Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna
                 34-236 Sidzina 839
              tel.: 18 26 73 748 lub 608 440 639
e-mail:
 sjaromin@onet.eu

KRS 0000316107
NIP 552-167-91-32
REGON 120801632

 

Archiwum spraw gminnych  ::: rok 2016  :::rok 2014  :::rok 2013   :::rok 2012   :::rok 2011

ROK 2015
     

 


KOMU ZALEŻY NA ROZGŁASZANIU NIE PRAWDZIWYCH WIADOMOŚCI?!!!
Ostatnio głośno mówi się, że Urząd Gminy „wyrzucił” z pomieszczeń przedszkola kwiaciarnie nie wiem komu zależy na rozgłaszaniu nie prawdziwych wiadomości, bo prawda jest taka, że Pani która prowadzi kwiaciarnię w związku z tym, że kończył się 10 letni okres dzierżawy wystąpiła w lipcu 2015r do Wójta o przedłużenie umowy, Rada Gminy przedłużyła dzierżawę o 4 lata lokalu i placu (Wójt nawet od placu odliczył drogę do przedszkola) jednak właścicielka kwiaciarni chyba w październiku 2015r.wystąpiła z kolejnym pismem do Wójta, że rezygnuje z dzierżawy całego lokalu i placu od 01.12. 2015r. potrzebuje tylko pomieszczenie, które obecnie zajmuje na co Wójt wyraził zgodę.
Prawdą jest, że ktoś ściągnął Pani Redaktor, żeby opisała brak stołówki w przedszkolu i ja wypowiedziałem swoją opinie, że stołówka w przedszkolu jest potrzebna i było to moje zdanie w tej sprawie, ale w tym samym artykule czytamy wypowiedź Wójta, który zapewnia, że nie ma zamiaru nikogo wyrzucać i zamierza dotrzymać umowy dzierżawy.
Z tego widać, że wyrażona tam opinia była tylko moim zdaniem w dyskusji na ten temat i ja podtrzymuje swoje stanowisko, że potrzebna jest stołówkę w przedszkolu (Chociaż Dyrektor twierdzi inaczej), a druga sprawa jest to pokazanie jak ktoś podejmując decyzje o remoncie „przedszkola” popełnił błąd (kto podjął decyzje wszyscy wiedzą) zamiast budować nowe!- Ale o tym już tyle napisałem, że nie ma sensu powtarzać!
Jak widać komuś zależy robić atmosferę wokół tej sprawy „męczennika” ( publiczna tajemnica) podczas gdy prawda jest taka, że ani Wójt ani Rada Gminy nie wypowiedziała umowy dzierżawy tylko sami dzierżawcy zrezygnowali z części lokalu!
Ja dalej podtrzymuje zdanie, że należy doprowadzić do tego aby w przedszkolu w Sidzinie była stołówka( wbrew temu co twierdzi Pani Dyrektor) ale decyzja podejmie Wójt i Rady Gminy Bystra-Sidzina! – Jaka będzie decyzja o tym napiszę. Ja będąc na miejscu Pani Dyrektor już dawno wystąpiłbym z odpowiednim pismem do Rady Gminy!
Miałem o tej sprawie nie pisać ale tyle już miałem pytań o tą sprawę postanowiłem wyjaśnić jaka jest prawda – Sądzę, że wszyscy już wiedzą.

Nowa wiadomość.
Na stronie internetowej dla Radnych jest pismo od Wójta, że od 01.01.2016r. p.o. Dyrektorem skansenu zostanie na ½ etatu Pani Jadwiga Czarny wszystko się wyjaśni ale ja rozumiem, że będzie jedna Dyrektor w obydwu instytucjach czyli GOPTiS i skansenie. – Ale o tym napiszę gdy będę znał szczegóły.

J.ST.


SPROSTOWANIE

W poniższym moim artykule pisałem o nadwyżkach w szkole w Bystrej i przedszkolu w Sidzinie okazało się, że źle zrozumiałem te wyjaśnienia składane na sesji i pomyliłem sobie, że są nadwyżki, bo prawda jest taka, że w tym roku część dzieci nie poszła do szkoły i zostały w przedszkolu i w związku z tym trzeba było zwiększyć ilość pieniędzy na wyżywienie i musieliśmy wprowadzić poprawkę budżetową.

Prawda jest taka, że nie jest to żadna nadwyżka, tylko jeżeli nie wprowadzilibyśmy poprawki budżetowej to Dyrektorzy tych placówek nie mogliby zakupić artykułów żywnościowych.

Otrzymane wyjaśnienia w tym temacie są dla mnie wystarczające, żeby przyznać się, że popełniłem błąd, za który przepraszam czytelników oraz wszystkie osoby, których mógł dotyczyć ten artykuł.

J.ST.


SKĄD NADWYŻKA W PRZEDSZKOLU W SIDZINIE?!!!

Dnia 26.11.2015r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina, która rozpoczęła się od miłej uroczystości czyli wręczenia stypendiów Wójta w ramach wspierania edukacji uzdolnionej dzieci i młodzieży mieszkańców Gminy Bystra-Sidzina, pocieszające jest, że było dużo tych, którzy otrzymali stypendia, następnie młodzież szkolna przedstawiła widowisko związane ze Świętym Niepodległości, było to przedstawione bardzo ładnie, i pouczająco widać było, że włożono w przygotowanie dużo pracy i serca – Brawo młodzież naszej Gminy!

Głosowania w związku z tym, że wszystko było omówione na komisjach przebiegały sprawnie bez żadnych kontrowersji dopiero w punkcie zmian w budżecie miałem tylko zastrzeżenia sprawa dotyczyła nadwyżek na wyżywienie jeszcze w szkole w Bystrej gdzie nadwyżka wyniosła 5 000 zł można to jakoś wytłumaczyć bo tam się wydaje chyba około 600 posiłków ale według mnie trzeba dołożyć starań aby zmniejszyć tą nadwyżkę!

Zupełnie inna jest sytuacja w przedszkolu w Sidzinie gdzie jest wydawane około 130 posiłków a nadwyżka wynosi 16 000 zł!!! – Według mnie jest albo źle z kalkulowana cena czyli za dużo pobierano pieniędzy na wyżywienie lub jest za mały tzw. „wkład do kotła” – Pewnie prawda leży po środku! Zastanawiam się ile byłoby nadwyżki finansowej gdyby dzieci w przedszkolu w Sidzinie jadły w stołówce, bo jak twierdzi Dyrektor przedszkola „dzieci w salach, jedzą lepiej jak w stołówce” czyli jakby jadły w stołówce to jeszcze byłaby wyższa nadwyżka! – Ale do tematu jeszcze wrócę, najpierw na sesji a potem napisze!

Następnie przedstawiliśmy wyniki kontroli Komisji Rewizyjnej, która kontrolowała skansen w Sidzinie, najważniejsze ustalenia to brak kontroli ze strony Gminy zakresu zadań statutowych i gospodarki finansowej od samego początku przejęcia skansenu ! – Obecny Wójt już zapowiedział, że w najbliższym czasie powoła komisje która przeprowadzi kontrole.

Zatrudnienie w skansenie w 2014r było 3 i ¼ etatu( 3 pracowników cały etat i księgowa ¼ etatu) obecnie Wójt zmniejszył zatrudnienie o ½ etatu i jak obiecał, że przeanalizuje zatrudnienie i wyciągnie odpowiednie wnioski.

Przedstawiono również faktury umowy (nie wszystkie ) zlecenia itp. były te sprawy mówiąc delikatnie prowadzone bardzo źle (będzie miała co robić komisja) i to chyba tłumaczy brak kontroli, żeby niektóre sprawy nie wyszły na jaw! – Lepiej udawać, że nic się nie wie (a może ktoś o tym wiedział i było to na rękę!).

W przerwie była ciekawa rozmowa aby jednemu z notabli Gminnych dać odznaczenie ja wprawdzie w tym nie uczestniczyłem i nie wiem jakie było uzasadnienie ja proponuje następujące: „jako sługa dobrze i wzorowo służył wszystkim panom (czytaj Wójtom)” ale o tym jeszcze będę pisał jak się sprawa rozwinie.

J.ST.


BĘDZIE ROBIONA MODERNIZACJA GRUNTÓW W SIDZINIE ???

Dnia 29.10.2015r. odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra- Sidzina rozpoczęła się od informacji Starostwa, które przedstawił kierownik wydziału geodezji na temat modernizacji ewidencji gruntów było to bardzo ciekawa informacja po pierwsze Gmina musi się dołożyć do tych spraw ponieważ powiat stara się o dotacje unijną i musi mieć własnego wkładu 10% a że powiat nie ma pieniędzy będziemy zmuszeni jako Gmina pokryć ten wkład, następna sprawa nie jest pewne czy prace związane z tym rozpoczną się w naszej Gminie w 2016r. ale jest obiecane, że przynajmniej w Sidzinie ruszą prace w najbliższych latach.

Najwięcej było mówione o działkach leśnych i tu mamy dobrą wiadomość mapy robione w 80 latach poprzedniego stulecia będą wykorzystane w tych pracach i jak nie będzie protestów to będą podstawą do ustalenia granic, tylko trzeba pamiętać, że tam gdzie są spółki leśne to dalej tak zostanie tylko będzie można zdobyć numer naszej działki i założyć sprawę w sądzie o zasiedzenie.

Modernizacja gruntów będą naniesione drogi zbudowania i założone księgi wieczyste to jest oczywista korzyść bo jak by robiła sama Gmina to musielibyśmy zapłacić całość, wprawdzie w pierwszej kolejności w Sidzinie bo wniosek już został dawno złożony obecnie jest tylko powtórzony.

To tyle o tym chyba dobrze zrozumiałem jest tylko jeden szkopuł, że nie wiadomo kiedy będzie to robione ale według mnie jest to jedyna okazja i musimy z niej skorzystać.

Następnie Wójt przedstawił informacje, że prowadzone są rozmowy z nadleśnictwem na temat remontu dróg z których korzystają zarówno lasy państwowe jak i mieszkańcy naszej Gminy (w Bystrej i Sidzinie) ale jak będą konkretne ustalenia to napisze.

Była też informacja Wójta, że jest złożony wniosek na termoizolacje szkół w Bystrej i Sidzinie.

Jak zwykle była poruszana także sprawa muru na Sołtystwie już tyle o tym pisałem, że myślałem, że nie będę już o tym pisał bo powiat jak była robiona droga nie dopilnował, żeby mur był zrobiony jak było w pierwotnym projekcie ( około 190m.) to teraz nie byłoby problemu, a tak teraz swoją „fuszerkę” (mówiąc bardzo delikatnie, bo aż ciśnie się na usta mocniejsze słowo) chce przerzucić na barki Gminy.

Wstyd Panowie Radni powiatu!- Ja wiem, że wtedy był inny Starosta ale większość Radnych tam była i powinni interweniować, że jest robiony „bubel” a jak „przespaliście” sprawę to nie szukajcie, żeby ktoś wasze błędy naprawiał tylko ruszcie „mózgownicami” jak naprawić błąd!!!

Były też „stare śpiewki” o remoncie dróg powiatowych oraz mostów ale jak na razie jest to „odgrzewanie starych kotletów” bo nic w tym kierunku nie jest robione wszystkie te sprawy stoją w miejscu ani o krok nie posunęły się do przodu!- Jak długo jeszcze? Ano zobaczymy czy w budżecie na 2016r. będą uwzględnione, te problemy, które zgłaszamy. (Pożyjemy zobaczymy!).

Wójt przekazał również informacje na temat oczyszczalni przydomowych i tak 15 oczyszczalni jest już sprawdzone w terenie (uzgodnione z właścicielami) i są kompletowane dokumenty do zatwierdzenia następne będą sukcesywnie robione, a że nabór wniosków jest przewidziany w drugim kwartale 2016r. to dobrze, że są już kompletowane dokumenty.- Będzie można spokojnie przygotować i czekać kiedy będzie można składać.

J.ST.


ODPOWIEDZI RADNEGO POWIATU!
Otrzymałem mail od Radnego Powiatu oraz członka Zarządu powiatu, w którym udziela odpowiedzi na pytania zadane na sesji Rady Gminy 17.09.2015r. oraz na zebraniu wiejskim 20.09.2015r.

