Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna
                 34-236 Sidzina 839
              tel.: 18 26 73 748 lub 608 440 639
e-mail:
 sjaromin@onet.eu

KRS 0000316107
NIP 552-167-91-32
REGON 120801632

 

Archiwum spraw gminnych :::rok 2016   ::: rok 2015  :::rok 2013   :::rok 2012   :::rok 2011

ROK 2014

NOWY WÓJT!- NOWE STANDARTY W RADZIE GMINY BYSTRA-SIDZINA?!!!

Dnia 30.12.2014r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra- Sidzina, a że jest to okres świąteczny to tematy były„lekkie” wprawdzie początek rozpoczął się od poprawek w protokole z poprzedniej sesji najpierw Radny Mazur miał zastrzeżenia, które Rada przyjęła, następnie ja oprócz innych spraw zauważyłem, że brak było wpisu, „że w skansenie w Zubrzycy jest zatrudnionych 30 osób”, były też inne braki ale postanowiłem na to „machnąć ręką” (tak dziwnie się składa, że niewygodne sprawy dla niektórych osób stają się nieważne! – Przypadek!), trzech Radnych się wstrzymało od głosu ja się domyślam dlaczego jak potwierdzę się moje przypuszczenia to napiszę! Wprawdzie jeden Radny później tłumaczył mnie, że była to sprawa nie istotna dla naszej Gminy to dobrze byłoby, żeby ten Radny przypomniał sobie jak nieistotne sprawy za poprzedniego Wójta przekształcały się w kłamstwo! 

W zapytaniach dominowały sprawy zimowe czyli odśnieżanie dróg i chodników to jak co roku nic się nie zmieniło a może włodarze powiatu popatrzą jak się to robi np. w Toporzysku ( służę zdjęciami), najciekawszą sprawą to chyba telefon do powiatu w sprawie dróg do odśnieżania czynny całą dobę 514 749 069.

Może warto jeszcze wspomnieć o sprawie dopłaty do tych pieców o tym mówił Radny Powiatowy Czernik, że nie zostaliśmy przyjęci do projektu w Suchej, bo poprzedni Wójt odrzucił tą propozycję a przypomnę, że ówczesny Radny Tempka (obecnie Wójt) i Radny Mazur głośno za tym optowali niestety bezskutecznie i teraz zostaliśmy na lodzie! – Kolejny raz ten sam winowajca!!!

Następnie przystąpiliśmy do głosowania za budżetem wprawdzie jest to budżet beznadziejnie skonstruowany przez poprzedniego Wójta (obecny nie miał czasu wnieść istotnych poprawek) i dlatego dwunastu Radnych głosowała za budżetem tylko Jaromin i Gałka się wstrzymali – Mam nadzieje, że następny budżet obecny Wójt zrobi o wiele lepszy,- Dla dobra Gminny!

Nie wiem dlaczego Radny Gałka się wstrzymał, bo na pewno nie z tego co ja powodu bo ja mam największe zastrzeżenia do tak dużego zatrudnienia w skansenie (przypominam 3 i ¼ etatu) i nie zostało to racjonalnie wyjaśnione co tyle ludzi tam robi w lecie nie mówiąc teraz gdy skansen jest zamknięty!

Inne głosowania to zatwierdzenie stawek za wodę w wodociągu „Bystra-Centrum” i tutaj co roku dokładamy pieniądze, które nie wiadomo na co są wydawane (ale o tym jeszcze napiszę) zdziwiło mnie dlaczego jest tak, że nie wszyscy mają liczniki wody i pamiętacie ile razy pisałem o umorzeniach przez poprzedniego Wójta czego efekt jest taki, że tylko do tego wodociągu trzeba dopłacać („dobrodziejstwo” poprzedniego Wójta) a pozostałe wodociągi nie są dotowane i bardzo dobrze się gospodarzą, bo mają nadwyżki!

Przegłosowano również termin wyborów Sołtysów odbędą się 15.02.2015r. i będą to wybory całodniowe do urn cały harmonogram jest wywieszony na tablicach informacyjnych.
Nasuwa się mnie jedna refleksja otóż większość Radnych pozostała z poprzedniej kadencji a mimo tego widać od razu inną atmosferę i jest to zasługa Wójta, który nie „jątrzy” tylko stara się sprawy załatwiać zgodnie z zasadami przyzwoitości, przykładem może być wiadomość, którą podał, że należy wybrać drogę z FOGRU a pamiętacie jak było rok temu gdy Wójt zebrał swoich „przybocznych” (o czym wielokrotnie pisałem) i ustalili, którą drogę będą robić (zrobiono fuszerkę jak zwykle ten pan to robił).

Widać, że początek jest obiecujący mimo różnic w podejściu do różnych spraw dyskusja jest merytoryczna wprawdzie u nielicznych Radnych widać ciągotki do poprzedniego stylu, ale jak sądzę opamiętanie nastąpi szybko i moja maksyma, którą zawsze wyznawałem „można się ładnie różnić” będzie już standardem, wprawdzie przysłowie mówi „nie chwal dnia przed zachodem słońca” ale mocno wierzę, że ta kadencja będzie inna bo nie ma głównego prowodyra i niektórych jego wiernych wykonawców chciałoby się krzyknąć tak trzymać!

Ja powiem krótko jest to nowe otwarcie dzięki nowemu Wójtowi, które większość Radnych chciałaby aby taka atmosfera trwała do końca kadencji. – Tego sobie życzę oraz wszystkim Radnym w Nowy Rok 2015r.
Później odbyło się spotkanie opłatkowe, na którym wszyscy składali sobie życzenia- Oby wszystkie się spełniły tego sobie i wszystkim Życzę!

 

J.ST.


WÓJT TEMPKA MUSI UPORAĆ SIĘ Z „BAGNEM” PO POPRZEDNIKU!!!
Dnia 18.12.2014r. odbyła się sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina rozpoczęła się tradycyjnie od przedstawienia informacji Wójta, potem przeszliśmy do zapytań Radnych w których pytano o różne sprawy między innymi o sprawę oczyszczalni przydomowych, bo jak niektórzy wiedzą poprzedni Wójt wycofał już ogłoszony przetarg na budowę oczyszczalni zrobił to o ironio 26.11.2014r. czyli przed samym odejściem ze stanowiska!!! – Przypadek uważam, że było to celowe działanie!!!
Chociaż trzeba przyznać, że najlepszy model i najlepsza oczyszczalnie została zaprojektowana u byłego już Wójta czyli zadbał o swój interes!
A mówiąc konkretnie jest to tak zostawione dla następcy, że musi wiele się natrudzić, żeby to wyprostować tym bardziej, że jest mało czasu, bo do końca czerwca, żeby dotacja nie przepadła! – Mam nadzieje, że zdąży!!! –Pamiętacie ile pisałem o tych sprawach niestety potwierdziły się moje obawy, że była to kolejna „spartaczona” sprawa przez poprzedniego Wójta!!!
Ale pamiętacie jak walczyłem o spotkanie z mieszkańcami na temat oczyszczalni przydomowych niestety bezskutecznie! – I nie była to moja wina!
Było też pytanie o modernizacje i rozbudowę oświetlenie ulicznego okazało się to tak jak pisałem było to marzenie przedwyborcze poprzedniego włodarza Gminy!!!
A mówiąc tak dosadniej czego się nowy Wójt nie dotknie tam widać, jakie „bagno” pozostawił jego poprzednik ale ja ostrzegałem poprzedniego Wójta, że mając takich doradców to musi się tak to skończyć!!! – Pamiętacie!
Pamiętacie jak byłem atakowany w poprzedniej Radzie, że się wszystkiego „trzepiam” ale jak się okazało robiłem to za mało, bo należało się więcej starać wyjaśnić więcej spraw (Aż do bólu) - Bo teraz wyszło, że cała Rada była nie do końca zgodnie z prawdą informowana! (żeby nie powiedzieć okłamywana) – Jak się czują pochlebcy poprzedniego Wójta, którzy klaskali mu za jego barwne wypowiedzi, które jak się okazało odbiegały daleko od rzeczywistości!!!
Wszystko to utwierdza mnie w przekonaniu, że to co robiłem w poprzedniej kadencji miałem racje i mimo, że poprzedni Wójt pisząc w ulotce o 20% złych Radnych miał mnie na myśli, ja się cieszę bo przynajmniej nie dopuściłem, żeby narobił jeszcze więcej „głupot”!!! –Niestety bez satysfakcji!!!
Przykładem nie rozsądnych działań niech będzie to co zrobił poprzedni Wójt na drodze dojazdowej do boiska sportowego w Bystrej gdzie kiedyś zrobiono odwodnienie korytkami środkiem drogi ale poprzedni Wójt postanowił to na sam koniec swoich rządów zlikwidować nie oferując żadnego innego sposobu odwodnienia i już teraz są skargi że podwórka są zalewane wprawdzie na interwencje Radnego Mazura odpowiada, że jest możliwość przywrócenia takiego samego odwodnienia to po co to było robione? – Takie były rządy Wójta Kani nie liczono się z wydawanymi pieniędzmi!
Pytano również ile otrzymał Wójt Kania na odchodne wprawdzie Pani Sekretarz Gminy nie mogła tak z marszu odpowiedzieć ale w „Kronice Beskidzkiej” przeczytałem, że dostał około 41 tyś zł.
Głosowania przebiegały spokojnie (praktycznie jednomyślnie), chyba warto tylko zaznaczyć, że przy wynagrodzeniu Wójta, ja i kilku Radnych było zdania, że należy pozostawić takie same jak miał poprzedni Wójt, ale Radni, którzy tak chętnie podnosili wynagrodzenie poprzedniemu Wójtowi teraz byli za obniżeniem (pytam co by było gdyby został wybrany poprzedni chyba nie byłoby tematu!), ale nowy Wójt sam rozstrzygnął sprawę zaproponował, żeby obniżyć mu stawkę do tej z przed podwyżki! - Dlatego uszanowałem jego wolę i wycofałem się z utrzymaniem stawki.
Radni zostawili sobie stawki na poprzednim poziomie.
W sprawach bieżących oprócz innych spraw dopytywałem o zatrudnienie i sprawy płacowe w skansenie bo zaintrygowała mnie sprawa dlaczego tam jest aż 3 i ¼ etatów co oni robią i otrzymałem odpowiedź, że mają tyle roboty, że ledwo się wyrabiają nie wiem jak czytelnicy to oceniają ja jestem zupełnie odmiennego zdania a odpowiedzi Pani Dyrektor skansenu, nie rozjaśniły mojej wiedzy o tym co tam tyle osób robi, bo przede wszystkim nie umiała odpowiedzieć o zakres obowiązków wręcz przeciwnie przekonała mnie, że zatrudnienie w skansenie jest za duże, a co robią od 31.10. do 01 04. gdy jest zamknięty skansen to już temat „tabu”!
Wprawdzie Pani Dyrektor dużo mówiła powołując się na różne świętości ale według mnie tu trzeba wołać o pomstę do nieba na takie marnotrawstwo publicznych pieniędzy!
Pewnie jeżeli by miała argumenty to przedstawiłaby wyjaśnienie merytoryczne, wprawdzie niektórzy Radni próbowali bronić Dyrektorki ale są rzeczy, których nie można obronić (jak zatrudnienie w skansenie) a takie argumenty, że skansen jest teraz zadbany czy, że zatrudnienie to jest sprawa Wójta, to widać, że niektórzy Radni nie zrozumieli tematu po pierwsze nikt tego nie neguje, że coś się tam dzieje (tylko dlaczego to musi być tak drogo) a po drugie za zatrudnienie odpowiada dyrektor a przekazanie sprawy do zbadania Wójtowi to zwykłe przerzucanie odpowiedzialności!
Wprawdzie Pani Dyrektor przedstawiła jeden konkret, że są przygotowane warsztaty na maj 2015r (oby zdążyli!!!), proszę zwrócić uwagę, że wszystkie etaty będą miały „pełne ręce roboty” do czasu warsztatów!
Teraz przedstawię jak rosły koszty utrzymania skansenu i utrzymanie etatów od 2011r.
W 2011r.wysokść dotacji do skansenu wyniosła około 128 tyś zł a w 2015r ponad 203 tyś zł.
W 2011r. koszty utrzymania etatów wyniosły około 84 tyś zł a w 2015r ponad 157 tyś zł.
Jeszcze może dodam, że ze sprzedaży biletów w 2015r przewiduje się zysk około 7 500,00 ( to pokazuje jakie „tłumy” odwiedzają skansen!).
Proszę zobaczyć jak wzrosło w kilka lat koszty utrzymania skansenu gdzie największy wzrost był na utrzymanie etatów!!!
Niech sami czytelnicy ocenią czy to tak drogo ma kosztować, bo według mnie nie, należy skansen utrzymywać tylko wydawać pieniądze zgodnie z naszymi możliwościami i zdrowym rozsądkiem, wprawdzie Pani Dyrektor powołała się, że skansen w Zubrzycy, który ponoć zatrudnia 30 osób, mam tylko nadzieje, że w Sidzinie nigdy do tego nie dojdzie bo Gmina by zbankrutowała przez skansen.
Jak widać z powyższego utrzymanie etatów w przedstawionym okresie wzrósł bez mała raz tyle nie wiem jaki wpływ na wielkość zatrudnienia i wysokość płac miał fakt, że poprzedni Wójt często gościł w skansenie.
Trzeba jeszcze do całego utrzymania skansenu doliczyć ilość roboczodniówek brygady remontowej a byłoby co doliczać, bo tych dniówek było bardzo dużo szczególnie w 2014r!!!
Jeżeli Pani Dyrektor ma jakieś argumenty merytoryczne za tak dużym zatrudnieniem to proszę je przedstawić, bo ja nie widzę potrzeby utrzymywać 3 i ¼ etatu uważam, że dla tylu ludzi nie ma tam roboty!
Pytałem również Panią Dyrektor GOPTiS-u co się stało bo w 2013r miała zatrudnić Panią po macierzyńskim nie zatrudniła, a wydatki się nie zmniejszyły!- Odpowiedź mam otrzymać.
Mam propozycje dla Wójta bo zapowiedział, połączenie tych wszystkich jednostek może nie czekać na pisma z ministerstwa tylko zrobić już połączenie tak jak to już było jednego dyrektora skansenu i GOPTiS-u a przynajmniej zaoszczędzimy 1 etat a efekt pracy według mnie będzie taki sam.
Oczywiście proszę aby Wójt potraktował to jako moją sugestie w dyskusji dla zmniejszenia kosztów utrzymania tych jednostek.
Przypominam, że utrzymanie jednego etatu w skansenie kosztuje około 46 tyś zł rocznie, to łatwo przeliczyć jaka będzie oszczędność likwidując jeden etat!!!
Ja rozumiem, że Wójt otrzymał to jako spadek po poprzedniku, który w różny sposób wynagradzał swoich zwolenników, ale trzeba nie oglądać się do tyłu tylko zakasać rękawy i zabrać się do roboty, bo jak pokazuje sytuacja w skansenie tam potrzeba jak najszybciej podjąć skuteczne działania do naprawy sytuacji obawiam się, że w innych jednostkach jest podobnie a mieszkańcy oczekują poprawy sytuacji w tych jednostkach.
Przedstawiłem kilka spraw, które wymagają natychmiastowych działań naprawczych ( nie mogę wszystkich przedstawić, bo nie ma na to ani czasu ani miejsca)przez obecnego Wójta, które pozostawił jego poprzednik, a ile jeszcze jest spraw „zawalonych”, o których nie wiemy to życie pokaże, a niestety czego się nie dotkniemy to wychodzą nowe sprawy, które wymagają natychmiastowej interwencji, bo poprzednik albo nic nie robił w tym kierunku albo kolejna sprawa którą „spartaczył”!!!
Życzę wszystkim spokojnych, wesołych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku spełnienia marzeń i samych sukcesów.

J.ST.


ŚLUBOWANIE ZŁOŻONE TERAZ CIĘŻKA PRACA!!!

Dnia 01.12.2014r. odbyła się I sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina w celu złożenia ślubowania przez radnych i Wójta.

I tak rozpoczęło się mszą w kościele w Bystrej następnie wszyscy, udali się do Sali OSP w Bystrej gdzie o godz. 11.00 rozpoczęła się sesja trzeba przyznać, że goście dopisali na czele z proboszczami parafii z Bystrej i Sidziny.

Następnie odbyło się ślubowanie nowo wybranych 14 radnych ( Tempka zrzekł się mandatu radnego) oraz Wójta Gminy Bystra-Sidzina Stanisław Tempka.

Po tych sprawach proceduralnych przystąpiono do wyboru Przewodniczącego Rady zgłoszono dwóch kandydatów radnych Motor i Drobny stosunkiem głosów 8 do 6 został wybrany Jan Motor.

Później wybrano Wiceprzewodniczącego Rady, którym został Kazimierz Wójtowicz .

Następnym punktem było powołanie komisji.

Komisja Rozwoju Gospodarczego Inwestycji i Finansów

  1. Drobny – Przewodniczący
  2. Talapka – Zastępca
  3. Wójtowicz
  4. Gałka
  5. Motor
  6. Jaromin

Komisja Rolnictwa Ochrony Środowiska i Przestrzegania Prawa

  1. Talapka – Przewodniczący
  2. Śliwinski – Zastępca
  3. Palarczyk
  4. Mazur
  5. Lipka
  6. Frączek

Komisja Zdrowia Pomocy Społecznej Oświaty Kultury i Sportu

  1. Kowalik - Przewodniczący
  2. Lipka – Zastępca
  3. Palarczyk
  4. Wójtowicz
  5. Motor
  6. Stramek

Komisja Statutowa

  1. Mazur – Przewodniczący
  2. Kowalik – Zastępca
  3. Śliwinski
  4. Palarczyk
  5. Kordel
  6. Frączek

Muszę przyznać, że mimo różnic zdań w niektórych kwestiach sesja przebiegała bardzo spokojnie dopiero w kuluarach po sesji nastąpił zgrzyt jeden z radnych obrażał drugiego nie zważając, że znajdują się tam goście.

Jego zachowanie było tak odrażające, że nawet jego zwolennicy nie chcieli mieć z tym nic wspólnego i albo opuszczali jak najszybciej pomieszczenie albo odwracali się tyłem a poszło o to, że ktoś może mieć inne zdanie jak ten „mędrzec”, ale sądzę, że był to jednorazowy głupi wybryk tego Pana, ja takie zachowanie nazywałam „sztubackie”! Mam nadzieje, że był to ostatni wyskok tego radnego i przemyśli swoje postępowanie i więcej takich „popisów” już nie będzie!

Odnoszę wrażenie, że duch poprzedniego Wójta u niektórych jeszcze gdzieś krąży bo ten radny takimi zachowaniami zdobył przychylność poprzedniego Wójta, ale jak sądzę obecny gospodarz Gminy nie da się „złapać” na takie „chwyty”, ale może już dosyć o tym bo każdy może mieć słabszy dzień – Prawda!

W związku z tym, że wszyscy rozpoczynają nową kadencje składam wszystkim najlepsze życzenia :

Nowemu Wójtowi życzę samych dobrych decyzji, mało problemów i dużo sukcesów w pracy w tym trudnym czasie i wierzę, że wszystkie założenia uda się mu zrealizować dla dobra Gminy i jej mieszkańców!

Przewodniczącemu Rady życzę samych sukcesów w prowadzenia Rady jak najmniej problemów i dużo merytorycznej dyskusji!

Wszystkim Radnym, żeby wraz z Przewodniczącym podejmowali tylko dobre i trafne decyzje oraz żeby rozwiązywali wszystkie problemy po myśli mieszkańców dla dobra naszej Gminy!

Jako ciekawostkę dodam, że ustępujący Wójt nie pojawił się na I sesji! - Oczywiście ja z tego powodu nie „kruszę kopii”!!! – Ale przegrać też trzeba umieć!!!- Jeszcze raz pokazał swoją prawdziwą twarz!!!

J.ST.


KWW UCZCIWI I PRAWORZĄDNI SKŁADA PODZIĘDKOWNIE SWOIM WYBORCĄ!!!

Wszystkim tym, którzy w wyborach samorządowych dnia 16.11.2014r. oddali głos na kandydatów z listy KWW Uczciwi i Praworządni składamy wielkie podziękowanie wprawdzie nie wszędzie to poparcie było wystarczające i w związku z tym nie wszyscy zostali Radnymi, ale zawsze możecie liczyć na ich pomoc w swoich sprawach, na pewno nikomu nie odmówią!!!

Jeszcze raz wszystkim wyborcą serdeczne dzięki za oddane głosy na naszych kandydatów składa

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW UCZCIWI I PRAWORZĄDNI!!!


DZIĘKUJE WSZYSTKIM KTÓRZY MNIE ZAUFALI!!! – NIE ZAWIODĘ!!!

Składam podziękowanie wszystkim, którzy oddali głos na mnie w wyborach samorządowych dnia 16.11.2014r. obiecuje, że nie zawiodę ich zaufania jakim mnie obdarzyli a tym którzy nie głosowali lub oddali głos na kogo innego obiecuje że będę starał się zdobyć ich poparcie dla moich pomysłów!

Wszystkich zapewniam, że jestem gotów służyć wszystkim mieszkańcom dla dobra naszej Gminy, i proszę o wsparcie w realizacji celów jakie sobie stawiamy a wtedy sukces jest pewny!!!

Jeszcze raz wszystkim dziękuje za wielkie zaufanie jakim obdarzyliście mnie oddając głos na moją osobę! – Możecie być pewni, że was nie zawiodę!

Jaromin


OKRĘGI

IMIĘ NAZWISKO RADNEGO

ILOŚĆ ZDOBYTYCH GŁOSÓW

PRZEWAGA NAD KONKURENTEM

1.

BOGDAN MAZUR

107

30

2.

KRZYSZTOF DROBNY

120

67

3.

KAZIMIERZ WÓJTOWICZ

70

10

4.

MAŁGORZATA PALARCZYK

74

40

5.

ADAM GAŁKA

98

53

6.

JÓZEF ŚLIWINSKI

102

42

7.

DOROTA KOWALIK

69

29

8.

PIOTR STRAMEK

122

85

9.

JAN MOTOR

130

50

10.

STANISŁAW JAROMIN

154

98

11.

STANISŁAW TALAPKA

126

90

12.

STANISŁAW TEMPKA

76

11

13.

STANISŁAW FRĄCZEK

89

2

14.

GRZEGORZ LIPKA

63

13

15.

STANISŁAW KORDEL

109

44


W GMINIE BYSTRA-SIDZINA WYBRANO NOWEGO WÓJTA!!!

WYBRANO STANISŁAWA TEMPKE   Z KWW UCZCIWI I PRAWORZĄDNI

Głosy oddano Aureliusz Kania (dotychczasowy Wójt) – 1061 głosów

STANISŁAW TEMPKA – 1539 GŁOSÓW!!! – Nowy Wójt  - RÓŻNICA PRAWIE 500 GŁOSÓW (Bardzo dużo)

 

WYBRANI RADNI DO RADY GMINY BYSTRA- SIDZINA

BYSTRA 

Okręg 1. BOGDAN MAZUR 

Okręg 2. KRZYSZTOF DROBNY 

Okręg 3. KAZMIERZ WÓJTOWICZ 

Okręg 4. MAŁGORZATA PALARCZYK 

Okręg 5. ADAM GAŁKA 

Okręg 6. JÓZEF ŚLIWINSKI

Okręg 7. DOROTA KOWALIK 

SIDZINA

Okręg 8. PIOTR STRAMEK

Okręg 9. JAN MOTOR

Okręg 10. STANISŁAW JAROMIN

Okręg 11. STANISŁAW TALAPKA

Okręg 12. STANISŁAW TEMPKA

Okręg13. STANISŁAW FRĄCZEK

Okręg 14.GRZEGORZ LIPKA

Okręg 15.STANISŁAW KORDEL

J.ST.


DROGI WYBORCO!!!- ZASTANÓW SIĘ ZA NIM ZAGŁOSUJESZ NA „DOBRYCH RADDNYCH” WEDŁUG RANKINGU WÓJTA!!! 

Czytając ulotkę Kani miałem nie zabierać w tej sprawie głosu, bo przedstawione w niej dokonania wyglądają więcej niż skromnie!!! Ale czytając o sobie tyle bzdur musiałem się odnieść do tego!

To co przeczytałem na ostatniej stronę najpierw pomyślałem, że Wójt przedstawił co robił przez te cztery lata dopiero później doszedłem do tego, że te wierutne kłamstwa dotyczą mojej skromnej osoby aż dziw bierze skąd się bierze, że jeden człowiek może napisać w ulotce tyle nieprawdy, kłamstw, obelg itp. gdzie każde słowo jest podwójnym kłamstwem!

Opisywanie tych inwestycji są takie o które upominałem się latami (np. toaleta) niektórym byłem przeciwny, ale prawie wszystkie były zrobiono za drogo albo niekoniecznie potrzebne a chwalenie się takimi osiągnięciami jak remonty dachu czy wymiana pieca to są sprawy bieżące, ale jak nie ma się czym pochwalić to dobre i to (Na bezrybiu i rak ryba).

Z jednym muszę się zgodzić, że Gmina jest jedną z biedniejszych ale czyja to zasługa? – Przecież wiadomo urzędującego od 12 lat Wójta, który dopiero po mojej krytyce rozpoczął starania o środki unijne a to co nie zyskał wcześniej to już nie do odzyskania!!!

A teraz też za dużo nie zdobyto bo w rankingu Gmin w województwie jesteśmy pod koniec tego rankingu na jednego mieszkańca !!!

Nie trzeba dużej wyobraźni żeby zobaczyć jak wyglądałaby nasza Gmina gdyby zdobyto tylko 10% możliwych do zdobycia środków!

Następna sprawa to zatrudnienie i płace w Urzędzie Gminy tutaj jesteśmy w rankingach

w czołówce !!! Zarobki urzędników w Gminie przedstawiam ale są to za 2012r i od tego czasu były podwyżki!!! – Ale to wina „opozycji”, która krytykuje tego typu wydatki! – Gratuluje Wójtowi dobrego samopoczucia!!!

