokończenie budowy chodnika na Małą Sidzinkę, następną sprawą jest zrobienie projektu mostu u Kojsa jak również po uzyskaniu zezwoleń budowa tegoż mostu, wiadomo że będą także wykonywane mniejsze inwestycje czy to na drogach placach itp.
Następnie głos zabrał Radny Powiatowy Hajos który potwierdził, że te roboty na drogach powiatowych o których mówił Wójt będą wykonywane, jedynie dodał, że jest przewidziany na drodze na Wielkiej Polanie wylanie asfaltu na tej zapadającej części drogi oraz zrobienie uszkodzonej bariery na zakrętach.
W sprawie modernizacji Sidziny (czyli Mapowanie) Wójt oraz Radny powiatu przekazali, że pod koniec tego roku rozpoczną się prace w terenie ale przedtem będzie jeszcze zebranie i wtedy będą omawiane szczegóły.
Było jeszcze kilka propozycji z Sali więcej lub mniej realnych dla zrealizowania przez Gminę, które będą rozpatrywane. 

J.ST. 


MOŻNA OTRZYMAĆ DOPŁATY DO WYMIANY PIECY CO!

Dnia 09.02.2017r. odbyła się sesja Rady Gmina Bystra-Sidzina, trzeba zaznaczyć, że odbywała się wyjątkowo spokojnie zgodnie z porządkiem obrad było informacja Wójta o wydanych zarządzeniach w okresie międzysesyjnym następnie zabrał głos przedstawiciel policji, który przedstawił sprawozdanie z pracy jaką wykonują w naszej Gminie według policji wykrywalność jest wysoka bo wacha się od 60% i wyżej ja wyraziłem opinie , że odczucie mieszkańców jest inne, że działalność policji jest gorzej oceniana przez ludzi, ze statystyką jak wszyscy wiedzą jest tak, że wszystko zależy kto pisze to albo jest dobra albo bardzo dobra. Policjant zwrócił się także za pośrednictwem Rady aby mieszkańcy zgłaszali czy to przez Internet czy telefonicznie wszystkie zauważone nieprawidłowości a wszystkie zgłoszenia są sprawdzane. 
Na koniec była prośba aby dofinansować kwotą 12 000,00 zł remont komisariatu w Jordanowie, decyzja w tej sprawie będzie podjęta później – Oczywiście o tym napiszę.
Następnie głos zabrał Radny Powiatu Drobny, który przedstawił jakie działania są podjęte, które będą realizowane w naszej Gminie, jest realizowany projekt budowy mostu u „Kojsa” oraz jest pisany wniosek o dofinansowanie chodnika na „Mąkacz” mówił także, że firma która budowała drogę Łetownia – Wielka Polana została przejęta przez inną firmę i zamierza zrobić przegląd tej drogi zrobić ewentualne poprawki gwarancyjne, były także zgłaszane różne problemy na drogach powiatowych jak dziura przy moście w Bystrej (który to już raz?) czy sprawa mostu „u draba” była też mowa o moście w Sidzinie u „przybysia” wszystko to Radny zapisał i obiecał zainteresować odpowiednie władze powiatu.
Mówił także, że obecnie jest kończona modernizacja Skawicy i w najbliższym czasie będzie robiona modernizacja Sidziny.
W głosowaniu przyjęto plan gospodarki niskoemisyjnej musieliśmy to zrobić aby można było się starać o dopłaty do pieców nie będę zanudzał co w tym dokumencie jest napisane wszystkie analizy itp. dla mieszkańców jest najważniejsze, że kto ma do odbioru nowy budynek niech się pospieszy bo od lipca 2017r przy odbiorze będzie konieczność zamontowania pieca piątej generacji a wszyscy, którzy mają zamontowane piece na drzewo, węgiel itp. będą zmuszeni chyba do 2023r. wymienić na piece, które spełniają normy. Przypominam, że można uzyskać dopłaty do wymiany pieca CO tylko trzeba zgłosić do urzędu. 
Jeszcze jedna ważna wiadomość należy zgłaszać do Urzędu jeżeli ktoś chcę sprawdzić jak ma ocieplony dom od połowy lutego 2017r. będzie fachowiec z kamerą, który pokażę gdzie mamy największe straty ciepła.

Uchwalono zmiany w zagospodarowaniu przestrzennego gminy Bystra-Sidzina dla osób , którzy wystąpili z wnioskami .

Przyjęto zmiany w budżecie Gminy na 2017r. główne zmiany dotyczyły subwencji, którą otrzymaliśmy na sześciolatki tylko, żeby nie było tak dobrze prawie tyle samo zabrali ze szkół podstawowych i gimnazjów.

W sprawach bieżących najważniejszą wiadomością było podpisanie ugody z firmą, która robiła drogi bodajże w 2012r i sprawa oparła się o sąd, teraz zgodnie z zapisami ugody Gmina otrzyma około 48 000,00 odszkodowanie z tym, że musieliśmy pokryć koszty sądowe oraz połowę kosztów mediatora. 

J.ST.:::Archiwum spraw gminnych - rok 2016

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2015

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2014

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2013

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2012

:::Archiwum spraw gminnych - rok 2011