Widać z tego, że Radny Hajos dobrze wywiązuje się z obowiązku Radnego Powiatu i stara się udzielać odpowiedzi na zadane pytania (bardzo wielkie –Dziękujemy), niektóre wypowiedzi muszą być jeszcze wyjaśnione np. dotyczące lasów prywatnych po rozmowie na ten temat z Wójtem Tempką doszliśmy do wniosku, że należy sprawę wyjaśnić zapraszając przedstawiciela powiatu na sesję czy też zebranie wiejskie, żeby to wszystko wyjaśnił!

Jeszcze raz dziękuję Radnemu powiatu Panu Hajos, że zechciał poinformować mieszkańców i udzielić odpowiedzi na pytania, które były do niego skierowane czyli zadane pytanie odpowiednim osobą (kompetentnym) nie pozostaje bez odpowiedzi!- Brawo! Tak trzymać! – Dziękujemy!

J.ST.


Panie Stanisławie!

W nawiązaniu do sesji Rady Gminy, jak również pytań na zebraniu wiejskim w Sidzinie wywiązując się z obietnicy,że Pana poinformuję o poruszonych kwestiach chciałbym przybliżyć Panu a za Pana pośrednictwem mieszkańcom jak się sprawy mają.

1/ Projekt słynnego muru oporowego i poszerzenie drogi - projekt nie był - jak to sugerowano na zebraniu - robiony czy też poprawiany w tym roku. W lutym tego roku uprawomocniło się tylko pozwolenie na budowę. Ustalenia w sprawie projektu były czynione dawno i wszyscy o tym dobrze wiedzą , a w zeszłym roku zostały one zaakceptowane przez ówczesnego wójta Kanię i to on oraz poprzedni starosta ponoszą za to główną winę. Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości, żeby coś zmienić, bo wymagałoby to m.in. zmiany pozwolenia na budowę, nowego planu podziału nieruchomości, a i technicznie jest to raczej niewykonalne. Tak więc pozostaje ta opcja do której także Rada Gminy się przychyla, żeby już tego nie ruszać i zostawić tak,jak jest, bez wydawania dużych pieniędzy publicznych na praktycznie żaden efekt, bo tylko poszerzenie drogi o 20 cm.

2/ Poruszana na zebraniu w Sidzinie spawa modernizacji ewidencji gruntów i zamieszanie z tym związane dotyczy dwóch odmiennych zagadnień, o których mówiłem w zeszłym roku na zebraniu wspólnoty leśnej w Sidzinie, ale widać,że jakoś niektórzy nie potrafią tego przyjąć.

Pierwszy problem dotyczy zakładania ksiąg wieczystych dla lasów ekwiwalentowych czyli wspólnoty leśnej w Sidzinie. Nie ma możliwości prawnych na dzień dzisiejszy takich ksiąg założyć, gdyż Ustawa o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych i leśnych z czerwca 1963 roku wprost tego zabrania. Nie rozumiem uporu Pana Bronka Jaromina, który nie daje sobie tego przetłumaczyć i opowiada ludziom nieprawdę, a przecież ja także jestem prezesem wspólnoty leśnej w Zawoi /największej w powiecie/ i wiem doskonale jak to wygląda i sam wielokrotnie interweniowałem pisemnie w tej sprawie w Ministerstwie, a nawet u Rzecznika Praw Obywatelskich, które to pisma w zeszłym roku na zebraniu w Sidzinie także odczytałem.

 

Drugi problem, to założenie ksiąg wieczystych dla prywatnych działek będących częścią spółki leśnej. Jest faktem,że jako jedyna gmina w powiecie macie te działki geodezyjnie wyprowadzone. Przewidziany plan modernizacji ewidencji gruntów w przyszłym roku tylko ten stan usankcjonuje i nic więcej. Daje to możliwość wystąpienia do sądu o zasiedzenie i za zgodą wszystkich udziałowców w danej spółce takie uwłaszczenie przeprowadzić. I nie bardzo rozumiem na co gmina miałaby wyasygnować środki skoro leży to w interesie tylko samych zainteresowanych i tylko w taki sposób, a więc przez zasiedzenie można rozwiązać problem.

3/ Odśnieżanie chodników przy drogach powiatowych – problem trochę sztucznie nadmuchany i w zasadzie dotyczący tylko gminy Bystra-Sidzina, chociaż muszę przyznać, że ja mam trochę odmienne zdanie od oficjalnego i zgadzam się, że powinno to być uregulowane aktem prawnym wyższej rangi z korzyścią dla mieszkańców i samorządów.

Powszechną praktyką w skali kraju jest, że administratorzy dróg nie odśnieżają chodników. Dzieje się tak dlatego,gdyż obecne prawo nakazuje odśnieżanie chodników właścicielom posesji, a jeśli przy chodniku nie ma zabudowań, które jednoznacznie wskazywałyby właściciela, to przyjmuje się, że odpowiedzialność spada na gminę. Starostwo wychodząc naprzeciw zgłaszanym uwagom od radnych z gminy Bystra-Sidzina obliczyło, że koszt odśnieżania chodników w gminie wynosiłby ok.80 tys. i taka też propozycja została złożona do gminy. Żadne inne rozwiązanie nie wchodzi w grę, gdyż prawo tak nie stanowi.

To tyle krótkich wyjaśnień. 
Pozdrawiam! 
Sławek Hajos.


WÓJT ZDOBYWA ŚRODKI UNIJNE!!!

Odbyły się już spotkani a w Bystrej i Sidzinie w sprawie dofinansowania do kolektorów słonecznych oraz innych źródeł energii i jak sądzę dobrze się stało, że Wójt zorganizował te zebrania informacyjne na których każdy mógł coś wybrać do siebie teraz należy przemyśleć sprawę co jest najlepsze dla każdego oczywiście na stronie gminy będzie dodatkowa informacja oraz można dopytać w Urzędzie Gminy o szczegóły.

Moja refleksja jest jedna jak było zapisywanie na solary z powiatu wielu mówiło mnie, że to u nas nie zdaje egzaminu, że się to nie opłaca itp. po założeniu wielu mówi teraz, żeby wiedzieli jak to działa i jakie są oszczędności to by chętnie skorzystali!- Należało wtedy podjąć decyzję.

Po co o tym wspominam bo teraz jest taka sama sytuacja. 
Według mnie należy teraz podjąć decyzje (nie słuchać „mędrców”) i złożyć deklaracje przypominam do 9 października a potem przyjadą sprawdzą jakie są możliwości i wtedy podjąć ostateczną decyzję – Do czego namawiam wszystkich, żeby potem nie żałować, albo nie mówić, że nie wiedziałem.
Oczywiście deklaracje może składać każdy nawet ten co nie był na spotkaniu informacyjnym, moim zdaniem lepszej propozycji już nie będzie.
A skąd zdobyć deklaracje ze strony Urzędu Gminy bądź bezpośrednio w Urzędzie.

Brawo dla Wójta, że zorganizował i dał możliwość zdobycia dofinansowania i zdobył środki unijne (jak obiecał) a jak to zostanie wykorzystane zależy już od mieszkańców Gminy!- Czyli od każdego z was!

J. ST.


SPOKOJNA I KULTURALNA DYSKUSJA NA ZEBRANIU WIEJSKIM W SIDZINIE!!!

W niedziele 20.09.2015r. odbyło się w Sidzinie zebranie wiejskie na którym były omawiane bieżące sprawy oraz zadania z funduszu sołeckiego na 2016r.
Po przedstawieniu porządku obrad o możliwość zabrania głosu poprosili Radni powiatowi (Czernik, Hajos) przedstawili praktycznie to samo co na sesji dlatego nie będę się na tym rozpisywał (odsyłam do poprzedniego wpisu).
Następnie głos zabrał Wójt, który odpowiadał na zadane pytania na poprzednim zebraniu (większość została zrealizowana). 
Następnie Rada sołecka przedstawiła swoje propozycje inwestycji na 2016r z funduszu sołeckiego i rozpoczęła się dyskusja zebranie wiejskie przyjęło następujące zadania na 2016 20tyś zł przeznaczono na wiaty przystankowe pozostałą sumę przeznaczono na założenie rur do rowu odwadniającego biegnącego wzdłuż placu zabaw innych propozycji nie było.
Przypominam, że w 2015r z funduszu sołeckiego zamontowano monitoring w centrum Sidziny.
W sprawach bieżących poruszano tematy, które interesowały mieszkańców Sidziny a Wójt udzielał rzeczowych odpowiedzi i chyba wszyscy byli zadowoleni z wyjaśnień Wójta. 

Na koniec jedna refleksja wszyscy obecni pytali co się stało, że obecnie zebrania wiejskie mimo „ostrej” dyskusji przebiegają spokojnie sądzę, że jest jedna przyczyna ten co wprowadzał nerwową atmosferę i zamieszanie nie przychodzi teraz na zebrania a nieliczni jego poplecznicy, którzy są na zebraniu nie mają odwagi robić „zadymy” – I dobrze! Można przecież ładnie się różnić –Prawda! Tak trzymać! – Brawo dla mieszkańców!!!

Jeszcze jedna wiadomość jest ogłoszenie na zebranie w sprawie solarów i innych metod do podgrzewania wody będą dopłaty należy przyjść na spotkanie to można się dowiedzieć więcej szczegółów !!! –Więcej przeczytacie na ten temat w poprzednim wpisie na tej stronie.

J.ST.


W PRZEDSZKOLU W SIDZINIE JEST NIEPOTRZEBNA STOŁÓWKA UWAŻA DYREKTORKA!!!

W dniu 17.09.2015r odbyło się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina a że przybyło aż trzech Radnych Powiatu to poprosili aby umożliwiono im wystąpienie zaraz na początku Sesji na co Rada wyraziła zgodę.

Rozpoczął Radny Czernik, który przedstawił sprawy powiatu oraz omówił założenia co chce powiat robić w naszej Gminie w przyszłym roku obiecano po raz kolejny położenie asfaltu na drodze powiatowej u Trzopa także mosty u Kojsa i Droba ( jeszcze w tym roku remont) a także u Przybysia (poręcz będzie zrobiona jeszcze w tym roku) potwierdzono, że jest remontowana droga powiatowa na Wielką Polanę, niestety ten najgorszy odcinek oberwanej drogi nie będzie robiony!

Wszystko to potwierdził Radny Hajos członek zarządu powiatu czyli już wiemy kogo trzymać za słowo, obydwaj Radni wspomnieli także, że jest zrobiony projekt muru na Sołtystwie wprawdzie według mnie i wielu Radnych nie do przyjęcia ponieważ w tym najwęższym miejscu nie zaprojektowania poszerzenia!- To co wydamy duże pieniądze (około 800 tyś zł) a droga pozostanie dalej wąska! - Nie ma sensu!!! Następnie przedstawiono propozycje nie do odrzucenia powiat zgodził się odśnieżać chodniki w naszej Gminie tylko my musimy wyłożyć przynajmniej 80 tyś zł a może więcej ( Widać, że w tym powiecie to mają „tupet” za utrzymanie chodników należących do powiatu musi zapłacić nasza Gmina!), my dyskutując ten temat na komisjach doszliśmy do wniosku, żeby powiat dał połowę tej kwoty to my przejmiemy obowiązki zimowego utrzymania chodników! – Ale to powiatowi nie odpowiada!

Przypomniałem również Radnym powiatu, że teraz są w koalicji rządzącej powiatem a nie opozycji dlatego łatwiej będzie im załatwić sprawy dla Gminy a my będziemy rozliczyć co się udało!

Ja zapytałem co z tym rowem przy drodze od dębu w stronę Wielkiej Polany gdzie jest zarośnięty trawą oraz są wrzucone gałęzie itp. nie trzeba mówić co będzie jeżeli spadnie śnieg a potem będą roztopy! – Zalana droga jest pewne! Mówiłem także o zapadniętej drodze na Sołtystwie przed mostem – Obiecano, że będzie to sprawdzone.

Następnie przystąpiono do głosowań uchwał, pierwsza uchwała dotycząca dotacji celowej dla OSP Sidzina na ocieplenie garaży przegłosowano jednogłośnie jak również następne, tylko przy uchwale w sprawie połączenia bibliotek w Bystrej i Sidzinie wywiązała się dyskusja, którą w głosowaniu się uwidoczniła 10 Radnych było „za” 3 Radnych było „przeciw” 2 Radnych było nieobecnych.

Trzeba wyjaśnić, że nie jest jak niektórzy próbują przedstawiać likwidacja biblioteki w Bystrej lecz przejęcie w jedno kierownictwo a biblioteki zostaną w Bystrej i Sidzinie tylko pod jednym kierownictwem a jak powiedział Wójt są przewidziane dalsze połączenia jednostek kultury pod jedno kierownictwo dlatego połączenie bibliotek uważam jako krok w dobrym kierunku ale oczekuje dalszych działań!