Czytając o 80% dobrych Radnych nie wiem jakie kryteria przyjął Kania chyba z klucza „może być mierny byle był wierny” a w odpowiednim momencie umieli podnieś rękę do góry i głośno klaskali a dzięki mnie i kilku myślącym i odważnym Radnym nie dopuściliśmy do większych strat w Gminie przez „głupie” inwestycje i źle wydawane pieniądze i dzięki mojej krytyce rozpoczął Wójt starania o środki unijne (zresztą z marnym skutkiem) –Opozycji powinien Wójt być wdzięczny, że nie dopuściła do realizacji niektórych Pańskich pomysłów bo byłyby jeszcze większe straty!!! – Muszę, krytycznie przyznać, że nie wszystko udało się zablokować!

Kto to jest „ dobry Radny” według Wójta?- Jest to taki Radny, który w ślepo wykonuje polecenia Wójta, bezkrytycznie słucha nakazów, odpowiednio głosuje i uzgadnia o co może się zapytać !

O rozliczaniu Wójta z wiadomych względów nie ma mowy! Z nieoficjalnych wiadomości wynika, że nawet w sprawie podwyżki wynagrodzenia dla Wójta chodzili się pytać „szefa” jak mają głosować! Bo jeżeli źle głosują są wzywani na „dywanik” i stawiani „do pionu”!

Pamiętam kadencje gdy Wójt miał 100% „dobrych Radnych” ile zmarnowali pieniędzy rozpocznę od projektu na kanalizacje, który kosztował ciężkie pieniądze i co leży na półce wprawdzie piszę Pan w ulotce, że grupa mieszkańców zorganizowała referendum ( 99% mieszkańców była przeciw a wystarczyło przed projektem zrobić konsultacje) inna sprawa o której Pan Kania nie wspomina skąd zdobyłby pieniądze na kanalizacje (bo dotacji nie było szans zdobyć), gdzie zrobiłby oczyszczalnie czyli referendum uratowało „ skórę Kani” jako Wójtowi chociaż trzeba powiedzieć, że jakby Pan miałby trochę honoru to po referendum wraz z tymi „dobrymi Radnymi” podalibyście się do dymisji!!!

Przypomnę wszystkim znaną prawdę – Dobre pomysły i prawda bronią się same i nie boją się ani krytyki ani referendum!!! ( Proszę popatrzyć inne referenda!)

Ale tak się zawsze dzieje gdy ktoś ma „patent na mądrość” a „dobrzy Radni” go utwierdzają w tym przekonaniu!- Po co pytać mieszkańców skoro Wójt i „dobrzy Radni” wiedzą wszystko najlepiej?!

Uważam za swoją porażkę, że nie doprowadziłem do rozliczenia winnych, którzy narazili Gminę na tak wielkie straty ale „dobrzy Radni” skutecznie blokowali wszelkie próby rozliczenia winnych bo sami ponosili za to odpowiedzialność, że się na to zgadzali!!!

O innych sprawach tylko wspomnę budowa boisk sportowych, w Sidzinie czy Bystrej oraz ośrodka zdrowia w Bystrej o innych nie wspomnę dodam, że inwestycje te były potrzebne tylko o ile ich koszt budowy przekraczał zaplanowane wydatki na które „100% dobrych Radnych” się godziła i nie rozliczając Wójta!!!

Dlaczego „dobrzy Radni” zgodzili się na remont budynku przedszkola w Sidzinie? – To chyba wszyscy wiedzą kto na tym najbardziej skorzystał! – Odpowiedź jest znana!

Sądzę, że najlepszą wykonaną inwestycją ( którą się Wójt nie chwali) jest zakupienie z Gminnych pieniędzy zbiorników wody na Górnej Sidzinie w prywatny wodociąg z którego korzysta między innymi Kania oczywiście „dobrzy Radni” zablokowali rozliczenie tej inwestycji!

Pisząc o interesie prywatnym nie wiem co miał na myśli czy może firmę , która sprzedaje piwo na festynach, czy sposób zatrudniania ochrony, chyba że chodzi o sprawę płyt, które Wójt chciał przekazać prywatnej osobie (ze Śląska) czy może coś innego?!

Następnie piszę o złej atmosferze jaką wprowadziłem jeżeli ma na myśli, że informowałem o tym jak głosowali, czy o tym czym się Rada zajmuje i jak jestem atakowany czy może o to, że wiele prawd zobaczyło światło dzienne, które Wójt i niektórzy Radni nie chcieli, żeby tak się stało!

Nie wiem jak Wójt sobie wyobraża prace Radnego, czy ma polegać tylko, że ma głosować zgodnie z „zaleceniami” nie pytać o nic, przymilać się, poklepywać i pokazywać się razem z Wójtem na imprezach to mnie daleko do takich standardów i dlatego wprowadzałem „złą atmosferę” a Wójtowi się to nie podoba bo niektórzy chcieli mnie naśladować.

Nie zajmowałem się sprawami ważnymi dla Gminy podam tylko jeden przykład na czyj wniosek robione są kontrole dróg przez Radnych, na czyj wniosek doprowadzono do naprawy dróg tłuczniowych, dlaczego zmieniono firmę która partaczyła roboty na drogach i tak długo można by jeszcze pisać, że nie wspomnę o zapytaniach i interpelacjach (około 50) ale były to sprawy niewygodne dla Wójta i dlatego są „nieważne” nie będę o tym się rozpisywał bo wielu widzi co zrobiłem tylko złośliwcy tacy jak Wójt i jego najbliższa świta nie dostrzega!

W „chwaleniu” mnie tak się zapędził, że pomylił sobie drogi „Pod Lasem” bo jako jedyną drogę, którą Wójt wykupił za Gminne pieniądze z pełną aprobatą „dobrych Radnych” to jest ta droga „Pod Lasem” tylko nie do mnie tylko dla mieszkańców zamieszkałych w Krakowie cz Katowicach, bo chyba nie pisze o położeniu asfaltu bo któremu Radnemu nie zrobił asfaltu? Niektórym nawet w trakcie dopiero budowy a są tacy którym zrobił drogę asfaltową, którzy mają dopiero zamiar budować domy!

POKAŻCIE, KTÓRĄ DROGĘ DOJAZDOWĄ OPRÓCZ TEJ „POD LASEM” JESZCZE WÓJT KUPIŁ ZA GMINNE PIENIĄDZE?!!! – JA NIE ZNAM!!!

GŁOSUJ TAK ŻEBYŚ NIE ŻAŁOWAŁ!!! GŁOSUJ NA LUDZI MĄDRYCH!!!

Jaromin


KARTA KANDYDATA NA RADNEGO Z KWW UCZCIWI I PRAWORZĄDNI!!!

Kandydaci z tego komitetu zgodzili się, że po wybraniu na Radnych będą stosowali się do następujących standardów postępowania!!!

NIGDY TEGO NIE ZROBIĄ!!!

 1. Nigdy nie będą „wasalami” żadnego Wójta, i nie będą kłaniać „się w pas” nikomu.
 2. Nigdy nie będą tworzyć czy łączyć się w kliki czy inne układy w celu uzyskania dla siebie korzyści osobistych.
 3. Nigdy nie będą dbać o własne interesy. ( Ulgi. zwolnienia z płacenia podatków itp.)
 4. Nigdy nie będą wykorzystywać mandatu Radnego do zatrudnienia swoich bliskich czy znajomych.
 5. Nigdy nie będą budować dróg tylko do własnych działek – Będą zabiegać o drogi dla wszystkich mieszkańców.
 6. Jeżeli będą wybrani to będą pełnić służbę przez całe cztery lata a nie będą rezygnować po roku i naciągać Gminę na dodatkowe koszty.
 7. Nigdy nie będą zmieniać swoich poglądów żeby lepiej się „ustawić” , czyli nie będą się zachowywać jak chorągiewka na wietrze.

WEDŁUG TAKICH STANDARTÓW BĘDĄ POSTĘPOWAĆ!!!

 1. Będą współpracować z myślącymi Radnymi.
 2. Będą inicjować i popierać tylko dobre i mądre rozwiązania.
 3. Będą zawsze gotowi służyć wszystkim mieszkańcom radą i pomocą.(Nigdy się na nich nie zawiedziesz).
 4. Będą słuchać twoich problemów, które będą przedstawiane i rozwiązywane w Gminie.
 5. Będą dążyć do rozliczania czasu jak również potrzeby wykonywania danych prac w Gminie (dotyczy także brygady Gminnej).
 6. Będą w każdej chwili dla ciebie dostępni usłużni i służący pomocą.
 7. Zawsze będą gotowi wysłuchać Twoich propozycji inwestycji czy innych potrzebnych prac w Gminie i przedstawiać swoje argumenty.
 8. Przedstawiane swoje argumenty bez zbędnego chamstwa i krzyków.

 9. Będą przeciw zwiększaniu zatrudnienia podnoszenia płac w Urzędzie Gminy.
 10. Po wybraniu na Radnych nie będą traktować tego jako przywilej tylko służbę publiczną.

Wyborco! Dostajesz prawo wyboru możesz się opowiedzieć albo za „dobrymi Radnymi” zawsze ze „zgiętym karkiem” przed „szefem” z komitetów OSP Sidzina i OSP Bystra albo za Radnymi myślącymi, pełnymi zapału oraz dobrych pomysłów a także nie wystraszonych „z wysoko podniesionym czołem” z komitetu Uczciwi i Praworządni wybór dla mnie jest prosty jedyni, którzy Cię będą dobrze reprezentować są nasi kandydaci!

WYBORCO PRZED ODDANIEM GŁOSU ZASTANÓW SIĘ GŁEBOKO JAKA MA BYĆ RADA!!!

WYBORCO GŁOSUJ NA LUDZI HONORU KTÓRZY BĘDĄ CIĘ DOBRZE REPREENTOWAC GŁOSUJ NA KANDYDATÓW Z KWW UCZCIWI I PRAWORZĄDNI – NIE BĘDZIESZ ŻAŁOWAŁ!!!

Jaromin


Ja pokaże ile Gmina przeznacza w projekcie na 2014r. na wynagrodzenia i składki od nich naliczane, a że wszystkie Komisje zaopiniowały budżet pozytywnie to tak zostanie przyjęte.

Urząd Gminy…………….. 1 549 700,00zł
GOPTiS …………………… 147 118,00zł
Skansen …………………… 123 229,00zł
Biblioteka w Sidzinie ……… 55 922,00zł
Biblioteka w Bystrej ………. 57 378,00zł
Razem utrzymanie
wszystkich etatów…..1 933 347,00zł

Nie należy mylić z kosztami na utrzymanie tych jednostek (to poniżej) są to tylko koszty utrzymania etatów w tych jednostkach!!! – Czy dużo oceń sam!

Koszty utrzymania tych instytucji:
Urząd Gminy …………… 2 002 100,00zł
GOPTiS ………………… 583 695,78zł
Skansen ………………… 245 958,00zł
Biblioteka w Sidzinie ….. 74 646,00zł
Biblioteka w Bystrej …… 78 252,00zł
Razem koszty utrzymania tych instytucji w roku 2014 wyniosą ………………….. 2 984 651,78zł

 KWW UCZCIWI I PRAWORZĄDNI
KANDYDAT NA RADNEGO GMINY BYSTRA-SIDZINA

W OKRĘGU 10. POZYCJA NR.2

STANISŁAW JAROMIN

CO ZROBIŁEM PRZEZ CZTERY LATA BĘDĄC RADNYM?!

Byłem Radnym Rady Gminy Bystra-Sidzina przez ostatnie cztery lata i nawet moi przeciwnicy muszą potwierdzić, że teraz dopiero widać, że ruszyły roboty w tym zakątku Sidziny, bo każdy widzi ile zrobiono dróg (asfaltowe czy tłuczniowe) jak wybrano rowów (przydrożnych, melioracyjnych) w ilu miejscach wzmocniono brzegi rzeki ile zabezpieczono mostów i jeszcze wiele można by opowiadać co zostało zrobione trzeba być bardzo złośliwy, żeby znaleźć miejsce w którym nic za moją przyczyną nie było robione ale za największy sukces uważam to, że tak wielu mieszkańcom Gminy pomogłem załatwić sprawy w Urzędzie gdzie odsyłano ich „z kwitkiem” (pokażcie komu odmówiłem)!

Można by jeszcze opowiadać dużo o różnych rzeczach, które udało się zrobić (płyty, korytka itp.), ale musiałaby o tym powstać książka a większość z Was widzi wokół siebie co ostatnio było robione!

Pewnie że nie zrobiłem wszystkiego ale tyle ile mogłem w danej sytuacji a chciałoby się więcej! Nawet remont oberwanej drogi na Wielkiej Polanie to jest moja zasługa bo jak usłyszałem od Wójta, że „ nic się nie da zrobić” postanowiłem zadziałać i udało się zrobić!

Pewnie, że dużo wykonanych robót było możliwe dzięki wsparciu mieszkańców, którym serdecznie Dziękuje!!!

Nie można zapomnieć, że o wszystkim informowałem mieszkańców nie tak jak poprzednio bywało, że o przywilejach wiedzieli tylko „wybrani” i „zasłużeni” teraz każdy był informowany o tym co się należy jaki są obowiązki Gminy wobec mieszkańców!

WYBORCO JEŻELI CHCESZ ŻEBYM KONTYNUOWAŁ TO CO ROBIŁEM PRZEZ OSTATNIE CZTERY LATA ODDAJ GŁOS NA MNIE A NIE BĘDZIESZ ŻAŁOWAŁ!!!

„OSIĄGNIĘCIA” MOJEJ KONKURENTKI!

Teraz spróbują się zastanowić co robiła moja konkurentka Pani Rapacz jak wszyscy wiedzą była kiedyś Radną i zastanówcie się z czego ją pamiętacie?- Prawda, że trudno sobie przypomnieć jej dokonania!!! Ja sobie przypominam ją jako „maskotkę” dla Wójta i z bardzo ładnego płaczu oraz lamentowania nad jej ciężkim losem!

Jakie było moje zdziwienie gdy na początku kończącej się kadencji dotarłem do dokumentów w których widniało, że za plac gdzie garażuje firma Rapaczów autobusy nie płaciła dzierżawy i dopiero po mojej interwencji podpisano umowę dzierżawy tego placu! (Czyżby Pani Rapacz chciała się zabezpieczyć, żeby nikt tego typu „kwiatków” nie znajdował - A można znaleźć!)

Oczywiście miałem telefon od tej Pani było trochę płaczu i żalenia jak mogłem ją tak skrzywdzić, zmuszać do płacenia dzierżawy.

Zastanawiam się dlaczego po tylu latach zdecydowała się startować na Radną- Odpowiedź wydaje się banalnie prosta, żeby lepiej w Gminie dopilnować interesy rodzinnej firmy!

Sprawy mieszkańców jak to już bywało będą tylko zawracaniem głowy tej Pani i lepiej jakbyście jej nie zanudzali swoimi problemami .

CO ZAMIERZAM ROBIĆ PO WYBORZE NA RADNEGO!!!

Głównym zadaniem będzie dla mnie rozbudowa oświetlenia, poczynienie starań o rozpoczęcie budowy chodnika od Dębu w stronę Wielkiej Polany (pozyskanie środków unijnych), dalej prowadzić remont dróg Gminnych (szczególnie w 10 okręgu), gdzie robiono najmniej, (asfalty, tłuczniówki) utrzymanie i budowa rowów przydrożnych czy melioracyjnych, zakładanie przepustów, korytek oraz płyt itp.

Przede wszystkim chce informować mieszkańców o pracach Rady Gminy a najważniejsze udzielać mieszkańcom wszelkiej pomocy w załatwianiu spraw, które są dla Was najważniejsze!!!

 

Wyborco! Jeżeli leży ci na sercu, żeby w okręgu 10 były robione i utrzymywane drogi, wybierane rowy, wzmacniane brzegi, zakładane płyty, przepusty głosuj na mnie!!!

Jeżeli natomiast chcesz aby nic nie było robione tylko trochę płaczu i lamentu a przy okazji coś dla swojej rodzinnej firmy głosuj na moją konkurentkę.

Wyborco głosując na mnie masz pewność, że wszystko co dzieje się w Gminie będziesz miał przekazane i na pewno będę cię wspierał i pomagał załatwiać twoje sprawy !!!

WYBORCO! GŁOSUJĄC NA MNIE ODDAJESZ SWOJE SPRAWY W DOBRE RĘCE!!!

STANISŁAW JAROMIN  
NR.2. na liście
OSTATNI WYBRYK WÓJTA W TEJ KADENCJI!!!

Dnia 30.10. odbyła się prawdopodobnie ostatnia sesja tej kadencji Rady Gminy Bystra-Sidzina rozpoczęło się bardzo miło od bardzo ładnego występu dzieci ze szkoły w Sidzinie następnie było wręczenie nagród dla wyróżniających się uczniów.
Następnie przystąpiono do „szarej” rzeczywistości czyli przedstawienie informacji Wójta z pracy międzysesyjnej i zapytałem Wójta dlaczego skoro była umowa z przewoźnikiem do 1 stycznia 2015r już podpisano nową umowę na przewóz dzieci niepełnosprawnych z firmą Pana Rapacz odpowiedź była prosta ponoć poprzedni przewoźnik zrezygnował (czy tylko taka była przyczyna?).
Później przedstawiono moją interpelacje w sprawie przywrócenia działek do poprzedniego stanu.
Przypomnę, że mieszkańcy Sidziny rola Chorążowa udostępnili nieodpłatnie swoje działki do przejazdu na budowę boiska treningowego ale mieli obiecane przez wszystkich Radnych z Sidziny (oprócz mnie), że działki zostaną przywrócone do poprzedniego stanu – Jak jest to można zobaczyć!
Co ciekawe teraz tylko Radnego Talapkę „ściągnięto”, żeby zobaczył jak to zrobione ale oczywiście bez skutku nic nie zrobił, żeby naprawić szkodę , potem poproszono mnie o interwencje i stąd moja interpelacja było trochę wykrętnych odpowiedzi Wójta z którymi w żaden sposób nie mogę się zgodzić! – Ale na końcu Wójt obiecał, że jak ziemia zmarznie do doprowadzi to stanu poprzedniego (po wyborach) – Czyli przyznał się, że nie było to zrobione zgodnie z tym co obiecali Radni!
Jest to drastyczny przykład, że prace w Gminie są wykonywane bez żadnych kontroli a potem trzeba robić to samo drugi raz i nikt tego nie rozlicza!
Jeszcze jedna sprawa zaprosiłem Radnych z Sidziny, żeby podjechali i zobaczyli czy jest to dobrze zrobione ale widzę, że wstydzą się spotkać z ludźmi prosto w oczy! Ja mam zasadę, że jak coś obiecuje to dotrzymuje słowa i dlatego każdemu mogę spojrzeć prosto w oczy!
Zadałem pytanie o oczyszczalnie przydomowe i otrzymałem odpowiedź, że w tym tygodniu będzie ogłoszony przetarg – Brawo! Udało się zdobyć dopłaty unijne! Moja w tym zasługa, że mocno dopingowałem Wójta to tym razem się postarał!
Było też pytanie o oświetlenie uliczne Wójt odpowiedział, że modernizacja będzie w pierwszej kolejności a rozbudowa to następny etap jeżeli dobrze zrozumiałem – Przyznacie, że nie tak miało być!!!
Jeszcze jedna wiadomość w związku z tym, że komisje zaopiniowały negatywnie podwyżkę podatków Wójt wycofał projekty uchwał z porządku obrad.
Przeciw podwyżką głosowali:

 1. Jaromin
 2. Mazur
 3. Błachut
 4. Gałka
 5. Stramek

Nieobecny Tempka.
Pozostali głosowali albo „za”(Większość) albo „wstrzymali się”!!!

Pozostałe głosowania przebiegały bez historii.

Najważniejsze sprawy odbyły się w sprawach bieżących najpierw Przewodniczący Rady podziękował wszystkim za współpracę w całej kadencji oraz w imieniu Rady Wójtowi, trzeba przyznać, że zrobił to z wielką klasą!!! (Mam propozycje, żeby Przewodniczący zrobił szkolenie Wójtowi jak się to powinno robić – Gratis!)
Następnie głos zabrał Wójt gdzie podziękował Radnym za współpracę oczywiście nie zapomniał o mnie gdzie rozpoczął się rozwodzić jaką to złą robotę robię, że pisze czym zajmuje się Rada i podaje jak głosują Radni (Czyżby niektórzy się wstydzili własnego głosowania?) nie chcąc psuć świątecznego nastroju postanowiłem nie odpowiadać na zaczepki Wójta, bo muszę przyznać, że ma „wyjątkowy dar” zepsuć każdą imprezę przypominacie sobie dożynki, czy też Święto Edukacji i teraz ale ja się przyzwyczaiłem do jego niestosownych zachowań o których można powiedzieć tylko jedno daleko odbiegają od dobrego smaku i na pewno nie można powiedzieć, że są robione z klasą (chyba, że z „oślą klasą”!).

Ja uważam, że należy informować mieszkańców co dzieje się w Radzie i jak głosują Radni już to było, że o wszystkim wiedzieli tylko wybrani i oni mogli korzystać z przywilejów a głosowania jak się odbywały to wszyscy wiedzą „szef” dał hasło wszyscy podnosili rękę do góry tylko później ludziom próbowali wmówić, że głosowali przeciw taki przykład głosowania podwyżkę dla Wójta gdybym nie napisał jak głosowali większość by twierdziła, że była przeciw!
Widząc takie zachowanie Wójta sądzę, że dlatego mnie tak „wściekle atakuje”, że nie mógł mnie przekupić, zastraszyć, bo jak inaczej tłumaczyć, że na każdej sesji wypuszczał swoich „pupili”, żeby mnie atakowali bądź sam przeprowadzał nagonkę i jak Wójt sądził ja nie będę się bronił tylko siedział jak jego „pupile”, którzy umieją tylko słuchać „mądrości” Wójta!
Zastanawia was dlaczego jest tak ta strona atakowana przez Wójta i jego „przybocznych” ? – Dlatego, że tutaj można przeczytać prawdę – A to niektórych boli! – Bo oni nie chcą, żeby wszyscy wiedzieli o wszystkich przywilejach, bo tak oni mogą decydować komu można o tym powiedzieć, (kto się nisko im ukłoni) a o głosowaniach lepiej, żeby inni nie wiedzieli bo zawsze można się odpowiednio „ustawić”!

Pisałem na tej stronie kto i jakie armaty wytaczał mnie i tej stronie dlatego nie będę przypominał!
Najlepiej, żeby robione było wszystko z odkrytą „Przyłbicą” to wtedy strona internetowa nie będzie potrzebna, bo nie będę miał o czym pisać! – Zobaczcie jakie proste!
Do Wójta pasuje jak ulał przysłowie „łatwiej zobaczyć w oku przeciwnika źdźbło jak u siebie słup”.
Jak każdy widzi Wójt potrafi zepsuć każdą uroczystość – Brawo! Tak trzymać!

Następnie Wójt przystąpił do wręczania podziękowania za współpracę w tej kadencji i tak podzielił całą Radę na cztery grupy: (Oczywiście umownie zwracając się do każdej grupy odpowiednim tekstem).

 1. To Radni, którzy we wszystkim zgadzali się z Wójtem tzw. „pupile” którzy jadali Wójtowi z „ręki” co do, których pasuje powiedzenie pewnego klasyka „Nie musi być mądry i nie musi myśleć może być mierny byle był wierny”.
 2. To tzw. nawróceni, którzy na początku kadencji jeszcze sprzeciwili się Wójtowi a teraz zostali kupieni za „miskę soczewicy” .
 3. Ta grupa to Radni, którzy może nie mówili głośno co myślą ale potrafili powiedzieć Wójtowi
 4. „ nie” głosując w różnych sytuacjach przeciw zaleceniom Wójta.

 5. To grupa, która nie dała się przekupić, zastraszyć i głosowała według własnego sumienia niestety najmniejsza do, której słusznie zaliczono mnie.

Najczulej pożegnał Wójt jednego Radnego, który nie startuje na następną kadencje, nie wiem czy to była jego decyzja, ale jeżeli tak to chyba pierwsza i najlepsza decyzja jaką ten Radny podjął! –Tylko dlaczego tak późno! 

Jeszcze Wójt zapowiedział, że zrobi drogę koło Rapaczów dla przyjezdnych (tą w lewo) zapytacie czy może sam zrobić oczywiście, że tak bo oprócz mnie nikt z Radnych nie protestował (chociaż podanie dopiero teraz złożono ale adres mają bodajże w Sosnowcu), ciekaw jestem jak Radni którzy się godzą na takie wydawanie pieniędzy wytłumaczą to Panią z Wielkiej Polany, którym Wójt odmówił budowy wiaty przystankowej dla dzieci, które jeżdżą autobusem do szkoły rzekomo brak pieniędzy! – Brawo tak trzymać Radni razem z Wójtem!!! (O tym pisałem w poprzednim wpisie).

J.ST.

P.S. Mam nieoficjalną wiadomość, że Wójt da pieniądze na koparkę na dokończenie rowów przy drodze „dla dzików” jeszcze przed wyborami! –A jednak moja krytyka pomogła!


A JEDNAK MOŻNA BYŁO!!!

Będąc w kościele dnia 26.10.2014r. usłyszałem, że Wójt zrobił drogę koło cmentarza i byłoby to sprawa chwalebna gdyby nie jedno „ale” przecież ja wnioskowałem o tą drogę już kilka razy czy to na zebraniach wiejskich czy też komisjach Rady Gminy pierwszy raz było to chyba 10lat temu tylko zawsze od Wójta słyszałem odpowiedź, że nie można tego zrobić podawał różne powody, które nie zawsze były zgodne z prawdą czy też, „że niech sobie ksiądz sam zrobi”!
Dlaczego Wójt zdecydował się to zrobić teraz? – Odpowiedź jest prosta Wójt wystraszył się „topora wyborczego” nad swoją głową!!!- Wprawdzie „lepiej późno niż wcale” ale czy musiało to trwać tak długo?
Wniosek nasuwa się dla nas jeden przy tym Wójcie trzeba być cierpliwym tak jak ja, bo czekałem na realizację aż 10lat, ale się doczekałem wprawdzie gdyby nie wybory to bym się chyba nie doczekał!
Jestem zadowolony, że na tej drodze położono asfalt tylko dlaczego na rzecz oczywistą trzeba było czekać tak długo i to jeszcze do wyborów!!!
Proszę, żeby Wójt wyjaśnił co się zmieniło, że tyle lat nie można było zrobić przecież nie zmieniły się przepisy czy może jest taki zbawienny wpływ wyborów? – Czekam na odpowiedź!!!
Widzę, że moje pomysły są realizowane, bo to już, któryś z kolei, ale dlaczego tak długo trzeba czekać?!