Następnie przystąpiliśmy do wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Suchej Besk. wybór nie był trudny bo była jedna kandydatka w głosowaniu tajnym stosunkiem głosów 11 „za” „przeciw” 2 radnych.

W sprawach bieżących były poruszane różne sprawy ale dla mnie najbardziej interesująca sprawa to co napisały szkoły i przedszkola na pytanie Komisji Rewizyjnej jak wyglądają sprawy lokalowe w instytucjach oświatowych po przeczytaniu tych odpowiedzi wniosek dla mnie jest jednoznaczny ta jednostka, która działa dobrze przedstawiła sprawę najdokładniej i odwrotnie jednostka, która radzi sobie gorzej przedstawiła sprawę więcej niż gorzej.

Niestety kiedy były omawiane te odpowiedzi była tylko Dyrektorka przedszkola w Sidzinie a szkoda bo miałem kilka pytań do dyrektorów szkół. – Mam nadzieje, że tymi sprawami zajmie się Komisja Oświaty i wtedy będzie można dopytać!

Po kolei Dyrektor przedszkola w Bystrej, która napisała krótko i dokładnie, że przedszkole jest przepełnione a mimo to przyjmują wszystkich chętnych oraz opisała sukcesy za taką informacje wielkie dzięki! Myślę, że Rada Gminy powinna rozeznać jaka będzie sytuacja w następnych latach i podjąć odpowiednie decyzje.

Z kolei Dyrektor przedszkola w Sidzinie napisała bardzo niewiele ale za to była do końca i składała wyjaśnienia (Szkoda, że nie napisała co mówiła było to bardzo ciekawe) na moje pytanie jak sobie wyobraża przyjęcie jeszcze 40 dzieci do przedszkola bo w tej chwili jest 133 dzieci a przedszkole miało przyjąć 175 dzieci a już w tej chwili jest zajęta stołówka?

Odpowiedź jak przyznacie była zaskakująca (mnie zatkało) Pani Dyrektor powiedziała, że stołówka nie była projektowana dla tego przedszkola (co nie jest prawdą, od kogo ma takie wiadomości ) a tak ogólnie stołówka nie jest potrzebna bo dzieci lepiej jedzą na salach gdzie są zajęcia – O zgrozo jak takie rzeczy może opowiadać Dyrektor!!! – Mam apel do tych rodziców, którzy dzwonią do mnie czy wysyłają mail niech zadzwonią do Pani Dyrektor może dotrze do niej jakie „herezje” opowiada a swoją drogą szkoda, że tego nie napisała można by zainteresować takimi wypowiedziami niektóre gazety!!!

Odniosłem wrażenie, że ktoś podpowiada Pani Dyrektor tak bzdurne odpowiedzi - A kto to czytelnicy wiedzą, ja się domyślam, nawet jestem pewny kto!

J.ST.CO ZROBI RADA GMINY BYSTRA-SIDZINA?!!!

Otrzymuje wiele mail i telefonów, żeby zamieścić artykuł z „Kroniki Beskidzkiej” na temat przedszkola w Sidzinie w związku z dużym zainteresowaniem problemem postanowiłem zamieścić w/w artykuł wraz z krótkim komentarzem.

Większość czytelników pamięta jak głośno upominałem się o budowę nowego przedszkola w Sidzinie a byłem przeciw rozbudowie starego i co okazało się, że miałem rację (bez satysfakcji!) ale jak większość mieszkańców pamięta decyzje podjął poprzedni Wójt a Rada Gminy „przyklasnęła” takiemu rozwiązaniu!
Teraz spotykając tych, którzy o tym decydowali pytam dlaczego tak postępowali najczęściej słyszę odpowiedź, że się bali sprzeciwić decyzją „najważniejszego” czy tylko był strach?- mam duże wątpliwości a może chodziło o co innego! (O co mieszkańcy wiedzą!) – Zapytajcie tych co wtedy podejmowali decyzje!- Można ich spotkać!
Wprawdzie niektórzy decydenci podają, że nie było miejsca pod budowę co nie jest prawdą bo jest i było dużo placu Gminnego pod budowę przedszkola!!! ( Chyba, że ktoś przygotował sobie place dla siebie!), inni twierdzą, że nie było pieniędzy co też nie jest prawdą bo za takie pieniądze jak wydano na rozbudowę przedszkola można było wybudować nowe a wiadomo w tamtym czasie można było otrzymać wiele większą dotację na budowę nowego niż na rozbudowę!!!
Wszystkim wiadomo kto na tym skorzystał na pewno nie dzieci, które teraz muszą przebywać w ciasnym przedszkolu!!!
Muszę przyznać, że nawet ja nie przypuszczałem, że problem powstanie tak szybko z pomieszczeniami ale trudno przypuszczać, że w czasie projektowania rozbudowy było zakładane, że nie będzie stołówki w przedszkolu!!! ( Tak jak jest teraz).
Obecnie widzę tylko jedno rozwiązanie zabrać pomieszczenia wynajmowane pod działalność gospodarczą i rozbudować przedszkole jeżeli będzie taka ciasnota bądź większa, ale to jest w gestii Rady Gminy, którą będę przekonywał do takiego rozwiązania.

J.ST.


ZMIANY W BIULETYNIE SAMORZĄDOWYM!!!

Jak większość się orientuje nie piszę nigdy o Biuletynie Samorządowym jednak tym razem postanowiłem zrobić wyjątek o tej reguły a są tego dwie przyczyny pierwsza bo widać wyraźną zmianę stylu w wydawanych obecnie „biuletynach”.

W poprzednim okresie (czytaj za poprzedniego Wójta) żaden numer biuletyny nie mógł się ukazać bez zdjęcia włodarza Gminy i wskazane było pokazać razem ze swoimi poplecznikami (wprawdzie przypominało mnie to lata PRL gdzie niektórzy mieli zaszczyt pokazać się na zdjęciu z pierwszym sekretarzem!) obecny włodarz Gminy chyba jeszcze nie był pokazany (zdjęcie) czy to jest zasługa osobowo nowej Rady Programowej (bo jak wiadomo Wójt jest przewodniczącym Rady), czy może jest mniej tzw. „poklepywaczy” w tej Radzie Programowej a może była inna przyczyna czyli biuletyn miał służyć ( jak pisałem) promocji poprzedniego Wójta, pewnie prawda leży gdzieś po środku!

Mając powyższe na uwadze moim skromnym zdaniem biuletynowi te kosmetyczne zmiany wyszły na „zdrowie” jeszcze tylko trochę treści i będzie „super”!

Bo znając obecnego Wójta, którego główną zasadą jest ciężka praca i efekty tej pracy są najlepszą promocją a nie szukanie na siłę sukcesu i robienie z tego promocji w biuletynie !

Drugą przyczyną, że piszę o biuletynie jest artykuł zamieszczony w ostatnim numerze zatytułowany „Nowy wizerunek sidzińskiego zabytku” nie dlatego, żebym się nie zgadzał z tym co tam jest pisane bo uważam, że wiadomości tam zamieszczone są prawdziwe tylko w w/w artykule jest podziękowanie dla Parafin i ks. Proboszcza z czym się zgadzam ale brak jest podziękowania dla Stnisława Tempki (tak obecnego Wójta), który włożył w ten projekt dużo pracy, zaangażowania jednym słowem dużo serca!

Ale chyba obecny Wójt tylko przez wrodzoną skromność nie mówi o tym co dobrego zrobił dla tego projektu!!!

 

J.ST.


CZY BĘDZIE ROZBUDOWA PRZEDSZKOLA W SIDZINIE?!!!

Dnia 02.07.2015r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina rozpoczęła się od informacji LGD „Podbabiogórze” na temat ich działalności gdzie Pani Prezes przedstawiła osiągnięcia oraz plany na przyszłość wiele było mówione na temat zrealizowanych wniosków szczególnie przez mieszkańców naszej Gminy! – To cieszy!

Następnie punktem było rozpatrywanie projektów uchwał i tak najważniejsza uchwała dotyczyła przedłużenia najmu lokalu „zakładu pogrzebowego” prośba była aby przedłużyć na 10 lat na mój wniosek skrócono ten okres do czterech lat wniosek został przegłosowany 14 „za” 1 „wstrzymujący”(Wójtowicz).

Mój argument był następujący cztery lata dlatego, że nie zamykamy drogi następnej Radzie, która sama zadecyduje co dalej z tym lokalem a potrzeby są już bardzo duże przykład trzeba chyba powiększyć przedszkole w Sidzinie bo ci co mają dzieci w przedszkolu wiedzą w jakich warunkach tam się odbywają zajęcia już brak stołówki ( przerobiona na sale) i jedzenia trzeba po schodach nosić do sal – Nie jestem pewny czy o takie warunki dla dzieci i nauczycieli szło w czasie rozbudowy, czy może jest to kolejny „bubel”!

Przypominam, że według zapewnień poprzedniego Wójta przedszkole miało przyjąć około 175 dzieci a w tej chwili jest około 130 może 140 pytanie jest zasadnicze dla kogo to było robione? – Ktoś powie pytanie retoryczne bo wszyscy wiedzą kto chciał „upiec własną pieczeń”!!!

Wcale nie mam satysfakcji z tego, że upominałem się o budowę nowego przedszkola przystosowanego dla potrzeb dzieci oraz parkingu jak również odpowiedniego placu zabaw!!! – Mogę tylko zapewnić, że budowa nowego przedszkola nie kosztowałoby Gminy więcej ja twierdzę nawet, że mniej jak zrobiona rozbudowa!!!

W zaistniałej sytuacji zasadne wydaje się powiększenie przedszkola o „zakład pogrzebowy” i nie wiem czy to jeszcze w tej kadencji nie będziemy musieli to zrobić!!!

Pytanie jest czy był to tylko błąd (wielbłąd)? Czy może gra szła o coś innego? – Odpowiedź jak sądzę wszyscy znają! Najgorsze, że ktoś podejmował decyzje inni ją „zaklepywali” i tak to szło!!! Gdzie są teraz ci co zrobili taki „bubel”? – Gdzieś schowani z głową głęboko w piasku i udają niewinnych!!! – Ale czytelnik się orientuje o kim mowa!

Przegłosowaliśmy zmiany budżetowe 10tyś zł na wymianę bramek na boisku sportowym w Sidzinie bo jak stwierdził Prezes klubu groziło nam, że nie dostaniemy licencji na rozgrywki bo bramki nie spełniają norm po zakupieniu nowych bramek stare po przerobieniu zostaną zamontowane na górnej Sidzinie.

Następnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił wynik kontroli odbioru gwarancyjnego dróg tłuczniowych, które wykonywała firma „Janda” (uważni czytelnicy pamiętają z kim była powiązana)w 2013r. Komisja Rewizyjna postanowiła, że nie można wyegzekwować aby ta firma w ramach gwarancji wykonała poprawki dlatego zrobiono pierwszy krok (czyli powołanie eksperta, który potwierdzi, że został użyty nie właściwy materiał) do wystąpienia na drogę sądową przeciw firmie „Janda” oraz inspektorowi nadzoru.

Komisja Rewizyjna otrzymała wyniki pomiarów jakie dokonała komisja Gminna lokali oraz placów dzierżawionych przez Gminę i okazało się w kilku przypadkach, że nie są zgodne z tym co było w umowach dzierżawy, które były wcześniej zawierane (o kim mówię większość się domyśla) w tym wszystkim przeraża, że ktoś to już raz mierzył i ktoś przyjmował te pomiary – Czyżby niektórym było na rękę, że są niedokładne?! (oczywiście ze stratą dla Gminy).

Czy to tylko niedopatrzenie? – A może coś więcej?

W zapytaniach było poruszane wiele spraw głównie z Powiatu (był tylko jeden Radny Czernik) główne zastrzeżenia dotyczyły koszenia traw przy rowach gdzie jak wszyscy wiedzą najpierw zrobiła to Gmina (bo w powiecie rzekomo nie było pieniędzy) a następnie Powiat za dwa dni posyła firmę, która nie wiem co kosiła chyba tylko kasę!!!- To ten nasz Powiat jest bogaty skoro za zrobioną już robotę przez kogo innego jeszcze raz płaci! – Kto ogarnie ten „bałagan” jaki panuje w Powiecie?!!! Czy tam jeszcze ktoś panuje nad sytuacją?!

Po raz kolejny upomniałem się o malowanie znaków poziomych na drodze Powiatowej (można było pieniądze z koszenia przeznaczyć na malowanie) – Radny powiatowy obiecał, że będzie to zrobione. Moje pytanie zostaje otwarte kiedy? (czy może na jesień) Czy nie zabraknie pieniędzy?!

Radny Powiatowy mówił także o przeglądzie gwarancyjnym tej drogi ale tu nic nowego zamiast usterek ubywać to przybywa i są zapisywane kolejne kartki papieru a nic nie jest robione!

Pamiętacie nie dawno wypadek na moście na Sołtystwie jedną z przyczyń było złe zabudowanie chodnika! – Pamiętacie kto tam miał punkt dowodzenia z papierosem w ustach!!! (Chyba dym zasłonił mu oczy, że nie widział, że powstaje bubel!!!)

Jeszcze wiadomość o szkole muzycznej ministerstwo nie zgodziło się na powstanie szkoły muzycznej w Bystrej ale powstaje filia szkoły w Suchej, która już przyjmuje zapisy, chętnych jak Wójt mówił jest już około 80, i takie rozwiązanie uważam za idealne ponieważ Gmina nie ponosi żadnego ryzyka ani kosztów utrzymania nauczycieli sprzętu itp.

Na wniosek 50 mieszkańców Bystrej przystanek autobusowy koło przystanku kolejowego będzie rozebrany i na to miejsce będzie zrobione zadaszenie.

Jak zauważyliście z tego i innych tekstów staramy się „posprzątać” po poprzednikach to co było niedopilnowane, czy może specjalnie nie kontrolowane w poprzednich latach!

Pisałem już kiedyś co jeszcze nas zadziwi? – Chyba nic, bo co raz to wychodzą na jaw nowe sprawy (czytaj „buble”)!

J.ST.


W CO GRA POWIAT SUSKI?!!!

Dnia 18.06.2015r. odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina rozpoczęto jak zwykle od spraw proceduralnych w które przebiegały bardzo spokojnie.

Kolejnym punktem były sprawy związane z udzieleniem absolutorium dla Wójta, które zostało przegłosowane jednogłośnie czyli 15 Radnych „za”!

Uważni czytelnicy zauważą, że jest to po raz pierwszy jak długo istnieje ta strona i są opisywane obrady sesji.- Gratulacje dla Wójta!

Następnie przystąpiliśmy do podejmowania uchwał i tak zatwierdzaniu rocznego sprawozdania finansowego za 2014r. GOPTiS-u miałem zastrzeżenia co do wypłaty pieniędzy z a niewykorzystany urlop jednej pracownicy (piszę o tym obok) dlatego przyznając Pani Dyrektor „żółtą kartkę” za niepotrzebne wydawanie pieniędzy!

Głosowanie było 11 Radnych „za” czterech wstrzymało się od głosu (Jaromin, Kordel, Frączek, Mazur)

Następne głosowanie było zatwierdzenie rocznego sprawozdania skansenu i tutaj miałem zastrzeżenia do zatrudnienie trzeciej osoby (piszę o tym obok ) a że gra idzie o większe pieniądze dlatego też Pani Dyrektor otrzymała „żółtą kartkę” wprawdzie nowy Wójt poczynił pewne kroki zmniejszając zatrudnienie o pół etatu! – Jest to krok na pewno w dobrym kierunku, ale czy wystarczający mam wątpliwości!

Przypominam jeszcze, że skansen jest czynny przez siedem miesięcy a pensja jest wypłacana przez cały rok!

Głosownie 12 Radnych „za” trzech wstrzymało się (Jaromin, Kordel, Frączek).

W obydwu tych jednostkach kultury moim zdaniem obecny Wójt „odziedziczył” po swoim poprzedniku ten „bałagan” ale według mnie trzeba jak najszybciej podjąć działania naprawcze (jak sądzę obecny Wójt ma już przygotowany plan naprawczy) wydaje się, że jednym ze sposobów jest połączenie jednostek kultury pod jedno kierownictwo i racjonalnie wykorzystać obecne zatrudnienie (nawet zmniejszyć), żeby zmniejszyć koszty utrzymania tych jednostek. – Otrzymuje wiele zapytań kiedy będzie robiony porządek z tymi instytucjami, trochę cierpliwości wszystkiego od razu się nie da poprawić jest takie przysłowie „nie od razu zbudowano Kraków”.

Pozostałe głosowania przebiegały bez zgrzytów, może tylko zaznaczę, że na przedstawiciela Rady Gminy Bystra-Sidzina przy ZOZ w Suchej Besk. Wybrano Przewodniczącego Rady Jana Motor.

Była jeszcze informacja Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej na temat kontroli brygady gminnej Komisja jednoznacznie stwierdziła, że jest poprawa efektywności pracy brygady w stosunku do tego co było w 2014r jest to efektem wprowadzenia przez nowego Wójta lepszej organizacji pracy oraz kontroli nad brygadą Gminną.

Jak z tego widać ci sami pracownicy co poprzednio potrafią o wiele efektowniej pracować – Wystarczyło poprawić organizacje pracy!

Jak widzicie jak nie wiele trzeba, żeby osiągnąć dużo lepsze efekty tym bardziej, że nowy Wójt zamierza wprowadzić nowe rozwiązania np. nowy regulamin płacy i inne.

Tu widać jak ktoś chce słuchać podpowiedzi i umie wyciągać odpowiednie wnioski to są efekty nie tak jak poprzedni Wójt dosyć, że dobrał sobie słabych doradców to jeszcze wszelkie podpowiedzi jak ulepszyć pracę brygady uważał za atak na tą brygadę – Chciałoby się powiedzieć, żeby się poprzednik uczył od obecnego włodarza Gminy!

W sprawach bieżących zaniepokoiła mnie informacja Wójta, że władze powiatu nie zrobiły jeszcze protokołu po spotkaniu Wójta z zarządem powiatu wprawdzie przysłano protokół ale nie zgadzał się z ustaleniami ( przypominam, że do tego spotkania doszło około 2 miesiące temu) jak sądzę Powiatowi nie zależy na porozumieniu tylko na utargowaniu jak najwięcej, przykładem może być objazd dróg powiatowych w naszej Gminie zrobiono to wtedy gdy mieliśmy sesje a chodziło o to aby żaden Radny Powiatu nie był na sesji oraz żaden z Radnych Gminnych nie zakłócał spokoju Radnym Powiatu – Czy tak to miała wyglądać nasza współpraca Panie Radny Hajos?- W którą ja uwierzyłem!

Ja wierzyłem, że Pan Radny jako członek zarządu powiatu i szef największego ugrupowania w Powiecie wybrany także dzięki naszym mieszkańcom będzie dążył do porozumienia między Gminą a Powiatem ale jak się okazuje myliłem się, wprawdzie zdaję sobie sprawę, że nie wszystkim zależy na takim porozumieniu znam przykłady, że jest przynajmniej jeden Radny Powiatu, który nie chce słuchać, żadnych podpowiedzi!

Panie Radny Hajos zwracam się z prośbą doprowadź Pan do podpisania porozumienia między Wójtem a Zarządem Powiatu a następnie do spotkania Radnych Bystra-Sidzina pod przewodnictwem Wójta z Zarządem Powiatu wierzę, że Panu jeszcze zależy na porozumieniu (niestety nie wszystkim)

Głęboko wierzę, że tylko Pan jest zdolny doprowadzić do „normalnej” współpracy, chociaż muszę przyznać, że zawiodłem się na Panu bo obiecał Pan, na jednej sesji, że będą pomalowane linie na drogach i co i nic nie zrobiono, czy koszenie trawy przy rowach wzdłuż drogi powiatowej Wójt musiał wysłać brygadę i skosić trawę, bo jak Wójt interweniował w Powiecie usłyszał, że kasa jest pusta (przypominam my nie podwyższaliśmy diet)- Czy taka ma być współpraca?

Wydaje się zasadne pytanie „co gra powiat”, mając dwóch Radnych z naszej Gminy oraz jeszcze jednego Radnego, który deklaruje wsparcie dla naszych działań wydawało się, że współpraca będzie układała się idealnie a jak widać nie jest najlepiej!

Żeby było jasność nie oczekujemy przywilejów tylko normalności! 

J.ST.


ŻÓŁTA KARTKA DLA GOPTiS-u

Zatwierdzając roczne sprawozdanie GOPTiS według mnie należy zwrócić uwagę na pewną delikatnie mówiąc niegospodarność jaka wystąpiła w tym sprawozdaniu mam na myśli wypłacenie pracownikowi pieniędzy za nie wykorzystany urlop. Przypominam, że sprawa wygląda w ten sposób, że pracownik wraca po urlopie macierzyńskim nie podejmuje pracy w GOPTiS a podejmuje pracę w Skansenie a Pani Dyrektor wypłaca ponad 4tyś zł za nie wykorzystany urlop, według mnie można było przecież przyjąć tą pracownicę na trzy miesiące, żeby wykorzystała urlop czy też przenieś z urlopem gdzie po trzech miesiącach i tak skansen jest zamknięty.

Ja sobie zdaję sprawę, że było to za poprzedniego Wójta ale znając determinacje obecnego Wójta do wprowadzania oszczędności myślę że nie będzie już dochodziło do tego typu niepotrzebnych wydatków a my jako Rada Gminy powinniśmy wspierać każdą taką inicjatywę miałem składać wniosek o nie przyjmowanie sprawozdania rocznego ale doszedłem do wniosku, że każdy przed głosowaniem musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy jest za niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy Gminnych (tak jak w tym wypadku) czy też nie i odpowiednio zagłosować.

Pani dyrektor moje głosowanie proszę traktować używając nomenklaturę sportową jako żółtą kartkę za prowadzenie spraw finansowych.

Wprawdzie Pani Dyrektor mówiła, że pracownica ta nie była zainteresowaną pracą w GOPTiS ale teraz zgodziła się na zatrudnienie. Co się zmieniło? – Odpowiedź jest prosta zmienił się Wójt!

J.ST.


CO ROBIĄ PRACOWNICY W SKANSENIE?!!!

Podobnie sprawa jak z GOPTiS tylko w skansenie gra idzie o większe pieniądze bo przypominam, zatrudnienie trzeciej osoby w skansenie kosztuje budżet Gminy około 46 tyś zł rocznie a przypominam, że skansen od 01 listopada do 01 kwietnia jest zamknięty a pensja jest wypłacana.

Pani Dyrektor nie może przedstawić wiarogodnych wyjaśnień co w tym czasie jest robione wprawdzie z inicjatywy Wójta tej zimy pracownik wykonał ławki stoły ale był to chlubny wyjątek a co robiła Pani Dyrektor i jeszcze jedna pracownica?- Tego nie wiem.

Zmniejszenie zatrudnienia o pół etatu z inicjatywy obecnego Wójta wydaje się, że jest to krok zrobiony w dobrym kierunku ale mam wątpliwości czy wystarczający.

Przypominam, że utrzymanie wszystkich etatów w skansenie kosztuje budżet Gminy ponad 130 tyś zł.

Przypominam jeszcze raz skansen jest otwarty przez siedem miesięcy wprawdzie niektórzy twierdzą, że jest bardzo dobrze utrzymany tego nie neguje ale za jakie pieniądze i wielkość zatrudnienia( trzy etaty) a w 2014r brygada gminna przepracowała w skansenie tyle dniówek, że praktycznie był jeszcze zatrudniony jeden pracownik i to musi być wliczone w koszty utrzymania.

Wydaje się, że połączenie jednostek kultury obniży koszty utrzymania tych jednostek a dobrze zorganizowana praca pozwoli dobrze wykorzystać wszystkich pracowników.

I tak jak poprzednio niech każdy Radny przed głosowaniem zastanowi się czy stać nas ponosić tak duże koszty utrzymania i odpowiednio zagłosuje.

Tak jak poprzednio moje głosownie jest pokazanie Pani dyrektor żółtej kartki.

Tłumaczenie że przez pięć miesięcy pisze Dyrektor programy unijne wydaje się to śmieszne przecież Dyrektor GOPTiS-u nie ma pięć miesięcy wolnego i jak się sama chwali o wiele więcej napisała programów unijnych.

J.ST.


JAK TO ZROBIONO, ŻE PRZEJĘTO SPADEK - W POPRZEDNIEJ KADENCJI?!!!