Otrzymuje wiele pytań z Sidziny Wielka Polana jak to jest, że jak byłyście u Wójta żeby postawić wiatę przystankową przy kapliczce dla dzieci, które tam czekają na autobus, który dowozi ich do szkoły Wójt odpowiedział, że Gmina nie ma już pieniędzy a tu wydaje się tyle na drogę? – Odpowiedź jest prosta na ile głosów może liczyć Wójt na Wielkiej Polanie a na ile za drogę na cmentarz? – Mam tylko nadzieje, że nie będziecie czekać do następnych wyborów!!!

Mówicie, że nie jesteście przeciw asfaltowi na cmentarz tylko nie rozumiecie dlaczego nie znajdzie się tak drobne pieniądze w Gminie na wiatę dla waszych dzieci, które na deszczach i zawieruchach muszą stać w szczerym polu!!! 

J.ST.


ODWRÓĆ TABELE GMINA BYSTRA-SIDZINA NA CZELE!!!

Przedstawiam ranking Gmin jaki został zamieszczony w „Gazecie Krakowskiej” kto ile zdobył pieniędzy unijnych (ogółem czy na jednego mieszkańca) i jak widzicie jesteśmy blisko końca tej tabeli, bo nasi „Włodarze” wolą podnosić podatki czy też brać kredyty jak zdobywać środki unijne, ale niektórym Radnym to odpowiada bo nic nie robią aby zmusić naszych decydentów, żeby podnosili pieniądze, które czekają, aż ktoś się po nie schyli!!!

Pamiętacie jak całą kadencje Rady „przypominałem” o takich możliwościach!!! – Zazdrościć możemy i powtarzać inni potrafią a my „obliżemy się smakiem”!!!

J.ST.Podział Gminy Bystra-Sidzina na okręgi wyborcze, ich granice numery oraz liczba radnych 

Numer okręgu

Granice okręgu

Liczba wybieranych radnych w okręgu

RADNI KWW UCZCIWI I PRAWORZĄDNI

ORAZ ROLA NA KTÓREJ MIESZKAJĄ.

1

część sołectwa Bystra obejmującego role:

Ziętkowa Dolna,Traczowa, Matyjaszkowa, Brykowa, Radoniowa, Kulakowa

 

1

BOGUSŁAW MAZUR

 

RADONIOWA

2

część sołectwa Bystra obejmującego role:

Jaskółkowa, Górna,Zagrody (Nadleśnictwa), Hotałowa

 

1

 

3

część sołectwa Bystra obejmującego role:

Wiertelowa, Dolna, Knapikowa, Ziajowa Dolna, Jaskółkowa Dolna

1

ANNA ŚLADEWSKA

(KACZMARCZYK)

KNAPIKOWA

 

4

część sołectwa Bystra obejmującego role:

Wronowa, Majerzowa, Pertkowa Dolna, Skupniowa, Marchwiakowe Zagrody, Ciepałowa, Bachnatowa, Burkowa

1

STANISŁAW ŁAZARZ

 

SKUPNIOWA

5

część sołectwa Bystra obejmującego role:

Kowalczykowa, Gizowa, Ziajowa Górna, Sutorowa, Krzywiczkowa

1

KRZYSZTOF PASTERNAK

KRZYWICZKOWA

6

część sołectwa Bystra obejmującego role:

Pertkowa Górna, Hyćkowa, Bachorzowa, Szewcowa, Gołowa, Wyjadaczowa, Bednarzowa, Ziętkowa Górna, Traczykowa

1

 

7

część sołectwa Bystra obejmującego role:

Telapkowa Dolna, Heretykowa, Zagrody Smętkowe, Miśkowa, Wiertelowa Górna, Telapkowa Górna

1

ANDRZEJ MATYASIK

 

TELAPKOWA GÓRNA

8

część sołectwa Sidzina obejmującego role:

Przybysiowa, Krzywiczkowa, Kostkowa, Kulkowa, Mrózkowa

1

JÓZEF LIPKA

PRZYBYSIOWA

9

część sołectwa Sidzina obejmującego role:

Kolanowa, Jarominy, Migasy, Malinowa, Sołtystwo, Kluskówka

1

JÓZEF KORDYL

KLUSKÓWKA

10

część sołectwa Sidzina obejmującego role:

Podleśna, do Kamieńskiego (Kamycko Zagrody), Wielka Polana, Lipowa, Chorążowa

1

STANISŁAW JAROMIN

 

PODLEŚNA

11

część sołectwa Sidzina obejmującego role:

Janeczkowa, Sochowa, Pasternakowa, Motorniowa, Gorylowa Dolna, Gorylowa Górna, Kotówka

1

JÓZEF BĄK

 

PASTERNAKOWA

12

część sołectwa Sidzina obejmującego role:

Krupowa, Wiertelowa, Tępkowa, Stokłoskowa, Makówka, Mikowa

1

STANISŁAW TEMPKA

WIERTELOWA

13

część sołectwa Sidzina obejmującego role:

Kojsowa, Frączkowa, Stramkowa, Chorążakowa, Kurzeńcowa, Dolny Kardel, Kubaczkowa, Tochowa, Drabowa

1

 

14

część sołectwa Sidzina obejmującego role:

Lipkowa, Papajowa, Łosiowa, Laskowa, Majowa, Pastwowa, Czarnowa

1

STANISŁAW PASTWA

 

PASTWOWA

15

część sołectwa Sidzina obejmującego role:

Trzopowa, Pociagowa, Szpakowa, Górny Kordel, Sidzinka Mała

1

STANISŁAW KORDEL

 

SZPAKOWA


WYBORCO ZANIM ODDASZ GŁOS PRZECZYTAJ!!!

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW UCZCIWI I PRAWORZĄDNI.
KANDYDAT NA WÓJTA - STANISŁAW TEMPKA

KANDYDACI NA RADNYCH:

OKRĘG – 1. BOGDAN MAZUR

OKRĘG - 3. ANNA ŚLADEWSKA (KACZMARCZYK)

OKRĘG - 4. STANISŁAW ŁAZARZ

OKRĘG - 5. KRZYSZTOF PASTERNAK

OKRĘG - 7. ANDRZEJ MATYASIK

OKRĘG - 8. JÓZEF LIPKA

OKRĘG - 9. JÓZEF KORDYL

OKRĘG – 10. STANISŁAW JAROMIN

OKRĘG - 11. JÓZEF BĄK

OKRĘG - 12. STANISŁAW TEMPKA

OKRĘG - 14. STANISŁAW PASTWA

OKRĘG - 15. STANISŁAW KORDEL

KWW UCZCIWI I PRAWORZĄDNI kandydaci tego komitetu stawiają sobie za cel walczyć z układami i układzikami w naszej Gminie i są zdeterminowani walczyć o przejrzyste działania bez protekcji oraz oszczędne i przejrzyste wydawanie publicznych pieniędzy, skończyć z marnotrawieniem funduszy, zwiększyć ściąganie środków z zewnątrz oraz rozwój naszej małej ojczyzny czyli Gminy.

Wyborco! Czas na zmiany i mądre gospodarowanie środkami jakie posiada nasza Gmina.

Będziemy dążyć do zmniejszenia zatrudnienie (Nie zatrudniać nowych pracowników) w Urzędzie Gminy i jednostkach pomocniczych będziemy również rozliczać wszystkie jednostki w tym także „brygadę Gminą” z wydanych pieniędzy, nasze hasło: PŁACIMY ZA WYKONANĄ ROBOTĘ A NIE ZA GODZINY W PRACY!!!

Wyborco zastanów się ile pieniędzy przez nieudaczne działania nie zostały zdobyte (które są już nie do odzyskania!), ile środków zostało zmarnowanych czyli źle wydane, ile robót rozpoczęto i nie skończono a teraz trzeba robić powtórnie! Dopiero w tej kadencji pod wpływem mojej krytyki i pokazaniem przez tych Radnych, którzy startują z tego komitetu (inni tylko klaskali i głosowali za podwyżkami dla Wójta!) jakie są możliwości w zdobywaniu pieniędzy z zewnątrz, sprawy „ruszyły” w dobrym kierunku ale jest to daleko niewystarczające ( Po raz kolejny przypominam brać przykład z Wójta Pudy!), my to chcemy zmieniać a ty Wyborco co na to? Jeżeli się zgadzasz to masz prosty wybór głosując na tych kandydatów!!!

Wyborco wielu porządnych ludzi chciało startować z tej listy ale wybrano najlepszych kandydatów z dobrych i bardzo dobrych, według naszego rozeznania i jak widzicie nie myliliśmy się!!! Są to ludzie ogólnie cenieni i przede wszystkim myślący i pracowici nie tak jak niektórzy obecni Radni, którzy tylko czekają jak poleci „szef” i tak głosują (bo myślenie u nich jest najsłabszą stroną) a efekty tego widać ile pieniędzy jest zmarnowane źle wydane!!! – Przecież lepiej brać pożyczki!!! ( Szczególnie przed wyborami!)

Wyborco! Idąc do głosownia masz tylko jeden słuszny wybór głosując na kandydatów z listy KWW UCZCIWI I PRAWORZĄDNI wiesz, że twój głos nie jest zmarnowany i jest to najlepsza inwestycja w uczciwe i dobre rządy w naszej Gminie!!!

Wyborco głosując na tych kandydatów wiesz, że nie głosujesz na „karierowiczów” głosujesz na ludzi uczciwych, którzy nie potrzebują zatrudniać, kogoś bliskiego w Urzędzie tylko będą działać dla dobra ogółu co już każdy z nich nie raz pokazał organizując prace w swoich okolicach zamieszkania!!!

Wyborco! Głosując na tych kandydatów masz pewność, że nie będzie w Gminie żadnych układów oraz protekcji a wszystko będzie jasne i przejrzyste!!!

Wyborco ! Głosując na kandydatów KWW UCZCIWI I PRAWORZĄDNI głosujesz na ludzi uczciwych i kierujących się dobrym ogółu a nie swoimi interesami, którym nie jest obce działania zgodnie z literą prawa i będą działać w obronie twoich interesów!

Wyborco musisz wiedzieć, że wielu tych kandydatów miało propozycje startować z innych komitetów ale przekonali się do naszego programu i dlatego startują z KWW UCZCIWI I PRAWORZĄDNI i jest pewność, że są wiarygodni i będą realizować nasz program, który jest najlepszy dla naszej Gminy, żeby mogła się dobrze rozwijać!

Wyborco są to jedyni kandydaci, którzy będą dobrze dbać o twoje sprawy i godnie oraz dobrze cię reprezentować!!!

WYBORCO! NIE ZMARNUJ SWOJEGO GŁOSU I GŁOSUJ NA KANDYDATÓW KWW UCZCIWI I PRAWWORZĄDNI!!!

 J.ST.

 


REMONT DROGI W SIDZINIE! – CZYJA ZASŁUGA?!!!

Dzięki mojej interwencji rozpoczęło się zabezpieczanie urwiska na drodze powiatowej w Sidzinie na Wielkiej Polanie, czytelnicy pamiętają jak nagłośniłem sprawę ściągając Pana Redaktora interweniując we wszystkich możliwych instytucja a jeszcze nie dawno Wójt twierdził, że nie można nic zrobić i odsyłał do powiatu!

Wprawdzie roboty, które wykonuje powiat jest to tylko prowizorka i obawiam się, że tak już zostanie a nie jest to najlepiej robione bo zamiast zrobić mur to przesunięto koryto rzeki i obsypano kamieniami i ziemią stary mur (Powinno wytrzymać do większej wody!)!

Co się tyczy osuwiska to jeszcze gorzej zerwie się asfalt zasypie tłuczniem i położy się nowy (może wytrzyma do wiosny!), bo wiadomo tam trzeba wzmocnić podłoże!

Jak widzicie moja zasługa przy remoncie tej drogi są niedoceniane bo Wójt zamiast dbać o sprawy Gminne „kombinuje” jak załatwić sobie podwyżkę wynagrodzenia z odpowiednimi Radnymi oraz przedłużyć swoje rządy o jeszcze jedną kadencje! – „Tak trzymać Panie Wójcie!!!”

J.ST.


CO NA TO POWIAT SUSKI???!!!

Nie mogąc przebić się i doprowadzić do remontu drogi w Sidzinie na Wielką Polanę zaprosiłem 
redaktora z Tygodnika Podhalanskiego i pokazałem to urwisko na drodze powiatowej a Pan redaktor 
zabrał się do pracy bardzo sumienie (Dziękuje) i pokazał jak Powiat Suski troszczy się o swoje drogi 
w tym regionie i może kogoś z Władz Powiatowych ruszy sumienie i mieszkańcy Wielkiej Polany nie 
będą musieli jeździć do Sidziny przez Zubrzycę!
Jeszcze raz Dziękuje Panu Redaktorowi za zajęcie się problemem i myślę, że przyniesie pożądany 
skutek i powiat jeszcze przed zimą upora się z tym problemem dla nas najważniejszy jest w Sidzinie!!!

Jaromin

P.S. Od następnego wpisu będę podpisywał swoje artykuły J.ST.WÓJT POKAZUJE SWOJĄ ZNANĄ TWARZ!!!
W dniu 28.09.2014r odbyło się zebranie wiejskie w Sidzinie i trzeba na wstępie zaznaczyć, że Wójt pokazał prawdziwą twarz ale po kolei na wyraźny wniosek Wójt rozpoczęło się od wytypowanie robót jakie będą wykonywane w przyszłym roku z funduszu Sołeckiego propozycja była jedna monitoring centrum Sidziny i tu szczególnie po ostatnich dożynkach się zgadzam wprawdzie zaproponowałem, że jeżeli zostaną jakieś środki, żeby zarurować rów przed sklepem GS ale usłyszałem, że składane były dwa wnioski na dofinansowanie monitoringu gdzie kosztorys wyniósł 47 000,00zł i zostały odrzucone co nie dziwi bo z moich wiadomości wynika, że odpowiedź była, że za takie pieniądze można zrobić monitoring rynku w Krakowie!!!
Przypominam, że Sołtys kiedyś przeznaczył na ten cel cztery tysiące moim zdaniem było to trochę za mało ale (z tego co wiem monitoring nie obejmował sklepów i dlatego cena była dużo niższa!), ale podniesienie 12 krotnie tej sumy to wielka przesada i między innymi dlatego nie udało się pozyskać środków unijnych bo była cena za duża!!! (A ci co tam pracują przy przydzielaniu środków mają rozeznanie co ile kosztuje, i nie popierają rozrzutności!).
Sprawa została przegłosowana i chyba będzie zrobione – Mam nadzieje że za mniejsze pieniądze!
Radny powiatowy przedstawił działania jakie podejmuje, w Powiecie w sprawie naszej Gminie i główna sprawa dotyczyła oberwiska na Wielkiej Polanie muszę przyznać, że sprawa przybrała zły obrót bo nie ma pieniędzy ale o tym już pisałem, następna sprawa to woda u Krupy ale Wójt potwierdził, że zrobi to za Powiat następne sprawy to mosty (Kojsowo i na Górze) nic nowego nie ma pieniędzy jeszcze Pan Kordel pytał co z tym odcinkiem drogi od mostu do Trzopa, że jest to odcinek „niczyj” Wójt wyjaśnił, że został wykiwany przez Starostę w sprawie tego odcinka drogi i zamiast zrobić nowy asfalt załatali dziury. Następne pytanie dotyczyło za mapowanie lasów odpowiedź była, że Powiat szuka pieniędzy.
Następnie Wójt rozpoczął kampanie wyborczą i chwalił się co zrobił za całą kadencje – Według mnie były to dokonania więcej niż skromne!!!- Ja na ten temat nie będę się rozpisywał bo Wójt ma swoje narzędzia, żeby się chwalić „swoimi osiągnięciami” np. biuletyn!
Następna sprawa, która mnie zbulwersowała to „gloryfikacja” przez Wójta uczestników awantur w czasie dożynek, bo jak przyjąć inaczej słowa wypowiedziane przez Wójta „w Sidzinie zawsze były bijatyki i zawsze będą” na Boga jak może takie słowa wypowiadać przedstawiciel władzy zamiast przedstawić próby naprawy sytuacji to użala się nad płotem sąsiada!- Panie Wójcie sprawa jest bardzo poważna i należy podjąć skuteczne środki, żeby zapobiec tragedii!!!
Moim zdaniem należy zatrudnić profesjonalną ochronę, która będzie zajmowała się wykonywaniem swoich obowiązków a nie przyjeżdżała tylko po to, żeby się zabawić (tance, itp. zobaczymy co wykazały alkomaty) i należy zawrzeć w umowie klauzule, że jak nie wykonają właściwie swojego zadania to będą mieć obniżoną wynagrodzenie pewnie zapytacie skąd pieniądze prosta sprawa wszyscy którzy zarabiają na festynach część zysku przeznaczają na ochronę( zobaczcie ile zarabiają na sprzedaży piwa oczywiście nie są to ci co stoją przy dystrybutorach)!
Następną sprawą była nie skończona droga na „czerwonej glinie” gdzie Wójt stwierdził, że dlatego walczę o tą drogę, że tam mojemu znajomemu nie wybrano rowu koło jego działki oczywiście jest to wierutna bzdura ja tylko uważam, że jak się coś robi to należy to zrobić do końca dobrze bo tak jak teraz zostawiono nie dobrany rów do odpływu doprowadził już do zamulenia połowy rowu tak, że do wiosny będzie cały zamulony i od nowa trzeba będzie płacić za wybieranie!!! (A jakaś firma znowu będzie miała robotę)- Ale pieniędzy jako Gmina mamy „dużo” i możemy robić kilka razy tą samą robotę! Widać wyraźnie, że Wójt rozpowszechnia zmyślone wiadomości oczywiście robi to złośliwie ja nie chcąc zniżać się do poziomu Wójta i tylko dlatego nie przypomniałem Panu Kani jak nazwał tą „drogą dla dzików” !!!
Wójt chwalił się programem niskiej emisji pyłów do atmosfery czyli dopłatami do pieców CO tylko zapomniał dodać jakie warunki trzeba spełniać czyli piec z certyfikatem, odpowiedni komin, odpowiednie napowietrzenie kotłowni, odpowiednią firmę do montażu itp. wydaje się, że jest to program na potrzeby kampanii wyborczej bo przeliczając to wszystko chyba drożej zapłacimy za ogrzewanie z dopłatą jak bez dopłaty.
Najbardziej zaniepokoiła mnie wiadomość o oczyszczalniach przydomowych, bo słychać było od Wójta pewną nutkę niepewności w sprawie dopłat do oczyszczalni i dlatego mój niepokój czy aby ten program nie padnie!
Jeżeli idzie o modernizacje oświetlenia w Gminie nie wiem jak to rozumieć najpierw miało być wymiana istniejącego i dobudowanie brakujących lamp teraz mówi się tylko o modernizacji !
Czy nie jest to tylko obietnica przedwyborcza Wójta?- Obym się mylił!

Trzeba przyznać, że Wójt ściągnął swoją maskę i pokazał swoją prawdziwą twarz, był opryskliwy, złośliwy i to nie tylko do mojej osoby (do tego jestem przyzwyczajony) i dlatego przed oddaniem głosu na Wójta trzeba się mocno zastanowić czy chcecie mieć tego typu człowieka na stanowisku Wójta., który szasta pieniędzmi (nie swoimi) i jest arogancki, złośliwy, nie przystępny, bo na razie ma założoną maskę dobrego wujka ale zaraz po wyborach ją ściągnie!!!

Jak pójdziecie do urn i zobaczycie na listach Strażaków Radnych Gałkę i Czarnego to znaczy, że Wójt przygotowuje sobie „grunt” pod następną podwyżkę, bo czytaliście na tej stronie jak „walczyli” o poprzednią!

Jaromin


KTO I KIEDY NAPRAWI DROGĘ NA WIELKĄ POLANĘ???!!!
(CZY MIESZKAŃCY WIELKIEJ POLANY BĘDĄ JEŻDIĆ DO SIDZINY PRZEZ ZUBRZYCĘ???)

Dnia 24.09.2014r. odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina trzeba zaznaczyć, że odbyła się wyjątkowo bardzo spokojnie na początku były sprawy proceduralne, wprawdzie wnioskowałem ponownie o umieszczenie w porządku obrad informacji o zajściach jakie miały miejsce w czasie dożynek Gminnych w Sidzinie ale zostało to odrzucone (4 głosy „za” 5 głosów „przeciw”), i może dobrze bo mimo zaproszenia policji nikt nie raczył się zjawić a co ma do powiedzenia organizator można przeczytać na tej stronie, a co się tyczy Policji wyjaśnił Przewodniczący Rady, że w telefonicznej rozmowie komendant Policji stwierdził, że nie może udzielić informacji bo dochodzenie jest w toku – Nie wiem co tak długo trwa dochodzenie skoro wydaje się to prostą sprawą a sądziłem, że mógłby powiedzieć ile przesłuchano świadków czy tym podobnych spraw – Czy nie ma ktoś interesu aby zamieść całą sprawę „pod dywan”?- Wniosek wyciągam jeden Pan Komendant przychodzi do Rady jak potrzebuje pieniędzy (np. na samochód) a innym razem gdy Rada potrzebuje informacji nie jest mu po drodze!

Następnie pytałem co z tą drogą na Wielką Polanę bo jak widać tam pogarsza się sytuacja z dnia na dzień i jest poważne zagrożenie, że mieszkańcy Wielkiej Polany będą dojeżdżać do Sidziny tylko przez Zubrzycę a zimą ja tego nie widzę!- odpowiedź jest nie wesoła bo powiat nie otrzymał pieniędzy powodziowych a na takie naprawy powiat nie ma pieniędzy wprawdzie Wójt zadeklarował, że Gmina jest w stanie zabezpieczyć to osuwisko, żeby się sytuacja nie pogarszała ale musi być odzew z powiatu wprawdzie Radny Powiatowy zapowiedział, że przekaże tą sugestie na sesji powiatu i dobrze- Tylko musimy sobie zdawać, że jest to półśrodek! A kto to naprawi trudno powiedzieć wiadomo nie od dziś, że sprawa była zawalona dużo wcześniej bo przy remoncie tej drogi! – Na co zwracałem uwagę przy odbiorze tej drogi!- Niestety miałem rację! Ale o tym już bardzo dużo pisałem!

Głosowania przebiegały bez większych sensacji tyko głosowanie w sprawie przystąpienia Gminy do kolejnego Stowarzyszenia zostało odrzucone zdecydowaną większością głosów.

Była także informacja o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze i tu nie było sensacji prawie wszyscy głosowali za przyjęciem tylko ja się wstrzymałem i może nie pisałbym o tym tylko Wójt zadał mnie pytanie dlaczego się wstrzymałem – Odpowiedź jest prosta w czasie Komisji zadałem wiele pytań na które nie otrzymałem odpowiedzi a ja nie jestem z tej grupy Radnych, którzy otrzymają rozkaz głosować za i nie myślą tylko głosują tak jak sobie życzy Pan! Ja udzieliłem odpowiedzi Wójtowi na tak zadane pytanie tylko dlatego, że szanuje to stanowisko, które piastuje, bo już chyba wie że ja głosuje jak uważam! Jest jeszcze jedna sprawa, która dyskwalifikuje Wójta chodzi o tą drogę „Pod lasem”, którą Wójt zakupił dla „panów” teraz zrobiony przepust przez drogę został zamulony i żaden z nich nie ma rąk, żeby chwycić motykę i przeczyścić trzeba było posyłać Gminą brygadę remontową żeby to wyczyścili !!! (Czyżby brygada Gminna cierpiała na brak roboty i musiały wykonywać zachcianki pupili Wójta!).

Dlaczego Wójt tak się opiekuje tym osiedlem?- Pamiętacie jak nie dawno chciał jednemu Panu z tego osiedla oddawać płyty jak kupował im drogę dojazdową ile już pieniędzy włożył w tą drogę ( nie ma tak kosztownej drogi w Gminie)- Myślę, że każdy, który czyta tą stronę zna odpowiedź!!!

Powtarzam odpowiedź jest banalnie prosta! – Prawda! (Tak że nie ma co powtarzać!)

W sprawach bieżących pytałem Wójta czy będzie robione z tą wodą w Sidzinie u Krupy otrzymałem odpowiedź, że będzie robione tylko rozważane są różne warianty ja zaproponowałem jeszcze jeden założenie przepustu poprzecznego z kratą ale wcale się nie upieram przy tym rozwiązaniu być może lepszym rozwiązaniem jest podnieś asfalt na drodze powiatowej.

Pytałem również o modernizacje oświetlenia ulicznego o czym pisałem w poprzednim wpisie – Odpowiedź Wójta, że ma otrzymać ofertę ile by to kosztowało i jest to okres wstępnych negocjacji, ale chyba coś z tego będzie, ale za wcześnie mówić o szczegółach.

Jaromin


DLACZEGO PANI KANDYDUJE NA RADNĄ?!!!

Jeżeli się potwierdzi pogłoska, że pewna Pani zamierza startować w okręgu nr 10 na Radną to musi się liczyć, że zadam jej wiele pytań na temat jej działalności społecznej a także jej firmy rodzinnej, zadam pytania jakie ma kontakty z włodarzami Gminy, oczywiście zapytam też o sprawy osobiste, trzeba żeby ta Pani wiedziała, że pytałem Wójta o różne sprawy także umorzenia zaległości w stosunku do Gminy różnym osobą czy też firm stąd mam wiele ciekawych wiadomości, które na pewno zainteresuje wielu czytelników.
Będę pytał dlaczego ta Pani zgodziła się startować w tych wyborach i jakie ma obiecane otrzymać profity? Wieści Gminne już głoszą różne plotki to będę o to pytał! – A jak przysłowie głosi w każdej plotce jest trochę prawdy!
Tak więc warto śledzić tą stronę bo będzie ciekawie i jak sądzę ta Pani odniesie się do tych pytań, z jej życia a także spraw związanych z jej rodzinną firmą, oraz wielu spraw na które jak sądzę otrzymam odpowiedź!
Dlaczego o tym piszę?- Żeby ta Pani jak zgodzi się kandydować wiedziała, że będę zadawał trudne pytania nierzadko osobiste a może mnie Pani wierzyć, że mam dużo wiadomości z Gminy, które nierzadko wiążą się z Panią!
Jest sprawą bardzo intrygującą, że po tak długim czasie Pani zdecydowała się kandydować, - Dlaczego jaj mam pewne wiadomości na ten temat, ale o tym napiszę następnym razem! Na pewno nie jest to tylko chęć zostać Radną!