Dnia 07.05.2015r. odbyła się sesja Rady Gminy Bystra- Sidzina tym razem była zmiana bo odbyła się w skansenie w Sidzinie pytałem Przewodniczącego Rady kto tak zdecydował odpowiedział, że była mowa o tym na komisji oświaty ja miałem zastrzeżenia, że nie było to konsultowane z Radnymi, wprawdzie odpowiedź była, że jest ładne otoczenie ja mam przypuszczenia, że było to zrobione specjalnie, żeby coś mnie udowodnić! – Ale o tym następnym razem!

W informacji Wójta najważniejszą sprawą dla mnie było, że Wójt rozpoczął działania w celu odzyskania podatku VAT za ostatnie cztery lata, jak wyjaśniono, że w poprzednich latach nie było to robione a wcześniej nie odzyskane już przepadło i nie można tego odzyskać! (Poprzedni Wójt miał inną metodę podnosił podatki a nie szukał pieniędzy bo to łatwiejsze i nie ma kontroli!).

Następnie przystąpiliśmy do głosowań pierwsza uchwała dotyczyła dotacji na budowę przydomowych oczyszczalni gdzie jak większość się orientuje Gmina będzie dopłacała do oczyszczalni wybudowanych przy każdym domu pięć tysięcy dla dwóch domów siedem tysięcy a dla trzech domów osiem tysięcy, oczywiście oczyszczalnia taka musi spełniać odpowiednie warunki techniczne, oraz trzeba dokonać zgłoszenia w Urzędzie Gminny.

Kolejną podjętą uchwała dotyczyła „Demontażu i bezpiecznego składowania wyrobów zawierających azbest” ale jeżeli zostaniemy przyjęci do projektu będzie to obowiązywało od 2016r. i będzie to dotyczyło głównie tego, że Gmina będzie mniej dopłacała do utylizacji azbestu w stosunku do tego co jest teraz – Kolejny przykład szukania pieniędzy z zewnątrz!

Kolejna uchwała dotyczyła przyznanie dotacji na sztandar dla Powiatowej Policji ja jako jedyny byłem przeciw tej uchwale a zrobiłem to jako protest przeciw lekceważeniu przez komendę Policji w Jordanowie Rady Gminy Bystra- Sidzina stali czytelnicy pamiętają jak po dożynkach w Sidzinie 2014r. prosiliśmy komendanta o wyjaśnienia wtedy nie znalazł czasu tak się składa, że tylko wtedy znajduje czas jeżeli Policja potrzebuje pieniędzy!

Następną uchwałę podjęliśmy w sprawie dotacji do OSP Bystra w wysokości 39 500 tyś.

OSP Bystra dostała dotacje na remont remizy a był warunek, że drugą połowę dotacji dołoży OSP, a że nie miała pieniędzy zwróciła się z prośbą do Gminy o współfinansowanie, a że remont i rozbudowa jest konieczna dlatego wyraziliśmy zgodę na dofinansowanie.

Była także informacja przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o przeprowadzonej kontroli dnia 9 kwietnia 2015r. w zakresie umów i płatności mienia komunalnego wydzierżawionego pod działalność gospodarczą w 2014r. i jak się okazało obecny Wójt będzie miał wiele pracy, żeby naprawić stosownie dziwnych zasad przez poprzednika, i tak według tego co przekazano komisji nie było zaległości w płatnościach a także żadnych zwolnień są duże niejasności w metrażach niektórych obiektów czy placów dlatego wniosek o dokonanie powtórne pomiary metrażu, co obecny Wójt obiecał wykonać.

Były też różnice za płace w tym samym budynku czy placu (zależnie kto uśmiechał się bardziej do poprzedniego Wójta) było jeszcze kilka niejasnych spraw, które wymagają wyjaśnień, ale o tym napiszę później gdy otrzymamy odpowiedź.

W sprawach bieżących była poruszana sprawa o dziurze w asfalcie, która powstała w Sidzinie na roli Lipowej ale niestety Powiat się nie kwapi z naprawą! – Nie wiem czy czekają aż zrobi się większa wyrwa?

Apeluje do władz Starostwa, żeby skończyli świętowanie zwycięstwo wyborcze i zabrali się do roboty bo jeżeli ustalenie przyczyny awarii drogi trwa około trzy tygodnie to naprawa potrwa około trzy kadencje! Przewodniczący Komisji Drogownictwa jest z Sidziny czyżby dlatego to szło tak opornie? Przecież wystarczy wysłać na miejsce jednego fachowca, żeby stwierdził przyczynę!!!

Było też mówione o tym, że Wójt prowadzi rozmowy z władzami Powiatu niestety na razie bez rezultatów a może by tak coś jednak zrobić w tej Gminie tym bardziej że jesteśmy gotowi do konstruktywnej współpracy – Czyli wyciągamy rękę do współpracy jeżeli Powiat odrzuci rękę i nic nie będzie robił w naszej Gminie to my też schowamy rękę!

A może zróbmy razem coś pożytecznego dla tej Gminy!

Ważna sprawą jaką Wójt załatwił to dotychczas dostawaliśmy z FOGRU 20 tyś. zł. a w tym roku otrzymaliśmy 40 tyś. zł.

Były także zdobyte środki na dodatkowe solary wprawdzie było to tylko na 30 domów a chętnych jak się okazało było dużo więcej, ale być może jeszcze uda się coś zdobyć –Liczę na to!

Była też dziwna sprawa dowiedzieliśmy się, że Gmina przejęła spadek po jednym mieszkańcu Sidziny i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie wiele niejasności jakie w tej sprawie zostały po poprzednim Wójcie gdzie Radni nie byli informowani o tej sprawie jak sądzę (jestem pewny) niektórzy tzw. przyboczni byli wtajemniczeni ale oni chcieli coś dla siebie ugrać co ważne również spadkobiercy nie byli o całej sprawie informowani – Dlaczego? Mam przypuszczenia, że wielu miało „chrapkę” na przejęcie tych działek i każdy chciał ugrać coś dla siebie! I jak sądzę wszystkie działania były tej sprawie podporządkowane!

Jeżeli masz spadek to sprawdź czy jeszcze do ciebie należy, czy został zabrany przez Gminę oczywiście nikt sam tego nie zrobił tylko z pomocą swoich „klakierów”.

Były poruszane także sprawy, które należy naśladować otóż mieszkańcy Sidziny Wielka Polana skrzyknęli się i posprzątali cały rejon Wielkiej Polany – Brawo, Brawo, Brawo!!! Tak trzymać ! – Chciałoby się powiedzieć kto następny?

Otrzymuje wiele pytań co się zmieniło w Gminie po wyborze obecnego Wójta przede wszystkim każdy z mieszkańców może zobaczyć jak „Władza” może działać z ludzką twarzą, a w samej Radzie jest dużo zmian gdzie można mieć swoje zdanie i próbować przekonywać innych do swoich racji a co ważniejsze jest to robione bez krzyków a także bez „szczucia” na innych jak to bywało!

Dlaczego taka zmiana bo główny prowodyr robi inne rzeczy a niektórzy tzw. wierni wykonawcy albo zrezygnowali ze startowania w wyborach albo nie zostali wybrani a ci nie liczni, którzy zostali nie mają promotora i mam nadzieje, że coś zrozumieli ( chociaż widzę przynajmniej jeden wyjątek).

 

Pytacie czy nie wstyd „przybocznym” za te brudy jakie teraz wychodzą – Nie wiem trzeba ich zapytać!

Widocznie im i głównemu prowodyrowi było na rękę taki „bałagan” bo inni zajmowali się kłótniami oczernieniami i podawaniem nieprawdy a ci nieliczni korzystali na tym – Czy teraz mogą się wstydzić skoro o wszystkim wiedzieli i klaskali!!!

 

Poprzednie Władze Gminy zamiast dbać o dobro Gminy „załatwiały” swoje interesy i mam na myśli nie tylko niektórych Radnych ale także tych lizusów i innych pochlebców, którzy bezkrytycznie wspierali te władze i głośno klaskali!!! – Wielu musi uderzyć się w piersi, że są winni!

Bo to dopiero początek takich spraw, które będą wychodziły na światło dzienne, gdzie zamiast zdobywać pieniądze unijne zajmowano się intrygami i załatwieniami dla swoich pochlebców różnych przywilejów!!! – Ty do której grupy się zaliczasz?!

J.ST.


OGŁOSZENIE.
DARMOWE UPRAWNIENIA, REFUNDOWANE Z FUNDUSZY EUROPEJSKICH dla pracodawców i pracowników 45+.
KURS PEDAGOGICZNY, dla osób chcących zatrudniać uczmów.

tel. 18 26 81 199,  733 848 740, 660437 285


W GMINIE BYSTRA-SIDZINA POWSTANIE SZKOŁA MUZYCZNA?!!!

Dnia 26.03. 2015r. odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina na której zaszczycił swoją obecnością członek Zarządu Powiatu Radny Hajos był także Radny Drobny i stąd było wiele pytań do Radnych powiatu niestety z wypowiedzi Radnych powiatu powiało pesymizmem wprawdzie mówiono bardzo dużo o potrzebach naszej Gminy ale jak dobrze zrozumiałem musimy z realizacją naszych postulatów poczekać wprawdzie Radny Hajos stwierdził, że jesteśmy na pierwszym miejscu oczekujących, ale nic to nie zmienia skoro powiat nie ma pieniędzy, a postulaty nasze są nie zmienne to co było na poprzedniej sesji oraz na zebraniu wiejskim pamiętacie droga u Trzopa oraz mosty i tego dotyczyły nasze pytania ale w tej jako jeden rezultat naszych wydaje się to, że Radny powiatu Hajos zapowiedział, że będzie częściej na sesjach Rady Gminy to będziemy mogli kontrolować jak realizuje nasze postulaty wprawdzie nie oczekujemy natychmiastowych „cudów” ale niektóre rzeczy będzie można ruszyć. – Mam nadzieje!

Następnie przeszliśmy do głosowań najważniejsze wydaje się sprawa wystąpienie do ministerstwa z pismem intencyjnym w sprawie utworzenia szkoły muzycznej na pierwszy rzut wydaje się to sprawa wielkiej wagi godna poparcia tylko jak zawsze sprawa rozbija się o pieniądze, wprawdzie Wójt a przede wszystkim Radny Drobny zapewniają, że wystarczy subwencja i Gmina nic nie będzie musiała dokładać do tej szkoły moim zdaniem jest to robione pospiesznie nie przygotowane merytorycznie brak wyliczeń ile to może kosztować i już wkradły się rozbieżności między zwolenników utworzenia takiej szkoły Wójt mówi o dwóch nauczycielach z kolei Radny Drobny chyba minimum sześciu moje pytanie ile trzeba uczniów, żeby ta szkoła mogła być blisko na „zero” czyli żeby Gmina z własnego budżetu jak najmniej dopłacała wprawdzie mocodawcy zapewniają, że na tym można zarobić – Nie wierzę!!! Tym bardziej, że nie jest to poparte żadnymi wyliczeniami.

Ale o tej sprawie jeszcze będę bardzo wiele pisał tylko skąd mój pesymizm ano wiele spraw już słyszałem od jednego Pana jak to będzie „ładnie” dobrze a jak się zawsze kończyło – Chyba nie trzeba przypominać - Szkoda, że niektórzy nie wyciągają wniosków z takich nauk!

Mam apel do zwolenników tego pomysłu aby spróbowali poprzeć swoje racje wyliczeniami a nie opierać się na opowiadaniach bliżej nieznanych ludzi.

Wierzcie mnie, że chciałbym w tym wypadku nie mieć racji!!! Bo jestem całym sercem za tym aby się powiodło i powstała taka szkoła to skąd mój pesymizm? – Ano znając życie ile razy miało być ładnie dobrze za darmo i okazało się że Gmina musiała do tego dopłacać, ą co gorsze najczęściej straciliśmy pieniądze i nic z tego nie wyszło – Mam nadzieje, że tym razem będzie inaczej!

Z dziennikarskiego obowiązku podaje jak głosowano 14 „za” ja się wstrzymałem.

Jeszcze jedno Radny Drobny zrobił wyliczenia i jak będę miał to zamieszczę na tej stronie.

Przepraszam, że o tych sprawach tyle piszę ale wydają się najważniejsze, bo było jeszcze wiele spraw poruszanych mniej lub więcej interesujących tak jak przedstawił Radny Hajos, żeby nie budować ronda w Bystrej tylko trójkąt (wysepkę) nie wiem czy jest zainteresowanie takim rozwiązaniem?

Ja jeszcze zgłosiłem sprawę muru w Sidzinie na Sołtystwie, że jeżeli nie ma być poszerzenia drogi tylko chodnik to szkoda pieniędzy, oraz zwróciłem się do powiatu aby odnowić pasy poziome na drogach powiatowych.

Wspominane było też urwisko na Wielkiej Polanie ale ile razy można o tym pisać?

Poruszano także sprawę „haraczu” jaki pobierają lasy państwowe tzw droga do bystrzoka gdzie lasy pobierają od mieszkańców Bystrej pieniądze za dojazd do domów mieszkalnych i tu trzeba „uderzyć pięścią w stół” i rozpocząć traktować lasy państwowe podobnie jak oni traktują mieszkańców naszej Gminy ja proponuje postawić znaki ograniczające tonaż na drogach gdzie lasy państwowe wywożą drzewo z własnego lasu w Bystrej I Sidzinie!

Jeszcze Radny Hajos pochwalił się, że Powiat dołożył do skansenu w Sidzinie 7 tyś. zł. na mnie to nie zrobiło wrażenia bo przypominam Gmina wydaje na skansen ponad 200 tyś. zł. rocznie mówił jeszcze że powiat dał po 3,5tyś zł na torby sanitarne dla obydwu straży.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składam wszystkim czytelnikom miłych, radosnych oraz rodzinnych Świąt

J.ST.


SPOKOJNE ZEBRANIE WIEJSKIE W SIDZINIE!!!

Dnia 22.03.2015r odbyło się w Sidzinie Zebranie Wiejskie, trzeba przyznać, że frekwencja dopisała przebiegało spokojnie i rzeczowo nie wiem czy to zasługa nowego Wójta czy też nowego Sołtysa?
A może razem?
Zebranie rozpoczęło się od spraw proceduralnych następnie głos zabrał Radny powiatu, który przedstawił działania powiatu Suskiego szczególnie w naszej Gminie.
Pan Radny rozpoczął od informacji o drogach a dokładnie co zamierza zrobić powiat i tak po kolei, że w Bystrej będzie robiony most następnie w Sidzinie u Przybysia oraz u Kojsa tylko na razie będzie położony asfalt a kapitalny remont dopiero później oraz most u Trzopa niestety jeżeli mówi się o drodze u Trzopa tu jest sprawa trudniejsza ponieważ Radny chce aby powiat dał 50% a Gmina 50% nasza propozycja jest taka, że Powiat zrobi ten kawałek asfaltu a Gmina zrobi chodnik ( które i tak jest obowiązkiem Powiatu) na to nie wyrażają zgody to skoro tak to niech zrobi Powiat ten odcinek drogi i położy chodnik to wtedy 50/50 Powiat i Gmina.

Niepokoi mnie, że według Radnego nic praktycznie nie będzie robione na Wielkiej Polanie, bo zakropienie uskoku to jest nic nie robinie a poniżej gdzie był mur jest zrobiona prowizorka która przy trochę większej wodzie droga będzie zabrana! (Obym nie miał racji!).
Wspomniał Radny, że projekty na rondo w Bystrej i na mur na Sołtystwie są zrobione tylko roboty te mają być wykonane z funduszu Gminy, chociaż do muru mam zastrzeżenia, że miała być w tym jednym miejscu poszerzona droga i tego nie uwzględniono (tylko chodnik) a można było zrobić mur gdy budowano tą drogę ze środków unijnych!

Wszystko to co mówi Radny powiatu jest zbyt ładne, żeby mogło być prawdziwe, ale ja bym się cieszył gdyby zrobiono chociaż jedną z tych inwestycji rocznie, żeby to nie były tylko powtarzane na kolejnych zebraniach wiejskich co jest do zrobienia i nie był to temat „dyżurny na kolejnych zebraniach” przez kilka czy kilkanaście lat!

Następnie Pani Sołtys zabrała głos i przedstawiła co zrobiono z funduszu sołeckiego i zaproponowała, żeby z Sali padały propozycje co jest do zrobienia, z Sali nie padły żadne propozycje (chyba mieszkańcy nie byli przygotowani na taką dyskusje) przypomniała, że w tym roku jest robiony monitoring centrum Sidziny, z dopłatą z Gminy.

Ja mam propozycje, żeby z funduszu sołeckiego zrobić parking czyli założyć rury na rów przed sklepami i przedłużyć ten parking co jest przy „dróżkach różańcowych” oraz zrobić asfalt na parkingu u Krupy to jest moja propozycja, ale można inne dyskutować!

Następnie głos zabrał Wójt i przedstawił wykonane zadania w poprzednim roku szczególnie roboty na drogach co było robione to każdy widział oraz przedstawił założenia na ten rok jak mówił głównie planowane jest przygotowanie projektów hali sportowej , projekt remontu drogi do Jaromina, projekt chodnika na Górnej Sidzinie u Trzopa, była też mówione o drodze gdzie otrzymaliśmy promesę powodziową na drogę u Trzopa.

Mówione też o oczyszczalniach przydomowych na tą chwile są przewidziane oczyszczalnie zbiorcze szczególnie przy szkołach oraz oczyszczalnie przydomowe z dopłatami Gminnymi a oczyszczalnie z dopłatami unijnymi obecnie są nie możliwe po tym co odziedziczył Wójt po poprzedniku i teraz musi czekać na nowy nabór wniosków (może się załapiemy).

Wójt zapowiedział że zebrane pieniądze będą zwracane na początku kwietnia.

Złą wiadomość jaką przekazał Wójt jest taka, że w tym roku nie będzie robiona rozbudowa oświetlenia ulicznego jest to inwestycja przewidziana jest na następne lata.

Następnie Wójt odpowiadał na pytania zadawane przez mieszkańców, wszystko odbywało się poza kilkoma incydentami kulturalnie gdzie Wójt wykazał spokój cierpliwość (nie uciekał z Sali) i każdemu tłumaczył dokładnie co i jak zamierza rozwiązać.

Szkoda, że nie widziałem poprzedniego Wójta mógłby się nauczyć jak powinny być prowadzone zebrania wiejskie- Bez krzyków, obrażania się (ucieczki), ubliżania innym, dyskusją była merytoryczna, spokojna i rzeczowa!

Co najważniejsze Wójt obiecał następne zebranie wiejskie we wrześniu tego roku.

J.ST.


CO DALEJ Z OCZYSZCZALNIAMI PRZYDOMOWYMI?!!!
(Relacja z zebrania)

Dnia 04.03.2015r. odbyło się w Sidzinie w Sali OSP zwołane przez Wójta zebranie na temat oczyszczalni przydomowych muszę przyznać, że frekwencja dopisała.

Na wstępie trzeba zauważyć, że zainteresowanie tematem jest bardzo duże, Wójt przedstawił bardzo dokładnie jaką zastał sytuacje po wybraniu na to stanowisko okazało się, że wszystko co zrobił jego poprzednik było „patykiem pisane na wodzie” i tak według mnie zebranie pieniędzy od mieszkańców było zabiegiem wyborczym, żeby pokazać , że coś jest robione w tym temacie gdzie od razu było wiadomo, że nic z tego nie będzie.

Konkretnie projekt został zrobiony pod jedną firmę, która miała wygrać przetarg i montować oczyszczalnie i jak z wypowiedzi Wójta wynika oczyszczalnie zaprojektowane nie spełniają żadnych norm dopuszczenia do eksploatacji ja to nazywam, że było to „ulepszone szambo” , cały projekt nie był przekazany do dyspozycji Gminy tylko stanowił własność firmy, która go wykonała a przetarg był tak zrobiony, że poprzedni Wójt wycofał go z dalszego procedowania co samo w sobie jest wymowne!!!

A że były te oczyszczalnie zaprojektowane jako „bubel” niech świadczy fakt, że były Wójt „załatwił” sobie nowoczesną oczyszczalnie! – Przypadek! Chyba nie tylko Wójt miał kontakt z projektantami!

Dziwne, że poprzedni Wójt robił te same błędy co zawsze brak jakikolwiek konsultacji mimo, że ja głośno upominałem się o takie konsultacje i mimo, że wszystko co robił sam zawsze kończyło się katastrofą i nie wyciągał właściwych wniosków a jego „przyboczni” utwierdzali go w przekonaniu, że robi dobrze i ile tych pieniędzy straciła Gmina przez taką politykę tych wszystkich „mędrców”! –Brawo, jeżeli wam nie wstyd to gratuluje dobrego samopoczucia!

Nowy Wójt robił co mógł, żeby nie stracić dotacji około 2 mln zł ale nie dało się z tego nic wyciągnąć bo była to kolejna sprawa „spartaczona” przez poprzedniego Wójta, bo jak pamiętacie jak mizerne efekty osiągnął w zdobywaniu unijnych pieniędzy to jak już je zdobył to nie umiał wykorzystać !

A co proponuje nowy Wójt przede wszystkim chce budować małe zbiorcze oczyszczalnie i równolegle budować przydomowe oczyszczalnie i trzeba do tego zabrać się ostro, ale o tym będę pisał bo jeszcze kilka szczegółów trzeba dograć skąd pieniądze, co będzie dofinansowane itp.

Co się tyczy zebranych pieniędzy będą oddawane jeżeli ktoś będzie chciał odebrać tylko jak pisałem po co był zrobiony ten „cyrk” z pieniędzmi! – Odpowiedź wydaje się prosta poprzedni Wójt chciał mnie udowodnić, że to zrobi (szczególnie przed wyborami chciał mieć sukces) i co wyszło jak zawsze dla tego Wójta kolejna inwestycja „spartaczona” dobrze, że mieszkańcy zmienili Wójta, bo jakby poprzednik dalej realizował tą inwestycje to nasza Gmina nie wypłaciłaby się z płacenia kar i zwrotu pieniędzy unijnych!!! – Brawo dla mieszkańców!!!

Szkoda, że poprzedni Wójt się nie uczył na własnych błędach gdzie wszyscy (rozsądni) doradzali aby robić konsultacje z mieszkańcami a Pan uważał razem ze swoimi doradcami (z Bożej łaski), że tylko oni posiadają patent na mądrość!

Pamięta Pan jak ostrzegałem przed takimi doradcami i przepowiadałem klęskę z takimi ludźmi!

- I co znowu miałem racje!!! Trzeba umieć dobrać mądrych doradców!

J.ST.


OBIECANKI POPRZEDNIEGO WÓJTA!!!

Dnia 26.02. 2015r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy, w związku z ty, że było wiele spraw do omówienia trwała długo.

Rozpoczęto od informacji komendanta policji na temat bezpieczeństwa w naszej Gminie, oczywiście Pan Komendant chwalił się wynikami komisariatu w Jordanowie patrząc na średnią wykrywalności przestępstw gdzie wychodziło bodajże około 66% nie będę się na ten temat dużo rozpisywał bo ja byłem innego zdania gdzie niektóre przestępstwa były poniżej 40% wykrywalności bo wiadomo jak to jest ze średnią zależy kto czyta tak jak ze szklanką albo do połowy pusta albo do połowy pełna.

Ja miałem tylko jedno pytanie do Komendanta dlaczego nie skorzystał z zaproszenia po dożynkach w Sidzinie i nie przyjechał na sesje (miał czym) wyjaśnienie było bardzo błahe, żeby nie powiedzieć nijakie, prawdopodobnie były naciski, żeby sprawę zamieść pod dywan i tak się chyba stało.

Pan komendant przyjeżdża tylko wtedy gdy chce załatwić pieniądze jak było trzeba na samochód gdzie Gmina dołożyła 12 tyś zł (czyli miał czym przyjechać) teraz też załatwiał pieniądze na sztandar dla policji.

Następnie przeszliśmy do zapytań Radnych było to poruszane bardzo wiele tematów najpierw wystąpił Radny Powiatu Drobny poinformował, że powiat przyjął jako pilne (nie wiem co to znaczy?!) naprawa mostu w Bystrej a także mostu w Sidzinie u Kojsa oraz muru na górnej Sidzinie ja zwróciłem uwagę, że zapomniano o drodze u Trzopa oraz, że mam nadzieje, że most u Kojsa nie będzie robiony tak jak ostatnio, że łata na moście wytrzymała 2 dni (słownie dwa dni) tylko to będzie zrobione kompleksowo następnie mówiłem o tym, że zabezpieczona droga na Wielkiej Polanie to prowizorka i nie ma szans, żeby wytrzymała większą wodę nie mówię o powodzi, przypomnę Radnemu Drobnemu, że te roboty na Wielkiej Polanie nie są robione w ramach gwarancji.