Jaromin


ODPOWIEDZI!
Przesyłam odpowiedzi Wójta I przewodniczącego Rady Gminy na moje pisma tym razem bez
komentarza, który będzie zamieszczony po sesji. Sami czytelnicy odpowiedzcie sobie czy to jest wystarczające i czy taka była sytuacja na miejscu?

Jaromin


Bystra, 02 września 2014r

Krzysztof Drobny 
Przewodniczący Rady Gminy Bystra-Sidzina

Szanowny Pan
Radny Stanisław Jaromin

W związku z Pana wnioskiem dotyczącym wprowadzenia do porządku obrad punktu dotyczącego informacji o zajściach w czasie festynu w Sidzinie w dniu 24.08.2014r, oraz podzielając Pana troskę o stan bezpieczeństwa na terenie gminy uprzejmie informuje, że jako Przewodniczący Rady zamierzam podjąć następujące działania organizacyjne;

 1. Przekażę Pana wniosek do właściwej Komisji Rady Gminy (Komisji Rolnictwa Ochrony Środowiska i Przestrzegania Prawa) -celem zajęcia stanowiska i wypracowania ewentualnych wniosków w temacie zajść w Sidzinie. Zasugeruję również aby na Komisji organizator festynu złożył szczegółowe wyjaśnienia odnośnie organizacji i przebiegu festynu.
 2. Zamierzam zaprosić na najbliższą sesje Komendanta Komisariatu w Jordanowie celem uzyskania wyjaśnień z „pierwszej ręki”
 3. Uumieszczenie wnioskowanego punktu w porządku obrad uzależnione jest od stanowiska Komisji i Radnych oraz uzyskanych materiałów w tym potwierdzenia udziału w sesji przedstawiciela Policji. Nadmieniam że zgodnie z regulaminem obrad zawsze istnieje możliwość wprowadzenia zmian w porządku obrad na sesji Rady Gminy.

 


Sidzina 02.09.2014

Pan Wójt Gminy Bystra-Sidzina 
Aureliusz Kania

Nasz znak 29/2014

W odpowiedzi na pismo dotyczące bezpieczeństwa imprezy w dniu 24.08.2014 r. informuję:

 1. Imprezę ochraniała firma Agencja Ochrony Storm Security Agnieszka Jasińska 34-600 Limanowa Rynek 19 -Koncesja MSWiA Nr. L-0156/14
 2. Wynagrodzenie za usługę ochrony wyniosło 1700 zł netto za 12 pracowników posiadających licencję w godz. od 18.00 do 01.00 do opróżnienia placu w umowie nie ma zapisu dotyczącego pomniejszenia wynagrodzenia, natomiast mimo iż ochrona wraz ze służbami policyjnymi próbowała opanować sytuację do godz. 02.30 firma nie powiększyła kosztów wynagrodzenia.
 3. Podczas imprezy na placu panował spokój - po zakończeniu ok. godz. 00.10 doszło do przepychanek pomiędzy sidzińską młodzieżą a pracownikami ochrony, w konsekwencji ochrona użyła pałek gumowych, natomiast młodzież uzbroiła się w sztachety z gwoździami, kamienie a nawet siekierę i nie wahała się tego użyć.
 4. W rezultacie tych zajść organizator wezwał policję która pomogła ochronie opanować sytuację. Do poszkodowanych zostały wezwane karetki, lekkie skaleczenia zostały opatrzone na miejscu, osoby bardziej poszkodowane w tym 1 pracownik ochrony zostali opatrzeni w szpitalu następnie wypuszczeni.

 5. Firma ochroniarska wyłoniona została według konkursu ofert kryterium wyboru to: cena, a także dobra współpraca z firmą przez ostatnie lata. Firma ta ochraniała wszystkie imprezy na naszym terenie od 2012 roku i nigdy nie było z tego powodu żadnych nieprzyjemności. Pracownicy zachowywali się profesjonalnie tak samo było teraz mimo różnych prowokacyjnych zachowań naszej młodzieży która bardzo często przychodzi na plac imprezowy bynajmniej nie w celu zabawy w takt muzyki. Pracownicy ochrony doglądali z boku nie prowokując ani strojem, ani zachowaniem.
 6. W/W firma jak zawsze przy każdej imprezie ma za zadanie ochronę i pilnowanie porządku na placu a także w bezpośrednim jego sąsiedztwie, zwłaszcza gdy jest to teren szkoły. Organizatorom nie wiadomo nic o interwencjach na drodze przed kościołem.
 7. Festyn trwał do godziny 24.00 i o tej godzinie został zakończony zejściem zespołu ze sceny.
 8. Rozwiązaniem na przyszłość może być organizowanie imprez np. do godz. 21, wtedy kto ma zamiar się bawić zrobi to przez całe popołudnie, a osoby wszczynające burdy i przychodzące na imprezę tylko po to żeby „dokopać ochronie” będą łatwe do zidentyfikowania. To tylko jedno z rozwiązań, innym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z imprez plenerowych alkoholowych.
 9. Policja prowadzi postępowanie w sprawie bijatyki. Po jego zakończeniu organizator otrzyma opinię czy ochrona wykroczyła poza swoje uprawnienia czy też nie.

Po zakończeniu postępowania policyjnego organizator podejmie ewentualne dalsze działania.

Udzielone informacje mają na celu wyjaśnienie od strony organizatora i zapewnienie że staraliśmy się przygotować imprezę jak najlepiej i mimo niepogody tak właśnie było. Uczestnikom przez cały dzień towarzyszyła muzyka zabawa i smaczne jedzenie. To co się wydarzyło po imprezie to w naszym przekonaniu celowe działanie grup młodzieży, przy bijatyce ucierpiały niewinne osoby które też starały się interweniować, ucierpieć mogły też osoby małoletnie których o tej porze nie powinno tam być.

Na prośbę organizatora pracownicy ochrony zostali przebadani testem na zawartość alkoholu.

Apel aby nie czekać aż dojdzie do tragedii jest ze wszech miar słuszny i zapewniam że tak właśnie jest zawsze staramy się zapewnić bezpieczeństwo, a w przyszłości podjęcie działań by nie stwarzać możliwości do wszczynania bijatyk stąd pomysł imprez popołudniowych, lub bezalkoholowych.


BURDY NA DOŻYNKACH!!! – KTO ZAWINIŁ?!!!

Na dożynkach Gminnych które odbyły się 24.08.2014r. w Sidzinie doszło do gorszących zajść bijatyk itp. było bardzo niebezpiecznie o czym świadczy ilość interweniującej Policji czy Pogotowia Ratunkowego i może nie byłby to jakiś szczególny wyjątek bo bijatyki niestety na festynach bywały ale tym razem było to na wielką skale i niestety oberwali starsi ludzie i nie są to jacyś awanturnicy tylko zacni i szanowani mieszkańcy Sidziny!!!

Przypominam, że organizatorem był Urząd Gminy i na nim spoczywał obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i spokoju dlatego są te pytania do Wójta bo jak sądzę, że komuś zabrakło wyobraźni, i zezwolono na tak długo w nocy imprezę a najważniejsze jest pytanie co robiła ochrona? Czy wywiązała się ze swoich zadań za które miała zapłacone nie małe pieniądze? Kto wybrał tą firmę ochroniarską?

Uważam, że na takie imprezy należy angażować profesjonalne firmy ochroniarskie, które będą wiedziały co zrobić w takiej sytuacji a nie jakieś podrzędne, które nie umieją prawidłowo podejmować stosownych działań adekwatnych do zaistniałej sytuacji! Powie ktoś skąd pieniądze jest proste rozwiązanie wszyscy ci co mają swoje stoiska np. z piwem niech odprowadzą do kasy Gminy część swoich zysków o czym już pisałem tyle razy!- Na razie bez skutku!

Zasadne wydaje się pytanie kto zawinił ludzie czy system doboru odpowiedniej firmy ? Tym bardziej, że krążą po Sidzinie różne plotki o prowodyrów i wydaje się, że wyjaśnienie tej sprawy jest kluczem do zapobiegania takim ekscesom, a uważam, że organizatorzy nie są w stanie sami wyjaśnić tej sprawy dlatego apeluje do organizatorów, żeby zrobili doniesienie do odpowiednich służb, bo jeżeli tego nie wyjaśnią prowokatorzy będą się czuć bezkarni!

Same dożynki przebiegały spokojnie wprawdzie pogoda nie dopisała i nawet Wójt zachował się jak na jego standardy przyzwoicie bo w czasie swego wystąpienia nie „wyskoczył” z jakimś głupim tekstem!

Nie wiem czy wpływ na to miała pogoda czy może moja krytyka poprzednich wystąpień?

 

Najciekawszy był „stół VIP-ów” gdzie było widoczne kto chcę się „załapać” na listę razem z Wójtem, ponoć obecność w/w była obowiązkowa!!!- Są to ludzie, którzy się niczym nie wyróżniają tylko tym, że umieją w odpowiednim momencie podnieść rękę! – Czy o to chodzi Wójtowi?

Miałem nie pisać o dożynkach ale gorszące incydent zmusił mnie do zabrania głosu w tej sprawie i stąd moje pytania do Wójta i wniosek do Przewodniczącego Rady!

Jaromin


Sidzina 29.08.2014r.
Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

WÓJT GMINY BYSTRA-SIDZINA
AURELIUSZ KANIA

 

Za pośrednictwem
PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY BYSTRA-SIDZINA
KRZYSZTOF DROBNY

Zapytanie

Zwracam się do Wójta Gminy Bystra-Sidzina z zapytaniem w sprawie bezpieczeństwa w Sidzinie w czasie organizowania dożynek Gminnych dnia 24.08.2014r.

Proszę o udzielenie pisemnej odpowiedzi na następujące pytania:

 

 1. Proszę podać nazwę firmy ochroniarskiej, która zabezpieczała dożynki Gminne w Sidzinie dnia 24.08.2014r.?
 2. Proszę podać jaka była umowa z w/w firmą szczególnie wysokość wynagrodzenia, oraz czy było zaznaczone w umowie, że gdy nie wykona swojego zadania będzie obniżone wynagrodzenie?
 3. Proszę podać jakie wyciągnięto wnioski wobec firmy ochroniarskiej za nie wykonanie zadania?
 4. Czy firma ochroniarska była wybrana na drodze przetargu czy inaczej?
 5. Co w/w firma miała ochraniać tylko plac festynowy czy całe centrum Sidziny? (Bo według doniesień interweniowali na drodze przed kościołem).
 6. Do której godziny było zezwolenie na organizacje festynu dożynkowego?
 7. Jakie zamierza się podjąć działania by nie dochodziło przy następnych festynach do podobnych zajść?
 8. Czy organizator (Urząd Gminy) zamierza powiadomić bądź już powiadomił winnych gorszących zajść organy ścigania (Policje, Prokuraturę)?
 9. Czy organizator zamierza powiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez ochronę?

Uzasadnienie
Według wiadomości jakie krążą w Sidzinie doszło do niepokojących zajść w czasie i po dożynkach Gminnych w Sidzinie, a z tego co wiadomo było bardzo niebezpiecznie była interwencja Policji oraz Pogotowia Ratunkowego, i z tego co naoczni świadkowie relacjonują jest nie do końca jasne zachowanie ochrony, a chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości najlepiej zaciągnąć wiadomości u źródła.
Apeluje nie czekajmy aż dojdzie do tragedii tylko należy podjąć wcześniej odpowiednie działania.

Radny Jaromin


Sidzina 29.08.2014r.

Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

PRZEWODNICZĄCY RADY GMINY BYSTRA-SIDZINA
KRZYSZTOF DROBNY

Wniosek

Zwracam się do Przewodniczącego Rady Gminy Bystra-Sidzina o umieszczenie w porządku obrad na najbliższą Sesje punktu „Informacje na temat zajść w Sidzinie w dniu 24.08.2014r. przy organizacji dożynek Gminnych”.
Mam na myśli poprosić Wójta o wyjaśnienia (bądź wyznaczonej osoby przez Wójta) oraz przedstawiciela posterunku Policji w Jordanowie.

Uzasadnienie

Moim zdaniem nie czekajmy aż dojdzie do tragedii tylko włączmy się jako Rada do działań, których celem będzie poprawa bezpieczeństwa w naszej Gminie jest to naszym obowiązkiem.
Jak „wieść Gminna niesie” było bardzo niebezpiecznie interwencja Policji i pogotowie w Sidzinie
dnia 24.08.2014r. w czasie dożynek Gminnych.

Wydaje się, uzasadnione zamieszczenie w/w punktu w porządku obrad, żeby Rada miała pełną informacje z pierwszej ręki, jakie organizator i odpowiednie służby zamierzają podjąć działania, żeby do takich gorszących incydentów na przyszłość nie dochodziło a mając pełna informacje będziemy mogli podejmować odpowiednie decyzje.

Radny Jaromin


CZY WSZYSTKO WÓJT ZROBI? – CZY SĄ TO TYLKO OBIECANKI PRZEDWYBORCZE???!!!

Dnia 18.08.2014r. odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina rozpoczęła się tradycyjnie od spraw proceduralnych następnie była informacja Wójta o zarządzeniach w okresie międzysesyjnym i od razu słyszymy, że są umorzenia zaległości opłat za śmieci, widać wyraźnie, że ruszyła kampania wyborcza i Wójt chcąc przypodobać się wyborcom robi już umorzenia tylko czy jest to moralnie uzasadnione skoro jak są tacy mieszkańcy którzy płacą regularnie a innym się umarza i jak sprawdziłem nie zawsze są to tylko ludzie, którzy mają niskie dochody wręcz przeciwnie! – Wielu z nich mają się bardzo dobrze finansowo!!!

Następny punkt, który mnie zdziwił zawarcie umowy na opracowanie „programu ograniczenia niskiej emisji” i dobrze tylko czy nie jest to chwyt przedwyborczy a druga rzecz czy w Urzędzie Gminy jest mało pracowników i dlatego trzeba dawać dodatkowe zlecenia pracownikom za dodatkową płacę, (za co urzędnicy mają płacone) pewnie taniej to jest jak utworzyć dodatkowy etat (a Wójt przed wyborami jest do tego zdolny), pytacie gdzie jest Rada Gminy dlaczego na to pozwala?- Odpowiedź jest prosta kto z Rady się odważy nawet zapytać gdy większość obecnych Radnych chce się „ załapać” na listę wyborczą razem z Wójtem i dlatego ja zadałem tylko takie pytanie ale bez odzewu od pozostałych Radnych a Wójt odpowiedział w swoim stylu czyli powtórzył swoją regułę, która nic nie wnosi do sprawy!

Następnym punktem były zapytania Radnych i tak rozpocząłem od zapytania o drogę na Wielką Polanę a dokładnie mówiąc o to urwisko odpowiedzi udzielili Radni Powiatowi, którzy mówią, że interweniują w tych sprawach ale Powiat oczekuje na pieniądze powodziowe czyli czekają aż zabierze całą drogę przy okazji dowiedzieliśmy się, że wyniki wierceń, o których zapewniał mnie Starosta przy odbiorze drogi gdzieś zaginęły (Czy na pewno były robione?- Takie odpowiedzi pogłębiają moje wątpliwości!) a następne wiercenia pokazały, że nieodpowiednia grubość poszczególnych warstw  (O tym już pisałem).

Przy okazji zapytałem o tą wodę w Sidzinie u Krupy (Starosta obiecał) ale o tym cicho wprawdzie Wójt obiecał, że on to załatwi (Dobrze, że są wybory), bo Wójt to załatwia tą sprawę już trzy kadencje ale może teraz się uda!!! (Bo boi się bo jest drugi kontrkandydat na Wójta!) trzymam kciuki, żeby się udało!

Następnie pytałem o oczyszczalnie przydomowe dowiedziałem się, że nic się nie zmieniło i jest przygotowany  przetarg na wyłonienie firmy, która będzie to robiła.

Następnie pytałem ile kosztowała „Droga dla dzików” odpowiedź brzmiała, że około 70tyś zł to bardzo dużo za taką fuszerkę ale o tym już pisałem!

Apeluje do Radnych, którzy wybrali tą drogę do roboty a także Wójta, dokończcie tą robotę bo mnie wstyd za tą „fuszerkę” najlepiej oddaje tej sytuacji wypowiedź pewnego klasyka „kończ waś wstydu oszczędź”!!!

Głosowania przebiegały bez większych zastrzeżeń najważniejsze według mnie było przejęcie działki prywatnej od Pana Motor, zasadniczo była to urealnienie bo jest to droga, która figuruje jako działka Pana Motor, przy tym Gmina poniesie koszty tylko notariusza.

Następnie wyraziliśmy zgodę na zamianę działek z Panią Marią Migas na działkę na Sołtystwie tylko tu jest drożej bo Gminę będzie to kosztowało około 53tyś zł . Drogo – Prawda!

Wójt wspomniał jeszcze, że założy rury w rowie i powiększy parking przy skansenie ponoć „chodzą tam tłumy ludzi” i nie ma gdzie stanąć samochodem!!!

Najważniejsza sprawy jak zwykle są podawane w sprawach bieżących, i tak Wójt zakomunikował, że przeprowadził rozmowy z Dyrektorem Tauronu istnieje możliwość modernizacji i zwiększenia oświetlenia ulicznego co to znaczy wymianę starych lamp na Ledy i założenia nowych tam gdzie ludzie piszą podania a co ważniejsze Gmina spłacałaby to przez 6 lat jest to bardzo dobra informacja!- Oby doszła do skutku i nie okazała się tylko obietnicą przedwyborczą – Jeżeli będzie taka możliwość to popieram ze wszech miar taką inwestycje!!!

 

 

Jaromin


„SPARTACZONA” ROBOTA NA DRODZE DLA DZIKÓW!!!

W dniu 06.08.2014r. byliśmy przy odbiorze drogi „ Na czerwoną glinę” robioną z pieniędzy tzw. z FOGRU i miałem nie pisać nic o tym tylko otrzymując tyle zapytań telefonicznych i ustnych, że postanowiłem odpowiedzieć na te pytania .
Najpierw taka ogólna dygresja droga ta jest pechowa bo większość pamięta jak pan Kania nazwał kiedyś tą „drogę dla dzików” a teraz kilka Radnych z „błogosławieństwem” Wójta dokonali wyboru, która droga będzie robiona i do nich należałoby kierować zapytania przypominam nazwiska Radnych, którzy w zaciszu o tym decydowali Kostka, Talapka, Czarny, Stramek, Gałka!- Pisałem wtedy, że biorą pełną odpowiedzialność za wykonanie!- I co „Fuszerka”!!!
Najczęściej zadawane pytanie dlaczego droga ta jest robiona w środku a nie od początku czyli głównej drogi ?- Moim zdaniem jest lepiej widoczna!
Następne pytania o rowy – Dlaczego przy wybieraniu rowów nie obniżono przepustów to jest dla mnie nie zrozumiałe bo jak sami zauważacie już część rowów wybranych jest zamulona!- Ale o to pytać w/w Radnych!
Następnie dlaczego nie dobrano rowów do drogi głównej –Jak wyżej pytać tych samych Radnych ja wprawdzie nalegałem na Wójta, że należy wybrać rowy do końca bo za rok nie będzie śladu po rowach!- Zobaczymy co Wójt na takie sugestie!
Nie dorobieniu odpływu z tych rowów tego nie da się inaczej wytłumaczyć jak szczyt „ partactwa”, którego w żaden sposób nie da się wytłumaczyć!!!
Panowie jak sądzę nikomu nie trzeba tłumaczyć, że woda musi odpływać!!!
Nie będę już wspominał o zrobionej muldzie między przepustami ale być może ktoś tam zaplanował zrobienie stawu bo woda przeważnie do góry nie płynie!- Ta prawda jest dla wszystkich zrozumiała!- Prawda!
Pytacie dlaczego firma robiła tak wąską tłuczniówkę- takie miała zlecenie. A dlaczego tak zrobiono pytajcie już tych Radnych!
Tym razem nie można mieć pretensji do firmy która wykonywała tą robotę tylko do zleceniodawców- widocznie moja krytyka przynosi skutki i zaczynają wybierać porządne firmy- Wprawdzie jedna „jaskółka wiosny nie czyni” ale jak sądzę będzie to już u nas w Gminie standard!

Nasuwa się jeden wniosek dlaczego ustalano w tak wąskim gronie drogę? –Wójt chciał, żeby jego „pupile” mieli sukces bo innych brak a wyszło jak zawsze!- Wybory tuż tuż!!!
Co ciekawe większość z nich nie było na odbiorze- Czyżby wstydzili się tego co zrobili!
Możecie być spokojni ta droga z rowami wytrzyma do wyborów, a nawet mam nadzieje, że niektórym się „przysłuży” a za cztery lata będą następne wybory! Wprawdzie gdy ustalali, która droga będzie robiona miałem pretensje, że nie powiadomili mnie teraz jestem im wdzięczny, że nie przyłożyłem ręki do takiego partactwa.
Bo to wstyd gdy Radni robią dla siebie taką „fuszerkę” i to ich dyskwalifikuje jako Radnych!

A może przykład idzie z góry bo pamiętacie jak w poprzednim roku Wójt robiąc drogi tłuczniowe doprowadził do „fuszerki” tak teraz jego „pupile” chcieli pokazać, że oni też potrafią zrobić „fuszerkę”, szkoda, że nie szukają pozytywnych wzorów!!!- A przypodobać się szefami przed wyborami nieocenione!
Można jeszcze wiele „pozytywów” pisać o tej drodze ale apeluje do wymienionych Radnych i Wójta skończcie przynajmniej te rowy nie będzie tak tragicznie wyglądało a może zachowacie chociaż trochę twarz!!!
Bo teraz tak wygląda jakby ktoś budował dom i zapomniał przykryć połowę dachu!
Apeluje do wszystkich, którzy dokonali wyboru tej drogi spróbujcie doprowadzić robotę do końca!
- W tym roku!

Jaromin


DLACZEGO RADNI WYBRALI TE DROGI W BYSTREJ?!

Piszecie do mnie, że widzieliście mnie na drogach w Bystrej ostatnio przy odbiorze i pytacie dlaczego robiono te drogi skoro tam nie ma domów a jest wiele ważniejszych gdzie ludzie mieszkają czy nie można było zrobić za te pieniądze drogi przynajmniej jednej asfaltowej czy nie zależało komuś zrobić drogi do swoich działek? (Tutaj podajecie różne nazwiska).
Odpowiadam my odbieraliśmy drogi czy technicznie są wykonane dobrze a które drogi robiono ta ja nie miałem żadnego wpływu na to tak wybrali Radni z Bystrej ja osobiście dziwię się dlaczego niektóre drogi są zrobione w szczere pola ale może do domów mieszkalnych już są zrobione a asfaltów nie robiono bo nie mogli się dogadać, które mają robić, ale są to tylko moje przypuszczenia, ja przyznam, że nie znam tak dobrze Bystrej, żeby się wypowiadać gdzie należało i co zrobić.
Nie mniej dziękuje za mail-e czy telefony wprawdzie nie zamieszczam nazwisk, które mnie podawaliście bo nie wiem czy to są tylko wasze przypuszczenia czy to są fakty sprawdzone może niektórzy Radni chcieli zrobić coś dla siebie (nie mam na to dowodów), ale czy dobrze was reprezentują oceńcie sami, a jesienią są wybory to możecie ich rozliczyć w głosowaniu.


PRZEDSZKOLE W SIDZINIE – CZY BĘDZIE ZATRUDNIENIE ZA ZASŁUGI???

W przedszkolu w Sidzinie ma być zatrudniona jedna osoba i piszecie, że składane były podania jak wieść Gminna niesie między innymi złożyła osoba z rodziny jednego z najważniejszych „przybocznych” i macie obawy czy nie jest to zrobione w ten sposób, że ta osoba zostanie przyjęta za zasługi „przybocznego” tzn. „lojalność” i „lizustwo” a składanie podań to tylko przykrywka, że wszystko jest w porządku!
Ja nic nie wiedziałem o tym może tak źle nie będzie ja sądzę, że będą liczyć się kwalifikacje kandydatów a nie układy czy „zasługi” kogoś z rodziny, ale gdyby miało być inaczej napiszcie to podamy już nazwiskami i pokażemy jak to było załatwiane.

Musimy czekać na wynik nazwisk nie piszę bo liczę, że wszystko będzie uczciwie! 

Jaromin
PRZEWODNICZĄCY NIE CHCE CZY NIE MOŻE POWIEDZIEĆ PRAWDY!!!
(Moja odpowiedź na sesji na pismo Przewodniczącego)

Panie Przewodniczący

Co się tyczy samej odpowiedzi Pan Przewodniczący jako człowiek inteligentny orientuje się, że istota sprawy nie jest w tym, że wyjechaliście jako delegacja Rady w tym składzie tylko w tym, że Pan na sesji dnia 5 maja nie poinformował Rady, że jest jakieś tam szkolenie a w tłumaczenie, że Pan nic wtedy nie wiedział ja nie wierzę i nie sądzę, że uda się mnie przekonać.
To wszystko układa się w jeden ciąg przypadków, że nikt nic nie wie tylko w ostatniej chwili dowiadują się odpowiedni ludzie widzę, że Pan się szybko uczy bo nie dawno była taka sama sytuacja z drogą dla „dzików” a teraz Pan postanowił powtórzyć ten sam wariant.
Pamięta Pan jak na początku tej kadencji robiono wycieczki tylko dla wybranych Radnych dopiero po mojej interwencji był pomysł, żeby informować Radę o wycieczkach i jeżdżą wszyscy chętni czasami jest brak chętnych i tak byłoby i teraz pojechali by ci co byli a byłoby to normalnie uczciwie.
Ja znając Pana nie sądziłem, że będzie Pan prowadził takie zagrywki widocznie się myliłem wprawdzie sądzę, że został Pan zmanipulowany w takie działania świadomie czy nie świadomie tego ja nie wiem, ale Pan zna prawdę. Przez kogo to większość się domyśla a niektórzy wiedzą ja tylko nie rozumiem jaki jest cel w takim działania, o kim mówię to chyba wszyscy wiedzą, tak, że nie muszę się wysilać i wymieniać nazwiska bardziej mnie ciekawi dlaczego ludzie dają się tak manipulować.
Wprawdzie po dwóch dniach mnie Pan poinformował, że jest taki wyjazd i jest taka delegacja, ale było to na zasadzie mówiłem przecież i co chcecie ode mnie przecież wszyscy wiedzieli zakładając dużo wiary w to co Pan mówi, że Pan nic nie wiedział na sesji o takim wyjeździe to można było zrobić nieformalne spotkanie i podjąć próbę uzgodnienia. A tak wyszło jak zawsze spotkanie w bardzo wąskim gronie i podjęcie decyzje kto może jechać.
Chyba wspominać o parytetach jest zbyteczne, że wszystko dzielimy równo między Bystrą a Sidziną ja nie widzę nikogo z Sidziny.(O tej sprawie Pan Przewodniczący nie wspomniał!).
Rzekomo Przewodniczący Komisji Rolnictwa szukał chętnych do wyjazdu tylko na moje pytanie do kogo dzwonił? kogo pytał? wymienił jedno nazwisko Radnego (może nie zna Radnych nawet tych z Sidziny)- Takie tłumaczenie utwierdza mnie w przekonaniu, że świadomie, „kręcicie” wszystko było ustawione w bardzo wąskim gronie!!!- Brawo tak trzymać !!!

A Pan Przewodniczący próbuje się wybielić jak również swoich mocodawców!

Twierdzi Pan, że jestem przewrażliwiony na tym tle ale ja się nie zmieniam i wymagam, żeby mnie traktować jako partnera czy tak dużo jako Radny nigdy nie będę się zgadzał, żebym był traktowany jak maszynka do głosowania, żeby w odpowiednim czasie bezmyślnie podnieść rękę (Jak to robią „przyboczni”) za tym co ktoś sobie wymyśli. 

Radny Jaromin

P.S.
Trzeba przyznać, że „przyboczni” (wspólnie z najnowszym nabytkiem) Wójta próbowali bronić całą „szajkę” ale robili to bardzo nieudolnie dlatego gratuluje Wójtowi takich obrońców!


RADNY JAKO KWIATEK W BUTONIERCE !!!

W dniu 24.06.odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina ( przepraszam, że tak późno relacja – względy techniczne) zgodnie z porządkiem obrad rozpoczęła się od informacji Wójta do których jak zwykle miałem kilka pytań i tak napiszę o tych najciekawszych do, których zaliczę odwołanie Dyrektorki szkoły w Sidzinie (oficjalnie na jej wniosek) i powołanie na p.o. Dyrektora Panią Działek wprawdzie Radny Mazur dopytywał czy ogłoszono konkurs na Dyrektora odpowiedź Wójta brzmiała, „ że jeszcze nie a on wie kiedy ma ogłosić konkurs” następną sprawą było umorzenia za odpady komunalne (był chwilowy „zastój w tych sprawach”- ale zbliżają się wybory!).

Następną sprawą było wykonanie dokumentacji hali sportowej z widownią (prawie 300 miejsc) oraz zapleczem socjalno technicznym, wprawdzie stali czytelnicy wiedzą, że pisałem w poprzednim wpisie, że jestem za tym aby decyzję w tej sprawie zostawić nowo wybranej Radzie, która ewentualnie będzie realizowała taki projekt i niech się wypowie czy ma być tak duża czy też mniejsza (sama hala bodajże 45mx27m do tego dochodzi jeszcze zaplecze oraz inne pomieszczenia (sala fitness itp.) według mojej wiedzy koszt budowy wyniesie ponad 10mln. zł a koszt utrzymania wybudowanej to jest około 1 mln. zł. (jak sądzę będzie to pokrywane z budżetu obydwu wiosek bo sama Sidzina nie da rady) i stąd mój wniosek aby następna Rada podejmowała w sprawie projektu decyzje (bo wiadomo co się dzieje z chybionymi projektami przykład kanalizacja) tym bardziej, że będzie to realizowała następna wybrana Rada a jest to inwestycja na naszą Gminne bardzo duża – Ale co się nie robi przed wyborami!- Przecież trzeba coś napisać na ulotce!

W zapytaniach Radnych głównie skupiono się na drodze Powiatowej na Wielką Polane i jak przekazał Radny Powiatu Matyasik wiercenia wykazały, że na tej drodze była zrobiona „fuszerka” czyli nie taka grubość czy też nie odpowiedni materiał (Kto to dozorował? Kto stał na mostach?- Chyba nie trzeba już przypominać!) i jak ja zrozumiał tyle z tego wynika, że wiemy o „fuszerce” bo firma ponoć się nie kwapi do usuwania usterek!

Z kolei jeżeli idzie o oberwanie drogi na Wielkiej Polanie to Powiat przeznaczył jak dobrze zrozumiałem 1mln. zł. Na poprawę muru (Wójt twierdzi, że mówił, że należało to robić. Kto słyszał? Panie Wójcie Pan o tym nie mówił tylko czytał na tej stronie!) a powyżej uskok to już nie jest ze spraw powodziowych tylko złego wykonania drogi i na to nie ma pieniędzy (Pamiętacie pisałem o tym dlaczego tego nie zrobiono! – Znowu miałem rację!)

Była też odpowiedź na moje pytania w sprawie wyjazdu na szkolenie związane z oczyszczalniami przydomowymi – Ale o tym piszę w innym miejscu.

Głosowania przebiegały bez większych zgrzytów i tak w sprawie absolutorium dla Wójta tylko ja się wstrzymałem pozostali byli „za”.

Inne głosowania przebiegały również w miarę spokojnie tylko w zmianach w budżecie było trochę pytań szczególnie o przesuniecie 500 tyś z oczyszczalni przydomowych na drogi ( nie wiem czy Wójt ma już wiadomości, że nie otrzymamy dotacji!).

W sprawach bieżących poruszałem sprawę wylewki przy moście u Motornia wprawdzie Wójt mówił, że brakowało pieniędzy i nie można było wszystkiego zrobić ale widocznie mój argument trafił do Wójta gdy mówiłem, że tyle masy to na pewno można było dolać tylko to jest brak kontroli, Wójt stwierdził, że był tam Radny to widział co mieli zrobić a tego nie pokazywał – Może Radny nie myślał o tym co ma pokazać, bo po mojej interwencji dało się zrobić! – Zapewne Radny był jako ozdoba!
(Widocznie Radny nie był do myślenia tylko nosił teczkę, od myślenia są inni!- Brawo tak trzymać!)

Jaromin


DZIWNE PRZYPADKI W GMINIE!!!- CZY MOŻNA WIERZYĆ!!!

Nie otrzymałem odpowiedzi na wniosek o protokół z przeprowadzonej kontroli ale w dniu 22.05.2014r został zamieszczony na FTP i uważam to za wystarczające.  Tak się składa, że w tym samym dniu został złożony w/w opisany wniosek – Przypadek !

W punkcie drugim czytamy, że 5.05.2014r w godz. Popołudniowych (W tym samym dniu sesja odbywa się o godz. 10,00 czy to znowu przypadek, że godz. Popołudniowe ja nie wierzę w taki kolejny przypadek ) otrzymał informacje o wyjeździe na wizytacje od firmy Ekodren i przekazał informacje do Rady Gminy przekazał nr Tel. Radnego Talapki ( proszę się zdecydować czy do Rady czy Radnemu).
Na pewno dziwi czytelników dlaczego nie przekazano informacji do biura Rady czy Przewodniczącemu – Mnie nie dziwi, bo z moich wiadomości wynika, że Radny Talapka awansował na pierwsze miejsce w „Gwardii Wójta”!!!

Jakkolwiek odpowiedź jest daleko nie wystarczającą i czekam na konkretne odpowiedzi na pytania!

Z kolei Przewodniczący informuje mnie, że udzieli mnie wyjaśnień na najbliższej sesji – Tylko jest jeden problem Panie Przewodniczący (miło będzie usłyszeć wyjaśnienia) ale ja oczekuje konkretnej odpowiedzi na zadane pytania !!!
Jak sądzę nie jest to temat „tabu” czy jakiś wstydliwy!
Panowie ponawiam proszę o udzielenie odpowiedzi – Chyba mieliście dosyć czasu na przemyślenie (nawet po szkoleniu) i udzielenie odpowiedzi!
Bo to co piszecie nie może być uznane jako odpowiedź wyczerpującą.

Moje zdziwienie jest tym większe, że jak dopominałem się o zebranie z tymi co podpisali deklaracje na oczyszczalnie przydomowe to usłyszałem od Wójta „Nie wiadomo czy dostaniemy dotacje i czy będziemy budować oczyszczalnie, tak że nie ma potrzeby” a jak widzicie dalej nie wiadomo czy dostaniemy dopłaty i nie przeszkadza to jeździć na „szkolenia”!!! – O zgrozo jaka dwulicowość!!!

 Jaromin


ŚD.7226.f.2014 
Bystra, 29.05.2014r. 

Pan Stanisław Jaromin 
Radny Gminy Bystra - Sidzina 

za pośrednictwem Przewodniczącego 
Rady Gminy Bystra - Sidzina 

W związku z przekazanym pismem Nr SP.0003.4.2014 z dnia 27 maja 2014r. w sprawie zapytań złożonych przez radnego Stanisława Jaromina w dniu 22 maja 2014r. informuję: 

 1. Protokół przeglądu gwarancyjnego robót wykonanych w ramach umowy SIR 272.3.2013 z dnia 8.07.2013r. "Remont dróg gminnych w Bystrej i Sidzinie" z dnia 15.04.2014r. przekazano do biura Rady Gminy Bystra - Sidzina bezpośrednio po jego otrzymania od Wykonawcy (wraz z uzupełnieniem podpisów na protokole przez przedstawicieli Wykonawcy biorących udział w przeglądzie), to jest w dniu 22.05.2014r. 

 2. W dniu 5.05.2014r. w godzinach popołudniowych otrzymałem informację telefoniczną z firmy Ekodren o możliwości wyjazdu do Niemiec i Francji w celu wizytacji zakładów produkujących oczyszczalnie przydomowe. Po konsultacji, z Wójtem stwierdzono, że nie ma możliwości wyjazdu Wójta, jak i mojego własnego i postanowiono przekazać informację do Rady Gminy (przekazałem Firmie nr tel. Radnego St. Talapki - Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska do dalszych kontaktów w sprawie wyjazdu). Na temat dalszego biegu wydarzeń 
  w sprawie wyjazdu nie posiadam żadnej wiedzy. 

Do wiadomości: 
-Rada Gminy Bystra - Sidzina 
-a/a 


Sidzina 11.06.2014r
Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

WÓJT GMIN BYSTRA-SIDZINA 
AURELIUSZ KANIA

Za pośrednictwem
PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY BYSTRA-SIDZINA 
KRZYSZTOF DROBNY

Zapytanie

W związku z wyjazdem delegacji na wycieczkę (szkolenie) związaną z zapoznaniem się pracą „Przydomowych oczyszczalni ścieków” zwracam się do Przewodniczącego Rady Gminy i Bystra-Sidzina z następującymi pytaniami:

1. Nazwa i dokładny adres firmy, która organizowała wycieczkę?
2. Kogo zapraszano czy były to zaproszenia imienne czy zapraszano przedstawicieli Rady Gminny?
3. Ile osób pojechało z Gminy Bystra-Sidzina czy tylko Radni Drobny i Porszke czy jeszcze ktoś? (Inne osoby z Gminy Bystra-Sidzina)
4. Proszę podać program wycieczki. (Kiedy i gdzie była ta wycieczka proszę podać miejsce docelowe?)
5. Kiedy i kto otrzymał zaproszenie czy było kierowane do Rady czy było kierowane do Wójta?
6. Czy zaproszenie było w formie pisemnej? Jeżeli tak to proszę o ksero.
7. Kto wybrał delegacje do wyjazdu? (Przewodniczący Rady czy ktoś inny?)
8. Dlaczego nie było żadnej informacji na sesji?
9. Kto pokrywał koszty wycieczki?
   a)Ile płaciła firma?
   b) Jaki koszt był z Urzędu Gminy?
   c) Z jakiego działu były wydane pieniądze na wycieczkę (promocji Gminy, czy inny)?
   d) Czy były wystawione delegacje dla uczestników wycieczki?

Uzasadnienie

Otrzymuje wiele zapytań dlaczego organizuje się już wycieczki skoro nie wiadomo czy będziemy robić oczyszczalnie przydomowe.
Otrzymana odpowiedź na te pytania do Wójta za pośrednictwem Przewodniczącego Rady uważam za nie wystarczającą i dlatego ponowie zapytania.
Pisemną odpowiedź proszę przesłać na podany adres.

Radny Jaromin 


Przedstawiciele Rady Gminy na szkoleniu z zakresu funkcjonowania oczyszczalni przydomowych 
(Biuletyn Samorządowy Gminy Bystra-Sidzina nr 5, maj 2014)

W dniach od 12 do 16 maja br. przedstawiciele Rady Gminy- Przewodniczący Rady Krzysztof Drobny i Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska i Przestrzegania Prawa Krzysztof Porszke brali udział w szkoleniu wyjazdowym w zakresie eksploatacji i produkcji systemu oczyszczalni przydomowych i osiedlowych na terenie Niemiec i Francji. Pobyt i szkolenie finansowały w części strona niemiecka, a przejazd firma polska. W czasie pobytu w Niemczech 
i Francji zwiedzono trzy zakłady produkcyjne technologii 
oczyszczalni ścieków jak również zapoznano się z działającymi w tamtejszych regionach oczyszczalniami przydomowymi i zbiorowymi. Nawiązano współpracę z innymi gminami uczestniczącymi w projekcie, które już zrealizowały system oczyszczalni przydomowych. 

Otrzymano zapewnienie o możliwości zwiedzenia oczyszczalni u nich zainstalowanych. Pozyskano wiele materiałów i wiedzę pozwalających na dokonanie oceny możliwości wykonania, instalacji i rozwiązań 
technologicznych oczyszczalni w naszej gminie. (K.D.) 


CZEMU I KOMU SŁUŻĄ TAKIE DZIAŁANIA?!!!

W ostatnim wydaniu biuletynu zwróciłem uwagę na artykuł (powyżej) omawiający wyjazd na szkolenie z zakresu oczyszczalni przydomowych gdzie czytamy, że w szkoleniu brali udział przedstawiciele Rady Gminy i to się zgadza tylko mam pytanie:

1. Kto wybrał delegatów? 
2. Czy był to Przewodniczący? (Sam siebie wyznaczył!).
3. Czy przekroczył swoje uprawnienia? 

Moim zdaniem tak, bo powinna wytypować cała Rada a Przewodniczący nie ma takiego prawa! Co można zrobić z tym faktem? Można złożyć wniosek o odwołanie kilku Radnych było za taką opcją ale w związku ze zbliżającymi się wyborami doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu robić zamieszania.
Proszę zwrócić uwagę, że Wiceprzewodniczący Komisje, która ma w nazwie przestrzeganie prawa! – Czy nie woła to o pomstę do nieba?! 
Piszą w tym artykule o nawiązaniu współpracę z innymi i możliwości zwiedzania oczyszczalni, ja to czytam, że przygotowali sobie grunt pod następne wyjazdy – Gratuluje Pomysłu!
Trzeba przypomnieć, że Przewodniczący jest w Radzie Programowej Biuletynu to wiadomości w tym artykule są wiarygodne.
Chyba trzeba przypomnieć, że obaj Radni kiedyś głosowali za kanalizacją ciśnieniową a później przeciw referendum! – Widzicie Panowie odpowiedzcie sobie co by było gdyby głosowanie przeszło po waszej myśli gdzie jechalibyście na szkolenia!- A o moralności nie ma co wspominać bo widzę, że jest to słowo wam obce! 
A mogło być tak ładnie, gdyby Przewodniczący Rady zachował elementarne zasady przyzwoitości i powiadomił na ostatniej sesji Radę, że jest tzw. „szkolenie” z mojej wiedzy wyjechały by te same osoby.- A byłoby ładnie i spokojnie!(Ja nie wierzę, że Przewodniczący na sesji nic nie wiedział o „szkoleniu”!)
Ja osobiście czuje się przegrany bo uważałem tych Panów Radnych za ludzi inteligentnych i działających w miarę przyzwoicie, którzy zachowują pewne standardy (Co w tej Radzie nie jest oczywiste)!
– A tu taki wyskok! Że trudno mnie uwierzyć, że obaj Radni sami ze swojej woli tak się „podle” mogli zachować!
Nie jestem przeciw temu, że ci Radni pojechali bo obaj umieją się w odpowiednich sytuacjach zachować i godnie nas reprezentowali (Mam nadzieje, że tym razem się nie mylę) tylko w jaki sposób wybrano delegacje. Czy było to przyzwoite?- Pozostawiam to pytanie (retoryczne) „ przeszkolonym” Radnym! 
Widzicie mogło być ładnie, miło i spokojnie a narobiło się „dużo smrodu” i całą winę za to ponosi
Pan Przewodniczący!!! Oraz ci którzy doprowadzili do takiej sytuacji!- Brawo tak trzymać!

Jaromin 


ZNOWU MIAŁEM RACJE! – WŁADZE GMINNE NIE WIDZIAŁY!!!

Pamiętacie jak pisałem o drodze powiatowej i niestety stało się to co przewidywałem (bez satysfakcji) jadąc w stronę Wielkiej Polany mówiłem już przy odbiorze tej drogi dlaczego nic nie zrobiono z tym zapadliskiem wtedy to nie było ważne (brak wsparcia) na efekty nie trzeba było długo czekać już teraz jest pół drogi zamknięte tak samo było poniżej z tym murem gdzie mówiłem, że należało to ująć w projekcie bo mur mogą kury rozgrzebać i co? Przyszła trochę większa woda i mur się zwalił!

Trzeba zadać pytanie czy urzędnicy Powiatu tego nie widzieli gdzie był projektant i wreszcie nasze Gminne władze dlaczego nie interweniowały czy nie lepiej byłoby gdy Wójt nie wystawał godzinami na mostach i pokazywał się, żeby wszyscy podziwiali tylko sprawdził co nie jest zrobione albo co jest spartaczone i podejmował stosowne decyzje !!!- A tak wyszło jak zawsze, czyli kolejny „bubel”!!!

Zabrakło dobrej woli i wsparcia moich racji – Po co żeby nie wyszło na moje!- I „masz babo placek”!

Myślę, że władze Gminne nie zaśpią „gruszek w popiele” i podejmą odpowiednie działania, żeby jak najszybciej podjąć odpowiednie działania!!! Żeby droga na Polane była zrobiona!

Czekam jakie będą wyniki kontroli drogi powiatowej, bo jak wszyscy widzą po tak krótkim okresie już droga się „sypie”!!!- A miał być sukces!- Przypomina się przysłowie „Kijem tego co nie pilnuje swego”  - do kogo dopasować to każdy wie!

Jaromin


NIE PODNOSIĆ STAWEK ZA ŚMIECI!!!
(Wystarczy zwiększyć ściągalność!)

Dziękuje Panu Wójtowi za wyczerpującą odpowiedź na zapytani e dotyczące gospodarki odpadami i tak co się dotyczy złożenia deklaracji jest bardzo dobrze bo prawie 100% ( Aż się wierzyć nie chce).
Wydaje się, że jest duży procent tych ludzi którzy nie płacą i zalegają z opłatami należy skuteczniej ściągać zaległości tym bardziej, że są już przymiarki do podniesienia stawek za śmieci i znowu ci co płacą będą więcej płacili a ci co nie płacą dalej nie będą płacić!- Czy tak ma być?

Niepokojące jest, że tak mało przedsiębiorców złożyło deklaracje śmieciowe, wprawdzie część to jednoosobowa działalność gospodarcza to tych można zrozumieć bo o nich walczyłem, żeby nie płacili podwójnie tylko trzeba poprawić regulamin, bo w regulaminie gospodarki odpadami piszę, że taki przedsiębiorca powinien płacić podwójnie, dobrze że Wójt wycofał się z tego pamiętacie jak walczyłem czy na komisji czy na sesji oraz zebraniu wiejskim, że taki zapis to głupota jak widać z powyższego opłaciło się bo Wójt to zrozumiał teraz trzeba zmienić zapis i wszystko będzie zgodnie z literą prawa!!!

Ale mimo tego należy zauważyć, że dużo jest przedsiębiorców którzy nie złożyli deklaracji a to nie trudno ustalić!- Mam na myśli zakłady które stoją osobno nie przy zabudowaniach mieszkalnych!

Jak z powyższego widać należy zwiększyć ściągalność od osób i przedsiębiorstw a nie zwiększać stawki i taki należy przyjąć kierunek działania tym bardziej, że Wójt jak zatrudnił Panią do biura, która miała zajmować się gospodarką odpadami argumentował, że po to jest przyjmowana, żeby była większa ściągalność!- A wyszło jak zawsze! Czyli jest dodatkowy etat a efekty żadne!

Jaromin


ŚD.3162.1.a.2014 
Bystra, 30.05.2014r. 

Pan Stanisław Jaromin 
Radny Gminy Bystra-Sidzina 

za pośrednictwem 
Przewodniczącego Rady Gminy Bystra-Sidzina 

W związku z przekazanym pismem Nr SP.0003.5.2014 z dnia 27 maja 2014r. w sprawie zapytań dotyczących gospodarki odpadami, skierowanych przez radnego Stanisława Jaromina w dniu 22 maja 2014r. informuję:  

 1. Deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie złożyło 4 właścicieli. Stanowi to około 0,2 % wszystkich właścicieli nieruchomości na terenie Gminy. 

 2. Deklarację śmieciową złożyli wszyscy właściciele domów letniskowych, czyli 171 osób. 

 3. W przypadku osób, które nie złożyły deklaracji śmieciowych przeprowadzone zostało 
  postępowanie administracyjne, w skutek czego wydano decyzje określające wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996r. Dz. U. 1996 Nr 132 poz. 622). 

 4. Zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na dzień 30.05.2014r. ma 781 osób (45%), z czego 144 osoby zalegają z opłatami za II półrocze 2013r. (8,3%). 

 5. W przypadku osób, u których występują zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wysyłane są wezwania do zapłaty, następnie wystawiane będą tytuły wykonawcze. Stosowane są tutaj przepisy Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późno zmianami) oraz Ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 1960 Nr 30 poz. 168). 

 6. Z danych przekazywanych przez przedsiębiorstwo odbierające odpady komunalne wynika, iż każdy z właścicieli nieruchomości, który złożył deklarację śmieciową, oddaje śmieci przynajmniej raz na kwartał. 

 7. Od 1 lipca 2013r. opłatę z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi umorzono 5 właścicielom nieruchomości. (0,3%) 

 8. Według danych przekazywanych przez przedsiębiorstwo odbierające odpady komunalne oraz na podstawie dokonywanych wyrywkowych kontroli przeprowadzanych w dniach zbiórki przez pracowników Urzędu Gminy można stwierdzić, że wszyscy właściciele nieruchomości, którzy zadeklarowali segregację oddają odpady posortowane. 

 9. Deklarację śmieciową złożyło 39 przedsiębiorców. Z danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika, iż ilość wpisów dla miejsca zamieszkania przedsiębiorców wynosi 225 (17%) , natomiast ilość wpisów dla głównego miejsca wykonywania działalności to 322 (12%). Znaczna część to jednoosobowe działalności gospodarcze, prowadzone w nieruchomościach zamieszkałych. 

  Do wiadomości otrzymują: 
  1. Rada Gminy Bystra-Sidzina 
  2. a/a 


Sidzina 22.05.2014r
Jaromin Stanisław
34-236 Sidzina 839

WÓJT GMINY  BYSTRA-SIDZINA

AURELIUSZ KANIA

Za pośrednictwem 
PRZEWODNICZĄCEGO RADY  GMINY BYSTRA-SIDZINA
KRZYSZTOF DROBNY

 

Zapytanie

Zwracam się do Wójta Gminy Bystra- Sidzina o udzielenie informacji na następujące pytania w związku z odbiorem śmieci:

 1. Ile mieszkańców nie podpisało umowy śmieciowej? Proszę podać ile osób i jaki to jest procent.
 2. Ile osób podpisało umowę, którzy mają domy letniskowe? Proszę podać ile osób i jaki to procent.
 3. Jaki podjęto działania, żeby uzyskać 100% podpisania umów?
 4. Ile osób zalega z płaceniem za śmieci? Proszę podąć ile osób oraz jaki to procent.
 5. Jakie są podjęte działania, żeby zmusić do płacenia za śmieci?
 6. Czy podjęto jakieś działania w stosunku do tych osób którzy nie oddają śmieci?
 7. Ile osób ma umorzoną płatność za śmieci? Ile osób i jaki to procent.
 8. Czy wszyscy, którzy deklarowali segregują śmieci?
 9. Ile przedsiębiorców złożyło deklaracje? Proszę podać ile firm i jaki to procent.

Na wszystkie te pytania proszę o odpowiedź za okres od 1 lipca 2013r do końca  1 kwartału 2014r.

Uzasadnienie

Wielu mieszkańców zadaje takie pytania pokazując, że sąsiedzi albo nie oddają śmieci albo nie płacą i chcąc udzielić odpowiedzi na powyższe pytania zaciągnąłem informacji u źródła, zadałem te pytania na Komisji Rewizyjnej nie otrzymałem odpowiedzi.
Pisemną odpowiedź proszę przesłać na podany adres.

Radny Jaromin


Ugoda

W związku z zawarciem ugody między Radnym Wójtowiczem a mną zobowiązałem się przeprosić Radnego Wójtowicza co niniejszym czynię.

Przepraszam Radnego Wójtowicza za użyte wobec niego obraźliwe sformułowania szczególnie w relacji z sesji z dnia 10.10.2013r. wycofuje wszystkie obraźliwe sformułowania jakie użyłem we wpisach na stronie internetowej wobec Radnego Wójtowicza.

Jaromin


ZNOWU MIAŁEM RACJĘ!!! - TYLKO TERAZ BEZ SATYSFAKCJI!!!

W „kronice” jest pokazane ile płacimy na Urząd Gminy bo jak wiedzą stali czytelnicy całą kadencje walczyłem, żeby nie podnosić zarobków dla pracowników Urzędu oraz żeby nie zwiększać zatrudnienia i teraz po przeczytaniu tego zestawienia widać, że miałem rację (bez satysfakcji) oraz widać jak na dłoni do czego prowadzi taka polityka Wójta i jego popleczników w Radzie na dłuższą metę!!!