Następnie głos zabrał Radny Czernik mówił, że wystąpił z interpelacją o drogę u Trzopa i bardzo dobrze tylko z tego co mnie wiadomo Pan Radny jest w koalicji rządzącej powiatem i oczekuje się od niego skutecznych działań w naszej Gminie a interpelacje to za mało, oraz stwierdził, że droga u Trzopa miała być robiona tylko Gmina nie dołożyła 50% - Pierwsze słyszę o takiej propozycji może rozmawiali o tym na ucho ze swym przyjacielem poprzednim Wójtem a swoją drogą upominanie się od Gminy dopłat do robót wykonywanych przez powiat uważam za bezczelność – Dlaczego? Bo przy budowie drogi Łętownia- Zubrzyca nasza Gmina dokładała pieniądze oraz budowała chodniki przy drodze powiatowej a gmina Jordanów nie dała ani grosza i otrzymała teraz dużą premię na scalanie gruntów, już nie będę wspominał o podwyżkach diet w Powiecie.

Mam wrażenie, że dla Radnego Czernika ważniejszy jest powiat od naszej Gminy bo już kilkakrotnie można było zauważyć, że od Gminy chcę wyciągnąć pieniądze broniąc powiatu – Proszę sobie przypomnieć kto głosował na Pana jako Radnego?

Mówiąc o drodze nowo wybudowanej na Wielką Polanę mówił, że nie wyobraża sobie, żeby to nie było robione oświadczam Panu jak nikt nie będzie walczył o to na pewno nie będzie robione!

Mówił także Radny, żeby wszelkie usterki na tej drodze zgłaszać na piśmie – Niech Powiat zrealizuje 10% tego co ma zapisane to już będzie sukces nowych nie trzeba zgłaszać! – Tylko nie tak jak ostatnio gdzie mówiono, że brak czy też nie właściwy skład trzeciej warstwy to „posmarkano” w trzech miejscach i uważa się sprawę za załatwioną – To szkoda pieniędzy i czasu! Nie wiem czy o to chodziło Radnemu Matyasikowi?

Radny Drobny mówił także o solarach, że firma która robiła tą inwestycje dla powiatu ogłosiła bankructwo i naprawy gwarancyjne będzie wykonywała inna firma, wszelkie usterki należy zgłaszać do powiatu, na numer Tel. 33 875 79 38

Widać, że Radny Powiatu Drobny ma duży zapał, żeby pomóc Gminie w której mieszka co nie dla wszystkich jest tak oczywiste (niestety) – oby jak najdłużej wystarczyło mu sił i energii – Tak trzymać!

Było także mówione o dopłatach unijnych do pieców jest to sprawa rozwojowa i jak mówił Wójt jest duża szansa aby ten program ruszy na początku 2016r.

Radny Wójtowicz pytał również co z tym oświetleniem ulicznym i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby Radny przypomniał sobie jak ja poprzedniego Wójta pytałem o to samo wtedy chciał być mądry i stwierdził „jest wiadomo, że będzie robione już tyle razy było o tym mówione” ciekaw co teraz by powiedział gdy usłyszał od tego Wójta, że nic w tym kierunku nie było zrobione ( Chyba już pisałem, że u tego Radnego milczenie jest złotem).

Jeszcze Radny Gałka pytał o drogę do Jaromina, że miał obiecane od poprzedniego Wójta, że będzie robiona ze środków unijnych (Co potwierdzam, słyszałem) jakie było zdziwienie Radnego gdy obecny Wójt stwierdził, że nic w tej sprawie nie zrobiono!

Piszę o tych sprawach bez satysfakcji bo sam jestem za tym, żeby te sprawy ruszyły do przodu, ale pokazuje to jak poprzedni Wójt „spełniał obiecanki” nawet swoim ulubieńcom a co mógł powiedzieć taki jak ja tylko pytać, ale mam tą satysfakcje nad innymi, że wszystko co ten Pan mówił brałem z niedowierzaniem i pewną dozą nieufności! – Okazało się, że znowu miałem racje! Mam teraz pytanie do niektórych Radnych z poprzedniej kadencji czy warto było wierzyć we wszystko co ten Pan opowiadał – Jak samopoczucie? Czy wyciągnęli właściwe wnioski?

Były też poruszane sprawy o oczyszczalnie przydomowych ale o tym już pisałem jak poprzedni Wójt załatwił sprawę, gdzie nie wiem po co zbierał pieniądze (reklama przed wyborami) skoro było wiadomo, że jest to nie do zrobienia- Ale o tym będę pisał następnym razem.

Następnie przeszliśmy do głosowań bez większych niespodzianek przede wszystkim opłaty za śmieci pozostały na tym samym poziomie czyli 4 zł od osoby za śmieci segregowane i 12 zł za śmieci nie segregowane jest jedna nowość za domki letniskowe trzeba zapłacić za segregowane 48 zł a nie segregowane 144 zł.i trzeba złożyć deklaracje nawet te osoby, które nie mają jeszcze numeru.

Jeszcze ważna rzecz była w sprawach bieżących było podziękowanie dla Wójta od mieszkańców Wielkiej Polany za interwencje w sprawie odśnieżania drogi powiatowej i należałoby uznać tą sprawę za zakończoną, że ktoś inteligentny wiedział jak się zachować tylko przypomniało mnie się od razu jak zwróciłem się do Starosty o zwrócenie uwagi firmie odśnieżającej, żeby skuteczniej odśnieżała i wtedy jeden z Radnych stwierdził, że robią to bardzo dobrze! – To dlaczego musiał interweniować Wójt? – Panie Radny komu chciał Pan zrobić na złość mnie czy mieszkańcom?

Mam apel do niektórych Radnych, zastanówcie się czy nie lepiej było mnie poprzeć w sprawach gdy dociekałem prawdy to słuchaliście barwnych wypowiedzi byłego już Wójta, które mijały się daleko z prawdą i realiami i klaskać oraz podlizywać się temu Panu np. atakować mnie!

Ciekaw jestem ile jeszcze takich „kwiatków” zobaczy światło dzienne?

A może tak uderzyć się w pierś i przyznać źle robiliście, wprawdzie to nic nie zmieni ale poprawi wam samopoczucie, bo ja uważam, że postępowałem właściwie traktując jego wypowiedzi jako opowiadania dla grzecznych dzieci, które z realiami nie miały nic wspólnego.

J.ST.


W CO „GRAŁ” POPRZEDNI WÓJT PRZY OCZYSZCZALNIACH PRZYDOMOWYCH!!!

Sądzę, że dużo ludzi oglądało program w TVN na temat oczyszczalni przydomowych zbudowanych w Gminie Płaska gdzie było pokazane jak firma, która to robiła spartaczyła robotę ktoś by mógł powiedzieć co nas interesuje jak gdzieś zawalono robotę otóż dużo bo poprzedni Wójt tej samej firmie zlecił zaprojektować w naszej Gminie te same oczyszczalnie i jeszcze jedno projekt był zrobiony tak by wygrała ta sama firma przetarg na budowę oczyszczalni. (Brak upoważnienia Gminy do dysponowania tym projektem).

Byłem przekonany, że była to gra przedwyborcza (o czym pisałem) poprzedniego Wójta i jak się okazało (bez satysfakcji) miałem racje!

Jak widać kanalizacja przerosła poprzedniego Wójta bo najpierw wyłożył duże pieniądze na kanalizacje z pompkami, o którym wiedział, że nigdy nie będzie zrealizowany następnie ten projekt, który zapłacił na oczyszczalnie przydomowe! ( partactwo)- Gdzie od razu zakładał, że nie będzie realizował!

Oczywiście nie można powiedzieć, że wszystkie oczyszczalnie są złe tylko trzeba dobrać odpowiednią dobrą firmę stosując sprawdzone metody a nie tworzyć niezrozumiałe „kryteria” doboru firmy ale jest znane powiedzenie „jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze”.

Jak niektórzy pamiętają na prezentacji oczyszczalni w szkole w Sidzinie było pokazane coś innego niż ten projekt nam przekazany- Jako ciekawostkę podam, że poprzedni Wójt załapał się na ten ulepszony projekt- Nie wiem czy ktoś jeszcze miał tak zaprojektowane ale chyba nie będę się dużo mijał z prawdą jeżeli stwierdzę, że chyba nikt!

Ale tak były marnowane poprzednio pieniądze, pewnie że nie robił tego sam tylko ze swoimi poplecznikami, a przykładów można podać jeszcze bardzo dużo praktycznie nie ma inwestycji gdzie by nie było niejasnych sytuacji! – Tak dziwnie się składa, że w tamtych czasach do większości inwestycji dobierano najgorsze firmy!- Przypadek!

Służę kilkoma przykładami: boiska sportowe w Sidzinie, Bystrej, kanalizacja, budowa niektórych dróg, czy ostatnio oczyszczalnie przydomowe i można jeszcze wymienić wiele przykładów!- Byłaby to długa lista.

Ale tak się zawsze dzieje gdy się przedkłada własny interes nad interes Gminny!

Dobrze się stało, że obecny Wójt się „połapał” w całej zagrywce poprzedniego Wójta i próbuje uratować co jest do uratowania.- Wierzcie mnie jest to zadanie bardzo trudne a w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe do wykonania!

Jeżeli chcesz zobaczyć w co nas chciał „ubrać” poprzedni Wójt kliknij link i zobaczysz jak to było pokazane w TVN    http://ttv.pl/archiwum/49041,blisko-ludzi-wadliwe-oczyszczalnie-sciekow,0.html

J.ST.


SPOKOJNE WALNE ZEBRANIE STOWARZYSZENIA INICJATYWA SPOŁECZNA!

Dnia 08.02.2015r w Biurze Sołtysa (Agronomówka) w Sidzinie odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna na początku były sprawy proceduralne czyli udzielenie absolutorium dla Zarządu omówienie spraw finansowych i wszystko to zostało przegłosowane jednogłośnie.

W sprawach bieżących rozpoczęliśmy od informacji Wójta (który był obecny na naszym zebraniu) na temat spraw Gminych o zamierzeniach swoich jak również trudnościach jakie napotyka w realizacji tych celów następnie rozpoczęła się dyskusjach gdzie padało wiele pytań o sprawy Gminne nasuwa się jedna sugestia, że poprzedni Wójt wiele obiecał (ja to przewidziałem o czym pisałem) a nic albo nie wiele w tym kierunku zrobił mam na myśli oczyszczalnie przydomowe, oświetlenie uliczne i wiele innych spraw o których wszyscy wiedzą. – Jak się okazało była to kiełbasa wyborcza!

Wspominano również mosty u „kojsa” gdzie pytano dlaczego któryś raz z kolei łata się dziury na tym moście, które wytrzymują najwyżej kilka dni a nie postawi się na konkretne rozwiązanie tego problemu raz na zawsze szkoda, że nie było przedstawicieli Powiatu bo usłyszeliby jak proste są tam rozwiązania a most u „trzopa” i ten odcinek drogi woła o pomstę do nieba – Jest to temat zapomniany i prosi się aby odpowiedzialni za ten odcinek drogi podjęli odpowiednie oraz skuteczne działania a nie opowiadali, że w Łętowni są gorsze drogi, bo nas interesują drogi w naszej Gminie.

Mimo, że było wiele tematów niektóre nawet wrażliwe zebranie przebiegało bardzo spokojnie kulturalnie jak widać na wszystkie tematy można dyskutować gdy zabrakło „zadymiarzy” był spokój i kultura.

Na koniec jeszcze jako ciekawostka odwiedziła nas kandydatka na Sołtysa Maria Trzop gdzie przedstawiła swoją wizje Sołtysowania i prosiła o głosy w wyborach na sołtysów, które odbędą się 15.02.2015r.

J.ST.

Przypominam że wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej odbędą się 15.02.2015r. w godz. 7,00-20,00 w lokalach wyborczych.


PRZYJAZD STAROSTY NA SESJĘ RADY GMINY BYSTRA-SIDZINA –FALSTART!!!

W dniu 15.01.2015r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina, którą zaszczycił swą obecnością Pan Starosta Bałos i głównie to zdominowało całą sesje i z wiadomych względów tej sprawie poświęcę najwięcej czasu.