Proszę zwrócić uwagę, że w procentowym udziale do ogółu wydatków jesteśmy na drugim miejscu za miastem Jordanów w wysokości wydatków a w przeliczeniu na jednego mieszkańca (w zł) jesteśmy również na drugim nie chlubnym miejscu gdzie każdy z nas płaci bardzo dużo!!!
Polecam tą lekturę szczególnie Wójtowi i tym Radnym, którzy tak chętnie podnoszą rękę za podwyżką oraz ostrzegam, że jak dalej będzie prowadzona taka polityka płacowa i w zatrudnieniu to niedługo wyprzedzimy wszystkich a nawet zostawimy daleko z tyłu!
Myślę, że ci którzy decydują o tych sprawach wreszcie się opamiętają i spróbują żyć trochę skromniej po ci sami którzy podnoszą wynagrodzenie i rozbudowują administrację podnieśli nie dawno wynagrodzenie Wójtowi - „Brawo tak trzymać”!!!
Niedługo nasze dochody będą szły tylko na utrzymanie administracji, bo trzeba wiedzieć, że do tego dochodzi jeszcze koszty personelu jednostek pomocniczych!!! – I znowu nie będzie winnych!!!

Apeluje do Radnych niech sobie to przemyślą !!!

Jaromin


WRACAMY DO STARYCH SKOMPROMITOWANCH METOD!!!

Dnia 5 maja 2014r. odbyła się kolejna Sesja Rady Gminy rozpoczęło się tradycyjnie od przedstawienia Informacji Wójta o podjętych zarządzeniach w okresie miedzy sesyjnymi zadawaniu pytań były to rzeczy mało interesujące zapytałem o powołanie komisji do dokonanie przeglądu dróg tłuczniowych złożyłem wniosek aby został przedstawiony protokół z przeglądu tych dróg niestety się nie doczekałem na koniec sesji otrzymałem odpowiedź, że otrzymamy przez Internet (do dnia pisania nie został zamieszczony).
Następnym punktem były zapytania Radnych i tutaj głównie zajęto się drogą powiatową i tak dowiedzieliśmy się, że na razie nie będzie projektu muru bo rozwiązano umowę z projektantem i następny dopiero rozpocznie się opracowanie ja zapytałem o znaki porobione na drodze co mają znaczyć? Okazało się, że są to miejsca w których były wiercone otwory dla pobrania próbek czy materiał użyty do budowy drogi był właściwy oraz czy grubość była właściwa na razie nie ma oficjalnych wyników (jak będę miał to napiszę) ale według nieoficjalnych wiadomości wyniki wyszły źle, żeby nie powiedzieć bardzo źle! – Ale poczekajmy.
Były też pytania o program ochrony środowiska sprawa dotyczy dofinansowania wymiany piece CO służących do ogrzewania domów oraz różnych innych rozwiązań technicznych w związku z tym, że za późno złożyliśmy pisma wyrażające chęć uczestnictwa w tym programie zostaliśmy jako jedna Gmina w powiecie Suskim odrzucona!- A szkoda ! Obyśmy tego nie żałowali!

Następnie Wójt mówił, że z tymi dopłatami unijnymi różnie ludzie mówią i tu dał przykład „parkanu” wokół kościoła w Sidzinie i tu otrzymał ripostę od jednego Radnego, który stwierdził „że wybudowany parkan pozostanie na stałe a zrobiono projekt kanalizacji prawie za milion będzie leżał na półce”.
Wójt odpowiedział w swoim stylu, że kanalizacja byłaby już budowana tylko SIS i kilku nawiedzonych zorganizowało referendum i nie można budować, jak zwykle Wójt mijał się z prawdą bo za co wybudowałby kanalizacje ja k nie otrzymałby dotacji unijnych a pewno nie czytał pisma od Wojewody gdzie piszą, że jeżeli nie ma 90 mieszkańców na 1 km planowanej budowy sieci kanalizacyjnej nie można dostać dotacji a w Bystrej jest to 71 mieszkańców na 1 km a w Sidzinie 57 mieszkańców na 1 km czyli jak z tego widać nie mamy szans otrzymania dopłat!!! Pewnie, że nasuwa się pytanie po co był robiony projekt kanalizacji skoro wiadomo było, że nie dostaniemy dopłat unijnych? – Ale to pytanie nie do mnie tylko do tych co zlecili projekt!
Może wreszcie Wójt zrozumie „ ŻE ORGANIZATOROM REFERENDUM WÓJT POWINIEN BYĆ WDZIĘCZNY, BO JAKBY TERAZ TŁUMACZYŁ, ŻE NIE BUDUJE KANALIZACJI A ZTEGO CO WYŻEJ NAPISAŁEM JASNO WYNIKA, ŻE GMINA NIE MA SZANS NA DOPŁTY UNIJNE NA KANALIZACJE”!!! – Sądzę, że tak wyjaśnione sprawa jest już dla wszystkich zrozumiała nawet dla Wójta!
A swoją drogą Radny miał całkowitą racje, że przypomniał Wójtowi co się dzieje z nieprzemyślanymi decyzjami, żeby nie powiedzieć głupimi! – wydaje się ciężkie pieniądze a efekty z tego żadne!

Głosowania przebiegały bez zgrzytów prawie jednomyślnie jak zwykle miałem wiele pytań wprawdzie nie na wszystkie otrzymałem zadawalające mnie odpowiedzi.
W zmianach budżetu Gminy dołożono policji na zakup samochodu 12 000,00 zwiększono wydatki o kwotę 9 000,00zł dla GOPTiS, przyznano również dotacje na budowę garaży dla OSP Sidzina w wysokości 34 000,00zł.

Była także informacja o przeprowadzonej kontroli dróg tłuczniowych ale o tym już pisałem w poprzednim wpisie i nic nowego nie wyszło dlatego nie będę się powtarzał.

Najciekawsze rzeczy działy się po Sesji gdzieś w zaciszu gabinetu (chyba Wójta, a może na imieninach Talapki ja z oczywistych względów nie mogłem być obecny) wracamy do starych złych metod, gdzieś godzinę po sesji gdy wszyscy niepotrzebni jak ja i inni poszli do domu, wtedy nie wiem kto sobie przypomniał, że jest wycieczka (prawdopodobnie do Niemiec) oglądać przydomowe oczyszczalnie! I wtedy zadzwoniono do niektórych Radnych czy ewentualnie by jechali do pozostałych dzwoniono po dwóch dniach, żeby poinformować, że jest wycieczka i jadą Drobny, Porszke – Powrót do starych metod gdy nie wiadomo kto ustalał skład delegacji!!!
Nie wiem czym zasłużyli się ci dwaj Radni tym, że głosowali dawniej za pompkami (to teraz jest obawa, że będą forsować kolejny bubel) czy tym, że byli przeciw referendum (teraz są pierwsi odbierać profity) ja tak zachowując się w głosowaniach zastanowiłbym się czy to wypada, ale każdy odpowiada za siebie a ja jestem zdania, że trzeba w życiu stanowić inne standardy tym bardziej stosując takie metody wyboru!

Panie Przewodniczący pamięta Pan jak na początku kadencji tej Rady (może tak było wcześniej tego nie wiem) wszystkie wycieczki były zarezerwowane tylko dla nielicznych „zasłużonych” o czym pisałem jak bodajże do Nędzy wyjechali tylko zaufani później sądziłem, że wróciło to do normalności i gdzie następne były już wyjazdy jawne, i jeździli Ci którzy chcieli (Nie słyszałem żeby komuś brakło miejsca!) – jak widać się myliłem, że to taki standard! Wrócono do sprawdzonych starych metod- Komu to zależało, żeby tak postąpić?! Zrobiono to zaraz po sesji na której rzekomo Przewodniczący nic nie wiedział (Takie rzeczy proszę opowiadać podopiecznym swojej żony – może uwierzą!) ja na pewno w to nie uwierzę!!!I znowu o wszystkim decydowała gwardia przybocznych!
Nie wiem czego Przewodniczący się bał bo ja rozmawiając z większością Radnych otrzymałem informacje, że chętnych brak i jestem pewny, że gdyby była sprawa poruszona na sesji skład delegacji byłby taki sam a byłoby to zrobione uczciwe zgodnie z zasadami demokracji i dobrego smaku – Nie jestem pewny czy takie należy powielać standardy Panie Przewodniczący !
Wiem, że zawsze jest stosowny parytet czyli jeden z Bystrej drugi z Sidziny teraz nie wiem dlaczego w tej sytuacji nie zastosowano, wprawdzie Przewodniczący będzie tłumaczył, że Talapka odmówił, ale nie od dziś wiadomo, że z Sidziny jest ośmiu Radnych!

Następna sprawa jest to, że staję się standardem, że Wójt rzuca temat i musi być zaraz rozwiązany przykłady nie dawno droga dla „dzików” z FOGRU, i obecna sytuacja – Panowie czy nie może być normalnie, że takie sprawy decyduje cała Rada a nie tylko przyboczni!
Może Panowie nie róbcie iluzji tylko jak wam da polecenie Wójt to mówcie, że już przegłosowaliście tak będzie prościej i szybciej!
Nie wiem czy to przypadek ale przy tych sprawach zawsze pojawia się nazwisko Talapka – Dla mnie to nie przypadek !!!! – Takie ma polecenie!
Ja wiem, że zaraz będzie mówione, że dlatego mam pretensje, że się nie załapałem od razu wyjaśniam, że nie mam o to pretensji kto jedzie tylko o zasadę jak się powinno postępować w takich sytuacjach dedykuje Panom słowa pewnego klasyka „jak nie wiesz jak się zachować to zachowaj się porządnie” !!!

Myślę, że w „Biuletynie” ukaże się informacja o tej wycieczce dlatego proszę aby było tam napisane jaka firma to organizowała oraz ile Gminę kosztował ten wyjazd (bardzo ważne)!

Jaromin


CO Z TYM MOSTEM?

Ostatnie otrzymuje wiele pytań o budowę mostu w Górnej Bystrej, wprawdzie na razie nie wiele wiem, ale postaram się to sprawdzić to wtedy napiszę! Teraz odpiszę tylko na najczęściej zadawane pytania.

Dostaje pytania czy to prawda, że ten Radny co atakuje Stowarzyszenie ma obiecane, że za to będzie miał wybudowany most między innymi do swoich działek?- Ja nie mam takich wiadomości słyszałem, że przyczółki są zrobione, ale jest prawda, że Stowarzyszenie jest mocno atakowane przez tego Pana, ale czy to ma jakieś powiązania z budową tego mostu, tego nie wiem chociaż są głosy, że ma obiecane profity jakie?- Jak będę miał pewność to napiszę.

Czy nas stać na takie „kaprysy”? – Uważam, że nie, ale co się nie robi przed wyborami !!!

Moim zdaniem za dużo wydaje się w tym roku pieniędzy, a co za tym idzie za dużo bierzemy kredytów nie zawsze dobrze przemyślane.

Pytacie czy Gmina może budować most?- Ja uważam, że może tylko musi uzyskać odpowiednie zezwolenia.

Czy są zezwolenia na przyczółki i cały most?- Sądzę, że tak ale obiecuje jak będzie wybudowany most to sprawdzę czy wszystkie zezwolenia były uzyskane od wszystkich instytucji!

Ale o tym będę pisał jak uzyskam odpowiedzi na te i inne pytania. 

Jaromin


KTO MOŻE BYĆ OBECNY PRZY PRZPROWADZONEJ KONTROLI?!!!

W marcu 2014r. Komisja Rewizyjna Rady Gmina Bystra-Sidzina przeprowadziła kontrole wykonania dróg tłuczniowych wykonanych w 2013r. odbyły się dwa posiedzenia zespołu kontrolnego na pierwszym posiedzeniu wysłuchaliśmy pracowników Gminnych którzy odpowiadali za przetarg oraz za wykonanie dróg, wniosek zgłoszony przeze mnie aby na następne posiedzenie zaprosić przedstawiciela firmy wykonującej drogi oraz inspektora nadzoru został przegłosowany i przyjęty, drugi mój wniosek aby prowadzić dziennik budowy dla własnych potrzeb też został przyjęty.

Na drugie posiedzenie przybyli inspektor nadzoru oraz przedstawiciele firmy budujące drogi niestety z tego spotkania nie można wyciągać pozytywny wniosków, bo nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zasadnicze pytanie dlaczego te drogi są źle zrobione? Bo przedstawiciele firmy twierdzili, że materiał był dobry taki jak w specyfikacji i przedstawiali certyfikaty itp. Wprawdzie dopytywałem dlaczego wszystko było dobrze a drogi są spartaczone? Ale na to nie uzyskałem odpowiedzi!

Ale o tym napiszę dokładnie jak Rada Gminy przyjmie protokół.

Wnioski jakie przyjęliśmy jako zespół kontrolny:

 

 1. Nieodpowiednie zastosowano materiały.
 2. Brak odpowiedniego nadzoru nad robotami przez inspektora nadzoru.
 3. Zobowiązano Wójta do powołania Komisji, która sprawdzi jakoś dróg.
 4. Zobowiązano Wójta do powiadomienia Rady o terminie przeprowadzenia kontroli, żeby Radni mogli uczestniczyć w tych kontrolach.
 5. Przyjęto w/w opisany wniosek czyli prowadzić dziennik budowy.

Miałem pisać o tej kontroli po przyjęciu przez Radę, ale na początku doszło do nieprzyjemnego zgrzytu otóż na pierwsze posiedzenie przybył Radny Mazur większość członków zespołu kontrolnego była przeciw obecności Radnego Mazura ja byłem innego zdania bo nigdzie ani w regulaminie Komisji Rewizyjnej ani też w Statucie Gminy ani w Ustawie o samorządzie nie pisze, że jest zabronione uczestnictwo osób, którzy nie są członkami zespołu kontrolnego a wiadomo, że w prawie istnieje taka reguła, że co nie jest zabronione jest dozwolone!

W końcu Przewodniczący podjął decyzje o możliwości pozostania (nie wiem czy na skutek moich argumentów) Radnego Mazura niestety był traktowany jak piąte koło w wozu, ale chyba dzięki temu już na drugim posiedzeniu oprócz zespołu kontrolnego i zaproszonych gości byli także Wójt, Przewodniczący Rady oraz Pani Sołtys w tym wypadku już nikomu to nie przeszkadzało a wręcz przeciwnie osoby te dobrze wspomagali pracę zespołu kontrolnego!- Nie można było do tego od razu dopuścić, bo Radny Mazur był bardzo mocno zaangażowany, żeby doprowadzić do naprawy tych dróg!

A może są równi i równiejsi, albo Radni bali się Władzą Gminy zwrócić uwagę „że nie powinni być na tej kontroli” bo ja uważałem, że mają prawo być obecni tak jak Radny Mazur wiadomo, że prace wszystkich komisji są jawne i tak samo powołany zespół kontrolny powinien pracować jawnie!

Może z tego być jeden pozytyw, że teraz obecność innych osób w czasie kontroli nie będzie już nikomu przeszkadzać – Oby!

Apeluje przyjmijmy takie standardy i traktujmy wszystkich równo!!! (Czy Wójt czy Radny!)

Jaromin


PRZEPRASZAM WSZYSTKICH!!!

Przepraszam wszystkich, którzy się czują urażeni moimi wypowiedziami (wpisami) na temat stanu zdrowia czy też porównywaniu do zwierzątek oraz innego tego typu wypowiedziami, było to z mojej strony nie mądre a nawet głupie i dlatego wszystkich dotkniętych bardzo przepraszam i proszę o przyjęcie przeprosin!
Moje przeprosiny są szczere i dobrowolne, wprawdzie do niektórych stwierdzeń zostałem sprowokowany ale to nie tłumaczy mojej głupoty.
Po prostu mnie „poniosło” i przesadziłem bo „puściły” mnie nerwy, ale to nie tłumaczy mojego zachowania!
Muszę przyznać, że żyć z świadomością, że kogoś uraziłem swoimi wypowiedziami żyje mnie się źle żeby nie powiedzieć podle, a że mamy okres świąteczny i jest pora na przemyślenia swojego postępowania musiałem oficjalnie przeprosić a druga sytuacja jest, że ja jako praktykujący katolik nie mógłbym uklęknąć przy konfesjonale z taką świadomością.
Obiecuje, że w wyrażaniu mojej krytyki będę staranniej dobierał słów i zwracam się do wszystkich, którzy czytali bądź byli świadkami takiego mojego zachowania proszę o wyrzucenie z pamięci bo ja wycofuje wszystkie takie określenia tych osób jako niegodne, które nigdy nie powinny być przeze mnie użyte.

Jaromin


Zgodnie z zapowiedzią przedstawiamy zapytanie Rady Gminy Bystra-Sidzina do Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna oraz odpowiedź, a że wydaje się to jasne zostawiam bez komentarza.


Sidzina 08.04.2014r.

 

DO RADY GMINY  BYSTRA-SIDZINA 

PAN PRZEWODNICZĄCY RADY 

KRZYSZTOF DROBNY

W odpowiedzi na pismo z dnia 18 marca 2014r sygn. BR.0004.1.2014 Zarząd Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna pragnie poinformować. Każde oficjalne stanowisko Stowarzyszenia jest podpisywane i umieszczane na dokumentach lub też w Internecie jako Zarząd Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna. Natomiast pisma, artykuły podpisywane nazwiskiem jest to stanowisko osoby, która się pod nimi podpisuje.

Cieszymy się że Pan Przewodniczący stwierdza jednoznacznie że nie ma zamiaru ingerować w pracę Stowarzyszenia i jako człowiek bardzo inteligentny orientuję się że pojedyncze wypowiedzi zdania lub też artykuły członków nie są stanowiskiem całego Stowarzyszenia tak jak kierowana przez Pana Rada nie bierze odpowiedzialności za pojedyncze wypowiedzi Radnych.

Panie Przewodniczący Radni Gminy jak każdy z nas wie żyjemy w Państwie Demokratycznym dlatego każdy z nas ma prawo do wolności słowa myśli oraz przekonań i przekazywania swoich poglądów innym . Jak większość się orientuje na stronie Stowarzyszenia zamieszczamy wypowiedzi z którymi się nie zawsze zgadzamy, czego przykładem może być , że zamieściliśmy pismo wnioskodawcy, które nie było przychylne naszemu Stowarzyszeniu a wręcz przeciwnie, pozostałe wpisy są także podpisane przez ludzi znanych Radzie Gminy i wszelkie zastrzeżenie należy kierować do tych osób..

Zarząd Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna jest bardzo wdzięczny Radzie za to że mimo natłoku obowiązków dostrzegacie też nasze Stowarzyszenie równocześnie deklarujemy że jesteśmy otwarci na krytykę i sugestie dla poprawy naszego działania.

Zarząd Stowarzyszenia deklaruje współpracę z Radą Gminy a także z wszystkimi władzami w Gminie dla dobra Gminy Bystra- Sidzina .Mimo zdarzających się różnic w zdaniach powinien przyświecać nam wspólny cel Dobro naszych Obywateli i Gminy w której żyjemy.

Uważamy że odpowiedź jest wystarczająca i sprawa została wyjaśniona jak wszyscy wiemy Stowarzyszenie nie zatrudnia pracowników etatowych a pracujemy społecznie dlatego w przyszłości nie możemy zagwarantować, że na wszystkie pisma będziemy w stanie odpowiedzieć. Z olbrzymiego szacunku do Instytucji jaką darzymy Radę Gminy Bystra-Sidzina potraktowaliśmy to jako priorytet.

Korzystając z okazji odczytywania w/w pisma chcieliśmy jako Stowarzyszenie zaprosić wszystkich chętnych Obywateli naszej Gminy z pomysłami, inspiracjami chcących zrobić coś dobrego dla naszego mikroregionu i obywateli do zapisywania się do naszego Stowarzyszenia, i wówczas każdy członek Stowarzyszenia ma realny wpływ na kierunki działania Stowarzyszenia tak jak odbywa się we wszystkich organizacjach działających demokratycznie.

Z poważaniem

Zarząd Stowarzyszenia
Inicjatywa Społeczna

Prezes Stanisław Jaromin


ZEBRANIE WIEJSKIE W SIDZINIE SPOKOJNE I KULTURALNE!!!

Dnia 23.03.2014r odbyła się w Sidzinie zebranie wiejskie, które przebiegało bardzo spokojnie najpierw Wójt przedstawił co zostało zrobione w 2013r. tak więc do sukcesów zliczył zrobione drogi oraz ogrodzenie boiska treningowego i przedstawił plany na 2014r główne sprawy to drogi w Sidzinie oraz projekt Sali gimnastycznej wprawdzie przedstawił, że ja byłem przeciw robieniu tego projektu w tej kadencji i to była prawda bo ja byłem za tym aby następna Rada podejmowała decyzje (Wójt mówił prawdę) czy chcą budować salę gimnastyczną czy prowadzić inną inwestycje ale o tym już pisałem jeżeli idzie o drogę z FOGR-u Wójt stwierdził, że ja byłem przeciw oczywiście jest to nieprawda już kilka razy tłumaczyłem ale nie będę się powtarzał bo jak ktoś nie umie prostych spraw zrozumieć bądź nie chce to tylko o nim świadczy prawda!

Oczywiście Wójt stwierdził, że on chciał inną (szkoda, że nie powiedział którą!) tylko wybrali Radni a co miał powiedzieć jak kiedyś nazwał tą drogę dla dzików!

Była też mowa o oczyszczalnia przydomowych ale o tym już pisałem w poprzednim odcinku i nic nowego Wójt nie powiedział.

Jak widać z powyższego były drobne uszczypliwości w stosunku do mojej osoby przez Wójta, ale takie uszczypliwości trzeba nazwać pieszczotami!- Czyżby zmiana przed wyborami!

Później pochwalił się swoimi osiągnięciami Sołtys i tak do największych sukcesów zaliczył oznakowanie ról zrobienie parkingu koło agronomówki oraz odwodnienie, oraz ułożenie kostki koło ustępu i tyle zapamiętałem.

Następnie głos zabrał Radny Powiatu pochwalił się, że udało się zbudować drogę z Wielkiej Polany, oraz solary mówił także, że Wójt podpisał deklaracje przystąpienia do programu ochrony powietrza w Gminie (Ja mam inne informacje ale muszę sprawdzić) mówił też dużo, że powiat będzie usuwał usterki na drodze powiatowej, mówił także o remoncie mostu u „Kojsa” jeszcze przedstawił co dzieje się w Powiecie, wspomniał także o zamontowanych progach w Sidzinie.

Pytań było mało i były już omawiane dlatego nie będę się rozpisywał, a szkoda bo można było wiele wątpliwości wyjaśnić u źródła chyba, że jest na tej stronie dużo spraw omawianych i zostaje to wyjaśnione i nie trzeba pytać!

Następnie wystąpił ponownie Wójt, który dużo mówił nie wiem czy chciał zagadać wszystkich bo ja zapamiętałem z tego, że należy zaprojektować oświetlenie dróg i z tym się zgadzam- Tylko kto ma to zrobić? – Sądzę , że głównym inicjatorem musi być Wójt! Bo z gadania nie będzie jaśniej!

Wydaje się, że Wójt tym wystąpieniem przedstawił wszystkie sprawy życzeniowo bo jak inaczej tłumaczyć to, że wszystko to jest oczekiwane przez mieszkańców a inicjatorem tego musi być Wójt!

- Chyba, że zrobił to celowo, przed wyborami, żeby ludzie słyszeli co chcą usłyszeć a po wyborach dalej zostanie do roboty!

Ja w swoim krótkim wystąpieniu podziękowałem Wójtowi, że nie zapomniał o mnie, poparłem podejmowanie działań w celu poprawy oświetlenia, bo mam wiele sygnałów, że jest z tym źle w całej Gminie a Radnego Powiatu zapytałem co z tym murem oraz z wodą u Krupy odpowiedź w sprawie muru była jak zawsze Powiat przy budowie drogi nie zrobił a teraz ma zrobić projekt i też nie może zrobić (mimo, że Starosta obiecał, że do końca stycznia będzie gotowy) w sprawie wody u Krupy jak stwierdził Radny jest szansa, że się coś ruszy, ale poczekajmy zobaczymy! Wspomniał także, że ja poruszyłem temat u Starosty, który wtedy na sesji obiecał, że zajmie się tą sprawą- Ale proponuje wstrzymać się z oklaski, bo obietnic było wiele a efektów nie widać!- Może teraz będzie inaczej!

Trzeba przyznać, że zebranie wiejskie w Sidzinie przebiegało spokojnie, kulturalnie nie licząc jednego incydentu mam nadzieje, że tak zawsze już będzie (nie tylko przed wyborami!) mam tylko apel do mieszkańców aby zadawali do Wójta więcej pytań bo w rozmowie ze mną jest wiele pytań- Pamiętajcie „kto pyta nie błądzi”!

Jaromin


 

BEZPARDONOWANY ATAK NA STOWARZYSZENIE INICJATYWA SPOŁECZNA!!!
(Czyli jak Rada Gminy zwalcza krytykę!!!)

Dnia 17.03.2014r. odbyła się sesja Rady Gminy Bystra-Sidzina rozpoczęła się tradycyjnie od spraw proceduralnych następnie była informacja Wójta o podjętych decyzjach w okresie międzysesyjnym następnym punktem było omówienie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Bystra- Sidzina była to informacja przedstawiona przez Komendanta Policji w Jordanowie wyczerpująca wprawdzie było kilka pytań na które odpowiadał Komendant najbardziej utkwiła mi w pamięci sprawa, żeby szczególnie nocą częściej przejeżdżali po terenie naszej Gminie, że to działa profilaktycznie, wprawdzie Komendant i obecni na sesji poruszali temat, że jak przyjedzie Policja nikt nie chcę wskazać winnych inne sprawy to statystyka wprawdzie ja stwierdziłem, że wykrywalność spraw kryminalnych na poziomie około 52% to niska Komendant był innego zdania (wysoka).
Na koniec poprosił o zakup samochodu przez te trzy Gminy tzn. Bystra- Sidzina, Gmina Jordanów oraz miasto Jordanów nasza Gmina udzieliła wstępną zgodę większością głosów.