I tak zanim rozpoczął swe wystąpienie Starosty przed szereg wyskoczył Radny Powiatu Czernik, który chciał się pochwalić załataną dziurą na moście i tak był opromieniony tym faktem, że nawet zapomniał kto pytał o projekt muru i ronda ! – Prawda załatanie tej dziury to sukces! (Jest się czym chwalić!) może do następnego przyjazdu Starosty wytrzyma i wtedy Radny wymyśli inny sukces albo naprawi tą samą dziurę! Tu przychodzi mnie na myśl przysłowie „na bezrybiu i rak ryba”!

Starosta rozpoczął od kilku okrągłych zdań mnie głównie utkwiło zdanie, że kasa Starostwa jest pusta i opracowany jest plan naprawczy chyba nie jest głównym celem tego planu podwyżka diet Radnym Powiatowym i Staroście (o czym piszę w innym miejscu) w naszej Gminie gdzie mamy kasę pustą Radni nie podnieśli diet a Wójt nawet obniżył swoje wynagrodzenia, ale widocznie nasz plan naprawczy jest nastawiony na oszczędność od siebie następnie zadano pytania o mosty w Bystrej odpowiedź była krótka brak kasy, następnie ja zadałem kilka pytań o drogę Powiatową i serwis do solarów (które zamieszczam obok) a odpowiedzi jakie otrzymałem oceńcie sami czy są wystarczające chociaż Radny Powiatowy dwoił się i troił, żeby wspomóc Starostę z jakim skutkiem oceńcie sami.

Odpowiedź na pytanie czy firma budująca drogę zamierza się wywiązać i usunąć usterki otrzymałem odpowiedź ile było tych usterek (ja wiem bo byłem przy odbiorze) ale czy i kiedy będą naprawione tego nie słyszałem. – Ano zobaczymy.

Na drugie pytanie w sprawie braku trzeciej warstwy otrzymałem odpowiedź od Radnego Powiatu, że bodajże w trzech miejscach zalano (chyba wywiercone dziury) i na tym koniec. – Jak tak mają wyglądać naprawy gwarancyjne to szkoda czasu i pieniędzy a tym, którzy odbierają roboty gwarancyjne – Gratuluje dobrego samopoczucia!

Na trzecie pytania otrzymałem pozytywną odpowiedź, że będzie to robione na wiosnę tylko nie otrzymałem odpowiedzi co tam będzie robione. Odniosłem wrażeni a, że Starosta nie do końca jest poinformowany co tam należy zrobić. Mam na myśli osuwisko i zapadanie drogi na Wielkiej Polanie.

Czwarte pytanie, dotyczące przepustu koło „Dębu” otrzymałem odpowiedź, że wystarczą grabki i popychać wodę być może taki pół środek wystarcza przy mniejszej wodzie ale dobrze poszukać rozwiązania kompleksowe, czego przykładem może być wspomniany most u Kojsa ile to już razy łatano tam dziury a można przecież raz a dobrze zrobić –Ludzie głośno mówią co trzeba zrobić! – Wystarczy tylko słuchać!

Przykładem niech będzie woda u Krupy ile razy Radny Powiatowy ściągał różnego rodzaju komisje i tzw. „speców” od drogownictwa, którzy robili „doktoraty” jak rozwiązać problem nikt nie chciał słuchać nas zwykłych ludzi, którzy od dawna powtarzali że trzeba tylko nadlać asfalt dopiero na sam koniec swego „panowania” poprzedni Wójt posłuchał i poskutkowało – Szkoda, że tak późno, można by zaoszczędzić dużo pieniędzy – Dobrze aby Radny Powiatu popatrzył jakie było proste rozwiązanie!

Projekt muru i ronda w Bystrej według Radnego Powiatu jest na ukończeniu – Nie wiem czy wierzyć bo już było kilka terminów Zobaczymy może teraz się uda!

Radny Kordel zapytał również o most i odcinek drogi do mostu u Trzopa jak słusznie zauważył jest to odcinek drogi zapomniany przez wszystkich, którego remont był wykonywany już lata temu (Kto pamięta kiedy był lany asfalt) w odpowiedzi usłyszał, że nie ma pieniędzy a ktoś dodał, że jest droga gorsza (to dla mnie nie jest tłumaczenie) wprawdzie Wójt zadeklarował dołożyć pieniędzy i zrobić remont do porządku.- I znowu to co pisałem zrobić raz a dobrze będzie taniej i będzie odpowiedni efekt.

Pytałem również dlaczego w naszej Gminie są tak źle utrzymywane drogi w czasie opadów śniegu porównując z utrzymaniem dróg w Toporzysku to dwa światy – Starosta praktycznie nie odpowiedział ale Radny Powiatu stwierdził, że jest bardzo dobrze – Ręce opadają!

Pytałem również o serwis napraw gwarancyjnych solarów i tutaj dużo się dowiedziałem o różnych trudnościach ale nie dowiedziałem się czy będzie można liczyć na serwis?- Umowa jasno mówi, że Powiat ma zabezpieczyć serwis!

Uważam, że przyjazd Starosty potrzebny ale jako „falstart” odniosłem wrażenie, że Starosta uważał, że będzie przyjmował tylko gratulacje i o nic nie będzie pytany to był jego błąd.

W następnym spotkaniu oczekuje, że Starosta pokaże kompleksowe rozwiązania a nie doraźne typu „grabki”.

A opieranie się na Radnym Powiatu był to błąd taktyczny bo Radny nigdy nie rozwiązywał spraw kompleksowo tylko doraźnie, gdzie chętnie się „prezentował” najczęściej z byłem Wójtem za którym jak widać mocno tęskni!- Może trauma minie, że jego faworyt nie został Wójtem!

Mam przesłanie do mieszkańców Gminy do Radnego Czernika proszę podchodzić tylko z gratulacjami nigdy nie prosić o rozwiązanie problemu ani nie próbować coś podpowiadać bo będzie to bardzo źle przyjęte a krytyka to samobójstwo bo Radny wszystko wie najlepiej i nigdy nie umiał słuchać ludzi mam nadzieje, że nowy Radny Powiatu Drobny będzie chociaż trochę inaczej postępował takie odniosłem wrażenie – Chyba niema maniery wyższości i nieomylności.

Wprawdzie podwyżka diet dla siebie i Radnych Powiatu jest źle komentowane między mieszkańcami bo jak wytłumaczyć, że na inwestycje nie ma pieniędzy skoro na podwyżki dla siebie jest, a tłumaczenie, że inni mają większe to mnie nie przekonuje bo trzeba popatrzyć jakie mają wyniki zamiast szukać daleko lepiej popatrzyć na naszą Gminę gdzie Radni już tyle lat nie podnoszą diet, a Wójt sobie nawet obniżył!

Wprawdzie przyjazd Pana Starosty nazwałem „falstartem” ale to nie przekreśla, jeszcze że może Pan osiągnąć sukces bo bywa czasem jak ktoś ma słaby start to później same sukcesy – Oby tak było czego Panu życzę!

Należy pamiętać powiedzenie pewnego klasyka „że prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym jak zaczyna lecz po tym jak kończy”.

Czego oczekuje od Starosty? – Przede wszystkim, że będzie prawdziwym gospodarzem powiatu, i wszystkie sprawy będzie rozwiązywał kompleksowo a nie doraźnie bo gdy słyszę, że na drodze (5Km) brak trzeciej warstwy i nalewa się asfaltu w trzech miejscach (5m²) – To ja czegoś nie rozumiem.

Gdy na moście zalewa się dziury co roku – To chyba trzeba znaleźć rozwiązanie bardziej trwałe.

Czy jak na odcinku drogi jest załatana dziura łatą asfaltu a na to dana następna łata i jeszcze przykryte łatą a ktoś mówi, że są jeszcze gorsze drogi – To nie wiem czy się śmiać czy płakać.

Albo gdy w przepuście nie mieści się woda ten ktoś mówi, że będzie grabkami popychał wodę – To tak jakby kijem chciał zawracać wodę.

Oczekuje od Starosty, że odrzuci takie „dobre rady” i rozpocznie działania kompleksowe a nie doraźne wiadomo, że wszystkiego nie da się od razu zrobić ale ustalając kolejność można niektóre sprawy rozwiązać, że będą trwałe na kilka lat i będzie to taniej jak robienie bez ustanku popraweki, które jest rozwiązaniem krótkotrwałym i kosztownym.

Jak sądzę na już zadanie dla Starosty dobrać sobie dobrych doradców, bo jak widać na powyższym przykładzie nie wszyscy spełniają takie kryteria.

Rozpisałem się o Staroście bo było to wydarzenie na sesji w Gminie bardzo ważne ale były też głosowania wybraliśmy siedmio osobową komisje Gminną w wyborach na Sołtysa.

Następnie określiliśmy stawki jakie otrzymają członkowie Gminnej Komisji wyborczej – 150,00zł oraz Obwodowej Komisji Wyborczej – 120,00zł

Pozostałe głosowania przebiegały spokojnie.

J.ST.


Sidzina 15.01.2015r

Stanisław Jaromin
34-236 Sidzina 839

PAN STAROSTA POWIATU SUSKIEGO

Korzystając z tego, że Pan Starosta zaszczycił swoją obecnością sesje Rady Gminy Bystra-Sidzina chciałbym zadać Panu następujące pytania:

    1. Co zamierza Pan zrobić aby na nowo budowanej drodze z Łętowni do Zubrzycy kiedy firma budująca tą drogę usunie zgłoszone usterki .
    2. Mam na myśli wiercenia kontrolne na drodze od Sidziny (Wielka Polana), które wykazały wiele usterek (jak twierdzili Radni Powiatu poprzedniej kadencji) między innymi grubość trzeciej warstwy (ścieralnej) nie właściwa gęstość asfaltu itp. mam nadzieje, że zostanie Panu Staroście przedstawiony protokół po kontrolny.
    3. Jakie działania zamierza podjąć Powiat z drogą na Wielkiej Polanie gdzie było prowizorycznie zabezpieczane podmycie drogi jak również zapadlisko ( które ponownie się zapada), przypominam, że było to robione jako tymczasowe czy są przewidywane wykonanie prac ostatecznych czyli zabezpieczenie od strony rzeki i wzmocnienie zapadliska.
    4. Jakie zamierza Powiat podjąć działania z przepustem koło pomnika w Sidzinie gdzie trochę większa woda powoduje wylewanie wody na asfalt drogi powiatowej.
    5. Co dalej z tym murem oporowym na Sołtystwie w Sidzinie oraz rondem w Bystrej czy projekt jest zrobiony?

 

Jeszcze jedno pytanie w sprawie solarów , które były sztandarową inwestycją Powiatu i jest to rzec bardzo dobra tylko ma jedną wadę, że czasem urządzenia się psują i jest wiele zgłoszeń, że serwis, który ma naprawiać usterki gwarancyjne nie przyjeżdża (nawet 3 miesiące) przykładem jest u mnie gdzie nie działają już około dwa miesiące i nie można doprosić się serwisu i w tej chwili solary spełniają u mnie rolę ozdoby dachu.

Mieszkańcy pytają czy mają czekać na serwis 5 lat kiedy mija okres gwarancji i urządzenia przechodzą na własność i wtedy będą naprawiać sami.

Radny Jaromin

 


Powiat suski: Diety w górę
(za www.beskidzka24.pl)


Fot. Wojciech Ciomborowski

Podczas dzisiejszej sesji suskiej Rady Powiatu ustalono nie tylko pensję starosty suskiego, ale także diety jakie pobierać będą radni. W nowej kadencji zarówno gospodarz powiatu, jak i radni będą otrzymywać więcej niż ich poprzednicy.

Były starosta suski Tadeusz Gancarz zarabiał łącznie 11 110 zł (pensja zasadnicza – 5600 zł, dodatek funkcyjny – 1800, dodatek specjalny – 2590 zł , dodatek stażowy w wysokości 20 proc. pensji zasadniczej – 1120 zł. Nowy starosta suski Józef Bałos, decyzją radnych, będzie otrzymywał 12 400 zł (pensja zasadnicza – 6000 zł, dodatek funkcyjny – 2000 zł, dodatek specjalny – 3200 zł i dodatek stażowy w wysokości 20 proc. pensji zasadniczej – 1200 zł).

Na dotychczasowym, czyli maksymalnym poziomie pozostała dieta przewodniczącego Rady Powiatu – 2255 zł, a dieta jego zastępcy została podniesiona z 856 do 1127 zł. Radni podnieśli również wysokość swoich diet. Teraz zamiast 698 zł wynoszą 811 zł i -tak jak dotąd- mają formę ryczałtową.