Następnie przystąpiliśmy do głosowań i tak w sprawie zmiany nazwy miejscowości Bystra na Bystra Podh. Przeprowadzono konsultacje zdecydowaną większością potwierdziły chęć zmiany nazwy miejscowości Bystra chociaż jak mówiono na zebraniu wiejskim w Bystrej było kilku przeciwników zmiany nazwy.

Pozostałe uchwały były to w większości drobne poprawki poprzednio uchwalonych uchwał.

Dopiero przy zmianie w budżecie na 2014r. byłem przeciwny przeznaczaniu 100 000,00 zł na projekt Sali gimnastycznej (odpowiedni wniosek poniżej tego tekstu) tylko dlatego, że kadencja tej Rady się kończy i nie chciałem żebyśmy stawiali następną Radę przed faktami dokonanymi.

Jeszcze raz powtarzam, że nie jestem przeciw budowie nowej Sali gimnastycznej tylko przesunięcie o pół roku bo dlaczego nie rozpoczynaliśmy tej dyskusji na początku kadencji – dlatego, że według mojej wiedzy sam koszt budowy takiej Sali to około 10 000 000,00 zł a utrzymanie roczne to następna „okrągła” sumka i już nic nie będzie robione w Sidzinie, a tak jak piszę we wniosku przygotować lokalizacje przedyskutować wielkość itp. I wtedy podsunąć nowej Radzie wniosek niech oni podejmą decyzje!- Być może trzeba przeprowadzić konsultacje!

Wprawdzie Wójt argumentował, że trzeba mieć projekt gotowy, żeby starać się o dopłaty i to wszystko się zgadza tylko jak wcześniej mówiono o Sali to Wójt twierdził, że wystarczy na zrobienie projektu trzy miesiące – Co się zmieniło? To, że zbliżają się wybory! – Proste!

Jeszcze jedna sprawa dlaczego nie robiliśmy wniosku na początku kadencji – Odpowiedź jest prosta, musielibyśmy sami ją robić!

Wniosek był głosowany w następujący sposób:

„Za”

Jaromin

„Przeciw”

Drobny 
Talapka 
Kostka
Wójtowicz
Porszke
Trzop
Gałka
Frankiewicz
Stramek
Czarny
Tempka

 „Wstrzymali się”

Mazur
Błachut

Jeszcze przyznano fundusz Sołecki na następna lata licząc od 2015r.

W sprawach bieżących była mówione o oczyszczalniach domowych – Wójt mówił, że wniosek został złożony i musimy czekać do czerwca na decyzje jest jedna nie dobra wiadomość, bo wniosków złożono na około 90 000 000, 00 zł. A pieniędzy jest około 19 000 000, 00 zł. Jak z tego widać szanse są małe!

Radny Tempka zwrócił uwagę na Powiatowy Program Ochrony Powietrza, że tylko nasza Gmina nie podpisała takowej umowy wprawdzie Wójt stwierdził, że podpisał już umowę ale okazało się, że podpisał zupełnie coś innego ale o tym będę jeszcze pisał bo jest to sprawa rozwojowa.

Jeszcze Radni Powiatu przedstawili sprawę projektu muru i ronda w Bystrej niestety jest to chyba coś kręcone przez powiat bo jak twierdzą do dzisiaj nie ma projektu, chociaż Starosta obiecał, że będzie gotowy do końca stycznia- Jak widać poprzednio nie dopilnowano i teraz niestety nic z tego chyba nie będzie a szkoda!

Następnie rozpoczął się sąd nad Stowarzyszeniem Inicjatywa Społeczna a pretekstem tego by wniosek złożony przez Radnego Gałkę na Komisji Budżetowej na sesji taki wniosek przedstawił Przewodniczący Komisji Kostka jeżeli dobrze zrozumiałem to poszło o to, że niektórych Radnych odważyłem się krytykować ich postępowanie i wpisywać jak w niektórych sprawach głosowali, oczywiście kto najgłośniej krzyczał nie będę pisał bo są te same nazwiska („przyboczni”) co zawsze atakowali tą stronę oczywiście do nich dołączył także Wójt (ale to normalne). Ciekawa padła też sugestia, że jak jakaś gazeta, źle napisze o Radnych też trzeba ją zlikwidować! – O zgrozo! Chyba niektórym poprzewracało się w głowie nie wiem czy dlatego, że mają „ kasę” czy są jakieś inne powody! – Należy w tym miejscu zaznaczyć, że jako Rada nie ma prawa ingerować w sprawy Stowarzyszenia nawet moralnie bo nie otrzymujemy od Rady, żadnych dotacji!!!

Ja argumentowałem, że zamykanie ust opozycji to jest niedopuszczalne i w tym kontekście uważam, że nasza Gmina w spawach demokracji została daleko za Białorusią a zrównała się z jakimiś republikami bananowymi!!!

Wprawdzie Radca prawny odpowiadając na pytanie stwierdził, że Rada nie ma prawa wtrącać się do Stowarzyszenia ale do niektórych Radnych to nie docierało. Ciekawe, że na moje spostrzeżenie jak składałem wniosek o ograniczenie wysokości wydatków dla Wójta Przewodniczący Rady stwierdził, że jest to niezgodne z ustawą o samorządzie i nie podał pod głosowanie a teraz nie przeszkadzało, że jest to niezgodne z ustawą i można było podać pod głosowanie!- Odnoszę wrażenie, że dla Przewodniczącego Rady są równi i równiejsi! 

Trzeba zaznaczyć, że to co robi Stowarzyszenie jest suwerenną sprawą członków Stowarzyszenia i Rada Gminy nie może ignorować w nasze działania a tym samym decydować za nas czy ta strona ma istnieć czy też nie najlepiej złożyć deklaracje członkowską i wtedy będziecie mieć wpływ na Zarząd oraz na to co robi Stowarzyszenie wiadomo nie od dziś, że strona ta jest „solą w oku” niektórym Radnym !

Z drugiej strony jest nam niezmiernie miło, że Rada dostrzegła wreszcie, że istniejemy jako Stowarzyszenie i deklarujemy, że jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie na te życzliwe jak i krytyczne co należy poprawić w naszych działaniach- Za wszystkie opinie bardzo dziękujemy! – Oczywiście nie ze wszystkimi się zgadzamy, ale to jest zrozumiałe! Deklarujemy że w naszych działaniach będziemy uwzględniać wszelkie opinie!

Głosownie wniosku o wysłanie pisma przez Przewodniczącego Rady do Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna było następujące:

„ZA”

KOSTKA
WÓJTOWICZ
TRZOP 
CZARNY 
TALAPKA
GAŁKA

 „PRZECIW” 

MAZUR
TEMPKA

„WSTRYMAŁO SIĘ”

BŁACHUT
PORSZKE
DROBNY
STRAMEK

Radny Frankiewicz nie głosował dlatego, ze jak stwierdził nie czyta tej strony.

Jaromin nie głosował, bo jak można głosować nad wnioskiem, który jest bezprawny, bo jak już pisałem Rada Gminy nie ma prawa ignorować w sprawy Stowarzyszenia!!!

Żeby była jasność my jako Stowarzyszenie nie musimy odpowiadać na list od Przewodniczącego Rady, ale o tym zdecyduje Zarząd po otrzymaniu listu, który będzie przedstawiony na tej stronie oraz ewentualna odpowiedź.

Wpływ na sprawy Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna mają tylko członkowie, którzy na walnych zebraniach mogą ustalać kierunki działania oraz wybierać i odwoływać Władze Stowarzyszenia

- Sądzę, że teraz jest to dla wszystkich jasne!!!

Według mnie cały ten atak na Stowarzyszenie ma związek z wyborami i dobrze byłoby zlikwidować Stowarzyszenie albo przynajmniej stronę, a nie będę odkrywczy jak stwierdzę, że za tym stoi ten najważniejszy a do boju wysłał swoje „harty”, żeby brudną robotę wykonano za niego bo znane jest powiedzenie „najlepiej wyciągać żar z pieca czyimi rękami”!!!

Dziwi mnie, że Rada Gminy mając tyle ważnych i trudnych spraw do rozwiązania zajmuje się naszym skromnym Stowarzyszeniem!!!- Chociaż jest to miłe, że nasze działania są dostrzegane przez tak szacowne grono! – Dziękujemy i prosimy o bis!

Jaromin


Sidzina 17.03.2014r.

 

Przewodniczący Rady Gminy Bystra-Sidzina 
Krzysztof Drobny

 

Wniosek

Składam wniosek, żeby nie przeznaczać kwoty 100 000,00zł na projekt Sali gimnastycznej tylko przeznaczyć na remont istniejącej Sali gimnastycznej i remont szkoły w Sidzinie, oczywiście można przeznaczyć na inny cel.

Uzasadnienie

Budowa nowej Sali gimnastycznej jest to bardzo wielka i droga inwestycja, która musi być rozłożona na kilka lat a kadencja tej Rady jak wszyscy wiedzą nie długo się kończy dlatego moja propozycja jest aby tą decyzje pozostawić nowo wybranej Radzie, która zdecyduje czy ma być budowana Sala gimnastyczna czy prowadzić inną inwestycje a jeżeli podejmie decyzję o budowie Sali gimnastycznej to określi czy w tym miejscu czy większą lub mniejszą czy może jeszcze jakieś inne rozwiązanie.
Wiadomo, że późną jesienią tego roku będzie wybrana nowa Rada i zaraz będzie uchwalany budżet na 2015r, gdzie będzie można zabezpieczyć odpowiednią kwotę na projekt Sali gimnastycznej.

Mój wniosek zmierza do tego aby w sprawie tej inwestycji mogła się wypowiedzieć nowa Rada a my nie stawiajmy nową Rady przed faktami dokonanymi, wprawdzie projekt to nie jest jeszcze budowa ale jak sądzę nie stać naszej Gminy na wyłożenie 100 000,00zł na projekt, który będzie odłożony na półkę.

Wprawdzie Wójt tłumaczy, że jak będzie możliwość pozyskania środków z zewnątrz gdy będziemy mieli gotowy projekt, tylko pozwolenie jest ważne 2-3 lata, a jeżeli nowa Rada by się zdecydowała budować nową sale to do wiosny 2015 r. może być gotowy projekt.

Nie dawno Wójt twierdził, że przygotowanie projektu to trzy miesiące, a przygotowany przez nas to nawet krócej po wyborach można do wiosny zrobić projekt!

Pozwólmy nowej Radzie samej decydować jakie inwestycje chcą robić nie podejmujemy za nich decyzję tym bardziej że jest to decyzja na całą kadencje albo nawet dłużej, ja wiem ze ładnie jest przed wyborami się pochwalić projektem Sali gimnastycznej, ale nie znośmy nowej Radzie „kukułczego jaja” moim zdaniem uczciwsze byłoby przygotować projekt tzn. określić miejsce, wielkość, koszt budowy, koszt utrzymania obiektu itp. A nowo wybrana Rada zdecydowałaby czy wnieść jakieś poprawki czy przyjąć projekt jaki zaproponujemy.

Znamienne jest, że projekt robimy na koniec kadencji a nie na początku!

Zapyta ktoś dlaczego chcę remontować salę gimnastyczną jak już pisałem budowa nowej Sali gimnastycznej jest inwestycją przynajmniej na kilka lat i tak długo obecna sala gimnastyczna będzie musiała służyć dla uczniów szkoły w Sidzinie a moim zdaniem wymaga ta sala kapitalnego remontu oczywiście można dyskutować nad innymi propozycjami zagospodarowania tych pieniędzy.

Proszę wysoką Radę o poparcie mojego wniosku.

Radny Jaromin


DZIĘKUJE ZA SŁOWA WSPARCIA I OTUCHY!

Miałem na razie nie pisać nic na stronie ale czytając wasze maile postanowiłem uspokoić niektóre osoby, które są zaniepokojone, że ta strona zamilknie- możecie być spokojni dalej będę pisał na tej stronie i opisywał sprawy takie jak są!!!

Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy dodawali mnie otuchy oraz zachęcali, żebym się nie poddawał – Przyznam szczerze, że miałem wątpliwości czy pisząc o tych sprawach robię dobrze, ale po otrzymanych mail i telefonach jestem pewny, że mimo „nagonki” nie życzliwych mnie osób jestem pewny, że należy to robić!

Ja wiem, że te wiadomości o których piszę na tej stronie nie można nigdzie przeczytać! –O tym piszecie do mnie – Macie racje!

Jeszcze jedna sprawa o którą pytacie czy należy zgłaszać te „spartaczone” drogi – Na pewno tak i to pisemnie do Wójta czy Rady Gminy bo nie o wszystkich my wiemy i w pierwszej kolejności będą robione te, o których mieszkańcy będą pisać!

Wprawdzie Komisja Rewizyjna Rady Gminy zajmuje się tymi drogami ale jej zadanie jest określić dlaczego do tego doszło i kto zawinił a naprawą będzie zajmował się Wójt!

Jeszcze raz wielkie dzięki za słowa wsparcia i otuchy- możecie być spokojni mnie nie da się zastraszyć!

Wprawdzie są takie osoby, którym to pisanie nie odpowiada, a wy pokazaliście, że to co robię jest potrzebne, dlatego strona pozostanie nie zmieniona i będzie działała dalej, bo jak mnie zapewnia cię jest to potrzebne! – Dziękuje!

Jaromin


CZYM KUPIONO GAŁKĘ?!!!
(Odpowiedź na list Gałki)

Jak większość się orientuje w niedziele 16.02. 2014r. w Sidzinie odbyło się zebranie Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna jeszcze przed rozpoczęciem zebrania zgłosił się pan Gałka i zażądał aby zamieścić jego tekst i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie jego krzyki (czytaj bełkot) co on myśli o Stowarzyszeniu oraz obrażając wszystkich Członków (całe te jego krzyki mam nagrane na płytkę i zainteresowanym bardzo chętnie udostępnię) – czyli wystąpił w swoim stylu!(Być może pomylił sobie miejsce gdzie jest czy na zebraniu Stowarzyszenia czy w swojej firmie!).

Wprawdzie ode mnie oraz innych miał propozycje aby usiadł i przedstawił swoje żale to wtedy można dyskutować ale do niego to nie docierało i odmówił brać udział w zebraniu!

Głównym zarzutem tego pisma jest sprawa wpisów na stronie Stowarzyszenia jak sądzę ma to związek z poprzednim moim wpisem gdzie napisałem o panu Gałka dużo prawdy! (Nie całą bo brakłoby miejsca) – Prawda zawsze boli!
Bo dla mnie nie ma „świętych krów” i zawsze będę krytykował to co mnie się nie podoba!
A druga sprawa niektórzy członkowie potwierdzali o czym ja wiem zmienił swoje upodobania i przykleił się do innych a nowi „ mocodawcy” nie dali rady zlikwidować tej strony to znaleźli Gałkę, który jest znany z tego, że zachowuje się jak „chorągiewka” na wietrze! – Czyli zawsze z wiatrem!
A chyba dla wszystkich jest jasne, że dał się kupić obietnicami!!! (Jakimi niedługo zobaczymy) I dlatego nie żal mi, że przeszedł na „drugą stronę” bo ja cenię ludzi, którzy mają swoje poglądy i umieją je bronić a nie po drodze mnie z takimi ludźmi, których można kupić byle obietnicą !
Wprawdzie w sprawie umieszczenia na stronie pisma pana Gałki na zebraniu były zdania podzielone ale postanowiłem, że zamieszczę (czytaj obok) nie wiem kto mu pisał to pismo bo znając jego możliwości nie robił on to osobiście ( może jeden z „mocodawców”!) od razu się rzuca w oczy, że pisał to ktoś kto nie zna Statutu Stowarzyszenia jest to pismo bardzo ogólnikowe zadając pytania kto dał mnie upoważnienie do pisania niech sobie przeczyta nagłówek na stronie internetowej albo lepiej niech mu przeczyta ktoś inny kto umie czytać! –Będzie miał odpowiedź na swoje pytania! Pozostałe pytania na które szuka odpowiedzi będąc na zebraniach bez trudu uzyska odpowiedź!

Pisząc o celach jakie stawia sobie Stowarzyszenie to w Statucie jest zapisane dwanaście celów tak, że jak pan Gałka odwołuje się po co powstało Stowarzyszenie to niech przeczyta Statut a że może to być lektura dla niego „za trudna” niech poprosi kogoś mądrzejszego! W Statucie jest wyraźnie zapisane w jaki sposób wdrażać swoje pomysły i zmieniać władze Stowarzyszenia!- Proste Prawda!

Nie wiem czy pan Gałka ma świadomość, że członkowie Stowarzyszenia mają nie tylko przywileje ale również i obowiązki między innymi „Obowiązkiem członka Stowarzyszania jest brać aktywny udział w pracach Stowarzyszenia” czyli w pracach Stowarzyszenia oprócz Zarządu ma obowiązek brać czynny udział także każdy z członków nie wystarczy zapłacić składkę (nie wiem czy Gałka ma uregulowane na bieżąco) a jak dotychczasowa praca członka Stowarzyszenia Gałki jest bardzo „mizerna” (czytaj nic nie robił!), owszem był na zebraniu założycielskim (wtedy paliło się mu pod nogami!) i jeżeli dobrze pamiętam drugi raz był w 2011r. (po wyborach z listy Stowarzyszenia).

Obecni na zebraniu założycielskim Stowarzyszenia niech sobie przypomną kto najgłośniej krzyczał, że „trzeba oddać Wójta do prokuratury do sądu oraz, że trzeba skończyć z Wójtem czy inne epitety”, (na pewno nie byłem to ja) gdzie są ci ludzie teraz?- Ja dobrze pamiętam i mogę wskazać te osoby z nazwiska!

Jak sprawy wróciły do „normalności” dzięki temu, że powstało Stowarzyszenie (na pewno nie przyczynił do tego pan Gałka!!! ) teraz udają, że nie pamiętają co mówili! Bo jedni przykleili się do Wójta innym jak nic nie zagraża to zapomnieli! 

Jeżeli chcę rozwiązywać Stowarzyszenie (jak kazali „mocodawcy”) to należy przyjść na zebranie zgłosić wniosek o rozwiązanie czy zmianę władz Stowarzyszenia i będzie głosowany!- Zaręczam, że nie trzeba do tego ani krzyku ani chamstwa!

Jak wszystkim wiadomo ja pisząc na stronie internetowej podpisuje swoje teksty i twierdzenie, że odda mnie do Sądu może być zrozumiałe bo jak się mogłem „odważyć” skrytykować pana Gałkę, ale tak się „rozpędził” z tymi Sądami, że nawet siebie chcę skarżyć, bo jak inaczej tłumaczyć, że odda do Sądu Stowarzyszenie, którego jest członkiem!

Dobrze byłoby, żeby zapytał ludzi mądrych, którzy mu wytłumaczą, że ja jak się podpisuje pod tekstem to biorę pełną odpowiedzialność za treść- Czy to jest zrozumiałe!

Jak pamiętacie pan Gałka startował z listy Stowarzyszenia (gorzej nie można było wybrać!) może przedstawię jego osiągnięcia jako Radnego uważam, że największym jego osiągnięciem jest odpowiednie podniesienie wynagrodzenie dla Wójta druga ważna rzecz to reprezentowanie naszej Gminy w Kępicach (słyszałem, że udało się mu dobrze posłodzić herbatę Wójtowi), bo nawet jak trzeba było robić kontrole drogi w Bystrej to „gonił” za mną nawet pisałem mu wniosek o kontrole ( Nie robiłem tego tylko dla Gałki, tylko dla dobra wszystkich bo uważałem, że jak Gminna robi inwestycje to powinny być zrobione dobrze!!!) –Chyba dla wszystkich jest zrozumiałe!- Prawda!

Mam apel do członka Stowarzyszenia Gałki niech poprosi kogoś mądrzejszego, żeby mu przeczytał Statut Stowarzyszenia i wytłumaczył co tam pisze!- Żeby zrozumiał to nie będzie się ośmieszał swoimi pismami i wypowiedziami!!! 

Teraz informuje pana Gałkę dopóki sprawa, którą jak pisze w swoim piśmie oddaje do Sądu nie zakończy się nie będę o tej sprawie pisał ani zamieszczał jego pism. Żeby była jasność nie mam pretensji do tych co go podkupili, bo takie mieli zadanie jestem im nawet wdzięczny bo z tego typu ludźmi jest mi nie po drodze! -Bardzo wiele zrozumiałem!

Jeżeli mam do kogoś pretensje to do siebie, że takiego człowieka przyciągnąłem do siebie wbrew niektórym ludziom, którzy mnie ostrzegali przed nim! 

Jeszcze jedna sprawa już kilka razy pisałem, że mnie nie można kupić ani zastraszyć!!! O czym powinien wiedzieć Gałka!- Tak, że może podarować sobie wszelkie sposoby straszenia nawet te najgłośniejsze one na mnie nie robią wrażenia!!! – Proste,- może zrozumie! 

Mówił Pan Gałka, że podzieliłem mieszkańców co nie jest prawdą, mieszkańcy podzieli się na tzw. „lizusów”, którzy są ludźmi zaślepionymi i nie myślącymi (nie rzadko otrzymują profity) druga grupa to tzw. ludzie „ normalni” i myślący którzy popierają jeżeli Wójt zrobi coś dobrego (niestety rzadko się to zdarza) ale nie boją się krytykować za błędy! (To o wiele częściej!). Słyszałem, że niektórzy otwierając kolejną butelkę wznosili toast za kolejnego członka słowami „WITAMY W KLUBIE LIZYSÓW”- Gratuluję sukcesu!!!

Na koniec zacytuje pewnego klasyka, który mówi „ Gdyby głupota umiała fruwać to niektórzy ludzie by latali wysoko nad chmurami” na szczęście znam tylko pojedyncze osoby, do których to powiedzenia można przypisać!!!

Jaromin

 


Adam Gałka 34-236 Sidzina 859                                                         Sidzina, dnia 16 lutego 2014 roku

Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna 
34-236 Sidzina 839

W związku z ujawnionymi na oficjalnej stronie internetowej Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna wpisami Stanisława Jaromina stanowiącymi szereg pomówień i zniewag wobec mojej i innych osób, niniejszym zwracam się o informację, na jakiej podstawie Stanisław Jaromin prowadzi i redaguje w/w stronę internetową w szczególności, czy otrzymał od władz stowarzyszenia jakiekolwiek upoważnienie do redagowania i prowadzenia powyższej strony. Jeśli takowe upoważnienie istnienie wnoszę o jego niezwłoczne doręczenie. Nadto proszę również o informację, czy i jakie działania kontrolne wobec władz stowarzyszenia podejmowała dotychczas komisja rewizyjna, w szczególności w odniesieniu do prowadzonej przez jej prezesa strony internetowej.

Zaznaczam, iż Stowarzyszenie Inicjatywa Społeczna zostało założone w celu propagowania rozwoju przedsiębiorczości, przyczyniania się do rozwoju regionu, a także wspierania osób i organizacji podejmujących takie działania. Powyższemu celowi miała również służyć założona przez i dla celów Stowarzyszenia strona internetowa. Niestety jak pokazuje treść w/w strony internetowej, stanowi ona narzędzie dla Stanisława Jaromina do realizacji jego prywatnych celów, które skupiają się głównie na kierowaniu wobec innych osób kolejnych pomówień i zniewag. Takie postępowanie w żadnej mierze nie służy rozwojowi i promowaniu gminy, a wyłącznie generuje wewnętrzne konflikty wśród mieszkańców, wystawiając złe świadectwo całemu regionowi. Nie sposób dostrzec jakichkolwiek pozytywnych działań Stowarzyszenia, które stanowiłyby realizację celów w zakresie promowania przedsiębiorczości czy przyczyniania się do rozwoju regionu, dla których faktycznie zostało ono powołane. Zważywszy zatem, iż Stowarzyszenie nie realizuje podstawowych celów statutowych wnoszę o podjęcie działań zmierzających do jego rozwiązania.

Ponadto wobec ostatnich wpisów Stanisława Jaromina, których treść stanowi jawne naruszenie moich dóbr osobistych, jak również innych osób wymienionych w treści wpisów, podjęte zostaną działania sądowe zmierzające do obrony naruszonych praw. Działania te skierowane zostaną zarówno wobec autora wpisów, jak również wobec samego Stowarzyszenia, które poprzez własną stronę internetową faktycznie umożliwia Stanisławowi Jarominowi szkalowanie i jawne pomawianie osób, mieszkańców gminy.

Adam Gałka


RELACJA Z WALNEGO ZEBRANIA STOWARZYSZENIA INICJATYWA SPOŁECZNA

Jak wiadomo 16.02.2014r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Inicjatywa Społeczna, na którym jeszcze przed otwarciem zebrania doszło do nieprzyjemnego incydentu za sprawą Gałki o czym piszę obok (całość „bełkotu” nagrałem chętnym udostępnię).

Porządek obrad był następujący:

 1. Otwarcie Zgromadzenia

 2. Wybór przewodniczącego Zebrania i protokolanta.

 3. Stwierdzenie zdolności Zgromadzenia do podejmowania uchwał.

 4. Zatwierdzenie porządku obrad.

 5. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania z działalności Stowarzyszenia za rok obrotowy 2013

 6. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za ww. rok obrotowy.

 7. Rozliczenie wyniku finansowego za rok obrotowy 2013

 8. Udzielenie absolutorium członkom Zarządu z wykonania przez nich obowiązków.

 9. Zatwierdzenie zmian w Zarządzie dokonanych w czasie kadencji.

 10. Ustalenie wysokości składki na 2014r.

 11. Uchwała w sprawie prowadzenia strony internetowej.

 12. Wolne wnioski.

 13. Zamknięcie obrad.

Otwarcie zebrania dokonał Prezes czyli Jaromin następnie dokonano wyboru Przewodniczącego Zebrania, którym został również Prezes.
W związku z tym, że frekwencja była za niska wyznaczono drugi termin na godz. 12.30
i wówczas Walne Zebranie miało zdolność do podejmowania uchwał. 

Uchwały zostały przegłosowane jednomyślnie także uchwała udzielenia absolutorium dla członków Zarządu.
Wysokość składki została utrzymana na takim samym poziomie czyli 10 zł na rok

Dyskusja rozpoczęła się dopiero w punkcie 12 gdzie większość odnosiła się do zachowania Gałki, gdzie słychać było różne głosy, dlaczego tak się zachował (A to, że został nastawiony przez wysoko postawione osoby w Gminie a to, że ma coś obiecane a to, że on zawsze tak chamsko się zachowuje- Czyli jego standard) część tych spraw zawarłem w udzielonej odpowiedzi. Muszę przyznać, że zarzucano mnie także dlaczego brałem go na listę wyborczą o tym pisałem w poprzednich wpisach.

Dużo było też mówione czy zamieszczać jego pismo wraz z moim komentarzem wprawdzie większość była żeby nie zamieszczać na stronie ja też początkowo byłem przeciw dopiero później zmieniłem zdanie postanowiłem, że zamieszczę biorąc całą odpowiedzialność na siebie.

Także dużo było o oczyszczalniach przydomowych, w której dyskusji były poruszone tematy czy będzie zdawało to egzamin?, była też poruszana sprawa zorganizowania zebrania przez Wójta dla chętnych oczyszczalni, pytania również były czy nie jest to robione na alibi? (o czym pisałem) pytano również dlaczego robiono projekt kanalizacji? I kto poniósł z tego powodu jakie konsekwencje? na niektóre pytania starałem się odpowiadać na wszystkie chyba nikt nie zna w Gminie odpowiedzi! czy wszystkich przekonałem chyba nie.

Były też poruszane inne sprawy ale ja nie mogę być rzecznikiem Gminy i brać odpowiedzialność za to co dzieje się w Gminie np. pytanie za co daliśmy podwyżkę Wójtowi?

Dlaczego Wójt tak postępuje a nie inaczej?- Tylko ja na tego typu pytania nie znam odpowiedzi! A nie mam upoważnienia występować w czyim imieniu.

Była też dyskusja o skreśleniu niektórych z listy członków Stowarzyszenia ale postanowiono to przedyskutować na następnym zebraniu Stowarzyszenia, które jest planowane w połowie roku.

Dyskusja była „ostra” w wielu sprawach musieliśmy się długo przekonywać do swoich racji ale było to robione kulturalnie i na odpowiednim poziomie oczywiście nie wliczając w to zachowania Gałki ale to już opisałem na wstępie. Szkoda, że ten pan nie został dłużej może by się czegoś nauczył, że można mieć inne zdanie na wiele spraw i nie trzeba się kłócić, wrzeszczeć wystarczy przekonać do swoich racji innych

- Proste prawda!

Po całych tych dyskusjach zakończyłem zebranie. 

Jaromin


BRAK WINNYCH „SPARTACZONYCH” DRÓG!!!

Miałem nie pisać o drogach tłuczniowych robionych w Gminie bo po przeprosinach Wójta w kościołach uwierzyłem w zmianę postępowania Wójta (jaki byłem naiwny) czyli że przybrał ludzką twarz ale to była tylko maska!
Bo jak to inaczej wytłumaczyć, że Wójt zamiast posypać głowę popiołem i uderzyć się w pierś przyznając to moja winy za „spartaczone” drogi on przerzuca odpowiedzialność na Radnych!

Panie Wójcie proszę powiedzieć kto podpisuje umowy:

 1. Z firmą która wykonuje inwestycje (tym razem drogi)- Wójt
 2. Kto podpisuje umowę z inspektorem nadzoru – Wójt
 3. Kto zarządza odpowiednimi jednostkami w Gminie, które są odpowiedzialne za prawidłowe wykonanie danej inwestycji –Wójt

Musi Pan Wójt przyznać, że na powyższe decyzje ani Rada Gminy ani Radni nie mają żadnego wpływu! A ten co płaci ten ma instrumenty nacisku.
Radni proponują daną inwestycje i na tym się kończy ich odpowiedzialność, a wiadomo, że nikt z Radnych „prochu nie wymyślił” i drogi tłuczniowe były już dawno robione i do dzisiaj służą naszym mieszkańcom tylko jest jedna różnica tamte drogi były zrobione dobrze i był odpowiedni nadzór!
Piszę Pan Radnemu Mazur, że winę za to ponoszą Radni, którzy zdecydowali o budowie dróg tłuczniowych a nie asfaltowych (co będzie jeżeli asfaltowe drogi okażą się takim samym bublem?), drogi tłuczniowe też mogą być zrobione dobrze!
Jeżeli Pan nie zna odpowiedzi kto jest winny takiej „fuszerki” to według mnie tylko dlatego bo Pan ponosi całą odpowiedzialność za wykonaną „fuszerkę” bo to Pan a nie kto inny ma wszystkie narzędzia do wyegzekwowania dobrze wykonanej roboty na danej inwestycji!!!
Bo tylko nasz Wójt ma taką „przypadłość”, że wszystko co dobrze zrobione to jego zasługa a co „spartaczone” to winę ponosi ktoś inny najczęściej Radni!
Pytacie dlaczego Radni nie protestują nie wiem za innych nie mogę odpowiadać ja wiem, że ja jako Radny i Mazur głośno się sprzeciwiamy takiemu stawianiu sprawy!
Pozostali Radni nie wiem czy paraliżuje ich strach przed wyborami, że nie znajdą się na liście razem z Wójtem czy jest jeszcze inne dno!
Moja hipoteza jest taka, że Wójt miał obiecaną podwyżkę wynagrodzenie od niektórych Radnych jeżeli „spartaczy” drogi! ( O tym już pisałem).
Trzeba zaznaczyć, że nie znam inwestycji w naszej Gminie, która od początku do końca byłaby zrobiona dobrze (może tylko podwyżka dla pracowników), a za to wszystko odpowiada Wójt!
A trzeba tak niewiele, żeby Wójt wymagał tylko, żeby każdy wykonywał dobrze swoje obowiązki mam na myśli firmę, z którą Wójt podpisuje umowę, inspektora nadzoru, czy też odpowiednie działy Urzędu Gminy, którzy są odpowiedzialni za kontrolę danej inwestycji!!!- Proste prawda!
Za tak wysokie wynagrodzenie to bardzo niewiele!

Jaromin


Zapytanie radnego Bogusława Mazura i odpowiedź wójta
(kliknij w obrazek poniżej)

           


Sidzina 30.01.2014r.

Przewodniczący Rady Gminy
Bystra-Sidzina

Wniosek

Składam wniosek o nie podnoszenie wynagrodzenia Wójta Gminy Bystra-Sidzina tzn. wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego oraz dodatku specjalnego.

Uzasadnienie

Mając zamiar składać taki wniosek sprawdziłem jak zarobki Wójtów przedstawiają się w podobnej wielkości gmin i doszedłem do wniosku, że nie odbiegamy od innych ani w górę ani w dół czyli jesteśmy na średnim pułapie.
Zastanawiając się jakie szczególne zasługi można przypisać Wójtowi ja takowych nie widzę, uważając że największym sukcesem Wójta jest niewątpliwie podnoszenie zarobków pracowników Urzędu i podległych jednostek oraz podnoszenie podatków na co są przeznaczone to widać!
Przewodniczący Rady składając wniosek o podwyższkę wynagrodzenia Wójta wybrał bardzo niefortunny termin bo wyszło to tak im gorzej zrobiona robota tym więcej podnosimy wynagrodzenie mam na myśli budowę dróg tłuczniowych, które są „spartaczone” wprawdzie Wójt mam nadzieje bezpośrednio za te drogi nie odpowiada ale pośrednio na pewno czyli nasuwa się wniosek następnym razem Wójt niech poprosi firmę, która będzie budowała drogi, żeby zrobiła jeszcze gorzej a Rada Gminy podniesie Panu wynagrodzenie maksymalnie, nie wiem czy nie słyszycie co ludzie mówią jak skojarzą tą podwyżkę z budową dróg?. Ja wiem, że podwyżka jest za całokształt pracy ale to ostatnia sprawa już ją dyskwalifikuje pozwolicie, że temat inne „sukcesy” przemilczę z wiadomych względów może dodam tylko nie byłyby to hymny pochwalne.
Przeprosiny które czytali księża według mnie jest to krok w dobrym kierunku ale czy wystarczający mam wątpliwości.
To chyba wystarczy, żeby uzasadnić mój wniosek. Mam tylko apel do Radnych zanim podniosą rękę niech dobrze się zastanowią, bo chyba słyszą co mieszkańcy mówią.
Mam jeszcze apel do Wójta jeżeli ma Pan trochę honoru w tej sytuacji nie przyjmij Pan tej podwyżki ja będąc na Pana miejscu w takiej sytuacji tak bym postąpił!

Radny Jaromin


PODWYŻKA WYNAGRODZENIA WÓJTA!!!
(Nie za osiągnięcia w pracy, tylko za…………….!!!!)

XXXIX Sesja odbyła się dnia 30. 01. 2014r. początek przebiegał tradycyjnie czyli nic godnego uwagi dopiero przyspieszenie nastąpiło w zapytaniach Radnych wtedy zostało zaprezentowane zapytanie Radnego Mazura i odpowiedź Wójta (jest zamieszczone w poprzednim wpisie) wtedy rozpoczęła się dyskusja najpierw Radny Mazur zadał następne pytanie gdzie poprosił o odpowiedź na piśmie (jeżeli pozwoli zamieszczę) następnie ja dopytywałem jak to jest, że materiał jest dobry winnych nie ma a drogi są „spartaczone” a druga sprawa to jak pisze Wójt są niektóre (które?) drogi tłuczniowe zrobione dobrze to Wójt sam sobie zaprzecza bo dlaczego z tego samego materiału jedną drogę zrobiono dobrze a drugą źle- Jest to dla mnie niezrozumiałe!

Odpowiedzi Wójta były bardzo lakoniczne nie będę się nad tym rozpisywał.

Wydaje się, że do tematu będziemy jeszcze wracać bo sprawa jest rozwojowa- Na pewno jeszcze wiele razy będę o tym pisał- Niestety!

Były także zapytania o oczyszczalnie przydomowe gdzie Wójt stwierdził, że podpisano 169 umów i koszt tej inwestycji jest szacowany na około 3 000 000zł. I pracownik Gminy 31.01.2014r. pojedzie do Krakowa i złoży odpowiednie dokumenty w PROW o dofinansowanie tej inwestycji i jak twierdzi Wójt wszystko będzie wiadomo w czerwcu czy otrzymamy dofinansowanie!!!-Oby było pozytywne!
(Ja mam przeczucie, że nic z tego nie wyjdzie dlaczego?- mam wrażenie, że są to działania pozorne
-chciałbym się w tym razem mylić !!! O moich wątpliwościach już pisałem).

Było też pytanie Radnej Błachut czy będzie spotkanie w tej sprawie z zainteresowanymi (ja poprzednio apelowałem o takie spotkanie) i wyjaśnienie różnych wątpliwości odpowiedź Wójta była taka sama jak mnie, że wszyscy wszystko wiedzą tylko my robimy problemy ja oczywiście poparłem stanowisko Pani Radnej na niewiele się to zdało dopiero Przewodniczący Rady stwierdził, że należy zorganizować takie spotkanie Wójt (niechętnie zmienił zdanie a swoją drogą dlaczego Wójt boi się zebrań? ) zapowiedział że takie spotkanie odbędzie się dopiero po uzyskaniu dofinansowania i na to jest pełna zgoda.

Następnie przeszliśmy do głosowań, które przebiegały w zasadzie jednogłośnie dopiero przy punkcie podwyższenia wynagrodzenia dla Wójta nastąpiło pewna dyskusja ja złożyłem wniosek o nie podnoszenie wynagrodzenia dla Wójta (obok pełny wniosek) oprócz tego co napisałem we wniosku dodałem tylko, że nie widzę żadnej większej inwestycji która byłaby od początku do końca zrobiona dobrze (mam na myśli kanalizacje, przedszkole, nie dopilnowanie przy budowie drogi powiatowej, ściąganie pieniędzy unijnych- wprawdzie po mojej krytyce w tym temacie się ruszyło ale co straciliśmy to już nie do odzyskania) wprawdzie jeden z Radnych stwierdził, że podwyżka nie jest nagrodą za dobrze wykonaną pracę oczywiście z tym się nie mogę zgodzić (do rozdawania pieniędzy są różne organizacje charytatywne) tak rozumując to ja miałem pecha, że gdy pracowałem musiałem ciężko zapracować na każdą podwyżkę – ale to były inne czasy (wtedy doceniano dobrą pracę!!!) teraz daje się za „spartaczone” robotę (drogi) zmarnowane pieniądze czyli nie za wynik pracy tylko za brak wyników!

Obiecałem napisać jak było na komisji gdy rozpatrywano wniosek o podwyżkę wtedy Radni Gałka, Czarny prześcigali się, który przelicytuje wyższą podwyżkę dla Wójta, szczegółów nie będę opisywał bo był to widok żałosny!
Jeszcze zrozumiałbym tych dwóch Radnych jak i pozostałych, którzy głosowali „za” gdyby przedstawili argumenty merytoryczne za wybitne osiągnięcia Wójta (widocznie takich nie było!- O zgrozo!), Radny Gałka też nie miał argumentów ale nie wiem jaki wpływ na jego aktywność w tym temacie miały „zrobione” drogi tłuczniowe szczególnie w górnej Bystrej między innymi do jego działek, czy tylko o to chodziło?(Wątpię)- Może macie więcej informacji?
A Radny Czarny sądzę chciał się odwdzięczyć za „kawałek” etatu swojej żony! A może coś więcej o czym nie wiem?!
Czyli prosty wniosek Radni przedłożyli własny interes nad interes Gminy- Czy tak miało to wyglądać?!
Czyli można wysnuć wniosek, że większość uważa czym gorzej Wójt pracuje tym więcej powinien zarabiać?- Brawo tak trzymać jak nic nie będzie robił będzie miał najwyższą stawkę!!!

Głosownie w sprawie wynagrodzenia przebiegało w następujący sposób:

„Za”
1.Gałka 
2.Kostka 
3.Wójtowicz 
4.Porszke
5.Frankiewicz
6.Drobny
7.Talapka
8.Czarny
„Przeciw”
1. Jaromin 
2.Stramek 
3.Mazur
„Wstrzymali się”
1. Błachut
2.Trzop

Nieobecni byli Radni Tempka, Chorążak

Jak widać podwyżka została przegłosowana, odniosłem wrażenie, że niektórzy mieli wątpliwości tylko ze strachu przed zbliżającymi się wyborami zdecydowali się podnieś rękę „za”. (Przy układaniu list wyborczych zobacz Wójt kto jak głosował!).

Następnie była przyjęta informacja z kontroli Komisji Rewizyjnej nie byłoby w tym nic szczególnego tylko stali czytelnicy pamiętają jak było na tej komisji wtedy Wójt twierdził, że nie będzie wyceniał pracy brygady remontowej na sesji zmienił zdanie i stwierdził, że nie ma problemu, że będzie wycena pracy remontowej na inwestycjach. (A jednak udało się!).

W sprawach bieżących został przyjęty wniosek, żeby Komisja Rewizyjna sprawdziła dlaczego doszło do tego, że drogi tłuczniowe są tak „spartaczone” ale o tym będę pisał na bieżąco jak będzie przebiegała praca komisji.

Otrzymuje wiele pytań szczególnie z górnej Bystrej czy będziemy kontrolować także drogi gdzie Gmina dawała tylko koparkę i tłuczeń a robotę wykonywali sami mieszkańcy –Odpowiadam tych dróg my nie będziemy kontrolować tylko te, które wykonywała firma a jeżeli na w/w drogach są usterki proszę zgłaszać Radnemu lub pisemnie do Rady Gminy.

W sprawach bieżących przegłosowaliśmy podjęcie konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy wsi Bystra na Bystra Podh. ale o tym zainteresowani będą informowani.

Na koniec doszło do nieprzyjemnego zgrzytu gdzie zostałem zaatakowany przez Radnego Kostkę o artykuł „Droga dla dzików” a starali się go (nieudolnie ) wspierać Radni Talapka i Gałka.

Panowie tłumacze po raz ostatni „ŻE DLA MNIE NIE JEST ISTOTNE, KTÓRA DROGA BĘDZIE ROBIONA TZW. Z FOGRU TYLKO SPOSÓB W JAKI DOKONALIŚCIE WYBORU CZYLI NIE ZEBRANIE WSZYSTKICH RADNYCH Z SIDZINY I DOKONANIE WYBORU!!!- JASNE! Mam nadzieje że wszyscy to już zrozumieli nawet ta trójka Radnych!!! Jeżeli ktoś ma jeszcze niejasności niech zgłosi się do mnie to mu narysuje!!!

Jestem przekonany, że najbardziej ich boli, że przejrzałem ich nędzne gierki, które próbują rozgrywać!!!- Po co komu to potrzebne? (Znak firmowy w działaniach Kostki jest nieudolność i czego się dotknie zawsze zawali sprawę –zepsuje!) Ja wiem, że byłoby im na rękę żebym przestał pisać po co ludzie mają wiedzieć co się dzieje, przecież lepiej jak ongiś bywało nie wszystko powiedzieć!- Prawda! Ja oświadczam będę pisał i wytykał waszą nieudolność i głupotę!

Wprawdzie jeden Radny postawiony blisko Wójta starał się mnie przekonać, że Wójt nie miał z tym nic wspólnego – Nie zgadzam się z tym bo albo ten Radny nie ma informacji albo udaje, bo ja mając relację z jednego ze spotkań gdzie między innymi była rozmowa o tej drodze mam podstawę twierdzić co innego, ale nawet błogosławieństwo Wójta dla takiego postępowania dwóch Radnych jest naganne!

Może bym to przemilczał ale atak Radnego Kostki na moją osobę był tak perfidny, że nawet po nim się tego nie spodziewałem a powoływanie się na kościół w tej sytuacji przez niego brzmi jak świętokractwo, po tych wszystkich epitetach widać, że stan zdrowia tego Pana diametralnie się pogorszył (nie wiem czy i jaki wpływ na stan zdrowia miała wyprawa na Małą Sidzinkę gdzie został potraktowany jak na to zasłużył „działając dla dobra ludzi” –jeżeli mogę coś doradzić niech ten Pan dobrze planuje swoje „wypady” bo znam parę miejsc gdzie może być tak samo albo nawet gorzej potraktowany)medycyna uważa taki stan jako nieuleczalny ale jak sądzę rozwój choroby można jeszcze zatrzymać najgorsze jest to, że jest to choroba zaraźliwa czego przykładem jest Radny Talapka wprawdzie on nigdy nie miał swojego zdania, a teraz można zauważyć u niego oznaki niepokojące stanu jego zdrowia ale jak sądzę medycyna powinna sobie poradzić, jeżeli szybko podejmie kurację !

Dedykuje nie tylko tym osobą stare przysłowie „módl się o zdrowie bo o rozum już za późno”.

Panowie Radni próbowali mnie zastraszać oświadczam po raz kolejny mnie nie można kupić ani zastraszyć i wszystkie takie próby skazane są na niepowodzenie!

Szczególny przypadek medyczny to Radny Gałka, ale o tym innym razem teraz przypomnę jak ostrzegano mnie przed nim wówczas gdy zaproponowałem mu start w wyborach z mojej listy wtedy tych ludzi uważałem za moich przeciwników, którzy mówili mnie, że on tylko chcę mnie wykorzystać, żeby móc pokazać się obok Wójta na uroczystościach dalej twierdzili, „ że sprzeda się za czapkę gruszek” oraz, że chcę się tam dostać żeby coś ugrać dla siebie ja wprawdzie tłumaczyłem, że mając takie pieniądze nie będzie mu zależało zrobić coś tylko dla siebie a może zrobić coś dobrego dla Gminy jak się okazało byłem w wielkim błędzie! Mówiono, że dopóki mu będziesz potrzebny to będzie z tobą a jak cię nie będzie potrzebował to obróci się przeciw tobie – oczywiście nie wierzyłem, czy nie były to proroczę słowa! Jestem pewny, że został kupiony przez Wójta a czym to napiszę jak się potwierdzą moje przypuszczenia. Były też argumenty, że ludzie którzy go lepiej znają ode mnie nie biorą na listy wyborcze, ale ja wtedy sądziłem, że go nie doceniają!- Okazało się, że oni wiedzieli co robią!

Było jeszcze wiele argumentów przeciw umieszczaniu go na liście wyborczej – teraz wszystkie się potwierdziły i nie mogę mieć do nikogo pretensji byłem ostrzegany! W myśl zasady „ widziały gały co brały”.

Jak teraz zastanowię się nad tym co ludzie mówili mnie gdy umieszczałem go na swojej liście wyborczej przy okazji stukając się znacząco w czoło muszę przyznać, że mieli racje za co ich przepraszam, że im nie wierzyłem teraz przyznaje, że popełniłem duży błąd czyli wielbłąd!!!

Ja rozumiem, że ktoś może zmienić zdanie ale atakowanie bez pardonu tych co mu kiedyś podali rękę, żeby tylko się przypodobać innym to chyba nie jest w porządku!- Prawda!

Czemu to piszę, nie dlatego, że się żale nad swoim losem, żeby ci co mnie ostrzegali mieli satysfakcje, że mieli racje a ja przyznaje to był mój wielki błąd, że im nie wierzyłem!

Pozwólcie, że zakończę cały mój wpis znanym przysłowiem „źle się żyje bez pieniędzy ale dużo gorzej bez rozumu” nie przypisuje to konkretnej osobie.

Jaromin


Drogowa dokumentacja (kliknij w obrazek, żeby powiększyć) 

 


WÓJT KANIA BUDUJE DROGĘ DLA „DZIKÓW”!!!

Pamiętacie ulotkę z 2002r jak pisano, że droga w Sidzinie na „czerwoną glinę” to droga dla dzików a podpisaną przez pana Kanie- Tak obecnego Wójta!!!
Obecnie Wójt będzie „robił” tą samą drogę, wprawdzie z inicjatywą budowy tej drogi wystąpili Radni („Przyboczni Wójta”) – Pamiętacie jak pisałem o nowej taktyce Wójta,( że wypuszcza swoich Radnych a on się tylko zgadza na realizacje zadań).-Sprytne prawda!

Jest to klasyczny przykład, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia! – Brawo Wójcie tak trzymać!
Bo dlaczego w 2002r. była to droga dla „dzików” a obecnie nie jest, co się zmieniło?!- Tylko tyle, że ten co to pisał ulotkę został Wójtem!- Co znaczy słowo tego Pana?!
I tak zrobiono to w ten sposób, że 17.01. 2014r. mieliśmy komisje, na których był nieobecny Wójt ale dziwiło mnie co Radni Kostka oraz Talapka tak bez przerwy wydzwaniają telefonami- okazało się, że kontaktowali się z Wójtem, żeby przekazać czy się już skończyło i czy Radni poszli do domu (między innymi i ja) zjawia się Wójt i twierdzi, że trzeba wybrać drogę tzw. z„FOGRU” i zgodnie z kolejnością przypada na Sidzinę (przypominam, że z Sidziny jest 8 Radnych) Radni Kostka, Talpka postanawiają, że biorąc jako przystawki Radnych Czarny i Stramek wybiorą drogę w tym momencie.
Poprzednim razem robiono to w ten sposób(cywilizowany) zbierali się wszyscy Radni z Sidziny i decydowali, którą drogę robimy wprawdzie teraz się tłumaczą, że Wójt twierdził, że musi to być zrobione w ten dzień (był to piątek!) – Nie wiem czy Wójt chciał oddać dokumenty w niedziele?! –Podczas gdy wiadomo, że Wójt wiedział od tygodnia o tych pieniądzach i że trzeba przesłać wniosek do końca stycznia!!!-Oczywiście „przyboczni” mieli taką samą wiadomość! (Nawet ja wiedziałem!)
Dlaczego tak dziwne zachowanie Wójta i tych dwóch Radnych?!- Zapewne obawiali się, że ta droga nie uzyska poparcia i zrobiono to na „skróty”- Otóż oświadczam Wójtowi oraz tym dwóm Radnym, że ja w przeciwności do Wójta nie uważam tej drogi za „drogę dla dzików” być może nie miałbym nic przeciw budowie tej drogi! Tylko postępowanie w ten sposób w/w Panów uważam za postępowanie chamskie, prostackie, bezczelne używając najdelikatniejszych przymiotników ( po Wójcie i Kostce mogłem się tego spodziewać ale Talapkę uważałem za „normalnego”- albo się zmienił albo ja się myliłem)!
Zupełnie nie rozumiem zachowania tych trzech Panów bo Wójtem czy Radnym się bywa a człowiekiem powinno się być ale niektórzy wolą dla swoich celów upodobnić się do tych zwierzątek co stoją w chlewie (nie wymieniam z nazwy zwierzątek, żeby nie obrażać tych stworzonek), bo inaczej nie można sobie tego wytłumaczyć takiego postępowania, wystarczyło Panie Wójcie Panowie Radni Kostka, Talapka zebrać się wszyscy Radni (8) któryś dzień i wybrać drogę (pewnie byłaby ta sama) i byłoby to zgodne z zasadami przyzwoitości i dobrego smaku!- Proste prawda! A tłumaczenie, że dzwoniono do wszystkich (czy na pewno) to zwykła kpina! Może podpowiecie Przewodniczącemu Rady, że nie trzeba zwoływać sesji tylko przeprowadzać głosownie telefonicznie!
Jak widać z powyższego niektórym słowo przyzwoitość czy zachowanie dobrego smaku oraz etykiety jaka powinna towarzyszyć jest bardzo odległe czyli stanowiska ich przerosły!
Do tego czasu robiono przynajmniej pozory przyzwoitości teraz nie zadbano nawet o to!- Czy tak to ma być?- Żeby kiedyś nie obróciło się przeciw wam!
Żeby było jasne nie jestem przeciw drodze jak to nazywa Wójt „dla dzików” tylko jestem przeciw metodą jakie stosuje tych trzech Panów (Kania, Kostka,Talapka), jest to postępowanie głupie niezgodne z zasadą przyzwoitości i nie będzie mojego przyzwolenia w żadnym przypadku na takie postępowanie!!!
Jeżeli tych trzech „dżentelmenów” nie wie jak się zachować odsyłam ich do słów pewnego klasyka, który mówił „ jak nie wiesz jak się zachować, zachowaj się porządnie” –A tak niewiele trzeba było, żeby było ładnie! A efekty byście osiągnęli takie same!
Ostrzegam! Że w związku z takim zachowaniem tych Panów muszą się przy budowie tej drogi liczyć ze wzmożoną kontrolą wielu instytucji!- A mogło być spokojnie!

Jaromin

P.S. Następnym razem będę pisał jak Radni Czarny i Gałka licytowali, który więcej podniesie wynagrodzenie Wójtowi i dlaczego?